Piankowa żywica do drukowania części 3D, która puchnie po podgrzaniu

1 rok temu

Desktop Metal zaprezentował w tym tygodniu nową rodzinę fotopolimerowych żywic spieniających, które rozszerzają się po podgrzaniu, co jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w branży druku 3D. Wcześniej materiały spieniające były dostępne tylko w formie filamentów, które nie są w stanie osiągnąć takiego poziomu szczegółowości jak drukarki żywiczne.

Chociaż drukarki 3D mogą dziś przetwarzać standardowe polimery na wzory kratowe, które symulują pianki, FreeFoam jest prawdziwym materiałem piankowym, mówi Desktop Metal.

Zaprojektowana do drukowania 3D wyściółki o strukturze kratowej lub w pełni gęstej pianki, FreeFoam może być wykorzystywana do drukowania 3D wszystkiego, od poduszek siedzeń samochodowych, przez wyściółki do sprzętu sportowego, po produkty medyczne. Bez potrzeby stosowania form jako oprzyrządowania i eliminując odpady związane z tradycyjnie wytwarzanymi produktami z pianki, które są cięte i kształtowane, druk 3D wytwarza bardziej złożone kształty i wyściółki o zmiennej sztywności praktycznie bez odpadów.

Firma Desktop Metal twierdzi, iż wysoce kontrolowany proces powoduje, iż żywice FreeFoam konsekwentnie rozszerzają się od 2 do 7 razy w stosunku do wydrukowanych rozmiarów, w zależności od gatunku żywicy, osiągając ostateczne części w pożądanych tolerancjach. Ta cecha umożliwia wysyłanie części FreeFoam w kompaktowej formie i rozszerzanie ich na żądanie w piecu w pobliżu ostatecznego miejsca użycia lub montażu, oszczędzając wydatki na wysyłkę i zapasy. Ten nowy proces pozwala drukarkom 3D na produkcję znacznie większych końcowych części z pianki niż oryginalne obszary budowy drukarek.

Każdego roku produkuje się ponad 1,5 miliarda funtów pianki na potrzeby produktów, które trafiają do niemal każdej branży. Jest wiele pracy związanej z cięciem i kształtowaniem pianki luzem oraz narzędzi i form potrzebnych do tworzenia określonych kształtów. FreeFoam otwiera nowe możliwości dla pianki w częściach niestandardowych i niskonakładowych, jak również w częściach produkowanych masowo, które są łatwiejsze i tańsze w wysyłce, chociaż musi istnieć piec do rozszerzania wydrukowanych produktów w miejscu montażu. Desktop Metal twierdzi, iż FreeFoam jest lżejszy i mniej nieporęczny niż tradycyjna pianka.

Żywica produkuje trwałe i dokładne wymiarowo części z pianki o zamkniętych komórkach, które po wydrukowaniu rozszerzają się w piekarniku w temperaturze 160°C – 170°C.

Żywica FreeFoam będzie oferowana w szerokim zakresie wartości twardości Shore’a i początkowo będzie można ją drukować 3D wyłącznie na systemie DLP ETEC Xtreme 8K top-down marki Desktop Metal zajmującej się drukiem 3D z polimerów.

FreeFoam został wynaleziony i opracowany przez Adaptive3D z siedzibą w Teksasie, spółkę zależną Desktop Metal, która została przejęta w 2021 r. Żywice są drukowane 3D podobnie jak inne żywice fotopolimerowe przy użyciu DLP. Drukowane części zawierają rozproszone, aktywowane ciepłem środki spieniające, które tworzą wewnątrz materiału zamknięte pory komórkowe.

Podczas gdy wstępne specyfikacje FreeFoam są już dostępne, Desktop Metal planuje zaoferować kilka gatunków żywic FreeFoam o różnych wartościach twardości Shore’a i innych specyficznych adekwatnościach materiałów, takich jak odporność na wodę dla rynku mebli zewnętrznych.

Nie ogłoszono daty premiery ani cen, ale Desktop Metal twierdzi, iż pracuje w tej chwili z głównymi producentami produktów piankowych, w tym z firmą Camaco, która produkuje siedzenia samochodowe.

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału