Śmigło wydrukowane w 3D: 5 Fantastycznych Projektów

7 miesięcy temu
Zdjęcie: because-your-dreams-deserve-to-get-off-the-ground-xtncl-via-printables-240723_11zon


Czy to w powietrzu, czy na wodzie, śmigła wydrukowane w 3D mogą zabrać cię daleko. Sprawdź kilka projektów, które pomogą ci wznieść się w powietrze!

Druk 3D pozwala na stworzenie wszystkiego – od przedmiotów dekoracyjnych po funkcjonalne części i obiekty, w tym także śmigła. Dzięki swobodzie, jaką oferuje druk 3D, można eksperymentować z modelami, przekraczając klasyczne i tradycyjne wzory.

W tym artykule zamieściliśmy kilka najciekawszych modeli dla tych, którzy chcą wznieść się wyżej w swoich przygodach z drukiem 3D, a także dla tych, którzy pragną się dobrze bawić lub po prostu nauczyć się czegoś więcej o śmigłach.
Pamiętaj, iż wysokie prędkości obrotowe mogą stanowić znaczne ryzyko dla słabszych materiałów, konstrukcyjnie słabych projektów lub niedoskonałości, dlatego zachowaj ostrożność i używaj mocnych materiałów. jeżeli nie masz pod ręką odpowiedniego materiału lub jeżeli twoja drukarka 3D nie jest wystarczająco zaawansowana, zawsze możesz skorzystać z Craftcloud by All3DP.

Jeśli natomiast szukasz bardziej specyficznego lub niestandardowego projektu, możesz spróbować stworzyć własne śmigło dzięki automatycznych narzędzi, takich jak Ultimate Toroidal Propeller Generator lub B-Series Propeller Generator.

Toroidalne śmigła

Ten projekt odbiega od normy, łącząc mechanizm szybkiego startu z pięknymi toroidalnymi śmigłami. W porównaniu do śmigieł z łopatkami, toroidalne śmigła są znacznie cichsze, ponieważ nie powodują tak dużego zawirowania, a w wielu przypadkach mogą być także bardziej efektywne, zarówno w powietrzu, jak i na wodzie.
W przypadku tego modelu planetarna skrzynia biegów uruchamia toroidalny pierścień, co można zobaczyć w akcji. Wszystkie części składowe są w 100% wydrukowane w 3D, a czas druku, w zależności od ustawień, powinien wynosić około 7 godzin. Projektant zamieścił szczegółowe wskazówki dotyczące drukowania oraz ilustrowany i szczegółowy przewodnik krok po kroku, aby pomóc w montażu. Należy szczególnie zadbać o dopasowanie zębatek i ich nasmarowanie w celu zmniejszenia tarcia.

Śmigło współosiowe o przeciwnych kierunkach obrotu

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem mechaniki, czy po prostu jesteś ciekawy, jeżeli interesujesz się śmigłami, mogłeś już spotkać się z czymś takim. Ten projekt składa się z dwóch śmigieł obracających się w przeciwnych kierunkach współosiowo (na tej samej osi). Nie należy go mylić ze śmigłami przeciwnie obracającymi się, takimi jak te montowane po obu stronach skrzydła samolotu.
System wykorzystuje przekładnie stożkowe i stanowi bardzo kreatywną i prostą demonstrację, która nie wymaga łożysk ani dodatkowych części poza tymi wydrukowanymi w 3D. Aby dobrze zamocować uchwyt, projektant zaleca użycie kawałka filamentu o średnicy 1,75 mm – w przypadku wątpliwości co do jakiejkolwiek części montażu, koniecznie obejrzyj film stworzony przez autora. Stojak jest opcjonalny, ale dodaje efektowności, jeżeli chcesz wykorzystać ten projekt jako element dekoracyjny.

Śmigło o zmiennym skoku

Oparte na patencie z 1935 roku autorstwa Roberta Stanleya, to śmigło oferuje entuzjastom druku 3D idealne połączenie wyzwania technicznego i zabawy. Model posiada dwa uchwyty: jeden służy jako korba silnika, a drugi reguluje kąt nachylenia łopatek śmigła. Przy odrobinie cierpliwości i dbałości o szczegóły, ten model staje się nie tylko edukacyjnym projektem, ale także imponującym dziełem inżynierii mechanicznej dla wszystkich entuzjasty druku 3D.
Wszystkie części zostały zaprojektowane do wydrukowania z PLA z wysokością warstwy 0,2 mm i nie potrzeba żadnych dodatkowych elementów do złożenia całości. Ze względu na konieczność dokładnego dopasowania różnych części, warto upewnić się, iż drukarka jest dobrze skalibrowana przed rozpoczęciem. Opinie użytkowników wskazują, iż tolerancje są niewielkie, dlatego niektórzy dzielą się dodatkowymi wskazówkami dotyczącymi sprawnego uruchomienia tego zestawu.

Śmigło do papierowego samolotu

Gdy twoja wyobraźnia i kreatywność są już w pełnym rozkwicie, jedynym, czego brakuje, jest dodatkowy impuls, a do tego nie ma nic lepszego niż wydrukowane w 3D śmigło.
Z drukarką 3D możesz stworzyć system, który będzie lekki i praktyczny, aby twój papierowy samolot wzbił się w powietrze, ale zwróć uwagę na szczegóły, ponieważ konieczne jest zrównoważenie i określenie środka masy, aby wszystko działało poprawnie.
Aby odwzorować ten prosty, ale skuteczny model, pamiętaj o włączeniu podstawki i podpór, a autor projektu sugeruje użycie wysokości warstwy 0,2 mm z wypełnieniem 100%. Chociaż w komentarzach zauważono, iż samolot może wisieć na sznurku w filmie, ten model został pobrany już ponad 36 000 razy, a kilku użytkowników podzieliło się swoimi wersjami. Użytkownicy zgadzają się, iż to kreatywny pomysł, choćby jeżeli niekoniecznie działa tak, jak pokazano, i iż można go ulepszyć dzięki innych materiałów i modyfikacji projektu. Podejmiesz wyzwanie?

Śmigło odrzutowe do łodzi

Wszechstronność druku 3D pokazuje tutaj ponownie, iż oprócz kolorowych przedmiotów, można stworzyć także funkcjonalne elementy. Różne rodzaje śmigieł można połączyć z silnikami, aby stworzyć różne zestawy. Tutaj śmigło jest zintegrowane z wnętrzem łodzi, dzięki czemu ta mała jednostka z wielką zwinnością ślizga się po wodzie. To doskonała okazja do stworzenia kompletnego i zabawnego projektu!
Trzeba będzie zakupić pliki do łodzi na Cults, ale model 20-milimetrowego, trójłopatkowego śmigła jest darmowy. Łódź jest wodoodporna i zaprojektowana tak, aby automatycznie się obracała, gdy śmigło zostanie uruchomione, jeżeli przewróci się do góry dnem. W dodatku, poza BOM udostępnionym na Cults, różne filmy zawierają szczegółowy przewodnik dotyczący elektroniki. Możesz też zobaczyć, jak szybka i zwinna może być ta zdalnie sterowana odrzutowa łódź!

Źródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału