Sprawdź jak zrobić niestandardową koszulkę z nadrukiem 3D

8 miesięcy temu
Zdjęcie: Screenshot-from-2018-02-07-12-13-20


Czy wiesz, iż możesz drukować 3D na tkaninach? Wymaga to pewnych środków ostrożności, ale jest niezwykle łatwe. Projektant Simone Fontana udostępnia film instruktażowy, jak stworzyć własną koszulkę z nadrukiem 3D.

YouTuber Simone Fontana opracował modną aplikację do wytwarzania addytywnego; bezpośredni druk 3D na tkaninie i był na tyle uprzejmy, iż udostępnił na swoim kanale samouczek na temat tworzenia koszulki z nadrukiem 3D.

Nie trzeba dodawać, iż odradza się wypróbowywanie tej techniki na najbardziej ukochanym lub najdroższym elemencie garderoby. Dysza drukarki 3D nagrzewa się do 230 stopni Celsjusza lub więcej i z łatwością wypala dziury w dowolnym materiale, którego dotyka.

Najlepiej byłoby spróbować zrobić koszulkę z nadrukiem 3D ze starej koszuli. Cokolwiek się stanie, pamiętaj, iż nie wolno pozostawiać maszyny bez nadzoru!


Krok #1: Wybierz prosty, odważny projekt dla swojej koszulki z nadrukiem 3D

W przypadku koszulki z nadrukiem 3D ważne jest, aby wybrać prosty, odważny wzór. Na przykład ten duch Pac-Mana jest idealny. Nie jest zbyt szczegółowy ani skomplikowany, więc powinien być łatwy do nałożenia na materiał. Aby być po bezpiecznej stronie, możesz upewnić się, iż warstwy motywu koszulki z nadrukiem 3D są dokładnie takie same.

Fontana wyeksportował swój projekt 3D o wysokości 0,6 mm, więc rezultatem byłby mały 3-warstwowy wydruk na jego Ultimaker 2+ z dyszą 0,2 mm. Możliwe jest choćby dodanie kilku dodatkowych warstw.

„Nie testowałem tego”, mówi Fontanta, „ale mój przyjaciel Preston Allen używa podobnej techniki i miał więcej czasu w eksperymenty”.

Krok #2: Pokrój model na swoją koszulkę z nadrukiem 3D

Następnym krokiem jest zaimportowanie projektu do wybranego systemu do cięcia 3D. Fontana używał Simplify 3D, ale z pewnością możesz osiągnąć to samo w innym oprogramowaniu typu slicer, takim jak Cura. Upewnij się, iż dla pierwszych wydruków testowych ustawiłeś druk na 100 procent wypełnienia.

Następnie nadszedł czas, aby wybrać filament. I pamiętaj, aby wybrać odpowiednie narzędzia do pracy tutaj.

„Sugeruję, żebyś nie spieszył się z tym eksperymentem. Najlepiej rób wszystko krok po kroku, ponieważ możesz uszkodzić drukarkę lub koszulkę”, wyjaśnia Fontana. „Użyłem czarnego PLA firmy FormFutura i wyszło świetnie”.

Krok #3: Wyrównaj tkaninę na platformie roboczej

Weź koszulkę i przymocuj ją do łóżka do drukowania dzięki czegoś w rodzaju krokodylków.

Bardzo ważne jest, aby koszula była mocno przytwierdzona i nie przeszkadzała w pracy drukarki. Celem jest uzyskanie idealnie gładkiego i płaskiego obszaru do drukowania.

„Następnie musisz skalibrować drukarkę”, kontynuuje Fontana, „i upewnić się, iż dysza nie jest zbyt blisko koszulki, bo inaczej wypalisz w niej dziury!”

Krok 4: Zrób swoją koszulkę z nadrukiem 3D

Naciśnij przycisk „Drukuj” i miejmy nadzieję, iż nie wzniecisz pożaru.

„Wydruk z PLA pozostał elastyczny”, mówi, „ponieważ warstwy nadruku nie były zbyt grube. jeżeli chcesz czegoś bardziej elastycznego, zawsze możesz użyć elastycznego filamentu”.

Ostatnia uwaga na temat prania — nie będziesz w stanie wyprać swojej koszulki z nadrukiem 3D. Filament PLA ma tendencję do deformacji po podgrzaniu; wydruk nie przetrwałby również suszarki bębnowej.

Najlepszym rozwiązaniem jest ostrożne odklejenie wzoru po użyciu. „Musiałem mocno pociągnąć, żeby go zdjąć, ale koszulka nie była uszkodzona i mogę zacząć drukować na niej nowe logo”, mówi Fontana. „Jeśli ktoś inny użyje tej techniki T-shirtów z nadrukiem 3D, z przyjemnością zobaczę efekt końcowy!”

Źródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału