Zastosowanie Druku 3D w Przemyśle

2 miesięcy temu

Druk 3D to technologia, która zdobywa coraz większą popularność w przemyśle, zmieniając sposób, w jaki produkujemy i projektujemy różnego rodzaju przedmioty. Ta innowacyjna metoda produkcji przynosi ze sobą szereg korzyści. Zastosowanie technologii addytywnej w różnych sektorach przemysłu staje się nie tylko oczywiste, ale także niezbędne.

Szybkość Prototypowania

Jednym z kluczowych zastosowań druku 3D w przemyśle jest szybkie prototypowanie.

Dzięki warstwowemu nanoszeniu materiału możliwe jest szybsze i bardziej precyzyjne tworzenie prototypów. Ogromnym atutem tej technologii jest łatwa modyfikacja elementu. Proces adaptacji części, która powstała poprzez tradycyjne metody wytwarzania obejmuje naniesienie poprawek w projekcie, stworzenie nowej formy oraz obróbkę prototypu. o ile elementy tworzone są przy pomocy technologii druku 3D, poprawce będzie podlegał jedynie projekt w programie CAD.

Tradycyjne metody mogą napotykać trudności w tworzeniu prototypów o skomplikowanej geometrii, np. złożonych kształtach, zakrzywieniach czy wewnętrznych strukturach. W przypadku druku 3D, złożone geometrie są zdecydowanie łatwiej osiągalne, co sprawia, iż ten sposób prototypowania jest bardziej wszechstronny w przypadku projektów wymagających skomplikowanych kształtów.

Druk 3D umożliwia szybsze prototypowanie w porównaniu z tradycyjnymi metodami, szczególnie jeżeli chodzi o prototypowanie iteracyjne. Dzięki możliwości szybkiego wytwarzania prototypów i natychmiastowej oceny ich jakości, technologia przyrostowa może przyspieszyć proces rozwoju produktu.

Utrzymanie Ruchu

Druk 3D rewolucjonizuje dziedzinę utrzymania ruchu. Tradycyjnie, gdy uszkodzona została część maszyny, konieczne jest oczekiwanie na dostarczenie nowego elementu, co może potrwać wiele dni lub choćby tygodni. W tym czasie maszyna pozostaje wyłączona, co prowadzi do znaczących przestojów w produkcji.

Jednakże, dzięki możliwości druku potrzebnych części na miejscu przy pomocy drukarki 3D, ten przestój można skrócić do minimum. Wprowadzenie druku 3D do działu utrzymania ruchu przekłada się na szybszą naprawę maszyn oraz redukcję czasu przestoju produkcyjnego, co z kolei wpływa korzystnie na efektywność i rentowność przedsiębiorstwa.

Innowacyjność w Konstrukcjach: Druk 3D jako Klucz do Optymalizacji

Druk 3D umożliwia tworzenie struktur o skomplikowanych kształtach, które są trudne lub niemożliwe do zrealizowania dzięki tradycyjnych metod. To otwiera przed przemysłem nowe możliwości w projektowaniu i optymalizacji konstrukcji. Elementy mogą być zaprojektowane tak, aby były lżejsze, a jednocześnie wytrzymalsze, co ma ogromne znaczenie przede wszystkim w sektorze lotniczym, motoryzacyjnym czy energetycznym.

Zaawansowane Materiały do Druku 3D

Jednym z kluczowych czynników wpływających na rozwój druku 3D jest stale poszerzająca się gama dostępnych materiałów. Aktualnie w druku 3D możliwe jest wykorzystanie zaawansowanych materiałów, takich jak PEEK, PEI, filamenty z włóknem węglonym/ włóknem szklanym, metalowe proszki, czy choćby materiały biologiczne.

Technologia FFF/FDM jest najbardziej popularną metodą wytwarzania przyrostowego. Najczęściej używane w tej technologii materiały to polimery termoplastyczne, takie jak ABS czy PLA – są one łatwe w przetwarzaniu, mało wymagające technicznie od drukarki i dosyć wytrzymałe.

W branżach takich jak lotnictwo lub automotive, gdzie restrykcje co do używanych materiałów są większe stosowane są filamenty kompozytowe, PEEK, PEI.

Posiadają one większą twardość niż większość dostępnych filamentów oraz wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Przyszłość Druku 3D w Przemyśle

Zastosowanie druku 3D w przemyśle jest stale poszerzane, a rozwój tej technologii nieustannie trwa. Już teraz części maszyn tworzone tradycyjnymi metodami zastępowane są drukowanymi ze względu na ich niższą masę i podobne adekwatności. zwykle w przemyśle używane są bardzo trwałe materiały, np: PEEK i PEI oraz kompozyty (filamenty z włóknem szklanym, węglowym, kevlarowym).

Polimery z dodatkiem włókien potrzebują wysokiej temperatury głowicy, aby mogły w prawidłowy sposób wytłaczać się z dyszy, dlatego o ile w planowany jest druk z takich materiałów konieczny jest zakup sprzętu, który poradzi sobie z drukiem z takich filamentów.

Maksymalna temperatura dyszy w drukarkach UBOT wynosi 400°C, a stolika 160°C, co umożliwia korzystanie ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów do druku. Ponadto, przemysłowe modele drukarek wyposażone są w niezależnie grzaną komorę roboczą, osiągającą temperaturę do 80°C.

Idź do oryginalnego materiału