Ustawienia pierwszej warstwy Cura

1 miesiąc temu
Zdjęcie: cura


Warstwa początkowa jest podstawą całego modelu 3D. Dowiedz się wszystkiego o ustawieniach pierwszej warstwy Cura i jak je udoskonalić!

Cura oferuje szereg ustawień , które koncentrują się konkretnie na określonych obszarach wydruku 3D. Obejmują one między innymi ustawienia prędkości, wsparcia i przepływu. Dzięki tym regulacjom możesz dostroić swój slicer , aby uzyskać najlepszy możliwy wydruk końcowy.

W dążeniu do świetnego wydruku kluczowa jest dobrze ułożona pierwsza warstwa, ponieważ drastycznie zmniejsza to ryzyko błędów w kolejnych warstwach. jeżeli masz problemy z pierwszą warstwą , najprawdopodobniej wpłyną one na resztę wydruku.

W tym artykule przyjrzymy się ustawieniom Cura dla warstwy początkowej. Omówimy podstawy pierwszej warstwy i podamy kilka rekomendacji dotyczących wartości, od których należy zacząć dla wszystkich z ustawień warstwy początkowej. Zaczynajmy!

UltiMaker Cura: pełen funkcji

UltiMaker Cura ma tak wiele ustawień, iż istnieje menu „przełączania widoczności ustawień” (źródło: Myles Vendel za pośrednictwem All3DP)

Pierwsza warstwa w wydruku 3D tworzy fundament całego modelu i pomaga zapewnić, iż model pozostanie mocno osadzony na stole drukarki. Główną funkcją pierwszej warstwy jest prawidłowe przyleganie do powierzchni roboczej . jeżeli pierwsza warstwa modelu nie przylega prawidłowo do stołu, reszta wydruku prawdopodobnie nie pójdzie zbyt dobrze.

UltiMaker Cura ma ponad 50 różnych ustawień, które dotyczą warstwy początkowej, kontrolując przyczepność płyty konstrukcyjnej, podpory i prędkość wentylatora, aż do grubości poszczególnych linii ścianek. Każde ustawienie będzie miało inną optymalną wartość w zależności od modelu drukarki 3D i materiału.

Na przykład drukarka 3D z dyszą mosiężną i bez podgrzewanego stołu będzie wymagała wolniejszych prędkości drukowania i mniejszego chłodzenia w porównaniu do drukarki wyposażonej w dyszę DiamondBack i podgrzewany stół. Ważne jest również, aby pamiętać, iż te ustawienia należy stosować w połączeniu z innymi, aby zapewnić klarowność pierwszej warstwy, np. wybierając odpowiednie temperatury .Ustawienia pierwszej warstwy Cura: Warstwa początkowa w prosty sposób wyjaśniona

Wysokość i szerokość

Zbyt niska wysokość warstwy początkowej może między innymi przyczynić się do powstania stopy słonia (Źródło: jacksknight przez Reddit )

Te dwa ustawienia kontrolują „squish” początkowej warstwy. Oba ustawienia są równie ważne, jeżeli chodzi o uzyskanie dobrej pierwszej warstwy.

Wysokość początkowej warstwy decyduje o tym, jak dobrze będzie przylegać do podłoża. Niższa wartość może skutkować lepszą przyczepnością, ale może również spowodować, iż warstwa stanie się zbyt spłaszczona. W rezultacie może nie być wystarczająco wytrzymała na późniejszy ciężar reszty wydruku. Powoduje to zjawisko powszechnie znane jako stopa słonia . Może to również skutkować zatkaniem dyszy, jeżeli podłoże nie jest odpowiednio wypoziomowane.

Nieco wyższa wartość niż reszta wydruku może zapewnić lepszą przyczepność i pomóc utrzymać zamierzone wymiary wydruku. Wyższa początkowa wysokość warstwy może również zapewnić wyrównanie wszelkich nierówności w poziomowaniu stołu i mniejsze ryzyko uszkodzenia płyty roboczej przez zarysowanie.

Różne materiały mogą również wymagać, aby dysza znajdowała się w różnej odległości od stołu. Niektóre drukarki uwzględniają to podczas automatycznego poziomowania Z, ale jeżeli nie, filamenty takie jak PETG mogą wymagać niewielkiego zwiększenia wysokości początkowej warstwy, aby zapobiec przyklejaniu się dyszy do dość lepkiego plastiku.

Szerokość początkowej warstwy jest również ważna, ponieważ kontroluje, ile materiału wypłynie z dyszy dla pierwszej warstwy. Większa szerokość początkowej warstwy oznacza, iż ​​więcej materiału wypłynie z dyszy, co pomaga zapewnić równomierne przyleganie materiału do podłoża. W związku z tym wszystkie linie początkowej warstwy powinny bardzo dobrze przylegać do siebie.

Przeciwdziałanie stopie słonia

UltiMaker Cura dodał nowe funkcje, które pomagają zwalczać drażniącą, niszczącą wydruki stopę słonia. Zmniejszając wartości ustawień Initial Layer Outer Wall Flow, Initial Layer Inner Wall Flow i Initial Layer Bottom Flow, można złagodzić wybrzuszenie stopy słonia.

Streszczenie

  • Wysokość warstwy początkowej: Można ją utrzymywać na poziomie 45–75% średnicy dyszy drukarki, biorąc pod uwagę omówione wcześniej powody zwiększenia lub zmniejszenia tej wartości. (W przypadku wysokości warstwy wynoszącej 0,2 mm dobrym kompromisem jest również 0,2 mm).
  • Początkowa szerokość warstwy: W przypadku wysokości warstwy 0,2 mm na dyszy 0,4 mm ustaw tę wartość na 100% dla szerokości 0,3 mm i wysokości 0,2 mm. Jest to domyślne ustawienie „draft” dla drukarek 3D FDM .

Prędkość

Zwolnij, aby zwiększyć dokładność (Źródło: Myles Vendel przez All3DP; Model: 3DxUnlimited przez Printables )

Prędkość drukowania warstwy powinna umożliwiać odpowiednie schłodzenie wytłaczanego materiału, a także dawać mu wystarczająco dużo czasu w rozprowadzenie się na powierzchni roboczej. Materiał powinien być równomiernie rozłożony i dobrze przylegać do stołu. jeżeli prędkość jest ustawiona zbyt wysoko, obie te rzeczy są zagrożone, a także możesz doświadczyć niedostatecznego wytłaczania .

Podobnie jak w przypadku początkowej wysokości warstwy, różne filamenty najlepiej sprawdzają się przy różnych zakresach prędkości. Filamenty takie jak PLA i ABS są mniej wrażliwe na prędkość i jako takie można je drukować znacznie szybciej niż na przykład PETG, który ma tendencję do płynnego drukowania przy niższych prędkościach.

Prędkość przemieszczania się dyszy w tym czasie również ma znaczenie. jeżeli w Twoim modelu są różne sekcje i dysza musi się dużo poruszać w celu wykonania pierwszej warstwy, pomocne jest utrzymanie niskiej prędkości przemieszczania się. Pomaga to zachować gładkość pierwszej warstwy, ponieważ nie będzie żadnych nagłych szarpnięć. W przeciwnym razie krawędzie niektórych sekcji mogą łatwo odpaść od podłoża.

Streszczenie

  • Prędkość początkowa warstwy: powinna wynosić od 20 do 30 mm/s.
  • Prędkość przesuwu warstwy początkowej: 80–100 mm/s^2 dla warstwy początkowej, co zapewnia idealną równowagę między prędkością i jakością.

Temperatura

Nieco więcej ciepła może zdziałać cuda (Źródło: Myles Vendel przez All3DP; Model: 3DxUnlimited przez Printables )

Właściwa temperatura dla warstwy początkowej jest kluczowa dla jej sukcesu. Ustawienia te koncentrują się na dyszy i łożu. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Temperatura początkowej warstwy jest ważna, ponieważ kontroluje, jak dobrze plastik będzie wypływał z dyszy. Wyższa temperatura dyszy oznacza, iż ​​filament stopi się wystarczająco (zmniejszona lepkość pozwala mu lepiej płynąć). Z drugiej strony, niższa temperatura może prowadzić do niedostatecznego wytłaczania pierwszej warstwy. Tak więc nieco wyższa temperatura zapewnia, iż ​​materiał będzie płynął płynnie i równomiernie dla pierwszej warstwy.

Początkowa temperatura podłoża kontroluje temperaturę podłoża dla pierwszych kilku warstw. PLA nie potrzebuje podgrzewanego podłoża, ponieważ nie reaguje zbytnio na różnice temperatur. Jednak ABS i PETG wymagają podgrzewanego podłoża. ABS i PETG oczywiście będą wymagać wyższych temperatur dyszy niż PLA.

Wyższa temperatura podłoża dla pierwszej warstwy tworzy cieplejsze środowisko, dzięki czemu materiał nie doświadcza szoku termicznego. Może to poprawić jakość pierwszej warstwy, a także uniknąć problemów z odkształcaniem lub zwijaniem .

Na przykład, jeżeli drukujesz z PLA, dobrym punktem wyjścia dla temperatur może być 210 °C na dyszy i 60 °C na stole (chociaż mogą się one wahać odpowiednio od 180 do 220 °C i 20 do 60 °C). W takim przypadku korzystna może być temperatura dyszy pierwszej warstwy w zakresie 215-220 °C, a także temperatura stołu w zakresie 50-60 °C. Aby uzyskać bardziej szczegółowe wskazówki, zapoznaj się z naszym artykułem na temat najlepszych temperatur drukowania .

Streszczenie

  • Temperatura drukowania warstwy początkowej: Najlepiej ustawić ją o 5–10 °C wyżej niż resztę wydruku.
  • Temperatura płyty roboczej, warstwa początkowa: W zależności od materiału i ograniczeń drukarki, wartość tę można utrzymywać w przedziale od 50 °C do 110 °C.

Wentylatory i wzory

Wzory początkowej warstwy (od lewej do prawej): linie, koncentryczne, zygzakowate (źródło: Myles Vendel przez All3DP; model: ItsMaxify przez Printables )

Podczas układania pierwszej warstwy należy upewnić się, iż odpowiednio się schłodzi. Wiemy, iż wyższa temperatura drukowania pomaga uzyskać równomierny przepływ materiału. Jednak jeżeli nagle schłodzimy ten plastik dzięki wentylatora , może to spowodować nierównomierne schłodzenie materiału. W rezultacie niektóre części pierwszej warstwy będą gorące, a niektóre chłodne. Dlatego, aby mieć pewność, iż pierwsza warstwa będzie miała wystarczająco dużo czasu w schłodzenie i prawidłowe ułożenie, należy wyłączyć wentylatory na czas układania pierwszej warstwy.

Cura oferuje również opcję zmiany wzoru początkowej warstwy. Możesz wybierać między wzorami liniowymi, koncentrycznymi lub zygzakowatymi. To ustawienie zmienia orientację linii wydruku na pierwszej warstwie, co może mieć niewielki wpływ na wytrzymałość części i zmienić wygląd dolnej powierzchni wydruku 3D.

Streszczenie

  • Początkowa prędkość wentylatora: Ustaw na 0% dla pierwszej warstwy, aby zmaksymalizować przyczepność płyty roboczej.
  • Wzór dolny Warstwa początkowa: linie, zygzak lub koncentryczny; upewnij się, iż wybierzesz opcję najlepiej pasującą do Twojego wydruku 3D.

Przyczepność płyty konstrukcyjnej

Brim może być przydatne w przypadku wyższych części mających niewielki kontakt z podłożem (źródło: Myles Vendel przez All3DP; Model: sunshinemakes przez Printables )

Filamenty takie jak ABS i PETG są notorycznie trudniejsze do przyklejenia do płyty roboczej niż PLA. Na szczęście poniższe ustawienia dosłownie istnieją, aby poprawić przyczepność pierwszej warstwy, a każde z nich działa inaczej, aby pomóc uzyskać dobrą pierwszą warstwę:

  • Skirt to obwód, który dysza drukuje przed rozpoczęciem adekwatnego modelu. Nie jest połączona z modelem, jej funkcją jest przygotowanie dyszy. Pomaga to zapewnić równomierny przepływ materiału przez resztę wydruku.
  • Brim jest podobne do skirtu, ale dotyka modelu. Skutecznie zwiększa powierzchnię pierwszej warstwy. Pomaga to uzyskać wydruki o mniejszej powierzchni, aby lepiej przylegały do ​​podłoża .
  • Raft to zasadniczo warstwa pod modelem. Dysza najpierw drukuje raft, a następnie model jest drukowany na rafcie. Może to pomóc w przyczepności mniejszych części. Jednak drukowanie raftu jest czasochłonne i może powodować marnowanie dużej ilości materiału. Innymi słowy, należy używać tylko jednej, jeżeli jest to konieczne.

Ustawienia pierwszej warstwy dla podpór

Możesz choćby dodać brimdo swoich podpór! (Źródło: Myles Vendel przez All3DP; Model: 3DxUnlimited przez Printables )

Biorąc pod uwagę ilość ustawień dla pierwszej warstwy obiektu, często łatwo jest zaniedbać kilka opcji dostępnych dla pierwszej warstwy innego ważnego drukowanego elementu: podpór.

UltiMaker Cura oferuje kilka ustawień zarówno dla standardowych podpór, jak i podpór drzewnych , aby skupić się na przyczepności i jakości podpór. W końcu, jeżeli podpora zawiedzie, wydruk 3D zawiedzie.

  • Minimalna powierzchnia podparcia: Ta opcja umożliwia ustawienie minimalnej powierzchni „pnia” lub głównej gałęzi podpory drzewa na płycie konstrukcyjnej. Większa minimalna powierzchnia dla tej głównej gałęzi oznacza więcej materiału do wykorzystania, ale także ogólnie mocniejsze drzewo.
  • Grubość podłogi podporowej: dzięki tego ustawienia możesz określić, jak gruba ma być podłoga pod podporą drzewa, w mm. Ustaw na „0”, aby mieć pustą podporę drzewa u podstawy.
  • Włącz Support Brim: Zaznaczenie tego pola spowoduje utworzenie ronda dla standardowych i drzewnych podpór, co zwiększy przyczepność podpór do podłoża. Szerokość tego ronda można ustawić dzięki zmierzonej szerokości lub liczby linii w ustawieniu Support Brim Width.

źródło: all3dp

Idź do oryginalnego materiału