Zmiana kamery samochodowej w Dacia Dokker z komponentami drukowanymi na filamentach Fiberlogy.

2 miesięcy temu

Z początkiem marca pojawiła się nagła potrzeba zmiany kamerki w samochodzie firmowym. Kamery samochodowe w Polsce to już niemal standard wyposażenia w autach prywatnych, zaś w firmowych to niemal obowiązek. Nasze auto również było wyposażone w taki sprzęt, który po kilku latach używania po prostu zaniemógł.

Początkowo podejrzewaliśmy kable, styki lub ładowarkę. gwałtownie okazało się, iż przewody były sprawne, zaś do wymiany są obie kamery, przednia i tylną. W naszym firmowym aucie mamy do dyspozycji całą pakę, a co za tym idzie nie ma tylnej szyby. To z kolei przekłada się na brak lusterka w kabinie i czasem utrudnia manewrowanie samochodem. Dlatego tylna kamera musi pełnić również funkcję wstecznego lusterka.

Dotychczasowa kamera zamontowana była na klasyczną przyssawkę z dociskiem obrotowym i sprawowała się całkiem nieźle. Nowa kamera, którą dysponowaliśmy na sklepie miała montaż własnie na lusterko

To trochę komplikowało całą sytuację, ale od czego jest druk 3D. Zamierzałem wykorzystać starą przyssawkę i dodrukować niezbędne, pozostałe elementy.

W pierwszej kolejności należało zdjąć wymiary elementu imitującego lustro tak by kamera była we adekwatnym miejscu. Tak naprawdę mogłem ją zamontować w dowolnym miejscu, choćby przy wentylatorach, jednak nic nie stało na przeszkodzie żeby robić to poprawnie zgodnie z założeniem producenta kamery.

Tak powstała pierwsza wersja imitacji lusterka. Dodatkowo w projekcie zawarłem kilka wyżłobień skokowego skrętu elementu mocującego. Dzięki temu będzie można lepiej ustabilizować kamerę w odpowiedniej pozycji.

Prototyp wydrukowałem na drukarce Biqu B1 z użyciem załadowanego już szarego Fibersilka.

Parametry druku:

Filament: Fiberlogy FiberSilk Antracyt

Średnica dyszy: 0,4 mm

Temperatura dyszy: 220°C

Temperatura stołu: 60°C

Wysokość warstwy: 0,28 mm

Wypełnienie: 10%

Prędkość druku: 60mm/s

Chłodzenie: 100%

Obrysy: 3 szt.

Podpory: brak

Adhezja: tylko Skirt

Testowy element wydrukował się poprawnie. Wymiary wymagały lekkiej korekty projektu, jednak zamocowany na próbę obiekt spełniał wszystkie założenia.

Latem w nagrzanym aucie mogą panować bardzo wysokie temperatury. Dlatego warto takie elementy wydrukować z mocniejszego materiału Fiberlogy – Pet-g transparent. Dodatkowo zmieniłem odrobinę wymiary i kształt obiektu.

Parametry druku na drukarce B1:

Filament: Fiberlogy Pet-g Transparent

Średnica dyszy: 0,4 mm

Temperatura dyszy: 240°C

Temperatura stołu: 80°C

Wysokość warstwy: 0,28 mm

Wypełnienie: 10%

Prędkość druku: 60 mm/s

Chłodzenie: 30%

Obrysy: 3 szt.

Podpory: brak

Adhezja: tylko Skirt

Transparentne filamenty mają to do siebie, iż wykonane z nich modele znakomicie przekazują światło, a jednocześnie ujawniają wewnętrzną strukturę z wypełnieniem drukowanego obiektu. Czasem jest to potrzebne, a czasem nie. Mi osobiście podobają się prześwitujące kratka infillu, chociaż i tak będzie to element zasłonięty.

Wyświetlacz pasuje idealnie do obiektu i pomimo wagi trzyma się znakomicie

Na koniec pozostała jeszcze kwestia wydrukowania osłony samej kamery przyczepionej na zewnątrz na tylnych drzwiach auta. Pomimo częściowego “zadaszenia” i tak urządzenie będzie narażone na zamoknięcia, mróz lub słońce. Dlatego postanowiłem zrobić dodatkową osłonę.

Parametry wydruku na Fibersilk ustawiłem identyczne jak poprzednio.

Osłonka działa, chociaż wymaga modyfikacji i udoskonalenia. Druga wersja jest wyższa na jednej ściance i dodatkowo zawiera daszek.

Wygląda trochę komicznie, jak karmnik dla ptaków, jednak przede wszystkim to ma działać.

Ten obiekt tak jak imitację lusterka wydrukowałem z transparentnego Pet-g na identycznych parametrach.

Tutaj Fiberlogy Pet-g również spisał się znakomicie. Do wnętrza osłonki postanowiłem dodać przeźroczystą sztywną folię izolującą kamerkę od wilgoci.

Idź do oryginalnego materiału