Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wszystkie problemy i rozwiązania

6 dni temu
Zdjęcie: druk3dproblemy


Kompletny przewodnik rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D. Wszystkie typowe problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania. Obejmuje zarówno problemy z drukowaniem FDM, jak i SLA 3D.

Niesamowite, co może wyprodukować Twoja drukarka 3D. Jednak wszyscy mieliśmy te wściekłe chwile, gdy mimo wszystko pozornie prosty model po prostu odmawia pomyślnego wydrukowania.

Mieliśmy sporo awarii drukowania w All3DP. Mając to na uwadze, bezpośrednio z naszego doświadczenia w rozwiązywaniu problemów z drukarkami 3D, stworzyliśmy, mamy nadzieję, najbardziej kompleksowy przewodnik dostępny do diagnozowania i rozwiązywania typowych problemów z drukowaniem 3D, zarówno w zakresie technologii FDM, jak i SLA.

Problemy z wypaczonymi wydrukami, przyczepnością do podłoża, przesunięciem warstw i innymi błędami drukowania 3D nie są wyjątkowe dla FDM, a drukowanie 3D SLA jest podatne na swój własny zestaw problemów z drukowaniem. Nie martw się jednak, ponieważ zaczynamy rozszerzać ten przewodnik, aby odzwierciedlić wzrost niedrogiego drukowania SLA na komputerach stacjonarnych, oferując kompleksowe porady dotyczące rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D dla tych z Was, którzy są po łokcie w żywicy i nie mają żadnego wydruku do pokazania.

Aby przejść do konkretnej sytuacji, skorzystaj z odpowiednich linków poniżej.

Problemy z drukowaniem 3D FDM

Problemy z drukowaniem 3D SLA

Lub, aby zobaczyć każdy element po elemencie w każdym problemie drukowania 3D, po prostu skorzystaj z listy treści artykułu. Powodzenia przy następnym drukowaniu!

Problemy z drukowaniem 3D FDM: nic się nie drukuje

Jakkolwiek byś się starał, twój wydruk po prostu odmawia oderwania się od ziemi. Żaden filament nie wydostaje się z twojego hot endu; możliwe przyczyny tego typu problemu z drukowaniem 3D są liczne.

1Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Brak filamentu

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Nic się nie drukuje, mimo iż model został poprawnie ustawiony i skonfigurowany w oprogramowaniu do krojenia. Jednak, jakkolwiek byś próbował, gdy wielokrotnie wysyłasz wydruk do drukarki, przez cały czas nic się nie dzieje, poza dziwnym strumieniem filamentu wyłaniającym się z dyszy.

Innym rozwiązaniem jest wydruk modelu, który jest w trakcie drukowania, a wytłaczanie filamentu zostaje zatrzymane, ale dysza kontynuuje drukowanie w powietrzu.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

To oczywisty problem, którego nie da się nie zauważyć w wielu drukarkach, takich jak urządzenia typu Prusa i3, w których szpula z filamentem jest widoczna w pełnym zakresie, ale w innych drukarkach, takich jak XYZ DaVinci, Cel Robox i Ultimaker, problem nie zawsze jest od razu widoczny.

W tych i wielu innych drukarkach filament jest albo umieszczony wewnątrz obudowy drukarki, albo jest ukryty z tyłu.

Oczywiście, niektóre drukarki mają inteligentne szpule, które przesyłają dane do systemu i podświetlają, czy szpula filamentu jest blisko materiału, czy go nie ma. Jednak wszyscy lubimy majstrować i używać własnego zmodyfikowanego systemu układowego lub systemu firm trzecich, a te czasami omijają takie zabezpieczenia. A potem są inne drukarki, które po prostu nie mają żadnego zabezpieczenia.

We wszystkich przypadkach, a szczególnie w systemach wytłaczania typu Bowden, konieczne będzie usunięcie pozostałego filamentu i wprowadzenie nowego.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: Brak filamentu

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź szpulę z filamentem

Spójrz na szpulę filamentu i sprawdź, czy jest w niej trochę filamentu. jeżeli nie, załaduj nową szpulę. Łatwe.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Brak filamentu

  • Sprawdź szpulę z filamentem

2Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Dysza zbyt blisko stołu drukującego

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Niewytłumaczalne jest to, iż pomimo załadowania filamentu i płynnego ruchu głowicy drukującej, na powierzchni roboczej nie osadza się żaden filament.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Mówiąc najprościej, dysza może być zbyt blisko stołu drukującego. jeżeli w jakiś sposób dostroiłeś stół drukujący do zaledwie mikronów od otworu dyszy, mało prawdopodobne jest, aby stopiony filament miał miejsce na ucieczkę. W najlepszym przypadku wydruk będzie pozbawiony pierwszych warstw i będzie większe prawdopodobieństwo, iż nie przyklei się, gdy filament zostanie wytłoczony. W najgorszym przypadku spowodujesz cofnięcie się stopionego filamentu w gorącym końcu, co może doprowadzić do zablokowania.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: dysza zbyt blisko stołu roboczego

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: przesunięcie osi Z

Samo nieznaczne podniesienie wysokości dyszy często może pomóc. Większość drukarek 3D w swoich ustawieniach systemowych pozwala na ustawienie przesunięcia osi Z. Aby podnieść dyszę od stołu roboczego, należy zwiększyć przesunięcie do wartości dodatniej. Działa to również w odwrotnej sytuacji, a przesunięcie ujemne pomaga rozwiązać problem przywierania wydruków do stołu roboczego.

Uważaj jednak, gdyż zbyt duże przesunięcie może spowodować, iż ciasto nie przyklei się do platformy.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: obniż platformę drukującą

Alternatywnie, jeżeli Twoja drukarka na to pozwala, możesz osiągnąć ten sam efekt, obniżając platformę drukującą. Jest to jednak bardziej kłopotliwe rozwiązanie, ponieważ wymaga ponownej kalibracji i wypoziomowania platformy drukującej, aby uzyskać równomierne wydruki.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Dysza zbyt blisko stołu roboczego

  • Przesunięcie osi Z

3Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Zablokowana dysza

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Rozpoczynasz zadanie drukowania, ale cokolwiek próbujesz, nic nie wychodzi z dyszy. Wyciąganie filamentu i ponowne wkładanie nie działa.

Co jest przyczyną problemów z drukowaniem 3D?

Mały kawałek filamentu pozostał w dyszy po zmianie szpuli, często dlatego, iż filament pękł na końcu. Kiedy nowy filament jest ładowany, kawałek starego filamentu, który pozostał w dyszy, nie pozwala na przepchnięcie nowego filamentu.

Niewielka konserwacja drukarki może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów, takich jak zablokowana dysza, które wpływają na wytłaczanie. W rzeczywistości często okazuje się, iż zanim pojawi się zator, w dyszy znajduje się stary zwęglony filament. Może on tam siedzieć przez tygodnie, a choćby miesiące, a Ty tego nie zauważysz, ale pojawią się drobne oznaki w jakości Twoich wydruków.

Efekty są często pomijane; takie jak małe nacięcia na zewnętrznych ścianach, małe plamki ciemnego filamentu lub niewielkie zmiany w jakości wydruku między modelami. Te wady są często po prostu przypisywane niewielkim odchyleniom, których oczekujemy od drukarek 3D, ale tak naprawdę może być coś bardziej złowrogiego. Metoda czyszczenia znana jako Atomic Pull lub Cold Pull (którą szczegółowo opisujemy poniżej) może to wyjaśnić.

Często zobaczysz to, jeżeli na przykład często zmieniasz PLA na ABS. Niewielka ilość PLA pozostaje w dyszy i jest podgrzewana poza normalną temperaturę topnienia. Może to oznaczać, iż ulegnie zwęgleniu i spaleniu.

Podobnie, zamień ABS na Nylon i znowu zobaczysz coś podobnego. Nie jest niczym niezwykłym, iż na krótko pojawi się smuga dymu, gdy nowy filament zostanie wprowadzony.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: Zablokowana dysza

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Odblokuj dzięki igły

Jeśli masz szczęście, odblokowanie może być szybkim i łatwym procesem. Zacznij od usunięcia filamentu. Następnie dzięki panelu sterowania drukarki (jeśli go posiada) wybierz ustawienie „podgrzewania dyszy” i zwiększ je do temperatury topnienia zablokowanego filamentu. Alternatywnie podłącz drukarkę do komputera z uruchomionym kompatybilnym oprogramowaniem sterującym i podgrzej dyszę za jego pomocą. W przypadku PLA ustaw temperaturę na 220 °C. Gdy dysza osiągnie odpowiednią temperaturę, użyj małej szpilki, aby oczyścić otwór (uważając, aby nie poparzyć palców). jeżeli Twoja dysza ma 0,4 mm, potrzebujesz mniejszej szpilki; zestaw do czyszczenia aerografu sprawdzi się idealnie.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Przepchnij stary filament

Jeśli okaże się, iż dysza jest przez cały czas zablokowana, możesz przepchnąć filament dzięki innego kawałka filamentu. Zacznij od usunięcia filamentu jak poprzednio, a następnie wyjmij rurkę podającą z głowicy drukującej. Podgrzej gorący koniec do 220 °C dla PLA, a następnie użyj innego kawałka filamentu, aby przepchnąć go od góry, aby spróbować wypchnąć zablokowany filament z dyszy. Zazwyczaj, jeżeli nowy filament nie został odblokowany, dodatkowe ciśnienie, które możesz wywrzeć manualnie, może po prostu załatwić sprawę. Jednak nie naciskaj zbyt mocno, ponieważ ryzykujesz wygięciem poziomych prętów drukarki.

Gdy końcówka będzie już wolna, przeciągnij igłę przez dyszę i wyczyść szczoteczką nadmiar filamentu.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: rozmontowanie i ponowne złożenie gorącego końca

W skrajnych przypadkach, gdy dysza pozostaje zablokowana, będziesz musiał wykonać małą operację i zdemontować hot end. jeżeli nigdy tego nie robiłeś, dobrym pomysłem jest zrobienie notatek i zrobienie zdjęć, aby wiedzieć, gdzie wszystko pasuje, gdy będziesz ponownie składać. Zacznij od usunięcia filamentu, a następnie sprawdź instrukcję drukarki, aby dowiedzieć się, jak dokładnie zdemontować hot end.

Atomowe przyciąganie

Porada dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: Atomic Pull Część I – Wybór materiału

Można użyć ABS lub Nylonu, ale z czasem odkryliśmy, iż najbardziej spójne wyniki uzyskuje się z Nylonu ze względu na jego wyższą temperaturę topnienia. Filament ten również znacznie lepiej trzyma swój kształt. ABS jest jednak bardziej powszechne, więc użyjemy go tutaj.

Porada dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Atomic Pull, część II – usuwanie filamentu

Zacznij od usunięcia filamentu, który już znajduje się w głowicy drukującej w zwykły sposób dla Twojej drukarki. Następnie usuń rurkę Bowdena lub zwolnij napęd bezpośredni, tak aby we właściwym momencie można było manualnie przepuścić filament.

Porada dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Atomic Pull, część III – zwiększenie temperatury dyszy

Zwiększ temperaturę dyszy do 240 stopni. Używamy ABS, ale jeżeli używamy nylonu, sprawdź temperaturę topnienia na opakowaniu. Pozostaw w tej temperaturze przez 5 minut bez przepychania filamentu.

Porada dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Atomic Pull, część IV – przepychanie filamentu

Powoli naciskaj na filament, aż zacznie wychodzić z dyszy. Lekko go odciągnij i wciśnij z powrotem, aż zacznie wypływać z dyszy.

Porada dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Atomic Pull Część V – Zmniejsz temperaturę dyszy

Zmniejsz temperaturę do 180 stopni dla ABS lub 140 stopni dla Nylonu (będziesz musiał trochę poeksperymentować z filamentem). Pozostaw drukarkę w tej temperaturze na 5 minut.

Porada dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Atomic Pull Część VI – Wyciąganie filamentu

Wyciągnij filament z głowicy. Kiedy spojrzysz na koniec, powinieneś zobaczyć trochę czarnego zwęglonego materiału na końcu. Powtarzaj proces, aż będzie czysty. jeżeli filament nie będzie się wyciągał z dyszy, zwiększ nieznacznie temperaturę gorącego końca.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Zablokowana dysza

  • Podgrzej dyszę i wyczyść igłą
  • Wyjmij rurkę podającą i spróbuj przepchnąć filament przez nią dzięki innego kawałka filamentu
  • Zdemontuj końcówkę gorącą i sprawdź, czy możesz usunąć blokadę filamentu
  • Wypróbuj Atomic Pull (Cold Pull)

4Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Głowica drukująca nie trafia w stół

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Naprawdę nie można tego przegapić. W najgorszym przypadku hałas natychmiast ostrzeże cię, iż coś jest bardzo nie tak.

Gdy głowica drukująca nie trafi w łoże, zwykle osiągnie również limit pozycji X lub Y. Gdy głowica próbuje przesunąć się poza swój najdalszy punkt, hałas będzie generowany przez ślizgające się paski, zgrzytające koła zębate lub po prostu przez głowicę próbującą przedrzeć się przez bok drukarki.

Jest bardzo mało prawdopodobne, iż Twoja drukarka będzie w stanie wyprodukować wydruk w tym stanie. I chociaż łatwo to naprawić, nie jest to problem, który można przeoczyć lub rozwiązać później.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Nieprawidłowa konfiguracja, wybór złej drukarki, a także zużyte lub uszkodzone ograniczniki to typowe problemy.

Jeśli problem zaczyna się od nowej drukarki, to prawdopodobnie coś jest nie tak z konfiguracją drukarki. Ponownie przeprowadź proces konfiguracji i upewnij się, iż masz prawidłową wersję systemu sprzętowego dla swojej drukarki.

Przypadkowe wybranie niewłaściwej drukarki z listy rozwijanej w programie do cięcia może być częstą przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D. Na przykład próba drukowania przy użyciu Ultimaker Go z użyciem plików do druku skonfigurowanych dla Ultimaker 2.

Podczas konfigurowania drukarki upewnij się, iż określiłeś prawidłową objętość wydruku, ponownie w oprogramowaniu sprzętowym drukarki lub w oprogramowaniu. jeżeli drukarka myśli, iż ma większą platformę drukowania niż ma, spróbuje jej użyć, choćby jeżeli jej tam nie ma.

Jeśli Twoja drukarka zwykle działa dobrze, a potem nagle pojawia się problem, zacznij od dwukrotnego sprawdzenia systemu do przygotowywania wydruków. Coś mogło zostać zresetowane lub zmienione przez aktualizację! Nie jest niczym niezwykłym, iż oprogramowanie albo powraca do ustawień domyślnych, albo automatycznie wybiera najnowszą wersję drukarki, choćby jeżeli nie jest to ta, której używasz.

A jeżeli wszystko inne wygląda w porządku, może to oznaczać, iż jeden z ograniczników krańcowych drukarki przestał działać.

Jeśli tak się stanie, wszystko może się skomplikować.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: głowica drukująca nie trafia w platformę drukującą

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź, czy Slicer jest odpowiednią drukarką

Zanim spróbujesz czegoś innego, upewnij się, iż wybrałeś adekwatną drukarkę w swoim oprogramowaniu do drukowania. Wszystkie drukarki są różne, więc choćby jeżeli łoża drukujące dwóch drukarek są takie same, jest mało prawdopodobne, iż pozostałe wymiary i ustawienia będą dokładnie takie same.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: aktualizacja systemu układowego

Jeśli niedawno kupiłeś drukarkę i występuje ten problem, upewnij się, iż masz zainstalowaną najnowszą wersję systemu sprzętowego. Po aktualizacji przeprowadź proces konfiguracji i sprawdź dwukrotnie, czy wszystkie ustawienia, zwłaszcza dotyczące rozmiaru obszaru drukowania, są poprawne.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź ograniczniki krańcowe

Zdiagnozowanie tego będzie wymagało nieco więcej wysiłku. Obserwuj ruch głowicy drukującej. jeżeli próbuje przesunąć się poza najdalszy punkt jednej ze swoich osi, sprawdź, czy ogranicznik nie został odłączony. jeżeli wszystko wygląda dobrze (i żaden z powyższych kroków nie rozwiązał problemu), następnym krokiem powinna być wymiana ograniczników na nowe.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: głowica drukująca nie trafia w platformę drukującą

  • Sprawdź slicer pod kątem prawidłowej drukarki
  • Aktualizacja systemu układowego
  • Sprawdź ograniczniki krańcowe

5Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Pęknięty filament

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Szpula z filamentem przez cały czas wygląda na pełną, a gdy się ją sprawdzi, widać, iż w rurce podającej znajduje się filament, ale nic nie wychodzi z dyszy. Jest to większy problem w przypadku drukarek z podajnikiem Bowden niż z podajnikiem bezpośrednim, ponieważ filament jest ukryty, więc pęknięcia nie zawsze są od razu widoczne.

Co jest przyczyną problemów z drukowaniem 3D?

Spowodowane przez szereg problemów, ale głównie przez stare lub tanie filamenty. Chociaż większość filamentów, takich jak PLA i ABS, wytrzymuje długi czas, jeżeli są przechowywane w niewłaściwych warunkach, takich jak bezpośrednie światło słoneczne, mogą stać się kruche. Następnie po włożeniu do drukarki żadna ilość regulacji nie pomoże.

Innym problemem jest średnica filamentu, która może się różnić w zależności od producenta i partii. Czasami, jeżeli napinacz koła pasowego jest zbyt ciasny, filament, który ma jeszcze sporo żywotności, może pęknąć pod wpływem nacisku.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: pęknięty filament

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Usuń filament

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest wyjęcie filamentu z drukarki w zwykły sposób. W przypadku Ultimakera wybierz Maintenance and Change Material. Ponieważ filament zwykle pęka w rurce, musisz wyjąć rurkę zarówno z ekstrudera, jak i z hotendu. Następnie podgrzej dyszę i wyciągnij filament.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: wypróbuj inny filament

Jeśli po ponownym załadowaniu filamentu problem się powtórzy, sprawdź dzięki innego filamentu, czy nie jest to po prostu stary, kruchy filament, który należy wyrzucić.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: poluzuj naciąg koła napinającego

Jeśli nowy filament pęknie, sprawdź, czy napinacz koła pasowego nie jest zbyt ciasny, poluzowując go całkowicie. Gdy drukowanie się rozpocznie, dokręcaj, aż filament przestanie się ślizgać.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź dyszę

Sprawdź, czy dysza nie jest zablokowana i dokładnie ją wyczyść.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź natężenie przepływu i temperaturę

Jeśli problem przez cały czas występuje, sprawdź, czy gorący koniec jest gorący i ma odpowiednią temperaturę. Sprawdź również, czy natężenie przepływu filamentu wynosi 100% i nie jest wyższe.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: pęknięty filament

  • Sprawdź, czy filament nie jest przeterminowany
  • Sprawdź średnicę filamentu
  • Wyreguluj napięcie koła napinającego
  • Sprawdź, czy gorący koniec jest czysty i osiąga odpowiednią temperaturę
  • Ustaw przepływ na 100%

6Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Oderwany filament

Widoczne nacięcie w żarniku jest wyraźnym znakiem jego zerwania (źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Zerwany lub ślizgający się filament może się zdarzyć w dowolnym momencie procesu drukowania i z dowolnym filamentem. W rezultacie filament nie jest wytłaczany z gorącego końca, co powoduje nagłe zakończenie wydruku.

Co jest przyczyną problemów z drukowaniem 3D?

Zablokowanie, luźny napinacz koła pasowego, niewłaściwa temperatura gorącego końca, to tylko kilka typowych przyczyn, ale wszystkie są zwykle łatwe do naprawienia. Skutkiem problemu jest to, iż nakrętka radełkowana lub zębatka w ekstruderze nie jest w stanie wyciągnąć ani przepchnąć filamentu przez drukarkę. Gdy silnik obraca małe zęby na kole zębatym, które zwykle chwytają i podają filament przez system, zamiast tego zużywają się, aż nie ma już żadnego uchwytu, a koło zębate i filament się ślizgają.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: zerwany filament

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Pomóż w zasilaniu systemu

Jeśli filament dopiero zaczyna się ślizgać, zwykle można to stwierdzić po hałasie i pojawieniu się plastikowych wiórów, a następnie zastosować delikatny nacisk na filament, aby pomóc mu przejść przez system. Często pomaga to maszynie ponownie drukować płynnie.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: regulacja naciągu koła napinającego

Zacznij od poluzowania koła pasowego, wprowadź filament i dokręć, aż przestanie się ślizgać. Filamenty różnią się średnicą, więc chociaż koło pasowe pochłonie pewną różnicę w średnicy, niektóre filamenty będą wymagały precyzyjnej regulacji.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Usuń filament

W większości przypadków konieczne będzie usunięcie i wymiana filamentu, a następnie ponowne wprowadzenie go do systemu. Po usunięciu filamentu odetnij filament poniżej obszaru, który wykazuje oznaki poślizgu, a następnie ponowne wprowadzenie go do systemu. jeżeli filament pękł, może być już nieużywany. Spróbuj ponownie, a jeżeli pęknie ponownie i okaże się, iż filament wydaje się kruchy, wyrzuć go i użyj innego filamentu.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź temperaturę gorącego końca

Jeśli problem pojawił się dopiero po włożeniu nowego filamentu, sprawdź dokładnie, czy jego temperatura jest odpowiednia.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: zerwany filament

  • Pomóż nakarmić system
  • Wyreguluj napięcie koła napinającego
  • Wyjmij filament
  • Sprawdź temperaturę gorącego końca

Problemy z drukowaniem 3D FDM: Mój wydruk się nie powiódł

Wszystko wyglądało świetnie, ale z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu wydruk się nie powiódł. Nie przykleił się do stołu lub filament po prostu przestał się wytłaczać — niezależnie od tego, tego typu problem z drukowaniem 3D może być jedną z wielu rzeczy.

7Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wytłaczanie zatrzymane w połowie drukowania

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Czasami z różnych powodów gorąca końcówka przestaje wytłaczać stopiony filament.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Zwykle ten problem z drukowaniem 3D jest spowodowany dwoma częściami procesu drukowania — albo coś jest nie tak z dostawą filamentu, albo jest problem z samym hot endem/dyszą. Może to być tak prosty przypadek, jak wyczerpanie filamentu. Niektóre drukarki zasłaniają szpulę, więc nigdy nie wiadomo! Albo może być zbyt ciasno nawinięta rolka na ekstruderze, co powoduje zerwanie filamentu, który nie jest podawany do hot endu.

Innym powodem może być zablokowanie gorącej końcówki, co uniemożliwia wytłaczanie dalszej ilości filamentu.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wytłaczanie zatrzymane w połowie drukowania

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź, czy masz wystarczającą ilość filamentu

Trochę oczywiste, ale choćby najlepsi z nas mają chwilowe zaniki koncentracji. Wiele programów do cięcia podaje teraz szacunkowe zużycie materiału na wydruki, a ocena tego na podstawie ciężaru szpuli filamentu i tego, ile na niej zostało, może dać ci poczucie, czy filamentu wystarczy do ukończenia wydruku.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź, czy filament nie jest zerwany

Zerwany filament może być przyczyną niepowodzenia wydruku w połowie i może być spowodowany przez niezliczoną ilość problemów. Zapoznaj się z naszą dedykowaną wskazówką dotyczącą rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z zerwanym filamentem.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź, czy dysza nie jest zatkana

Dysza zatkana starym, spalonym filamentem może powodować kilka różnych problemów z drukowaniem, z których jednym jest blokowanie nowych wytłaczań. Zapoznaj się z naszą dedykowaną wskazówką dotyczącą rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z zatkaną dyszą.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź, czy filament nie pękł

Problem, który dotyczy głównie konfiguracji ekstrudera typu Bowden, pęknięty filament może powodować rozłączenie ekstrudera i gorącego końca. Na szczęście łatwo to zdiagnozować i naprawić, ale może to być znak, iż filament jest już poza szczytem swoich możliwości. Zapoznaj się z naszą dedykowaną wskazówką dotyczącą rozwiązywania problemów z drukiem 3D, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z pękniętym filamentem.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: wytłaczanie zatrzymane w połowie drukowania

  • Sprawdź, czy masz wystarczająco dużo filamentu
  • Sprawdź, czy nie ma zerwanego filamentu
  • Sprawdź, czy dysza nie jest zatkana
  • Sprawdź, czy nie doszło do pęknięcia filamentu

8Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wydruk nie przywiera do podłoża

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Utrata wydruku z powodu jego odklejenia się od platformy drukującej to częsty problem, który zwykle stosunkowo łatwo rozwiązać.

Niestety, wydruk 3D może się odłamać w każdej chwili, od pierwszej do ostatniej warstwy, co jest szczególnie irytujące.

Oczywiście, nie zawsze jest to wina drukarki i jeżeli próbowałeś wydrukować model, który ma tylko niewielki kontakt z platformą, to bez wątpienia to będzie problem. Wyobraź sobie, iż próbujesz wydrukować samolot, a jedynym kontaktem modelu z platformą druku są koła. Dlatego mało prawdopodobne jest, aby wydrukować bez jakiegoś rodzaju przyczepności płyty roboczej i krawędzi, a to jeszcze zanim zaczniesz patrzeć na podpory.

Na szczęście, ponieważ problem ten jest tak powszechny, istnieje wiele prostych sposobów jego rozwiązania.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Najczęstszą przyczyną jest po prostu to, iż wydruk po prostu nie łączy się z powierzchnią platformy drukującej. Filament potrzebuje teksturowanej podstawy, aby przylegać, więc aby rozwiązać ten problem, musisz stworzyć lepszą powierzchnię łączącą.

Nierówna platforma druku może być kolejnym poważnym problemem. jeżeli platforma jest nierówna, to w niektórych częściach wydruku dysza nie będzie wystarczająco blisko platformy, aby prawidłowo wytłoczyć i połączyć pierwszą warstwę.

Kalibracja również może stanowić poważny problem, ponieważ z czasem odległość między dyszą a platformą może się zwiększyć do tego stopnia, iż ​​początkowa warstwa będzie przeciągana zamiast wpychana na platformę drukowania.

We wszystkich tych przypadkach prawdopodobnie zobaczysz spaghetti filamentów pojawiające się nad częściowo uformowanym modelem, po prostu spaghetti filamentów lub części modelu rozmieszczone wokół platformy drukowania.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wydruk nie przykleja się do łóżka

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: dodawanie tekstury

Aby zwiększyć szanse na to, iż filament połączy się z platformą, należy dodać inny materiał, aby dodać fakturę. Najczęstszym rozwiązaniem jest nałożenie cienkiej warstwy kleju w sztyfcie na platformę drukującą, którą można następnie łatwo zmyć gorącą wodą. Inną alternatywą dla PLA jest dodanie taśmy dekoracyjnej. W przypadku filamentów, które wymagają podgrzanej platformy do 40º i więcej, dostępnych jest wiele specjalnych taśm, które są nieco bardziej odporne na ciepło.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: Wypoziomuj platformę drukującą

Każda drukarka ma inny proces poziomowania platformy druku, niektóre, takie jak najnowsze modele Prusa, wykorzystują niezwykle niezawodny system automatycznego poziomowania, inne, takie jak Ultimaker, mają poręczne podejście krok po kroku, które prowadzi przez proces regulacji. Zapoznaj się z instrukcją obsługi drukarki, aby dowiedzieć się, jak wypoziomować platformę drukującą.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: regulacja wysokości dyszy

Jeśli dysza jest zbyt wysoko, filament nie będzie się przyklejał do platformy, jeżeli jest zbyt nisko, dysza zacznie zdrapywać wydruk. Znajdź opcję przesunięcia osi Z w ustawieniach drukarki i dokonaj niewielkich korekt — dodatniej, aby podnieść dyszę z dala od platformy, i ujemnej, aby ją obniżyć.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: Wyczyść platformę drukowania

Jeśli drukujesz na materiale takim jak szkło, co jakiś czas warto je dokładnie wyczyścić, zwłaszcza jeżeli często nakładasz klej. Tłuszcz z odcisków palców i nadmierne gromadzenie się osadów kleju mogą przyczyniać się do braku lepkości platformy drukującej.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: Nałóż klej na płytę roboczą

Niektóre modele będą dobrze drukowane bez ronda, ale mniejsze przedmioty i te, które mają tylko mały odcisk w kontakcie z platformą, będą wymagały pewnego rodzaju przyczepności płyty roboczej. Można je dodać w oprogramowaniu do cięcia — poszukaj „Ronda” i „Tratwy”.

Funkcja Brim dodaje pojedynczą warstwę określonej liczby linii obwodowych rozchodzących się promieniście od miejsca, w którym wydruk styka się z powierzchnią druku; jest to najmniej marnotrawne rozwiązanie z tych dwóch, a według naszego doświadczenia jest to lepsza opcja, pod warunkiem, iż nie przeszkadza Ci użycie noża do odcięcia brzegu wydruku.

Raft dodaje właśnie to do Twojego wydruku. W zależności od określonych parametrów otrzymasz cień odcisku Twojego wydruku, wydrukowany w grubszej, lepiej przylegającej warstwie. Następnie Twój wydruk jest drukowany jak zwykle na wierzchu. Rafty mają tendencję do tworzenia szorstkiej, nieprzyjemnej powierzchni w miejscu, w którym dotykają Twojego wydruku, i zużywają więcej materiału niż rondo. Zaleta raftu polega jednak na tym, iż można po prostu odłamać część.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: dodawanie podpór

Oprócz dodania przyczepności do płyty roboczej, jeżeli Twój model ma skomplikowane nawisy lub końce, pamiętaj o dodaniu podpór, które utrzymają wydruk w całości w trakcie procesu.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: wydruk nie przykleja się do stołu roboczego

  • Dodaj teksturę
  • Wypoziomuj łoże drukujące
  • Regulacja wysokości dyszy
  • Wyczyść platformę drukującą
  • Zastosuj klej do płyty konstrukcyjnej
  • Dodaj wsparcie

9Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Podpory się rozpadły

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Drukowanie skomplikowanych modeli wymaga jednej lub dwóch podpór, które, choć usuwanie ich może być uciążliwe, stanowią niestety niezbędny element modelowania.

Zadanie działu wsparcia jest proste, zapewnia wsparcie, ale czasami zawodzi, przez co model pozostaje bez wsparcia.

Zauważysz, iż w miarę wytłaczania wydruku części struktury nośnej będą wyglądać nierównomiernie, mogą pojawić się pęknięcia lub po prostu zaczną wyglądać skąpo.

Nie tylko podpory zawodzą, ale dodatkowy filament niszczy model zamiast zapewnić jego prawidłowy wydruk.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Struktury podporowe to skomplikowane rzeczy i większość aplikacji do cięcia zapewni Ci kilka opcji. Zbyt łatwo jest trzymać się domyślnych ustawień, ale nie gwarantuje to sukcesu w przypadku wydrukowanych w 3D nawisów. Ważnym czynnikiem jest rodzaj podpory, która utrzyma Twój model w miejscu i będzie podtrzymywana przez cały czas drukowania.

Linie i zygzaki są zwykle łatwe do usunięcia po zakończeniu drukowania, ale oferują mniejszą sztywność podczas procesu drukowania. Trójkąty i siatki oferują większe wsparcie, ale ich usunięcie może być uciążliwe.

Weź prostą konstrukcję mostu z cienkimi pionowymi elementami, a następnie pomyśl o podporach. Będą musieli wykonać mnóstwo pracy, aby utrzymać model w sztywności, jeżeli wybrałeś linie lub zygzaki, istnieje prawdopodobieństwo, iż model będzie się poruszał w trakcie drukowania, łamiąc delikatne podpory.

Lepszym rozwiązaniem byłaby sztywna konstrukcja, np. siatka.

Niektóre oprogramowanie do krojenia umożliwia drukowanie podpór bez przylegania do platformy. jeżeli tak jest, to mała powierzchnia podpórki będzie miała trudności z bezpośrednim połączeniem z platformą drukowania.

Często w przypadku wysokich modeli długość podpór może być nadmierna, a cienka struktura jest po prostu maksymalnie wykorzystana. W takich przypadkach ważne jest, aby rozważyć stworzenie solidnego wsparcia, takiego jak „blok”. Pod dużymi nawisami mogą one dodać solidnego wsparcia.

Podpory mogą być naprawdę kłopotliwe w usuwaniu, więc istnieje tendencja do zmniejszania gęstości do najniższego możliwego poziomu. Może to oczywiście powodować problemy, jeżeli podpory są nośne, należy zwiększyć gęstość podpór.

Stary lub tani filament może być kolejnym problemem. jeżeli filament nie jest już najlepszy, to po wytłaczaniu może się okazać, iż nie łączy się wystarczająco warstwa po warstwie lub wytłaczanie jest nierówne i popękane, co prowadzi do uszkodzenia podpór.

Na koniec obserwuj drukarkę. jeżeli drukarka porusza się lub wibruje bardziej niż zwykle, sprawdź nakrętki i śruby i upewnij się, iż wszystko jest dokręcone. Po wykonaniu wszystkich standardowych kontroli upewnij się, iż ponownie uruchomisz proces kalibracji.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: podpory się rozpadają

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Wybierz odpowiednie podpory

Spójrz na typ modelu, który zamierzasz wydrukować. jeżeli występują duże nawisy łączące sekcje modelu i mają one dobry kontakt z platformą, spróbuj użyć linii lub podpór zygzakowatych. jeżeli model ma mniejszy kontakt z platformą lub potrzebuje znacznie mocniejszych podpór, użyj podpór kratowych lub trójkątnych.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Dodaj przyczepność platformy

Upewnij się, iż dodałeś jakiś rodzaj przyczepności platformowej, np. rondo, tak aby mocowania miały wystarczającą ilość podłoża, do którego się przykleją.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zwiększ gęstość podpór

Spróbuj tego w ostateczności. Zwiększenie gęstości podparcia zapewni Twojemu modelowi gęstszą strukturę do oparcia i będzie mniej podatny na wszelkie ruchy modelu, ale będzie znacznie trudniejszy do usunięcia.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Tworzenie podpór w modelu

Podpory, które są zbyt wysokie, mogą być podatne na osłabienie. Dodając wysoki blok jako część wydruku, który kończy się tuż poniżej miejsca, w którym wymagane są podpory, podpory otrzymują solidną podstawę bez konieczności drukowania wysokich i słabych.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zmiana filamentu

Filament może stać się kruchy, gdy osiągnie koniec swojego okresu użytkowania, a to zwykle widać po jakości podpór. Wymień filament na nową rolkę i sprawdź, czy problem się poprawi

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź, czy wszystko jest dobrze dokręcone

Wstrząsy i chwianie się drukarki mogą być prawdziwym problemem. Sprawdź maszynę i upewnij się, iż wszystko jest szczelne, a w razie potrzeby ponownie skalibruj.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: podpory się rozpadają

  • Użyj prawidłowego typu wsparcia
  • Dodaj przyczepność platformy
  • Zwiększ gęstość wsparcia
  • Utwórz wsparcie w modelu
  • Użyj nowego filamentu
  • Sprawdź czy wszystko jest szczelne

Problemy z drukowaniem 3D FDM: Mój wydruk wygląda źle

Udało się, ale bogowie druku 3D nie widzą nic złego w twoim brzydkim wydruku. Oto problemy z drukiem 3D, które mogą być przyczyną.

10Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Pierwsza warstwa jest bałaganiarska

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Pierwsze warstwy wydruku mogą często okazać się problematyczne. Może się zdarzyć, iż wydruk po prostu nie przyklei się (co omówiliśmy w innej wskazówce dotyczącej rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D, na górze) lub znajdziesz niechciane linie, które powodują, iż dolna powłoka ma nieoczekiwany wygląd. Ponadto jest całkiem możliwe, iż każdy drobny szczegół na spodzie wydruku skrzepnie w rozmycie z niewielkim podobieństwem do jakiegokolwiek wzoru powierzchni.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Te problemy z drukowaniem 3D są typowymi oznakami, iż platforma drukująca nie została prawidłowo wypoziomowana. jeżeli dysza jest zbyt daleko od platformy, dolna powierzchnia często pokazuje niechciane linie i/lub pierwsza warstwa nie przykleja się. jeżeli dysza jest zbyt blisko, efektem mogą być plamy.

Jeśli zauważysz, iż szczegóły stają się nieostre i rozmazane, istnieje prawdopodobieństwo, iż temperatura platformy drukującej jest odrobinę za wysoka.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: Pierwsza warstwa jest nieuporządkowana

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Wypoziomuj platformę drukującą

Każda drukarka ma inny proces poziomowania platformy druku. Najnowsze modele Prusa są wyposażone w niezwykle niezawodny system automatycznego poziomowania, podczas gdy inne, takie jak Ultimaker, mają poręczne podejście krok po kroku, które prowadzi użytkownika przez proces regulacji.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Obniż temperaturę stołu

Spróbuj obniżyć temperaturę podłoża o 5 °C, aż osiągniesz optymalny poziom przyczepności bez utraty szczegółów.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Pierwsza warstwa jest nieuporządkowana

  • Wypoziomuj platformę drukującą
  • Niższa temperatura łóżka

11Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wydrukuj kokardki na dole (stopa słonia)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Podstawa modelu jest lekko wybrzuszona na zewnątrz, efekt ten znany jest również jako „stopa słonia”.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Ta nieporęczna wada wydruku może być spowodowana ciężarem reszty modelu, naciskającym na spód, zanim zdąży on odpowiednio ostygnąć do stanu stałego – jest to szczególnie problematyczne, gdy drukarka ma podgrzewany stół.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: Elephant Foot

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zrównoważenie temperatury stołu i chłodzenia

Aby zapobiec pojawianiu się stóp słonia w wydrukach 3D, warstwy bazowe modelu muszą być wystarczająco schłodzone, aby mogły podtrzymywać konstrukcję powyżej. Jednak stosując zbyt duże chłodzenie, ryzykujesz odkształceniem warstw bazowych. Uzyskanie adekwatnej równowagi może być trudne, zacznij od obniżania temperatury platformy druku o 5 stopni (do +/- 20 stopni zalecanej temperatury). jeżeli grubość dolna/górna jest ustawiona na 0,6 mm, uruchom wentylator na nieco niższej wysokości.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: poziomowanie stołu roboczego

Najczęściej większość problemów z drukowaniem można prześledzić do poziomu platformy drukującej. Każda drukarka ma nieco inną technikę poziomowania platformy drukującej. Zacznij od skalibrowania swojej zgodnie z zalecaną przez producenta drukarki procedurą.

Spróbuj wydrukować kostkę kalibracyjną i zobacz, jak drukarka układa filament na stole. Po wydrukowaniu kostki powinieneś być w stanie łatwo zobaczyć, czy stół jest wypoziomowany, na podstawie tego, jak równomiernie (lub nie) warstwy są na stole.

Podobnie, będziesz mógł zobaczyć, czy dysza znajduje się zbyt blisko platformy drukującej i przecina stopiony filament, czy też zbyt wysoko, powodując gromadzenie się filamentu i tworzenie się grudek.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Podnieś dyszę

Często wystarczy nieznaczne podniesienie dyszy, ale uważaj, jeżeli uniesiesz ją za wysoko, może ona przykleić się do platformy.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sfazuj podstawę

Inną opcją jest fazowanie podstawy modelu. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy sam zaprojektowałeś model lub masz dostęp do oryginalnego pliku. Zacznij od fazowania 5 mm i 45º, ale poeksperymentuj trochę, aby uzyskać najlepszy wynik.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Stopa słonia

  • Zrównoważenie temperatury platformy drukującej i prędkości wentylatora
  • Wypoziomuj platformę drukującą
  • Sprawdź wysokość dyszy
  • Sfazuj podstawę modelu

12Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Krawędzie wydruku są wygięte (odkształcone)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

U podstawy modelu wydruk wygina się w górę, aż nie będzie już na poziomie platformy wydruku. Może to również spowodować poziome pęknięcia w górnych częściach i odklejenie się wydruku od platformy wydruku.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Odkształcanie jest powszechne, ponieważ jest spowodowane naturalnymi adekwatnościami tworzyw sztucznych. W miarę jak filament ABS lub PLA stygnie, zaczyna się bardzo nieznacznie kurczyć; problem odkształcania pojawia się, gdy plastik jest chłodzony zbyt szybko.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: odkształcanie

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Użyj podgrzewanej platformy do drukowania

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie podgrzewanej platformy drukującej i ustawienie temperatury na punkt tuż poniżej temperatury topnienia plastiku. Nazywa się to „temperaturą zeszklenia”. jeżeli uzyskasz tę temperaturę prawidłowo, pierwsza warstwa pozostanie płaska na platformie drukującej. Temperaturę platformy drukującej często ustawia oprogramowanie do cięcia. Zalecaną temperaturę dla filamentu wydrukowanego na boku opakowania lub na szpuli zwykle znajdziesz.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Nałóż klej na platformę drukującą

Jeśli przez cały czas zauważysz, iż wydruk unosi się na krawędziach, nałóż równomiernie na powierzchnię stołu niewielką ilość kleju w sztyfcie, aby zwiększyć przyczepność.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: wypróbuj inny typ platformy

Zmień platformę drukującą na taką, która zapewnia lepszą przyczepność. Producenci tacy jak Prusa używają powierzchni drukującej PEI (polieteroimid), która zapewnia doskonałą przyczepność bez kleju. XYZPrinting dostarcza taśmę teksturowaną w pudełku z niektórymi drukarkami, zasadniczo duży arkusz taśmy maskującej, a dodanie tego działa znakomicie, chociaż tylko w przypadku nieogrzewanych platform drukujących. Drukarki 3D Zortrax mają perforowaną platformę drukującą, modele spawają się do tej powierzchni, całkowicie eliminując problem.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Wypoziomuj platformę drukowania

Inną przyczyną może być kalibracja platformy drukującej. Należy przeprowadzić proces kalibracji, aby sprawdzić, czy platforma jest wypoziomowana i czy wysokość dyszy jest prawidłowa.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zwiększ kontakt

Zwiększenie kontaktu między modelem a platformą jest łatwe do rozwiązania, a większość programów do drukowania oferuje opcję dodawania tratw lub platform.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Dostosuj zaawansowane ustawienia temperatury

Jeśli wszystko inne zawiedzie, musisz sprawdzić zaawansowane ustawienia drukowania zarówno w drukarce, jak i w oprogramowaniu drukarki. Spróbuj zwiększyć temperaturę stołu roboczego o 5 stopni.

W oprogramowaniu do cięcia przyjrzyj się chłodzeniu wentylatora. zwykle jest ono ustawione tak, aby wentylatory chłodzące przełączały się na pełną moc na wysokości około 0,5 mm. Spróbuj rozszerzyć to ustawienie do 0,75, aby dać warstwom bazowym trochę więcej czasu w naturalne schłodzenie.

Nawet jeżeli Twoja drukarka ma podgrzewaną platformę wydruku, zawsze zaleca się stosowanie kleju i regularną kalibrację poziomu platformy.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: odkształcanie

  • Użyj podgrzewanej platformy do drukowania
  • Dodaj klej do platformy drukującej
  • Zmiana ze szkła na podłoże do druku klejowego
  • Kalibracja stołu roboczego
  • Dodaj platformy lub tratwy
  • Dostosuj ustawienia temperatury i wentylatora

13Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wypełnienie wygląda niechlujnie i niekompletnie

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Wewnętrzna struktura wydruku jest uszkodzona lub jej brakuje.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Istnieje wiele powodów błędnego drukowania wewnętrznej struktury. Najczęstszym są nieprawidłowe ustawienia w oprogramowaniu do krojenia, ale może to być również spowodowane lekko zablokowaną dyszą.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: uszkodzone wypełnienie

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź gęstość wypełnienia

W oprogramowaniu do krojenia sprawdź gęstość wypełnienia. Wartość około 20% jest normalna; każda wartość poniżej tej wartości prawdopodobnie spowoduje problemy. W przypadku większych wydruków możesz chcieć zwiększyć tę wartość, aby mieć pewność, iż model ma wystarczające wsparcie.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zmniejsz prędkość wypełniania

Prędkość drukowania wypełnienia może mieć duży wpływ na jakość struktury. jeżeli wypełnienie wygląda słabo, zmniejsz prędkość drukowania wypełnienia.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Zmień wzór wypełnienia

Większość programów do krojenia umożliwia zmianę wewnętrznej struktury. Możesz mieć wzór siatki, trójkąt, plaster miodu i inne. Spróbuj wybrać inną opcję.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź dyszę

Być może dysza jest lekko zablokowana. Chociaż zablokowanie nie wpływa na drukowanie grubszych ścianek zewnętrznych, ponieważ przepływ wewnętrznej struktury jest mniejszy, filament zostaje złapany.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: uszkodzone wypełnienie

  • Sprawdź i dostosuj gęstość wypełnienia
  • Zmniejsz prędkość wypełniania
  • Wypróbuj inny wzór wypełnienia
  • Sprawdź, czy dysza nie jest zablokowana

14Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Szczeliny między wypełnieniem a ścianą zewnętrzną

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Patrząc na górę lub dół wydruku, można zauważyć niewielką szczelinę między wypełnieniem a zewnętrznymi ściankami obwodowymi.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Szczeliny między obwodem a górną warstwą były kiedyś powszechnym problemem, ale wraz z poprawą dokładności drukarek i rozpowszechnieniem obsługi różnych materiałów, nie jest to już tak dokuczliwe.

Jednak nowa fala zaawansowanych materiałów jest o wiele mniej wyrozumiała niż takie materiały jak PLA i ABS, a my zaczynamy obserwować nawrót problemu.

Szczeliny powstają, gdy filament użyty do wypełnienia i ścian zewnętrznych nie do końca się styka i nie łączy. Jest to jedna z najłatwiejszych rzeczy na tej liście do naprawienia.

Najbardziej oczywistą przyczyną problemu jest to, iż nakładanie wypełnienia nie jest ustawione lub jest ustawione na zero. Oznacza to, iż oprogramowanie do krojenia w rzeczywistości mówi drukarce, aby nie pozwalała na spotkanie się dwóch części wydruku.

Innym problemem może być kolejność, w jakiej ustawiłeś wypełnienie i ściany zewnętrzne do wydrukowania. jeżeli drukujesz obwód jako pierwszy, to zwykle występuje niewielkie lub żadne nakładanie, co może ponownie powodować problem.

Rozwiązywanie problemów z drukiem 3D: Szczeliny między wypełnieniem a ścianą zewnętrzną

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź nakładanie się wypełnień

To zdecydowanie najczęstszy problem i naprawdę łatwy do rozwiązania. W oprogramowaniu do krojenia znajdź opcję „Infill Overlap” i zwiększ wartość.

  • W Cura jest to domyślnie ustawione na 15%. Podnieś to do 30%.
  • W Simplify3D znajdziesz tę opcję w 'Edytuj ustawienia procesu > Wypełnienie > Nakładanie się konturu’. Ponownie zwiększ wartość. To ustawienie jest bezpośrednio powiązane z szerokością wytłaczania, więc wartość % będzie % szerokości wytłaczania. Podczas dostosowywania tego ustawienia zawsze utrzymuj je poniżej 50%, w przeciwnym razie zaczniesz widzieć efekty nakładania się na zewnętrznych obwodach wydruku.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Wypełnij wydruk przed powłoką obwodową

Jeśli drukujesz z relatywnie cienką ścianą zewnętrzną, struktura wypełnienia może być widoczna. jeżeli tak się stanie, możesz zmienić kolejność, w jakiej drukarka układa warstwy wypełnienia i obwodu. Na przykład w Cura sprawdź, czy masz zaznaczone „Wypełnienie drukuje po obwodzie”.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Zwiększ temperaturę gorącego końca

Niektóre z najnowszych zaawansowanych materiałów, takich jak XT-CF20, są nieco mniej wyrozumiałe, jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie się, ze względu na włókna węglowe, które stanowią część ich struktury. Podczas drukowania z tych materiałów możesz zauważyć, iż niewielki wzrost temperatury hot endu o 5-10º robi całą różnicę.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: niższa prędkość drukowania

Okej, więc możesz się spieszyć, żeby wydrukować, ale drukowanie z większą prędkością może powodować wszelkiego rodzaju problemy, jeżeli drukarka nie jest idealnie skalibrowana. jeżeli musisz drukować szybko, przez cały czas możesz uniknąć przerw, zmniejszając prędkość górnej warstwy.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Szczeliny między wypełnieniem a ścianą zewnętrzną

  • Sprawdź nakładanie się wypełnienia
  • Wypełnienie wydruku przed obwodem
  • Zwiększ temperaturę gorącego końca
  • Niższa prędkość drukowania

15Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wypełnienie widoczne z zewnątrz

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Finalny wydruk wygląda dobrze, ale zarys wewnętrznej struktury nośnej można zobaczyć przez ściany wydruku. Jest to często określane jako ghosting.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Problem z efektem ghostingu pojawia się, gdy wypełnienie wkracza na ścieżkę obwodu. Efekt ten jest najbardziej widoczny, gdy wydruk ma cienkie ścianki. Problem ten jest spowodowany nakładaniem się struktury wypełnienia na linię obwodu podczas jej układania. Chociaż efekt ghostingu jest problemem, jest on w rzeczywistości istotną częścią procesu drukowania, ponieważ pomaga wewnętrznej strukturze skutecznie łączyć się ze ściankami zewnętrznymi. Na szczęście jest to bardzo łatwe do pokonania.

Inną przyczyną ghostingu może być ustawienie nieprawidłowej grubości ścianki w stosunku do rozmiaru używanej dyszy. W normalnych warunkach drukowania grubość ścianki powinna być bezpośrednio związana z rozmiarem dyszy, więc jeżeli masz dyszę 0,4 mm, grubość ścianki powinna być wielokrotnością tego: 0,4, 0,8, 1,2 itd.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wypełnienie widoczne z zewnątrz

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź grubość powłoki

Upewnij się, iż wybrana wartość grubości powłoki jest wielokrotnością rozmiaru dyszy.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zwiększ grubość powłoki

Najprostszym rozwiązaniem jest zwiększenie grubości powłoki. Podwojenie rozmiaru powinno pokryć wszelkie nakładanie się spowodowane wypełnieniem.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Użyj wypełnienia po obwodach

Większość programów do cięcia pozwala na aktywację wydruków wypełniających po obrysach.

  • W programie Cura otwórz „Ustawienia eksperckie” i w sekcji Wypełnienie zaznacz pole wyboru obok „Wypełnij wydruki po obwodach”
  • W Simply3D kliknij „Edytuj ustawienia procesu”, a następnie wybierz „Warstwa” i w „Ustawieniach warstwy” wybierz „Z zewnątrz do wewnątrz” obok „Kierunku konturu”.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź platformę drukowania

Sprawdź model i jeżeli zauważysz, iż efekt jest bardziej widoczny po jednej stronie niż po drugiej, efekt może być spowodowany kalibracją. jeżeli tak, przeprowadź standardowy proces kalibracji.

Porada dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: drukuj powłoki na swoją korzyść

W zależności od rodzaju drukowanego modelu możesz wykorzystać kolejność drukowania wewnętrznego i powłoki na swoją korzyść. jeżeli chcesz uzyskać wysokiej jakości wydruk z dobrym wykończeniem powierzchni, gdzie rzeczywista wytrzymałość modelu nie jest ważna, wybierz drukowanie od zewnątrz do wewnątrz. jeżeli jednak wytrzymałość wydruku jest najważniejsza, wybierz drukowanie od wewnątrz do zewnątrz i podwój grubość ścianki.

Powodem różnicy w wytrzymałości jest to, iż podczas drukowania od zewnątrz do wewnątrz eliminuje się niewielkie nakładanie się, które powoduje efekt ducha, ale oznacza to również, iż sama struktura nie wytworzy takiej samej wytrzymałości wiązania pomiędzy strukturą wewnętrzną i zewnętrzną ze względu na brak nałożenia.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: wypełnienie widoczne z zewnątrz

  • Sprawdź grubość powłoki
  • Zwiększ grubość ścianki
  • Użyj wypełnienia po obwodach
  • Sprawdź platformę drukującą i w razie potrzeby przeprowadź ponowną kalibrację
  • Drukuj muszle na swoją korzyść

16Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

W wysokich obiektach pojawiły się pęknięcia

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Są pęknięcia po bokach, szczególnie w wyższych modelach. Może to być jeden z najbardziej zaskakujących problemów w druku 3D, ponieważ ma tendencję do manifestowania się w większych wydrukach i zwykle zdarza się, gdy nie patrzysz.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

W wyższych warstwach wydruku materiał stygnie szybciej. Ciepło z podgrzewanego stołu drukującego nie dociera tak wysoko, przez co przyczepność w górnych warstwach jest niższa.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: pęknięcia w wysokich obiektach

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: temperatura ekstrudera

Zacznij od zwiększenia temperatury ekstrudera; dobrym początkiem byłoby zwiększenie jej o 10ºC. Na boku pudełka z filamentem zobaczysz robocze temperatury hot endu, staraj się utrzymywać regulację temperatury w tych wartościach.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: kierunek i prędkość wentylatora

Sprawdź jeszcze raz swoje wentylatory i upewnij się, iż są włączone i skierowane na model. jeżeli tak, spróbuj zmniejszyć ich prędkość.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: pęknięcia w wysokich obiektach

  • Sprawdź temperaturę gorącego końca i zwiększaj ją o 10 stopni
  • Sprawdź położenie i prędkość wentylatorów chłodzących

17Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Warstwy nie są dobrze wyrównane

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Podczas formowania się wydruku, wydaje się, iż jest kilka problemów z jakością. Przyjrzyj się bliżej, a zobaczysz, iż warstwy nie są wyrównane tak, jak powinny. Spójrz na wewnętrzną strukturę podporową, a wzór ponownie wygląda nieco na nierówny. Zewnętrzna ściana, zamiast być gładka, ma niewielkie odchylenia, które powodują nierówną powierzchnię. Jest wysoce prawdopodobne, iż problem dotyczy wydruku tylko w jednym kierunku; od przodu do tyłu lub od lewej do prawej.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Z czasem części drukarki 3D — takie jak nakrętki, śruby i paski — poluzują się i będą wymagały dokręcenia. Efekt niewspółosiowości warstw jest podobny do przyczyny bardziej widocznych efektów przesuwania warstw i nie ma wątpliwości, iż występuje skrzyżowanie. jeżeli problem ten nie zostanie rozwiązany, ostatecznie doprowadzi do przesuwania warstw, ale gdy problem się pojawi, efekt wizualny na wydrukach będzie znacznie mniej widoczny i może wyglądać zupełnie inaczej. Przyczyna jest zwykle bezpośrednio związana z luźnym paskiem.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: Niewspółosiowość warstw

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź paski Część I

Zacznij od sprawdzenia, czy każdy z pasków jest napięty, ale nie za mocno. Powinieneś poczuć lekki opór obu pasków, gdy je ściskasz. jeżeli zauważysz, iż górna część paska jest ciaśniejsza niż dolna, to jest to pewny znak, iż trzeba je poprawić i naciągnąć. Niektóre drukarki, takie jak Original Prusa i3, mają wbudowane napinacze pasków. Inne można doposażyć w napinacze drukowane w technologii 3D. jeżeli żadna z tych opcji nie jest dla Ciebie, być może będziesz musiał pobrudzić sobie ręce i manualnie naciągnąć pasek.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź paski, część II

Paski drukarki są zwykle jedną ciągłą pętlą zaczepioną wokół dwóch kół pasowych. Częstym problemem jest to, iż z czasem pasek może się ślizgać na jednym kole pasowym i stopniowo staje się ciaśniejszy na górze w porównaniu do dołu — lub odwrotnie — i to również może powodować niewspółosiowość warstw.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź, czy pręty są czyste i nasmarowane

Z czasem na prętach mogą gromadzić się zanieczyszczenia, powodując dziwne plamy o większym tarciu, co z kolei może wpłynąć na swobodny ruch głowicy i ponownie spowodować przesunięcie warstw. Szybkie przetarcie i ponowne naoliwienie prętów zwykle rozwiązuje problem.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź, czy pręty nie są wygięte lub źle ustawione Część I

Jeśli zauważysz, iż głowica drukująca słabnie w pewnych punktach, może to oznaczać, iż jeden z prętów jest lekko wygięty. zwykle można to stwierdzić, wyłączając maszynę, aby nie było zasilania przechodzącego przez silniki krokowe, a następnie przesuwając głowicę drukującą przez osie X i Y. jeżeli poczujesz opór, to wiesz, iż coś jest nie tak. Zacznij od sprawdzenia, czy pręty są wyrównane. jeżeli tak, wyjmij je i przetocz po płaskiej powierzchni. jeżeli któryś z nich jest wygięty, będzie to dość oczywiste.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź, czy pręty nie są wygięte lub źle ustawione. Część II

Wiele drukarek używa prętów gwintowanych zamiast śrub pociągowych i chociaż spełniają one swoją rolę, mają tendencję do wyginania się z czasem. Nie martw się rozmontowywaniem drukarki, aby sprawdzić, czy są proste, po prostu użyj systemu sterującego, takiego jak „Printrun”, aby przesunąć głowicę drukującą w górę lub w dół. jeżeli jeden z prętów osi Z jest wygięty, od razu to zauważysz. Niestety, prawie niemożliwe jest dokładne wyprostowanie pręta po jego wygięciu, ale z drugiej strony jest to dobry powód, aby wymienić stare pręty gwintowane na śruby pociągowe.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź koła pasowe napędowe

Są one zwykle podłączone bezpośrednio do silnika krokowego lub do jednego z głównych prętów, które napędzają głowicę drukującą. jeżeli ostrożnie obrócisz koło pasowe, zobaczysz małą śrubę dociskową. Trzymając zarówno pręt, jak i przymocowany pasek, pociągnij pasek, aby zmusić koło pasowe do obrotu. Powinieneś zauważyć, iż nie ma poślizgu między kołem pasowym a silnikiem krokowym lub prętem. jeżeli tak, dokręć śrubę dociskową i spróbuj ponownie.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Niewspółosiowość warstw

  • Sprawdź napięcie pasów
  • Sprawdź, czy nie ma pominiętych pasów
  • Sprawdź, czy pręty są czyste i odpowiednio nasmarowane
  • Sprawdź, czy pręty nie są wygięte lub niewspółosiowe
  • Sprawdź koła pasowe napędowe

18Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Brakuje niektórych warstw

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

W modelu występują luki, ponieważ niektóre warstwy zostały pominięte (częściowo lub całkowicie).

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Drukarka nie dostarczyła ilości plastiku wymaganej do wydrukowania pominiętych warstw. W przypadku rzadkich pominiętych warstw można to nazwać tymczasowym niedostatecznym wytłaczaniem. Mógł wystąpić problem z filamentem (np. zmienność średnicy), szpulą filamentu, kółkiem podajnika lub zatkaną dyszą.

Alternatywnie, tarcie spowodowało tymczasowe zablokowanie się łóżka. Przyczyną może być to, iż pręty pionowe nie są idealnie wyrównane z łożyskami liniowymi.

Możliwe jest również, iż występuje problem z jednym z prętów lub łożysk osi Z. Pręt może być zniekształcony, zabrudzony lub cierpieć z powodu nadmiaru oleju.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: brakujące warstwy

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: kontrola mechaniczna

Dobrą praktyką jest od czasu do czasu dokładne sprawdzenie drukarki 3D, a pojawienie się szczelin w wydruku 3D zawsze jest dobrym znakiem, iż nadszedł czas, aby poświęcić drukarce 3D trochę miłości i uwagi. Zacznij od sprawdzenia prętów i upewnij się, iż wszystkie są osadzone w łożyskach lub zaciskach i nie wyskoczyły, nie przesunęły się ani nie przesunęły choćby nieznacznie.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: kontrola wyrównania prętów

Upewnij się, iż wszystkie pręty są przez cały czas idealnie wyrównane i nie przesunęły się. Często można to stwierdzić, wyłączając zasilanie (lub wyłączając silniki krokowe), a następnie delikatnie przesuwając głowicę drukującą przez osie X i Y. jeżeli występuje jakikolwiek opór podczas ruchu, coś jest nie tak i zwykle dość łatwo stwierdzić, czy jest to spowodowane nieprawidłowym wyrównaniem, lekko wygiętym prętem, czy problemem z jednym z łożysk.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zużyte łożysko

Kiedy łożyska się psują, zwykle dają o tym znać, wydając słyszalny hałas. Powinieneś również wyczuć nierównomierny ruch w głowicy drukującej, a podczas drukowania maszyna wygląda, jakby lekko wibrowała. jeżeli tak się dzieje, odłącz zasilanie i przesuń głowicę drukującą przez X i Y, aby zlokalizować obszar uszkodzonego łożyska.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź, czy nie ma oleju

Smarowanie połączeń jest łatwe do zapomnienia, ale utrzymanie wszystkiego dobrze naoliwionego jest niezbędne do płynnej pracy maszyny. Olej do maszyn do szycia jest idealny i można go kupić w prawie każdym sklepie z pasmanterią po stosunkowo niskiej cenie. Zanim zaczniesz obficie nakładać olej, sprawdź, czy pręty są czyste i wolne od brudu i pozostałości po drukowaniu — szybkie przetarcie prętów przed nałożeniem świeżej warstwy oleju jest zawsze dobrym pomysłem. Kiedy wszystkie pręty wyglądają na czyste, po prostu nałóż odrobinę, ale nie za dużo. Następnie użyj systemu do sterowania drukarką, takiego jak Printrun, aby przesunąć głowicę przez osie X i Y, aby upewnić się, iż pręty są równomiernie pokryte i poruszają się płynnie. jeżeli dodasz trochę za dużo oleju, nie martw się, po prostu wytrzyj trochę niestrzępiącą się szmatką.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: niedostateczna ekstruzja

Ostatnim problemem może być niedostateczne wytłaczanie. Zapoznaj się z naszą dedykowaną wskazówką dotyczącą rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D w przypadku niedostatecznego wytłaczania tutaj.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: brakujące warstwy

  • Sprawdź mechanikę i upewnij się, iż wszystko jest dobrze dokręcone
  • Sprawdź dokładnie konstrukcję i ustawienie drukarki
  • Zwróć uwagę na zużyte łożyska i wygięte korbowody
  • Dodaj odrobinę oleju, aby wszystko działało sprawnie

19Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Druk pochyla się, kiedy nie powinien

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

W miarę formowania się wydruku zaczyna się on pochylać. Zamiast być prostymi i prawdziwymi, pionowe krawędzie są drukowane pod kątem, a ten kąt nie jest spójny w całym wydruku. Nasilenie może wzrastać i maleć na różnych etapach.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Przyczyna problemu jest zwykle bardzo prosta; jedno z kół pasowych przymocowanych do silnika krokowego jest lekko luźne lub jeden z pasów ociera się o coś i zatrzymuje pełny ruch głowicy. Wszystko, co musisz zrobić, aby rozwiązać problem, to upewnić się, iż żadne z kół pasowych się nie ślizga, a wszystkie śruby dociskowe, które trzymają koła pasowe na miejscu, są dokręcone.

Chociaż powinno to być szybkie i proste rozwiązanie, jednym z problemów, z jakimi możesz się zetknąć podczas dokręcania kół pasowych, jest to, iż małe śruby dociskowe, które dokręcają się do wału silnika, nie zawsze są łatwo dostępne. Najpierw zdiagnozowanie, które koło pasowe powoduje problem, a następnie uzyskanie dostępu do tego koła pasowego może być trudne i czasochłonne.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: drukowanie pochyla się, kiedy nie powinno

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź oś X i Y

Jeśli wydruk przechyla się w lewo lub w prawo, to masz problem z osią X. jeżeli przechylisz się do przodu, to masz problem z osią Y. Po zdiagnozowaniu problemu możesz sprawdzić paski i koła pasowe. jeżeli masz drukarkę taką jak Prusa i3, to proces jest dość prosty, ponieważ silniki krokowe są bezpośrednio podłączone do głównego paska napędowego. W przypadku Ultimaker i innych drukarek proces ten może być nieco bardziej skomplikowany.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź, czy paski nie ocierają się

Obejrzyj każdy z pasów i upewnij się, iż nie ocierają się o bok maszyny ani o żadne inne elementy. Sprawdź również, czy wyrównanie pasów jest prawidłowe. jeżeli któryś z nich jest pod niewielkim kątem, może to powodować problemy.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Dokręć śrubę ustalającą sprzęgła silnika krokowego

Po zdiagnozowaniu, która oś jest przyczyną problemu, dokręć kluczem imbusowym odpowiednią śrubę dociskową sprzęgła, która jest przymocowana do silnika krokowego.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź koła pasowe prętów

Bardziej złożone maszyny, takie jak Ultimaker 2, mają szereg pasów i kół pasowych. Główne pręty X i Y na górze maszyny mają osiem kół pasowych. Obejdź każdy z nich na dotkniętej osi i dokręć śruby dociskowe dla wszystkich z nich. Jest mało prawdopodobne, aby spowodowały one jakikolwiek poślizg, ale jeżeli jeden jest luźny, pas może się rozregulować.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: modele pochylone

  • Sprawdź oś X i Y
  • Sprawdź, czy paski nie ocierają
  • Dokręć śrubę dociskową koła pasowego silnika krokowego
  • Sprawdź koła pasowe pręta i dokręć je

20Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Nawisy są nieuporządkowane

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Wgrywasz wydruk do systemu do cięcia i wszystko wygląda dobrze. Klikasz „Drukuj” i okazuje się, iż niektóre części modelu drukują się idealnie, podczas gdy inne kończą jako nitkowaty bałagan. OK, to może wydawać się oczywiste, a problem zwisów jest często postrzegany jako błąd nowicjusza w druku 3D. Ale zaskakujące jest, jak często choćby doświadczone drukarki 3D mają problem z zwisami.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Proces FFF wymaga, aby każda warstwa była zbudowana na innej. Dlatego powinno być oczywiste, iż jeżeli Twój model ma część wydruku, która nie ma niczego poniżej, filament zostanie wytłoczony w powietrze i skończy jako nitkowaty bałagan, a nie jako integralna część wydruku.

Naprawdę oprogramowanie do cięcia powinno podkreślać, iż tak się stanie. Ale większość systemu do cięcia po prostu pozwoli nam kontynuować i drukować bez podkreślania, iż ​​model wymaga jakiegoś rodzaju struktury podporowej.

Rozwiązywanie problemów z drukiem 3D: nawisy są nieuporządkowane

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: dodawanie podpór

Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest dodanie podpór. Większość programów do krojenia pozwoli Ci to zrobić szybko.

W Simplify3D kliknij Edytuj ustawienia procesu > Wsparcie > Generuj materiał wsparcia; możesz dostosować ilość, wzór i ustawienia. W Cura po prostu wybierz żądany typ wsparcia z ustawień podstawowych.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Tworzenie podpór w modelu

Wsparcie generowane przez oprogramowanie może czasami być natrętne i powodować, iż materiał wsparcia utknie w miejscach niemożliwych do usunięcia. Tworzenie własnego w aplikacji do modelowania jest dobrą alternatywą. Wymaga to nieco więcej umiejętności, ale może umożliwić uzyskanie fantastycznych rezultatów.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Utwórz platformę wsparcia

Podczas drukowania figury, ramiona i inne wytłoczenia są najczęstszymi obszarami powodującymi problemy. Korzystanie z podpór z platformy drukującej może również powodować problemy, ponieważ często muszą one obejmować dość duże odległości pionowe; w przypadku struktur, które mają być łatwe do usunięcia i delikatne, ta odległość jest głównym powodem problemów.

Świetnym rozwiązaniem może być stworzenie solidnego bloku lub ściany pod ramionami itp., a następnie utworzenie mniejszej podpory między ramieniem a blokiem.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: ustaw ściany pod kątem

Jeśli masz wystającą półkę, prostym rozwiązaniem jest nachylenie ściany pod kątem 45º, dzięki czemu ściana będzie sama się podpierać, a inne rodzaje podparcia nie będą potrzebne.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: rozłóż część na części

Innym sposobem na spojrzenie na model jest rozbicie go na oddzielne wydruki. W przypadku niektórych modeli umożliwia to odwrócenie tego, co byłoby nawisem, i zamiast tego uczynienie z tego podstawy. Jedynym problemem jest to, iż trzeba znaleźć sposób na ponowne sklejenie tych dwóch części.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Nawisy są nieuporządkowane

  • Dodaj wsparcie
  • Utwórz w modelach wspierających
  • Utwórz platformę wsparcia
  • Kąt ścian
  • Podziel model na mniejsze wydruki

21Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Powierzchnie pod podporami są szorstkie

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Wydrukowałeś złożony model z podporami utworzonymi dzięki wybranego oprogramowania. Ale gdy przychodzi czas na usunięcie struktury, na powierzchni pozostają małe resztki materiału. Gdy próbujesz przeszlifować lub usunąć pozostały materiał, psuje to ogólny efekt modelu.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Podpory są istotną częścią modelowania 3D i tematem, który może dzielić opinie. Wiele modeli może w rzeczywistości całkowicie uniknąć potrzeby podpór dzięki niewielkiej regulacji modelu pod kątem pionowym lub dzięki dodaniu integralnych struktur podporowych do modelu. Możesz być również zaskoczony pełnymi możliwościami swojej drukarki, ponieważ większość z nich jest w stanie pokonać 50 mm szczeliny i drukować pod kątem 50º bez żadnego podparcia.

Rozwiązania programowe, takie jak Cura i Simplify3D, są w stanie tworzyć znakomite struktury podporowe, a w większości przypadków te automatycznie generowane podpory znacznie przewyższają jakością jakiekolwiek rozwiązania domowe. Ale chociaż automatycznie generowane podpory wykonują zadanie, mogą być trudne do usunięcia. Stosowanie własnych struktur podporowych jest bardziej schludnym rozwiązaniem, ale będziesz musiał zagłębić się w ustawienia swojego oprogramowania, aby dostosować podpory do swoich modeli.

W zależności od systemu do krojenia, włączenie podpór będzie wymagało zaznaczenia pola wyboru. Istnieje wiele powiązanych opcji, które umożliwiają dokładne dostrojenie struktury podpór i zminimalizowanie wpływu, jaki struktury będą miały na powierzchnię modeli. Jednak, niezależnie od tego, jak ostrożnie będziesz podchodzić do ustawień podpór, same podpory będą połączone z modelem, więc zawsze pozostawią jakiś ślad.

Kwestia wykończenia powierzchni, gdy używane są podpory, jest duża, a skala efektu będzie się zmieniać w zależności od rodzaju użytego materiału. Bardziej kruchy filament, taki jak PLA, jest często trudniejszy w obróbce i wykończeniu niż przyzwoity ABS.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: Powierzchnie pod podporami są szorstkie

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź rozmieszczenie podpór

Większość programów do krojenia pozwala wybrać, czy struktura podporowa dotyka płyty roboczej, czy „wszędzie”. W przypadku większości modeli wystarczy „Dotykanie płyty roboczej”. Wybór opcji Wszędzie spowoduje, iż podpory… cóż, wszędzie. Co oznacza, w kontekście tej wskazówki dotyczącej rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D, szorstką powierzchnię na całym wydruku.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź możliwości swojej drukarki

Często ludzie używają podpór, nie zdając sobie sprawy, iż ich drukarka może z łatwością pokonywać przerwy i drukować stosunkowo strome kąty. Większość drukarek jest w stanie pokonywać przerwy 50 mm i drukować pod kątem 50º bez błędów. Utwórz lub pobierz wydruk testowy, aby zapoznać się z prawdziwymi możliwościami swojej drukarki.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Dostosuj wzór podparcia

W zależności od typu modelu, zmiana wzorca wsparcia może wystarczyć do uzyskania lepszego interfejsu modelu wsparcia; spróbuj przełączyć się z „Siatki” na „Zygzak”.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zmniejsz gęstość podpór

W oprogramowaniu do cięcia przełącz widok na „Warstwy” i przejrzyj strukturę podporową. Domyślne oprogramowanie zwykle stosuje gęstą strukturę podporową. jeżeli zmniejszysz tę gęstość, podpora stanie się słabsza, ale dopóki drukarka jest dobrze dostrojona, nie powinno to stanowić problemu. W Cura można z powodzeniem użyć gęstości podporowej 5, co znacznie zmniejsza wpływ struktury na powierzchnię modelu.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Zmniejsz temperaturę drukowania

Sprawdź dwukrotnie zakres temperatur filamentu i dostosuj temperaturę gorącego końca do minimum dla danego materiału. Może to spowodować słabsze wiązanie między warstwami, ale ułatwi to również usunięcie struktury podporowej.

Porada dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: Podwójna ekstruzja i rozpuszczalne materiały pomocnicze

Drogie rozwiązanie, ale jeżeli większość Twoich wydruków wykorzystuje złożone struktury podporowe, to drukarka z podwójnym wytłaczaniem, taka jak Ultimaker 3 lub Cel RoboxDual, jest naprawdę jedynym rozwiązaniem. Rozpuszczalne w wodzie materiały podporowe, takie jak PVA, stały się powszechne i zapewniają wygodny sposób na uzyskanie złożonych wydruków bez całkowitego poświęcania wykończenia powierzchni.

Co najlepsze, możesz dodać podpory do wnęk, z których wcześniej nie dałoby się usunąć standardowych podpór materiału do druku, co oznacza, iż ​​możesz wykonywać także bardziej złożone wydruki.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Powierzchnie pod podporami są szorstkie

  • Podwójne wytłaczanie
  • Sprawdź rozmieszczenie wsparcia
  • Sprawdź możliwości drukarki
  • Dostosuj wzór wsparcia
  • Zmniejsz gęstość podparcia
  • Użyj niższej temperatury filamentu

22Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wydruk jest niezwykle słaby/wygląda źle (niezróżnicowane krawędzie)

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Brakuje części wydruku lub wydruk końcowy jest słaby i rozpada się, mimo iż jakość wydruku zewnętrznego wygląda dobrze. Fragmenty wydruku wyglądają zupełnie inaczej niż podgląd wydruku lub wydruk końcowy ma błędy geometryczne, które nie mają sensu.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Nierozmaite krawędzie są częstą przyczyną zniekształconych lub dziwnych wydruków. Nierozmaite krawędzie to krawędzie modeli, które mogą istnieć tylko w przestrzeni 3D, a nie w świecie fizycznym.

Na przykład, jeżeli masz dwa sześciany w świecie rzeczywistym i spróbujesz nałożyć je na siebie bezpośrednio, jest to fizycznie niemożliwe, ponieważ lite ściany zewnętrzne uniemożliwiają przecięcie się tych dwóch obiektów.

W świecie 3D można po prostu przeciąć te dwa obiekty, przez cały czas będą istnieć jako osobne obiekty, ale oprogramowanie, którego używamy, rozróżnia je niezależnie od tego, jak postrzegamy je jako jedność, gdy na nie patrzymy.

Aby wydrukować oba obiekty poprawnie, należy je połączyć, tak aby usunąć wszystkie wewnętrzne ścianki i pozostawić obiekt z pojedynczą, niepodzieloną wewnętrzną wnęką.

Inną częstą przyczyną jest to, iż masz obiekt taki jak sześcian i usuwasz jedną z powierzchni. Zasadniczo masz obiekt z otworem, może wyglądać jak kształt z pięcioma bokami, ale istnieje tylko w wirtualnej przestrzeni 3D, to jest geometria bez fizycznej formy.

Chociaż w oprogramowaniu widać zewnętrzne ściany, ściany, które stykają się z otworem, mają wymiary tylko na dwóch osiach. Trzeci wymiar, który widzimy jako grubość ściany, jest tylko ilustracyjny i nie ma rzeczywistego wymiaru fizycznego. jeżeli chodzi o cięcie modelu, oprogramowanie robi, co może, a w wielu przypadkach naprawi otwór. Jednak w bardziej złożonych modelach efekty mogą być co najmniej interesujące.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: Krawędzie nierozdzielone

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Używaj najnowszego systemu Slicer

Większość najnowszych silników programów do cięcia obsługuje automatyczną naprawę krawędzi nierozdzielonych, jednak warto upewnić się, iż modele mają prawidłowy kształt i są gotowe do druku.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: naprawa dzięki systemu do naprawy plików STL

Jeśli używasz już najnowszego systemu do cięcia, być może zauważyłeś powiadomienie informujące, iż plik STL zawiera krawędzie nierozdzielone. Niektóre oprogramowanie może to naprawić, a jeżeli Twój slicer nie potrafi, istnieje dobry wybór systemu do naprawy plików STL, którego można używać zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i w sieci. To proste i łatwe zadanie, po prostu prześlij plik do wybranego oprogramowania, pozwól mu zidentyfikować wszelkie uszkodzone sekcje, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami. jeżeli nie otrzymałeś powiadomienia w swoim slicerze, ale wydruki wychodzą jako dziwna, niechlujna plama, sugeruje to, iż masz tam krawędzie nierozdzielone. Wypróbuj oprogramowanie do naprawy plików STL. Może nie rozwiąże to problemu, ale z pewnością warto spróbować.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: napraw „Non-manifold” w Simplify3D

W sekcji „Ustawienia procesu” kliknij kartę „Zaawansowane” i wybierz opcję „Napraw” obok opcji „Segmenty niebędące rozmaitymi”.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Użyj widoku warstw

W oprogramowaniu do cięcia użyj widoku warstw, aby sprawdzić model, dzięki czemu zobaczysz, gdzie pojawiają się problemy. Szybkie przesunięcie przez warstwy często uwydatni łatwy do rozwiązania problem.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Użyj systemu do modelowania, aby rozwiązać problemy

Jednym z najprostszych sposobów naprawy modeli z nierozdzielonymi krawędziami jest użycie oprogramowania. Programy takie jak Blender i Meshmixer mają wbudowane funkcje, które pozwolą Ci gwałtownie zidentyfikować problemy z modelami i naprawić je przed pocięciem.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: scalanie obiektów

Naprawdę lepiej jest naprawić swoje modele 3D przed zaimportowaniem ich do systemu do cięcia. Aby to zrobić, upewnij się, iż gdy masz dwa obiekty, które się przecinają lub nakładają, wybierasz odpowiednią funkcję Boole’a, aby przeciąć, połączyć lub odjąć.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Krawędzie nierozdzielone

  • Aktualizuj oprogramowanie do slicera
  • Napraw dzięki systemu do naprawy plików STL
  • „Napraw nierozmaitość” (w Simplify3D)
  • Użyj widoku warstw, aby sprawdzić, czy nie ma błędów
  • Użyj systemu takiego jak Blender lub Meshmixer, aby rozwiązać problemy
  • Scalanie obiektów

23Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Szczegóły nie są drukowane poprawnie

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Twoja drukarka 3D to precyzyjnie dostrojony koń roboczy, który może bez problemu produkować wydruki jeden po drugim. Ale jeżeli chodzi o wydruk z drobnymi szczegółami, drukarka nie daje oczekiwanych rezultatów.

Krawędzie i rogi, które powinny być niezwykle ostre i wyraźne, mają wyraźnie zaznaczone krzywizny i miękkość, a skomplikowane detale są dalekie od doskonałości.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Istnieje szereg kwestii, które mogą mieć wpływ na jakość wydruku drobnych szczegółów.

Najczęstszą przyczyną wydruków o niskiej szczegółowości jest oczywiście wysokość warstwy. jeżeli masz ustawioną niską rozdzielczość (wysoką wysokość warstwy) dla swojej drukarki, nie będziesz w stanie uzyskać jedwabiście gładkich wydruków, niezależnie od tego, jak dobra jest Twoja drukarka.

Rozmiar dyszy to kolejny oczywisty problem. Istnieje bardzo delikatna równowaga między rozmiarem dyszy a jakością druku. W środowisku produkcyjnym idealna jest dysza 0,5 mm. Do ogólnego użytku 0,4 mm, a do druku szczegółowego 0,4 mm lub mniejsza.

Mniejsza dysza oznacza również, iż urządzenie trzeba będzie precyzyjnie dostroić, ponieważ wszelkie problemy będą się nasilać.

Temperatura dyszy jest bardzo ważna, ponieważ drukarka musi być w stanie płynnie wytłaczać plastik. jeżeli chodzi o szczegóły, upewnij się, iż dysza jest czysta przed rozpoczęciem, choćby najmniejsze nagromadzenie filamentu lub mała blokada będą widoczne na wydruku.

Prędkość drukowania będzie miała również ogromny wpływ na szczegóły; w przypadku szczegółowych wydruków możesz pracować tak wolno, jak tylko odważysz się. Być może będziesz musiał dostosować prędkość wentylatora, aby dostosować ją do zwiększonego czasu wytłaczania. Niektóre drukarki korzystają choćby z wentylatora wytłaczarki ustawionego na najniższe ustawienie (lub choćby wyłączonego).

Marki filamentów wydają fortunę na dopracowywanie swoich formuł, aby uzyskać gładki, płynny i stabilizujący filament. Chociaż tańsze marki mogą wyglądać tak samo, tolerancje składu chemicznego średnicy mogą się różnić, a ta niespójność zostanie ponownie podkreślona w ostatecznym wydruku.

Na koniec sprawdź, czy platforma druku jest wypoziomowana. choćby najmniejszy błąd w poziomie będzie miał reperkusje w całym wydruku podczas drukowania w wysokiej rozdzielczości. Znalezienie dobrego wydruku kalibracyjnego to łatwy sposób sprawdzenia, jak dobrze dostrojona jest drukarka.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: drobne szczegóły nie drukują się prawidłowo

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zwiększ rozdzielczość

Zwiększ rozdzielczość — mniejsza wysokość warstwy sprawi, iż udane wydruki będą miały gładsze wykończenie.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: średnica dyszy

Im mniejsza średnica dyszy, tym więcej szczegółów możesz wydrukować. Ale mała dysza oznacza również niższe tolerancje, więc Twoja maszyna musi być wysoce dostrojona.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: konserwuj drukarkę

Każde dodatkowe tarcie spowodowane lekko niewspółosiowymi prętami lub luźnymi paskami będzie natychmiast widoczne w wydruku. Upewnij się, iż wszystko jest ciasne i wyrównane.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Wyczyść dyszę

Przed rozpoczęciem szczegółowego drukowania upewnij się, iż dysza jest czysta.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zwolnij

Zmniejsz prędkość drukowania — wolniejsze wytłaczanie jest mniej podatne na błędy.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Używaj wysokiej jakości filamentu

Wybór odpowiedniego materiału od renomowanego producenta filamentów jest kluczem do uzyskania wydruków dobrej jakości.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź poziom platformy

Wykonaj procedurę kalibracji drukarki, aby sprawdzić, czy platforma jest wypoziomowana.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: drobne szczegóły nie drukują się prawidłowo

  • Niska rozdzielczość
  • Średnica dyszy
  • Upewnij się, iż wszystko jest serwisowane
  • Wyczyść dyszę
  • Zwolnij
  • Użyj wysokiej jakości filamentu
  • Sprawdź poziom peronu

24Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Zmarszczki i „echa” w druku (dzwonienie)

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Efekt fal wizualnych lub marszczenia na powierzchni wydruku to jeden z tych drobnych i irytujących problemów, które wielu z nas po prostu pomija. Ma zwyczaj pojawiania się i znikania, a tak naprawdę nie wydaje się, aby istniał jakiś spójny powód tego problemu.

Efekt jest zwykle bardzo subtelny i pojawia się jako fala lub zmarszczka na powierzchni wydruku. Jego położenie i intensywność mogą się również zmieniać.

Większość ludzi po prostu zignoruje problem. Poza niewielkim efektem wizualnym na powierzchni, efekt tych fal ma niewielki wpływ na jakość końcowego wydruku 3D, z wyjątkiem oczywiście najpoważniejszych przypadków.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Problem falowania wydruków 3D zwykle wynika z jednej z dwóch rzeczy, a najczęściej z ich połączenia.

Wibracje i prędkość. Producenci drukarek 3D robią bardzo dużo ze swoimi maszynami, aby upewnić się, iż niewielkie wibracje wytwarzane przez silniki są utrzymywane na absolutnym minimum. Podnieś drukarkę taką jak Ultimaker 3, a zobaczysz dokładnie, co mamy na myśli, choćby mała Cel Robox Dual ma znaczną wagę.

Ten ciężar pomaga zminimalizować drgania maszyny, ale nie eliminuje ich całkowicie. Te niewielkie drgania mogą przenosić się przez meble, deski podłogowe lub dowolną powierzchnię, którą uznałeś za odpowiednią do ozdobienia drukarką.

Następnym razem, gdy uruchomisz drukarkę 3D, sprawdź powierzchnię, na której się znajduje, a następnie, w trakcie drukowania, sprawdź, czy stół jest wystarczająco stabilny, aby utrzymać urządzenie.

Wibracje mogą być również wzmacniane przez słabą konserwację i zużyte łożyska liniowe. Regularnie sprawdzaj, czy drukarka jest czysta, wolna od kłaczków, piasku i brudu, i pamiętaj o smarowaniu szyn.

Gdy drukarka jest wyłączona, sprawdź jakość łożysk liniowych i upewnij się, iż ruch głowicy drukującej jest płynny, możesz to zrobić, przesuwając głowicę palcami. Upewnij się, iż wszystko jest chłodne, zanim zaczniesz.

Podczas kontroli stanu technicznego maszyny należy upewnić się, iż wszystkie śruby i elementy są dobrze dokręcone, zwłaszcza jeżeli maszynę zbudowałeś sam.

Fale mogą również stanowić problem, jeżeli będziesz próbował drukować zbyt szybko. Prostym rozwiązaniem w tym przypadku jest po prostu zmniejszenie prędkości drukowania. W większości przypadków rozwiąże to problem.

Jeśli przez cały czas musisz drukować szybko, spróbuj zwiększyć przepływ i temperaturę wytłaczania.

Na koniec, i to jest coś dla bardziej zaawansowanych użytkowników, a mianowicie przyspieszenie systemu układowego. Dostosowuje ono prędkość głowicy podczas drukowania i zmienia kierunek, jego funkcją jest zapobieganie dzwonieniu. Oto dwie funkcje, na które powinieneś zwrócić uwagę, a będą się one zmieniać w zależności od maszyny.

Zwróć uwagę na przyspieszenie i szarpnięcie – podanych jest kilka wartości; zacznij od zmniejszenia szarpnięcia, a następnie przyspieszenia podczas drukowania.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: Fale i „echa” w wydruku (dzwonienie)

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zmniejsz wibracje

Upewnij się, iż powierzchnia, na której drukujesz dzięki drukarki 3D, jest stabilna i iż podczas drukowania nie występują żadne widoczne drgania.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź łożyska

Łożyska liniowe z czasem ulegają zużyciu. Po wyłączeniu drukarki należy sprawdzić, czy wszystkie przez cały czas działają płynnie.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: upewnij się, iż wszystko jest dobrze dokręcone

Niesamowite, jak jedna poluzowana śruba może wpłynąć na jakość wydruku. W ramach rutynowej konserwacji należy upewnić się, iż wszystko jest dokręcone i dobrze dokręcone.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: dodawanie oleju

Sprawdź, czy wszystkie pręty są czyste i nie ma na nich kurzu i brudu, a następnie dodaj kroplę oleju, aby mieć pewność, iż wszystko jest dobrze nasmarowane.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: spowolnij drukowanie

Zmniejsz prędkość drukowania.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Dostosuj przyspieszenie systemu sprzętowego

Opcja przeznaczona wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników: sprawdź oprogramowanie sprzętowe drukarki i dostosuj wartości w kodzie dotyczące przyspieszenia i szarpnięcia. Następnie musisz ponownie przesłać oprogramowanie sprzętowe do urządzenia.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Fale i „echa” w druku (dzwonienie)

  • Zmniejsz wibracje
  • Sprawdź łożyska
  • Upewnij się, iż wszystko jest dobrze dokręcone
  • Dodaj olej
  • Zwolnij druk
  • Dostosuj przyspieszenie systemu sprzętowego

25Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Blizny ukośne na wydruku

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Poziome linie pojawiają się na górnej warstwie wydruku, zwykle biegnąc ukośnie od jednej strony do drugiej.

Co jest przyczyną tego problemu z drukiem 3D?

Wydruk 3D powstaje poprzez układanie kolejnych warstw, jedna po drugiej. Gdy każda warstwa jest ustawiona, głowica drukująca przesuwa się przez osie X i Y. Gdy warstwa jest ukończona, głowica unosi się przez oś Z i wraca do punktu początkowego, aby położyć kolejną warstwę.

W tym momencie mogą pojawić się widoczne linie lub blizny. Mogą być one spowodowane przez szereg ustawień drukarki, ale w istocie problem wynika z wycieku filamentu lub fizycznego zarysowania powierzchni przez dyszę.

Jednym z głównych winowajców jest czesanie. Czesanie ogranicza głowicę drukującą do zadrukowanego obszaru modelu. jeżeli jest nadmiar filamentu, wycieka on na resztę wydruku. Alternatywnie, głowica nie unosi się wystarczająco wysoko, a gorąca dysza przeciąga się po powierzchni, pozostawiając bliznę.

Nadmierne wytłaczanie jest inną, mniej powszechną przyczyną, ponieważ głowica podnosi nadmiar przeciągów po powierzchni, pozostawiając ślad filamentu. Na większych płaskich powierzchniach możesz zobaczyć, jak linia ukośna zanika na powierzchni.

Zbyt wysoka temperatura jest mniej prawdopodobną przyczyną, ale w przypadku niektórych tańszych lub starszych filamentów, resztkowe ciepło dyszy może spowodować wyciek filamentu z dyszy, pozostawiając ślad podczas przesuwania dyszy.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: ukośne blizny na wydruku

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: czesanie

Czesanie utrzymuje głowicę drukującą nad już wydrukowanymi obszarami modelu, a tym samym zmniejsza potrzebę cofania. Podczas gdy zwiększa to prędkość drukowania, może powodować powstawanie blizn. Wyłącz czesanie, a w większości przypadków problem zostanie rozwiązany, ale spodziewaj się dłuższego czasu drukowania.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: wycofanie

Jeśli wyłączyłeś czesanie, a problem przez cały czas występuje, spróbuj zwiększyć ilość cofania. jeżeli problem przez cały czas występuje, sprawdź nadmierne wytłaczanie lub temperaturę dyszy.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź wytłaczanie

Sposób regulacji szybkości przepływu filamentu będzie się różnić w zależności od drukarki. Używając Cura i serii Ultimaker, znajdziesz szczegóły przepływu na urządzeniu w ustawieniach materiału dla Ultimaker 2, w Ultimaker 3 znajdziesz je w ustawieniach niestandardowych w oprogramowaniu Cura.

Zmniejsz szybkość przepływu o 5% i wydrukuj kostkę kalibracyjną, aby sprawdzić, czy filament wytłacza się prawidłowo i wyeliminować problem.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: temperatura dyszy

Tolerancja dobrej jakości filamentów powinna zasadniczo zniwelować problem, ale jeżeli filament leżał przez jakiś czas, wystawiony na działanie wilgoci lub światła słonecznego, możesz zauważyć, iż tolerancja filamentu na temperaturę uległa zmniejszeniu. Zmniejsz temperaturę gorącego końca o 5 ºC i spróbuj ponownie.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Z-Lift

Filament nie jest jedynym problemem; jeżeli głowica nie unosi się wystarczająco wysoko nad powierzchnię wydruku, sama dysza może powodować powstawanie blizn podczas przemieszczania się z jednej warstwy na drugą. W przypadku starszych drukarek konieczna będzie ponowna kalibracja, jeżeli nie ma ustawień Z-lift lub Z-hop, w przeciwnym razie należy zwiększyć Z-Hop lub Z-Lift o 0,25 mm.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: ukośne blizny na wydruku

  • Czesanie
  • Wycofanie
  • Sprawdź wytłaczanie
  • Temperatura dyszy
  • Podnośnik Z

26Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wydruk wygląda na ciągnący się i opadający (nadmierne wytłaczanie)

(Źródło: 3DBenchy )

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Nadmierne wytłaczanie oznacza, iż ​​drukarka dostarcza więcej materiału niż potrzeba. Powoduje to nadmiar materiału na zewnątrz drukowanego modelu.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Zazwyczaj mnożnik wytłaczania lub ustawienie przepływu w oprogramowaniu do krojenia jest zbyt wysokie (patrz sekcja powyżej)

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wydruk wygląda na ciągnący się i opadający (nadmierne wytłaczanie)

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: mnożnik wytłaczania

Otwórz oprogramowanie do cięcia i sprawdź, czy wybrałeś adekwatny mnożnik wytłaczania.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Ustawienie przepływu

Jeśli wszystko wygląda poprawnie, zmniejsz ustawienie przepływu w oprogramowaniu drukarki.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Wydruk wygląda na ciągnący się i opadający (nadmierne wytłaczanie)

  • Sprawdź, czy masz adekwatne ustawienia mnożnika wytłaczania
  • Zmniejsz ustawienia przepływu filamentu

27Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Warstwy wydruku wyglądają na jednolicie cienkie/słabe (niedostateczne wytłaczanie)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Niedostateczna ekstruzja to termin używany w odniesieniu do drukarki, która nie dostarcza wystarczającej ilości materiału do wydruku. Niedostateczna ekstruzja ma wiele oznak — przede wszystkim cienkie warstwy, niechciane przerwy, a choćby całkowity brak warstw.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Istnieje kilka możliwych przyczyn. Po pierwsze, średnica użytego filamentu nie odpowiada średnicy ustawionej w oprogramowaniu do krojenia. Po drugie, ilość wytłaczanego materiału jest zbyt mała z powodu błędnych ustawień systemu do krojenia. Alternatywnie, przepływ materiału przez wytłaczarkę jest ograniczony przez brud w dyszy.

Rozwiązywanie problemów z drukiem 3D: niedostateczne wytłaczanie

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź średnicę filamentu

Zacznij od najprostszej kwestii, czy ustawiłeś prawidłową średnicę filamentu w oprogramowaniu do cięcia? jeżeli nie jesteś pewien średnicy, wartość wraz z zalecaną temperaturą jest zwykle wydrukowana na pudełku.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Zmierz filament

Jeśli przez cały czas nie otrzymujesz oczekiwanych rezultatów, a problemem jest przepływ filamentu, użyj suwmiarki, aby dwukrotnie sprawdzić średnicę filamentu. Powinieneś być w stanie dokładnie dostosować ustawienia średnicy filamentu w ustawieniach systemu slicer.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź, czy w gorącym końcu nie ma zanieczyszczeń

Po wydrukowaniu większość drukarek podniesie głowicę drukującą z podstawy druku. gwałtownie sprawdź, czy dysza jest czysta od nagromadzonego filamentu i brudu.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Ustaw mnożnik wytłaczania

Jeśli nie ma niezgodności między rzeczywistą średnicą filamentu a ustawieniami oprogramowania, wówczas mnożnik wytłaczania (nazywany również szybkością przepływu lub kompensacją przepływu) może być zbyt niski. Każda aplikacja slicera będzie sobie z tym radzić nieco inaczej, ale zasada polega na zwiększaniu tej wartości w krokach co 5%, aż do momentu, gdy problem zniknie.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: niedostateczne wytłaczanie

  • Sprawdź średnicę filamentu
  • Zmierz średnicę filamentu dzięki suwmiarki
  • Sprawdź, czy gorący koniec jest czysty
  • Dostosuj mnożnik wytłaczania w krokach co 5%.

28Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wydruk wygląda na roztopiony i zdeformowany

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Filament jest zaskakująco odporny na wszelkiego rodzaju błędne konfiguracje, w tym przegrzanie gorącego końca. Z tego powodu odporności zauważenie, iż gorący koniec jest zbyt gorący, nie zawsze jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Znakiem tego może być pojawienie się nierównych warstw; gdy przyjrzysz się bliżej, zobaczysz, iż nie jest to tak nierówne, jak stopione. Ponownie nasz model pokazuje to subtelnie na kabinie i z dużo większym skutkiem na kominie, gdzie zaczyna wyglądać trochę jak wosk spływający po stopionej świecy.

Przegrzanie filamentu może również powodować ogromne problemy z dokładnością, szczególnie jeżeli chodzi o otwory gwintowane, które wydrukowałeś. Odkrycie, iż niektóre otwory są prawidłowe, a inne są zbyt małe, jest często początkowym sygnałem, iż temperatura może być zbyt wysoka.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Zwykle zbyt gorący koniec lub przegrzanie jest łatwe do naprawienia. Musi istnieć delikatna równowaga między stopieniem filamentu, aby mógł płynąć, a umożliwieniem mu szybkiego zestalenia się, aby następna warstwa mogła zostać nałożona na twardą powierzchnię. Zanim jednak dostosujesz temperaturę, najpierw upewnij się, iż załadowałeś prawidłowe ustawienia materiału dla swojej drukarki 3D (jako część procesu ładowania filamentu). jeżeli tak, może być tak, iż musisz tylko odrobinę dostosować temperaturę.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wydruk wygląda na stopiony i zdeformowany

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź zalecane ustawienia materiałów

Może się to wydawać oczywiste, ale po prostu sprawdź dwukrotnie, czy podałeś drukarce prawidłowe informacje o materiale. Najnowsze temperatury filamentu mieszczą się w przedziale 180–260ºC lub w okolicach, więc zaskakujące jest, jak łatwo jest się pomylić.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Zmniejsz temperaturę gorącego końca

W ustawieniach drukarki lub systemu zmniejsz temperaturę hot endu. W zależności od stopnia przegrzania, obniżaj temperaturę w odstępach 5ºC.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zwiększ prędkość drukowania

Jeśli filament nie ulega odbarwieniu, można spróbować zwiększyć prędkość drukowania.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: regulacja wentylatorów

Sprawdź, czy wentylatory chłodzące są skierowane na gorący koniec. Sprawdź, czy są w odpowiedniej pozycji i jeżeli to możliwe, zwiększ ich prędkość, aby zwiększyć przepływ powietrza nad żarnikiem chłodzącym.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Wydruk wygląda na stopiony i zdeformowany

  • Sprawdź ustawienia materiału
  • Zmniejsz temperaturę gorącego końca
  • Przyspiesz drukowanie
  • Sprawdź położenie wentylatora

29Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wgłębienia i zagłębienia w górnej warstwie (poduszka)

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Na górnej powierzchni wydruku widoczne są nieestetyczne nierówności, a choćby dziury.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Dwiema najczęstszymi przyczynami są niewłaściwe chłodzenie górnej warstwy i to, iż górna powierzchnia nie jest dostatecznie gruba.

Rozwiązywanie problemów z drukiem 3D: wżery i zagłębienia w górnej warstwie (poduszkowanie)

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: rozmiar filamentu

Poduszka to problem, który może dotyczyć wszystkich drukarek 3D, jednak jest znacznie bardziej powszechny w przypadku drukarek z filamentem 1,75 mm. jeżeli żadna z poniższych wskazówek nie pomoże, spróbuj przejść na filament 2,85 mm, jeżeli możesz.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź położenie wentylatora

Chłodzenie może być przyczyną poduszkowania. Gdy drukowanie się rozpoczyna, wentylatory drukarki są zwykle ustawione na niską prędkość lub wyłączone, a po kilku pierwszych warstwach powinny zacząć działać. Sprawdź, czy wentylatory wokół gorącego końca zaczynają się obracać, szczególnie pod koniec drukowania. jeżeli wydają się działać prawidłowo, problem może polegać na tym, iż nie kierują wystarczającego przepływu powietrza nad wydrukiem. Istnieje wiele modów do druku 3D, które zmieniają przepływ powietrza podczas drukowania.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Ustaw prędkość wentylatora w kodzie G

Inny problem z chłodzeniem pojawia się, gdy nakładana jest każda kolejna górna warstwa stopionego plastiku. Ponieważ pokrywa on wewnętrzną konstrukcję podporową, musi zostać gwałtownie schłodzony, aby uniknąć wpadnięcia do otworów między podporami. Prędkość wentylatorów można regulować w kodzie G.

Powszechnym kodem G dla Fan On jest M106, a dla Fan Off M107. dzięki tych linii sterujących wystarczy ustawić maksymalną prędkość wentylatora dla tych górnych warstw.

Na przykład, patrząc na G-Code (wygenerowany w Cura do drukowania na Prusa i3) dla kostki 1 cm x 1 cm wydrukowanej przy wysokości warstwy 0,1 mm, możemy zobaczyć, iż jest 97 warstw. Wiedząc, iż mamy ustawienie „Bottom/Top Thickness” na 0,6 mm, możemy spojrzeć z powrotem na ;LAYER:91, a następnie w kolejnym wierszu dodać M106 S255. M106 uruchamia wentylator, a S255 ustawia go na pełną moc.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Zwiększ grubość górnej warstwy

Najprostszym rozwiązaniem jest zwiększenie grubości górnej warstwy. Większość aplikacji umożliwia wykonanie tego w sekcji zaawansowanej, w ustawieniu „Grubość dna/góry”. zwykle dążysz do uzyskania co najmniej 6 warstw materiału, a do 8 w przypadku mniejszych dysz. jeżeli wysokość warstwy jest ustawiona na 0,1 mm, ustaw „Grubość dna/góry” na 0,6 mm. jeżeli efekt poduszkowania przez cały czas występuje, zwiększ go do 0,8 mm.

Lista kontrolna problemów z drukiem 3D: wżery i zagłębienia w górnej warstwie (poduszka)

  • Wybierz większy rozmiar filamentu
  • Upewnij się, iż wentylatory są nastawione na odpowiednią prędkość i znajdują się na swoim miejscu
  • Ręczne ustawienie prędkości wentylatora
  • Zwiększ grubość górnej warstwy

30Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Sznurki przypominające sieć pokrywają nadruk (sznurkowanie)

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Pomiędzy częściami modelu znajdują się nieestetyczne paski plastiku.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Gdy głowica drukująca przesuwa się nad otwartą przestrzenią (tzw. ruch roboczy), część filamentu kapie z dyszy.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: sznurowanie

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: włącz funkcję cofania

Cofanie jest ważnym czynnikiem, jeżeli chodzi o jakość wykończenia i można je włączyć dzięki większości programów do cięcia. Jego funkcja jest dość prosta i działa poprzez cofanie filamentu z powrotem do dyszy przed ruchem głowicy. Chodzi o to, aby zapobiec pozostawianiu stopionego filamentu za głowicą, tworząc cienkie nitki w swoim śladzie.

Większość aplikacji, takich jak Cura, oferuje opcję aktywacji jednym kliknięciem. Używa ona zestawu domyślnych parametrów i jest w większości przypadków wystarczająca, ale do dokładnego dostrajania dostępne są konfigurowalne opcje, które dają większą kontrolę. Na przykład dostosowanie minimalnego przesuwu głowicy przed aktywacją cofania.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Minimalny skok (mm)

Zmniejszenie minimalnego skoku jest zwykle najszybszym rozwiązaniem w przypadku naciągania, jeżeli standardowe cofanie nie działa. Zmniejszaj wartość o 0,5 mm, aż naciąganie się zatrzyma.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: po prostu je odetnij

Nie jest to najbardziej eleganckie rozwiązanie, ale najszybszym i najłatwiejszym okazuje się po prostu użycie skalpela do usunięcia strun.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Struny przypominające sieć pokrywają wydruk (struny)

  • Włącz cofanie
  • Przed rozpoczęciem cofania należy wyregulować minimalny skok
  • Wystarczy wyczyścić odbitkę skalpelem

31Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wydruk utracił dokładność wymiarową

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Gdy projektujesz produkt w aplikacji CAD, starannie zaplanowane wymiary muszą zostać idealnie odtworzone przez Twoją drukarkę 3D.

Jednak gdy przychodzi do skręcania produktu, okazuje się, iż wszystkie dokładne pomiary i projekt poszły w diabły. Nic nie pasuje, otwory mają zły rozmiar i nic nie pasuje.

Dokładność wymiarów wydruku jest w rzeczywistości jednym z niewielu obszarów druku 3D, w którym istnieje duże prawdopodobieństwo, iż drukarka jest absolutnie w porządku. Przed sprawdzeniem drukarki pod kątem usterek sprawdź dwukrotnie, czy wymiary modelu 3D są prawidłowe.

Gdy już to zrobisz, możesz sprawdzić drukarkę, aby znaleźć przyczynę.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Zacznijmy od pomiarów i najczęstszego problemu. Przede wszystkim sprawdź, czy pracujesz w rzeczywistych pomiarach; cm i mm są prawdopodobnie najlepsze, chociaż cale są również użyteczną jednostką do druku 3D. Wymieszaj te dwie jednostki w modelu 3D i silniku do cięcia, a gwałtownie znajdziesz błąd.

Jeśli wszystko jest w porządku z wyborem jednostki, sprawdź ponownie wymiary fizyczne części. jeżeli chodzi o pomiary, zawsze mierz dwa razy!

Jeśli masz osobne wydruki, które muszą do siebie pasować, np. złącze typu „męski-żeński” lub śruba i otwór, upewnij się, iż wkładka jest nieco mniejsza od otworu, który dla niej wykonałeś.

Na przykład, jeżeli masz śrubę M5 i stworzyłeś otwór o średnicy 5 mm, aby ją włożyć, to nie będzie pasować (przynajmniej nie bez odrobiny siły i determinacji). Aby rozwiązać ten problem, zwiększ rozmiar otworu o 0,1 mm dla drobnego wydruku i ewentualnie o 0,2 mm dla wydruku niskiej jakości. Wydrukuj i spróbuj ponownie. jeżeli przez cały czas nie pasuje, powiększ go trochę bardziej.

Jeśli otwór wygląda owalnie, problemem niekoniecznie jest jego rozmiar.

Jeśli utworzyłeś kształt o niskim wielokącie, to prawdopodobnie otwór nie jest już okrągły, a zamiast tego ma lekko wyprostowane krawędzie. Podczas drukowania obiektu z otworami zawsze upewnij się, iż zachowujesz umiarkowaną liczbę wielokątów, aby zachować gładkie, okrągłe otwory, w których zmieszczą się rzeczy.

To samo dotyczy niestandardowych kształtów, które muszą do siebie pasować. Zmniejszenie liczby wielokątów jednego obiektu może powodować wszelkiego rodzaju problemy, jeżeli dwie sekcje mają zaokrąglone krawędzie, które muszą się ze sobą łączyć.

Gdy już sprawdzisz wszystko z wymiarami modelu, czas zwrócić uwagę na drukarkę. Pierwsze kilka warstw jest bardzo ważne, jeżeli chodzi o dokładność wydruku. Wydrukuj kostkę testową o wymiarach 50 mm x 50 mm i użyj suwmiarki cyfrowej, aby sprawdzić pomiary; upewnij się, iż drukujesz kostkę na tej samej wysokości warstwy, na której będziesz drukować swój ostateczny model. Najpierw sprawdź całkowitą wysokość, aby zobaczyć, czy wynosi 50 mm, jeżeli tak, wszystko jest w porządku na osi Z. jeżeli nie, ostrożnie zmierz 20 górnych warstw — powinny one wynosić 20 mm. jeżeli to jest poprawne, ale całkowita wysokość jest nieprawidłowa, prawdopodobnie pierwsze kilka warstw powoduje problem.

Aby rozwiązać ten problem, sprawdź wysokość dyszy od platformy drukowania i czy mieści się ona w granicach błędu dla drukarki w odniesieniu do wysokości warstwy. jeżeli wysokość dyszy wynosi 1 mm od platformy drukowania, a wysokość warstwy wynosi 2 mm, możesz zauważyć, iż w pierwszej warstwie znajduje się zbyt dużo filamentu, co powoduje problem. jeżeli tak jest, skalibruj ponownie drukarkę i upewnij się, iż odległość dyszy od platformy jest zwiększona lub zmniejsz wysokość warstwy.

Teraz sprawdź wymiary X i Y. jeżeli są o około 1 mm mniejsze niż powinny, ale wszystkie proporcje wyglądają poprawnie, może to być spowodowane kurczeniem się filamentu pod wpływem ciepła. Jest to stosunkowo powszechne w przypadku ABS; aby to naprawić, oblicz procent błędu i zwiększ skalę wydruku, aby to zrekompensować. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest użycie wysokiej jakości filamentów.

Wróć do otworu i zajrzyj do środka; jeżeli ściany wyglądają gładko, wszystko jest w porządku. jeżeli widzisz, iż warstwy lekko wystają, może to być znak, iż dysza jest zbyt gorąca i filament wycieka po ułożeniu.

Jeśli otwór wygląda owalnie, może to oznaczać, iż jeden z pasów jest luźny lub występuje niewielkie rozbieżności między osiami X i Y. Sprawdź, czy wszystkie elementy są dokręcone i przykręcone tak, jak powinny.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: wydruk utracił dokładność wymiarową

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź działającą jednostkę miary

W aplikacji druku 3D upewnij się, iż wybrałeś prawidłowe wymiary rzeczywiste.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź dokładnie pomiary

Jeśli projektujesz część, która musi łączyć się z innymi obiektami, sprawdź dokładnie wymiary i użyj suwmiarki cyfrowej.

Porada dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Zbyt duże otwory na śruby

Jeśli robisz otwór na śrubę, utwórz wirtualną śrubę 3D M5 o średnicy nieco większej niż powinna być i użyj jej do wyodrębnienia/utworzenia odejmowania logicznego z modelu, w którym ma się pojawić otwór.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zwiększ liczbę wielokątów

Zmniejszenie liczby wielokątów w modelach może powodować problemy z lekko spłaszczonymi krawędziami. Upewnij się, iż liczba wielokątów mieści się w rozsądnej liczbie, aby uzyskać płynniejsze gradienty i lepsze dopasowanie.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Przetestuj dokładność drukarki dzięki kostki testowej

Za pomocą kostki kalibracyjnej wydruku 3D sprawdź wymiary X, Y i Z swojego wydruku.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź temperaturę dyszy

Jeśli na wewnętrznej stronie otworów wydruku pojawiają się plamy lub inne przypadkowe wypustki, spróbuj obniżyć temperaturę wydruku.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź pasy i szyny

Sprawdź naciąg paska i upewnij się, iż wszystkie osie są proste i prawidłowo wyrównane.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Dokładność wymiarów druku

  • Sprawdź wymiary
  • Sprawdź jeszcze raz pomiary
  • Upewnij się, iż części pasują
  • Utrzymuj dużą liczbę wielokątów
  • Sprawdź temperaturę dyszy
  • Sprawdź pasy i szyny

32Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wydruk offsetowy w niektórych miejscach

Jeden z bardziej ekstremalnych przypadków przesunięcia warstw, jakiego doświadczyliśmy. (Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Dolne i górne warstwy przesuwają się, dzięki czemu uzyskujesz efekt schodkowy przez nadruk. zwykle jest to dość subtelne, ale powyższy obraz pokazuje nadruk z bardziej wyraźnym efektem.

Co jest przyczyną problemów z drukowaniem 3D?

Istnieje wiele powodów przesuwania warstw, a mogą to być tak proste rzeczy, jak uderzenie kogoś o drukarkę podczas drukowania. Bardziej złożone przyczyny to wygięte lub źle ustawione pręty, a choćby dysza zaczepiająca się o wydruk i powodująca niewielkie przesunięcie w położeniu platformy.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wydruk ma przesunięcie w niektórych miejscach

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź, czy drukarka ma stabilną podstawę

Umieść drukarkę na stabilnej podstawie i w miejscu, w którym nie będzie ona uderzana, szturchana i ogólnie manipulowana. choćby niewielkie poruszenie drukarki może przesunąć podstawę drukującą i spowodować problemy.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź, czy platforma drukująca jest bezpieczna

Wiele drukarek 3D korzysta z jakiejś formy odłączanego stołu roboczego. Chociaż jest to przydatne, gdy chodzi o zdejmowanie wydruków i zapobiega uszkodzeniom drukarki, oznacza to również, iż z czasem zaciski i śruby mogą się poluzować. Upewnij się, iż podczas ponownej instalacji platformy roboczej jest ona mocno przykręcona lub przykręcona, aby uniknąć poślizgu lub ruchu.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Uważaj na odkształcone górne warstwy

Górne warstwy wydruku mogą łatwo się odkształcić, jeżeli zostaną schłodzone zbyt szybko. Gdy warstwy się odkształcają, podnoszą się i mogą powodować przeszkodę dla dyszy podczas jej ruchu. W większości przypadków wydruk zostanie oderwany od platformy, ale jeżeli tak się nie stanie, mocne silniki krokowe mogą przesuwać wydruk i platformę. jeżeli Twoje wydruki cierpią na odkształcanie się w górnych warstwach, spróbuj nieznacznie zmniejszyć prędkość wentylatorów.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zmniejsz prędkość drukowania

Można przyspieszyć czas drukowania na swojej maszynie, zwiększając temperaturę i przepływ. Jednak, chociaż może to spowodować przepływ filamentu o odpowiedniej jakości, reszta maszyny może mieć trudności z nadążaniem. jeżeli usłyszysz klikanie podczas drukowania, może to być znak, iż drukarka działa zbyt szybko. jeżeli usłyszysz klikanie, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy filament się nie ślizga, zanim przyjrzysz się rzeczywistej prędkości drukarki. Możesz łatwo dostosować prędkość drukarki w dowolnym dobrym oprogramowaniu do krojenia.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź paski

Jeśli warstwy przez cały czas się przesuwają, to czas sprawdzić paski. Szybka kontrola polega na tym, aby po prostu obejść wszystkie paski i ścisnąć je razem. Naciąg każdego paska powinien być taki sam, jeżeli nie, to będziesz musiał wyregulować położenie paska, aby wyrównać naciąg paska. Z czasem gumowe paski się rozciągną (często można to stwierdzić, ponieważ zaczną się ślizgać po kołach pasowych), jeżeli paski mają dość duży luz, to czas wymienić je na nowe. Zbyt naciągnięte paski również mogą być problemem, ale zwykle jest to problem tylko wtedy, gdy sam zbudowałeś maszynę. Niektóre drukarki, takie jak Prusa i3, mają śruby naciągu paska, które umożliwiają łatwą regulację naciągu paska.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź sprzęgła napędowe

Są one zwykle podłączone bezpośrednio do silnika krokowego i jednego z głównych prętów, który napędza głowicę drukującą. jeżeli ostrożnie obrócisz sprzęgło, zobaczysz małą śrubę dociskową. Przytrzymaj pręt i chwyć przymocowany pasek, a następnie pociągnij pasek i spróbuj wymusić obrót koła pasowego. Powinieneś zauważyć, iż nie ma poślizgu między sprzęgłem a silnikiem krokowym lub prętem. jeżeli tak, dokręć śrubę dociskową i spróbuj ponownie.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Wyczyść i nasmaruj pręty

Z czasem na prętach mogą gromadzić się zanieczyszczenia, co oznacza, iż ​​w niektórych punktach na ich długości występuje zwiększone tarcie. Może to mieć wpływ na swobodny ruch głowicy i powodować przesunięcie warstw. Szybkie przetarcie i ponowne nasmarowanie prętów zwykle rozwiązuje problem.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: sprawdź, czy pręty nie są zdeformowane

Jeśli zauważysz, iż głowica drukująca słabnie w pewnych punktach, może to oznaczać, iż jeden z prętów jest lekko wygięty. zwykle można to stwierdzić, wyłączając maszynę, aby nie było zasilania przechodzącego przez silniki krokowe, a następnie przesuwając głowicę drukującą przez osie X i Y. jeżeli poczujesz opór, to wiesz, iż coś jest nie tak. Zacznij od sprawdzenia, czy pręty są wyrównane, jeżeli tak, wyjmij pręty i przetocz je po płaskiej powierzchni. jeżeli któryś z nich jest wygięty, będzie to dość oczywiste.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Wydruk ma przesunięcie w niektórych miejscach

  • Sprawdź, czy drukarka stoi na stabilnej podstawie.
  • Sprawdź, czy platforma drukująca jest bezpieczna
  • Uważaj na zdeformowane górne warstwy
  • Drukowanie jest zbyt szybkie dla Twojej maszyny
  • Sprawdź paski
  • Sprawdź sprzęgła napędowe
  • Sprawdź, czy pręty są czyste i nałóż odrobinę oleju
  • Sprawdź, czy pręty nie są zdeformowane

33Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Mosty są bałaganiarskie

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Mosty są zasadniczo odcinkiem plastiku, który jest wytłaczany między dwoma podniesionymi punktami. jeżeli masz dwie kolumny z 5-centymetrową przerwą, to belka, która znajduje się na górze między tymi dwoma punktami bez niczego poniżej, jest mostem.

Większość filamentów jest zaskakująco odporna na mostkowanie, a przy dobrze dostrojonej drukarce odległość osiągalna podczas mostkowania może być zaskakująca. Jednak wiesz, iż coś jest nie tak, gdy Twoja drukarka zaczyna nie być w stanie pokonać choćby najmniejszej szczeliny.

Najbardziej oczywistym znakiem jest to, iż drukarka nie potrafi skutecznie połączyć szczelin o szerokości od 1 do 3 cm. Ekstruzja może być zbyt cienka, filament może zwisać lub po prostu spływać w dół wysokości mostu, a nie w poprzek.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Zazwyczaj dość łatwo jest ustalić przyczynę problemów z mostami, a diagnozę można postawić głównie na podstawie wyglądu uszkodzonego mostu.

Warto również zauważyć, iż różne aplikacje do cięcia radzą sobie z mostkowaniem w różny sposób. Aplikacje takie jak Simplify3D mają specjalną opcję Bridge, która dostosowuje wytłaczanie i chłodzenie w celu uzyskania najlepszych rezultatów.

Najczęstszym problemem jest to, iż szczelina, którą próbujesz zniwelować, jest po prostu zbyt duża, ta odległość będzie się różnić w zależności od drukarki i materiału. zwykle można stwierdzić, czy szczelina jest zbyt duża, ponieważ filament zacznie zwisać w środku lub zapadać się.

Kolejnym istotnym problemem jest chłodzenie. Żarnik musi zostać gwałtownie schłodzony, aby mógł utrzymać się pomiędzy dwiema kolumnami.

Równie ważna jest prędkość wytłaczania. jeżeli głowica drukująca porusza się zbyt szybko, prędkość i wibracje nieuchronnie spowodują niestabilność przed stwardnieniem filamentu.

Zbyt wysoka temperatura wytłaczania często powoduje mostkowanie, ponownie pokazując zwisanie filamentu. jeżeli wytłaczany filament ma różną grubość, to wiesz, iż to jest problem.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: Mosty są brudne

Wskazówka nr 1 dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź możliwości łączenia

Możesz wykonać wydruk próbny z kolumnami i mostkami o różnej odległości, aby sprawdzić, jak daleko drukarka będzie się przesuwać. Zacznij od przerwy 5 cm, a następnie zwiększaj ją. Wartość między 5 a 10 cm jest dobra, ale 15 cm to wyjątek.

Wskazówka nr 2 dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Dodaj podpory

Szybkim i łatwym rozwiązaniem jest po prostu dodanie podpór pod konstrukcję

Wskazówka nr 3 dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Zwiększ prędkość wentylatora

Zwiększ prędkość wentylatora wytłaczarki, aby zapewnić szybkie schłodzenie filamentu. Im szybciej filament stwardnieje, tym większy mostek uda się utworzyć.

Wskazówka nr 4 dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Zmniejsz prędkość wytłaczania

Szybkie wytłaczanie jest absolutnie niewskazane przy łączeniu ze sobą elementów. Wymagane jest powolne i stałe tempo, ponieważ filament musi mieć czas na ustabilizowanie się podczas łączenia elementów.

Porada nr 5 dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Użyj Simplify3D

To specjalistyczne oprogramowanie do druku 3D jest wyposażone w opcję pomostową i automatycznie rozpoznaje obszary wydruku, które wymagają większego chłodzenia i wolniejszej prędkości wytłaczania.

Lista kontrolna problemów z drukiem 3D: Mosty są brudne

  • Sprawdź możliwości mostkowania
  • Dodaj wsparcie
  • Zwiększ prędkość wentylatora
  • Zmniejsz prędkość wytłaczania
  • Użyj Simplify3D

Problemy z drukowaniem 3D metodą FDM: coś innego

Wydruk został pomyślnie wydrukowany i wygląda świetnie, ale przez cały czas jest problem. Oto problemy z drukowaniem 3D, które nie pasują do żadnej z powyższych kategorii.

34Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wydruk przykleił się do podłoża drukującego

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Wydruki, które wydają się być przyspawane do platformy druku, są tak samo powszechne, jak wydruki, które w ogóle się nie przyklejają. Irytująco często doświadczysz obu problemów w ciągu jednego dnia, a zwykle rozwiązując jeden, tworzysz drugi.

Głównym sposobem rozwiązania tego problemu w druku 3D jest zachowanie równowagi.

Znalezienie problemu jest proste. Po zakończeniu drukowania nie da się go ruszyć. W rzeczywistości jest tak mocno zespawany, iż można by podnieść ciężar drukarki za wydruk (choć kuszące, nie rób tego).

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Gdy filament jest ciepły, jest zaprojektowany tak, aby był lepki, tak aby po wytłaczaniu każdej warstwy sklejał się ze sobą. Gdy podstawa druku jest ciepła, filament, który się styka, pozostanie lekko lepki, aż do całkowitego ostygnięcia.

Wydruk o dużej powierzchni, który ma bezpośredni kontakt z podstawą, może być po prostu trudny do usunięcia. Naprawdę łączy się z efektem ssania.

Stare platformy drukarskie mogą stać się nadmiernie teksturowane przez warstwy kleju lub małe wgłębienia w szkle, które działają jak kotwice dla druku. Z czasem ta tekstura może stworzyć niemal niezniszczalne połączenie. Niektóre platformy drukarskie są perforowane z założenia i zwykle dają najtrudniejsze do usunięcia wydruki.

Tani filament może być również winowajcą śmiesznego wiązania na łożu druku. Chociaż filament topi się dobrze, nie zawsze całkowicie się zestala.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: wydruk przyklejony do stołu roboczego

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: miej odrobinę cierpliwości

Czekałeś godzinami na wydruk, więc odczekanie trochę dłużej, aż wydruk całkowicie ostygnie, nie zaszkodzi. Po pewnym czasie chłodzenia może się on sam uwolnić. Gdy filament stygnie, krzepnie, tracąc lepkość potrzebną do połączenia warstw.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Użyj szpachelki

Wiele drukarek 3D jest w nie wyposażonych, ale prawdopodobnie znajdziesz je w każdym przyzwoitym sklepie z narzędziami. jeżeli zostawiłeś je na godzinę, a wydruk przez cały czas jest mocno przyklejony, odczep płytę roboczą od maszyny i umieść ją na biurku z czymś, co podtrzyma podstawę wydruku od tyłu. Najlepiej na ścianie. Następnie ostrożnie użyj noża, aby obejść krawędź i uwolnić wydruk.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Wyczyść platformę drukowania

Może to nie pomóc w przypadku obecnego wydruku, ale jeżeli Twoja platforma wydruku jest zatkana klejem, to prawdopodobnie czas ją wyczyścić. Przyszłe wydruki mogą nie wykazywać takiego samego nierozerwalnego połączenia. jeżeli wydruk jest przez cały czas przymocowany, zanurz go pod gorącą (nie wrzącą) wodą i delikatnie użyj szpachelki, aby zeskrobać klej z powierzchni. Pozostawienie go do namoczenia w gorącej wodzie zwykle również uwolni wydruk, ale pamiętaj, aby stosować tę końcówkę tylko na zdejmowanych powierzchniach stołu drukującego.

Po odklejeniu się odbitki upewnij się, iż platforma jest wyczyszczona i sprawdzona pod kątem wżerów w szkle. jeżeli tak, obróć szkło i użyj gładkiej strony. jeżeli obie strony wykazują oznaki wżerów, kup nowe.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: włóż drukarkę do piekarnika

Są chwile, gdy gorąca woda po prostu nie ruszy wydruku, jeżeli masz szklaną lub inną odporną na ciepło platformę bez plastiku lub elektroniki i możesz ją wyjąć z drukarki, włóż ją do piekarnika. Ustaw temperaturę na 100º, a następnie użyj szpachelki, aby sprawdzić, czy możesz przesunąć wydruk. jeżeli nie, zwiększ do 120º i odczekaj pięć minut, a następnie spróbuj ponownie. Zwiększaj temperaturę, aż usuniesz wydruk lub wydruk się stopi i będzie można go zeskrobać (upewnij się, iż nosisz rękawice odporne na ciepło). Ta ostatnia skrajność najprawdopodobniej będzie kosztem poświęcenia wydruku.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Nie używaj taniego filamentu

Na wielu poziomach tani filament to fałszywa oszczędność. Może łączyć się z platformą drukującą w sposób, w jaki nie potrafi tego żaden inny materiał znany człowiekowi, i doskonale nadaje się do spawania głowic drukujących i ekstruderów po ostygnięciu. Jedynym prawdziwym sposobem na uniknięcie problemu jest całkowite unikanie tanich filamentów.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: zrób kilka otworów

Wymaga to odrobiny przezorności, ale tworząc kilka otworów w konstrukcji podstawy wydruku, można uniknąć przywierania spowodowanego zbyt dużym kontaktem powierzchni i ssaniem.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Wydruk przykleił się do stołu roboczego

  • Spróbuj trochę cierpliwości
  • Użyj szpachelki
  • Wyczyść platformę drukującą
  • Włóż to do piekarnika
  • Nie używaj taniego filamentu
  • Zrób kilka dziur

Problemy z drukowaniem 3D SLA: Nic się nie drukuje

Bogowie druku 3D patrzą na ciebie nieprzychylnie. Spędziłeś pół godziny na skrupulatnym umieszczaniu podpór, aby spróbować zapewnić sobie sukces, ale teraz nic nie przykleja się do płyty drukarskiej. A jaka w tym wszystkim niesprawiedliwość? Prawdopodobnie musiałeś czekać setki warstw, aby w ogóle to zauważyć.

35Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Żywica jest zbyt zimna

(Źródło: Formlabs )

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Podobnie jak w przypadku niektórych filamentów do druku 3D metodą FDM, temperatura otoczenia może mieć duży wpływ na to, czy żywica fotopolimerowa ulegnie stwardnieniu podczas procesu drukowania SLA.

Jeśli żywica jest zbyt zimna, mało prawdopodobne jest, iż stwardnieje, a jeżeli już, to stwardnieje nierównomiernie, czego efektem będą częściowe wydruki i słaba przyczepność płyty.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Bije nas. Sądzimy, iż potrzebny byłby gadatliwy naukowiec zajmujący się materiałami, aby to wyjaśnić, ponieważ w sieci nie ma ani jednego szeptu na temat tego, dlaczego tak jest. Tak jest, bo tak jest. Być może ktoś w komentarzach może nam to wyjaśnić, ale wiemy tylko, iż częstą przyczyną niepowodzenia wydruków z żywicy jest zbyt niska temperatura żywicy i otoczenia wokół wydruku.

W przypadku niektórych żywic konieczne mogą być temperatury rzędu 25–30 stopni Celsjusza.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: żywica jest zbyt zimna

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Przenieś drukarkę do cieplejszego pomieszczenia

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, jeżeli mieszkasz w ogólnie chłodniejszym klimacie. Coś tak prostego jak przeniesienie drukarki do cieplejszego pomieszczenia blisko źródła ciepła może wystarczyć, aby trafić w ten idealny punkt i zestalić wydruki żywiczne do ich „zielonego” stanu (zestalonego, ale nie utwardzonego/utwardzonego).

Porada dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: Zainwestuj w rozwiązanie do ogrzewania komory

Niewiele jest dostępnych rozwiązań w zakresie ogrzewania dedykowanych drukarek 3D z żywicą, ale niektórzy przedsiębiorczy producenci zwrócili się do początkującej (ha) społeczności wokół domowych inkubatorów w poszukiwaniu rozwiązania. Można kupić zestaw do ogrzewania inkubatora, który zawiera grzałkę, wentylator, termostat i zasilacz za około 50 USD, chociaż jesteśmy pewni, iż domowe rozwiązania są dostępne za mniej. To jednak dobry punkt wyjścia.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem SLA 3D: żywica jest zbyt zimna

  • Przenieś drukarkę do ciepłego pomieszczenia
  • Znajdź sposób na ogrzanie komory

36Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Drukowanie zbyt szybkie

(Źródło: Formlabs )

Jaki jest problem z drukiem 3D?

W druku SLA 3D źródło światła UV, zwykle laser, utwardza ​​żywicę fotopolimerową. Podobnie jak film fotograficzny wymaga znacznej ekspozycji na światło, aby uchwycić obraz, tak samo żywica musi zostać wystawiona na odpowiednią ilość światła UV, zanim stwardnieje.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Niedoświetlenie, wynikające z zbyt szybkiego ruchu lasera lub zbyt słabej mocy lasera (o czym piszemy poniżej), spowoduje, iż nie zostaną wydrukowane żadne materiały lub wydruki będą słabe i nie dostatecznie sztywne, aby wytrzymać siłę odrywania w urządzeniu.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: drukowanie zbyt szybkie

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukarką 3D: zmniejsz prędkość drukowania

W zależności od używanej drukarki SLA, możliwe jest spowolnienie prędkości drukowania w ustawieniach cięcia. Może to rozwiązać problem słabych wydruków lub ich braku, chociaż zalecamy najpierw sprawdzenie temperatury żywicy. Częstotliwość rozwiązywania problemów przez podgrzewanie sprawia, iż ​​jest to prawdopodobny winowajca takiego problemu.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D SLA: drukowanie zbyt szybkie

  • Zmniejsz prędkość drukowania

37Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Niedostatecznie mocny laser

Oto część, która wykonuje całą pracę – zwróć uwagę na laser po prawej. Wystrzeliwuje on do dwóch luster w środku – galwanometrów X i Y (Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Podobnie jak zbyt szybkie drukowanie może niedoświetlić żywicę, tak samo może się zdarzyć użycie zbyt słabego lasera.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Trochę oczywiste. Moc lasera jest zbyt niska. Aby spolimeryzować żywicę, laser musi mieć wystarczającą energię. I podobnie jak laser śledzący model zbyt gwałtownie nie przeniesie wystarczającej ilości energii do żywicy, tak samo nie zrobi tego laser o zbyt małej mocy.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: Niedostatecznie mocny laser

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukarką 3D: Zwiększ moc lasera

Jeżeli ustawienia Twojej drukarki na to pozwalają (jak w przypadku Peopoly Moai), stopniowe zwiększanie mocy lasera może pomóc w znalezieniu optymalnego poziomu ekspozycji przy wykorzystaniu obecnej żywicy i prędkości drukowania.

UWAGA: Choć może kusić, aby po prostu zwiększyć moc lasera, jeżeli nic nie drukuje się dobrze, umieścilibyśmy to rozwiązanie na najniższym miejscu na liście kontrolnej. Zbytnie zwiększenie mocy lasera może spowodować „rozkwit” na wydrukach — odsłaniając obszary wokół punktu, który powinien utrwalić, powodując bałagan na powierzchni — i uszkadzając warstwę interfejsu wewnątrz zbiornika żywicy drukarki. Różne żywice mogą wymagać innej mocy lasera niż domyślna moc urządzenia, ale na końcu pobaw się mocą lasera (chyba iż producent żywicy/drukarki podał zalecane ustawienia).

Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D SLA: Niedostateczna moc lasera

  • Nieznacznie zwiększ moc lasera

Problemy z drukowaniem SLA 3D: Mój wydruk się nie powiódł

Żywica niech sobie idzie, wszystko było w porządku, ale gdzieś po drodze wydruk Cronenburga twardo się zapadł. Istnieje kilka możliwych przyczyn: oto, co mamy.

38Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Wydruki nie przylegają do płyty drukarskiej

Niech siła obierania będzie z Tobą (Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Twoja podstawa podporowa nie przykleja się do płyty drukarskiej. Albo częściowo się odkleja, albo oddzieliła się całkowicie i pozostaje unosząca się wokół zbiornika z żywicą.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Istnieje wiele powodów, dla których tak się może stać. Po pierwsze, możliwe, iż sposób, w jaki drukarka SLA 3D zmienia położenie na następną warstwę drukowania, generuje większą siłę odrywania, niż sposób, w jaki drukujesz, może wytrzymać.

W przypadku drukarek 3D SLA typu bottom-down siła odrywania to efekt ssania wywierany na wydruki za każdym razem, gdy płyta drukarska i dno zbiornika żywicy oddzielają się, aby zmienić położenie. W zależności od mechanizmu, dzięki którego drukarka wykonuje tę czynność, istnieje kilka sztuczek, które możesz wykonać, aby zminimalizować lub przynajmniej złagodzić to przyciąganie.

Innym czynnikiem, który może mieć wpływ na przyczepność wydruku, jest to, czy płyta drukarska jest odpowiednio przygotowana. Drukarki SLA typu bottom-up drukujące na płaskiej płycie metalowej dobrze przylegają, gdy płyta jest drobno teksturowana lub choćby szorstka. Z drugiej strony, być może warstwa interfejsu w zbiorniku z żywicą ma pewne zjawy, które utrudniają laserowi wiązanie żywicy.

Alternatywnie, może to być klasyczny winowajca, po prostu żywica nie jest wystarczająco ciepła. Możesz być na granicy akceptowalności, ale w miarę postępu drukowania i obniżania się poziomu żywicy, niewielkie wahania temperatury mogą spowodować, iż żywica przestanie się wiązać.

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: wydruki nie przylegają do płyty drukarskiej

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Zmień położenie wydruku

Jeśli Twoja drukarka wykorzystuje mechanizm przechylanego zbiornika na żywicę (co samo w sobie jest rozwiązaniem mającym na celu zmniejszenie siły odklejania), powoduje to gradient na płycie drukującej, gdzie siła ta zmienia się z bardzo dużej na słabą.

Umieszczenie wydruku w miejscu, w którym siła odrywania jest mniejsza, może pomóc w lepszym połączeniu wydruku z płytą, a także zmniejszyć naprężenia w wyższych częściach, które będą wolno stojące lub wymagające podpór.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Wypoziomuj zbiornik

W zależności od drukarki 3D możliwe jest automatyczne lub manualne ponowne wypoziomowanie zbiornika lub platformy. Podstawowa zasada rozwiązywania problemów z drukiem 3D dla drukarek 3D FDM dotyczy również drukarek 3D SLA. jeżeli zauważysz, iż tylko część wydruku przykleja się do płyty drukarskiej, może to oznaczać, iż wspomniana część płyty drukarskiej nie przylega ściśle do warstwy interfejsu w zbiorniku, gdy laser wystrzeliwuje. Innym wyraźnym znakiem tego jest płaski dysk utwardzonej żywicy przyklejony do warstwy interfejsu wewnątrz zbiornika po zakończeniu lub anulowaniu drukowania.

Poszukaj instrukcji poziomowania stołu roboczego dla swojej drukarki lub zaawansowanych kroków kalibracji i wypróbuj je.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź temperaturę

Możliwe, iż Twoje ustawienia drukowania są na granicy pomyślnego drukowania, ale utwardzanie żywicy nie pozostało w pełni gotowe. jeżeli żywica jest zbyt zimna, może to oznaczać, iż żywica nie utwardza ​​się wystarczająco dobrze i dlatego nie przylega dobrze do płyty drukującej. Spróbuj podgrzać żywicę i komorę drukującą w jakiś sposób (przestawienie drukarki do cieplejszego pomieszczenia może pomóc).

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: Sprawdź warstwę styku zbiornika z żywicą

Wiele drukarek 3D SLA wykorzystuje cienką warstwę materiału żelowego (PDMS jest powszechny) na dnie zbiornika z żywicą akrylową, aby służyć jako warstwa pośrednia. W drukarkach żywicowych bottom-up — powszechnej metodzie w „tańszych” maszynach — płyta drukarska wypycha warstwę pośrednią, aby uwięzić cienką warstwę żywicy dla każdej warstwy ustawień. Nieuniknione jest, iż z czasem ghosting i ogólne zużycie mogą prowadzić do słabego drukowania, sprawiając, iż niektóre obszary płyty drukowanej nie będą już nadawały się do drukowania. Rozwiązaniem jest: wymiana warstwy pośredniej na własną (Solaris Silicone to często powtarzana opcja), zakup nowej warstwy pośredniej, jeżeli jest dostępna, lub, jeżeli nie, nowy zbiornik. To lub kontynuowanie ponownego pozycjonowania wydruków na nieuszkodzonych obszarach zbiornika.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: filtruj żywicę

Po kilku wydrukach możesz znaleźć małe kawałki żywicy pływające w kadzi. Te łobuzy mogą przeszkadzać i zakłócać utwardzanie laserowe świeżej żywicy. Dobrą praktyką jest przeczesywanie kadzi po każdym wydruku nie tylko w celu wyłapania tych cząstek i usunięcia ich, ale także w celu usunięcia zastygłej żywicy przyklejonej do dna zbiornika.

Porada dotycząca rozwiązywania problemów z drukiem 3D: ponowne wymieszanie żywicy

Jeśli wykonałeś powyższy krok i przefiltrowałeś żywicę z cząstek zakłócających wydruk, ale następnie pozostawiłeś maszynę bezczynną przez kilka dni, istnieje ryzyko, iż żywica osiadła, a cięższy pigment z kolorowych żywic osiadł na własnej warstwie, co spowoduje nierównomierny wydruk w trakcie drukowania.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: przeszlifuj płytę drukarską

Czasami płyta dostarczana z drukarką 3D SLA może być odrobinę zbyt gładka, co oznacza, iż ​​tylko w najbardziej idealnych warunkach wydruk będzie prawidłowo przylegał do płyty. Możesz to poprawić, delikatnie szlifując płytę drukowaną papierem ściernym o średniej gradacji. Pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić płytę, w przeciwnym razie wprowadzisz do żywicy mnóstwo cząsteczek, które zakłócą Twoje wydruki.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem SLA 3D: Wydruki nie przylegają do płyty drukarskiej

  • Wypoziomuj kadź
  • Zmień położenie modelu w celu wydrukowania
  • Sprawdź temperaturę żywicy
  • Sprawdź warstwę interfejsu VAT
  • Przefiltruj żywicę
  • Wymieszaj żywicę
  • Przeszlifuj płytę drukarską

39Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Część wydruku/podpór odłączona lub przeniesiona

(Źródło: All3DP)

Jaki jest problem z drukiem 3D?

W pewnym momencie drukowania kawałek utwardzonej żywicy uległ przesunięciu – albo całkowicie się oddzielił, albo przesunął się na tyle, iż zakłócił i zepsuł pozostałe części wydruku.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Jak to często bywa w przypadku zniekształconych wydruków SLA, prawdopodobną przyczyną są siły działające w samym zbiorniku.

Może się zdarzyć, iż to, co drukujesz, jest nieprawidłowo zorientowane, aby wytrzymać siły odrywania, co powoduje zniekształcające ruchy, które powodują rozdzielenie części lub podpór. Taki ruch w części spowoduje, iż kolejne warstwy będą formowane na interfejsie kadzi, a nie na samym wydruku, więc w efekcie jednej awarii pojawią się dwa problemy (hurra).

Innym przypadkiem może być sytuacja, iż ​​wydruk jest umieszczony prawidłowo, ale konstrukcja nośna nie jest wystarczająco wytrzymała.

Albo może być tak, iż wszystko wydrukuje się dobrze, ale wydruk ma duży przekrój, co psuje wszystko nadmierną siłą odrywania lub, jeżeli wydruk jest pusty, niewystarczającym drenażem, aby złagodzić skutki eksplozji (to jest prawdziwe określenie, choć nie jest tak dramatyczne, jak brzmi).

Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: część wydruku/podpór odłączona lub przesunięta

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: duże, puste wydruki

W przypadku modeli, które w dowolnym punkcie drukowania charakteryzują się dużą powierzchnią, należy rozważyć ich wydrążenie (i dodanie otworów drenażowych), o ile jest to możliwe.

Oznacza to, iż zamiast powodować odsuwanie się dużej, płaskiej powierzchni od dna zbiornika z żywicą przy każdej zmianie warstwy, za każdym razem odrywa się cieńszy zarys modelu.

Wymaga to znacznie mniej siły i jest mniej prawdopodobne, iż rozerwie wydruk — choć działa najlepiej, jeżeli dodasz otwory drenażowe dzięki systemu do modelowania/cięcia. Bez otworów dodanych do stałych mas wydruku, uwięzisz zbiornik nieutwardzonej żywicy w środku — kosztowne marnotrawstwo i coś, co zniweczy cel wydrążania na samym początku.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Mocniejsze podpory

Jeśli Twój model wygląda dobrze do wydrukowania, ale podejrzewasz, iż siła odrywania przez cały czas jest przyczyną nieudanych wydruków, następnym krokiem, który sugerujemy, jest wzmocnienie podpór. Zwiększ szerokość końcówek, w których podpora styka się z drukowaną częścią, o ułamek milimetra i dodaj między nimi rozpórki, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Możesz też rozważyć dodanie większej liczby podpór, jeżeli nie przeszkadza Ci perspektywa większej ilości czynności czyszczących po utwardzeniu wydruku.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź/zabezpiecz platformę drukowania

Możliwe, iż Twoja platforma drukująca nie jest odpowiednio zabezpieczona. Gdy drukarka wykonuje swoją pracę, przesuwając platformę warstwa po warstwie, niewielkie odchylenia w położeniu spowodowane potrząsaniem platformą mogą powodować, iż warstwy nie będą się wyrównać i rozdzielą (rozwarstwią się).

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Zmień orientację wydruku

Często problem z drukowaniem SLA można rozwiązać, lepiej orientując model. Nie tylko może to poprawić jakość wydruków, ale także zmniejszyć naprężenia w kadzi i zwiększyć szansę na pomyślne wydrukowanie modelu.

Aby uzyskać optymalną orientację modelu, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Pozycjonowanie. Wiele, jeżeli nie wszystkie drukarki 3D SLA typu bottom-up mają jakąś formę mechanizmu odrywania, aby oddzielić płytę drukowaną od dna zbiornika z żywicą podczas zmiany położenia na osi Z w celu nałożenia kolejnej warstwy. W zależności od metody, w jaki drukarka to robi, siła tej siły odrywania może się zmieniać w całym obszarze płyty drukowanej. jeżeli tak jest i jest to znane w przypadku Twojej drukarki, możesz zwiększyć prawdopodobieństwo, iż wydruk przetrwa siły, umieszczając go w obszarze poddawanym słabszej sile odrywania.

Podpory nawisów. Podobnie jak w przypadku drukowania 3D FDM, poważne nawisy muszą mieć jakąś formę podparcia, aby drukować pomyślnie. W przypadku niektórych modeli 3D można złagodzić potrzebę ich stosowania, ustawiając model pod kątem, zmniejszając kąty nawisów w procesie i czyniąc je wykonalnymi do drukowania bez podparcia.

Punkty minimalne (lub minima). Podobnie jak w przypadku nawisów wymagających podpór, punkty minimalne to odizolowane części wydruku, które nie są bezpośrednio połączone z korpusem wydruku. Wyobraź sobie osobę z rękami ułożonymi wzdłuż ciała i drukującą w odpowiedniej pozycji — koniuszki palców byłyby uważane za minima, ponieważ zaczynają drukować oddzielnie od ciała, a ramiona materializują się na górze i łączą się w ramionach. Takie minima wymagają podpór, w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, iż się oderwą i swobodnie unoszą w zbiorniku z żywicą.

Alternatywnie, można wyeliminować potrzebę wspierania minimów dzięki taktycznej orientacji modelu (odwrócenie osoby tak, aby drukować głową do przodu, usuwa minima, ponieważ ciało zwęża się w kierunku ramion i, wreszcie, stóp).

Wypukłość. Model, który planujesz wydrukować, może mieć puste przestrzenie skierowane do kadzi drukującej — szczególnie jeżeli jest to duży model, który wydrążyłeś. Taka cecha może powodować ogromny problem z nadmierną siłą odrywania, którą wydruk musi pokonać (najpewniej psując wydruk w tym procesie).

Jeśli „wgłębienie” jest płytkie, ustawienie wydruku pod kątem może wystarczyć, aby zminimalizować efekt wgłębienia do rozmiarów nieniszczących wydruku.

Alternatywnym rozwiązaniem jest dodanie do modelu otworów drenażowych w preferowanym oprogramowaniu do modelowania, co pozwoli na przepływ żywicy przy każdej zmianie warstwy.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem SLA 3D: Część wydruku odłączona/przeniesiona

  • Duże, puste wydruki
  • Dodaj mocniejsze podpory
  • Sprawdź/zabezpiecz platformę drukującą
  • Zmiana orientacji wydruku

Problemy z drukowaniem 3D SLA: Mój wydruk wygląda źle

Drukarka cicho buczała przez wiele godzin i pomyślnie ukończyła wydruk. Problem w tym, iż wydruk wygląda jak śmieci.

40Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Warstwy się rozdzieliły (rozwarstwienie)

(Źródło: Formlabs )

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Na wydruku znajdują się obszary, które są nieco postrzępione, jakby nadruk odrywał się od warstw i nie łączy się dobrze lub w ogóle.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Jeśli warstwy wydruku SLA nie łączą się ze sobą dobrze (tzw. rozwarstwienie), może to być spowodowane kilkoma przyczynami.

Po pierwsze, możliwe, iż nie zorientowałeś wydruku wystarczająco dobrze, aby uniknąć minimów. Te części drukują się w izolacji od tego, co przymocowano do platformy wydruku i jako takie odłączają się, drukują niedbale warstwa po warstwie i ogólnie po prostu psują wydruki. Nie próbuj ich. Upewnij się, iż wszystkie ostre kąty i punkty, które nie są bezpośrednio połączone z głównym wydrukiem w ich najwyższym punkcie, są obsługiwane.

Oprócz przesuwania niepodpartych części, zanieczyszczenia, źle wymieszana żywica i ghosting na samym zbiorniku mogą być przyczyną rozwarstwienia. Wszystkie te problemy można łatwo rozwiązać.

Ponadto rozwarstwienie może nastąpić po udanym wydruku na etapie postprodukcji. jeżeli materiał ma szczególnie słabe wiązanie warstw, pozostawienie części w IPA do mycia przez zbyt długi czas może osłabić warstwy i spowodować rozpad części.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Wsparcie!

Minima w Twoich wydrukach zepsują wydruk SLA, jeżeli nie będą obsługiwane. Upewnij się, iż generujesz podpory dla wszystkich ostrych kątów i punktów, które nie są bezpośrednio połączone z głównym wydrukiem w ich najwyższym punkcie. Często możesz wykazać się kreatywnością w sposobie orientacji wydruku na płycie drukującej w oprogramowaniu do generowania podpór, aby zminimalizować potrzebną ilość.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź, czy ścieżka lasera jest wolna

Łączymy tutaj kilka punktów w jeden, ponieważ wszystkie zostały zaproponowane z tego samego powodu — umożliwienia laserowi swobodnego padania na żywicę.

Oznacza to sprawdzenie, czy żywica, z której drukujesz, jest „czysta” i wolna od zanieczyszczeń (użyj grzebienia do żywicy lub przelej żywicę przez filtr, aby odsiać drobne odłamki zielonej żywicy, które mogły pozostać na powierzchni po poprzednich wydrukach).

Teraz, gdy wiesz, iż Twoja żywica jest czysta i dobrze wymieszana, następny winowajca prawdopodobnie będzie na dnie kadzi — warstwa pośrednia. jeżeli nie jest to pierwszy wydruk w Twojej obecnej kadzi, sprawdź, czy na warstwie pośredniej w Twojej kadzi z żywicą nie ma efektu ghostingu. Słabe ślady z poprzednich wydruków są niewątpliwie widoczne, a z czasem mogą stać się wystarczającą przeszkodą dla lasera, aby spowodować słabsze lub choćby nieudane wydruki.

Jeśli tak się stało, nadszedł czas na nową warstwę w kadzi (lub, w zależności od maszyny, zupełnie nową kadź).

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Nie zanurzaj części w alkoholu IPA zbyt długo

Co mówi nagłówek. jeżeli podejrzewasz, iż Twoja część ma słabe wiązanie warstw, zbyt długie mycie w IPA może ją jeszcze bardziej osłabić. Ogranicz cykl mycia w IPA do minimum, gwałtownie i delikatnie mieszając niezwiązaną żywicę przed płukaniem w wodzie.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem SLA 3D: warstwy się rozdzieliły

  • Wspiera!
  • Sprawdź, czy na ścieżce lasera nie ma przeszkód
  • Minimalne czyszczenie w IPA

41Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Małe żeberka i dyski przymocowane do wydruku (postrzępione)

Silne zarysowania spowodowane zakurzonym lustrem (Źródło: Toglefritz’s Lair )

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Płatki zastygłej żywicy osadzają się na Twoim wydruku, przez co powierzchnia staje się nieestetyczna i ma odrosty, które nie są częścią modelu.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Prawdopodobną przyczyną tych niechcianych płatków w Twoich wydrukach jest niejasna ścieżka optyczna. Czasami laser może się rozproszyć, „przeciekając” do żywicy poza miejsce, w którym powinien się znajdować.

Przyczyną problemu może być również osiadła żywica, żywica zmętniona dużymi cząsteczkami pochodzącymi z poprzednich wydruków lub rozmazane lub zabrudzone płaszczyzny między laserem a żywicą.

Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: Poszarpywanie

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Filtruj żywicę

Wyeliminuj wszelkie cząstki zastygłej żywicy z poprzednich wydruków, przepuszczając ją przez filtr. Łatwo dostępne w sklepach z drukiem 3D, te filtry papierowe i siatkowe wychwytują duże cząstki, które w przeciwnym razie mogłyby zmącić żywicę podczas procesu drukowania.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: wymieszaj żywicę

Jeśli Twoja żywica stała przez kilka dni bez żadnej aktywności, mogła się osadzić, a pigmenty osiadły w grubszej warstwie niż fotopolimer. Wymieszaj żywicę, upewniając się, iż pigment i fotopolimer są równomiernie rozprowadzone. Zwykle można to stwierdzić po braku smug podczas mieszania.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Sprawdź/wyczyść ścieżkę optyczną

W zależności od maszyny możesz mieć dostęp do przezroczystej wewnętrznej bariery chroniącej laser/galwanometry. jeżeli to możliwe, sprawdź, czy jest ona wolna od kurzu, odcisków palców i innych zanieczyszczeń, które mogą uniemożliwić przejście lasera.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem SLA 3D: małe dyski i żebra przymocowane do wydruku

  • Przefiltruj żywicę
  • Zmiksuj swoją żywicę
  • Sprawdź/wyczyść ścieżkę optyczną

42Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania (FDM i SLA)

Utracono drobne szczegóły wydruku

(Źródło: X3msnake przez Thingiverse )

Jaki jest problem z drukiem 3D?

Małe elementy wydrukowanego modelu nie są tak dokładne wymiarowo jak w pliku cyfrowym. Stało się jedno z dwóch. Albo „zminiaturyzowały się”, czasami całkowicie znikając, albo stały się rozmyte, tracąc ostrość i wyglądając na wyblakłe.

Co jest przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D?

Przede wszystkim należy podkreślić, iż każda drukarka 3D ma ustaloną rozdzielczość szczegółów, poza którą po prostu nie może dokładnie drukować skomplikowanych szczegółów. W przypadku nowoczesnych drukarek żywicznych ta rozdzielczość jest bardzo wysoka, niemniej jednak upewnij się, iż nie próbujesz drukować czegoś, czego Twoja maszyna po prostu nie jest w stanie obsłużyć, zanim zaczniesz czytać dalej.

Niedoświetlenie i prześwietlenie może mieć wpływ na model, choćby jeżeli zostanie on pomyślnie wydrukowany. Mimo iż czas naświetlania może być wystarczająco długi, aby model przykleił się do płyty roboczej i wydrukował, jeżeli źródło światła nie ma wystarczająco dużo czasu, aby w pełni utwardzić pożądaną geometrię, drobne szczegóły, takie jak piny, mogą zostać zgubione lub są zbyt słabe, aby wytrzymać późniejsze mycie IPA.

Odwrotnie, jeżeli czas naświetlania warstwy jest zbyt długi, nastąpi prześwietlenie, gdy źródło światła utwardzi więcej żywicy niż pożądane i wypłucze ostre krawędzie lub zamknie małe otwory i kanały. Półutwardzone pozostałości żywicy na wydrukach po myciu IPA są również wskaźnikiem prześwietlenia i można je dostosować, dostosowując czas naświetlania warstwy w oprogramowaniu lub na samej maszynie, w zależności od modelu.

Zarówno nadmierna, jak i niedostateczna ekspozycja powodują niedokładności wymiarowe i utratę drobnych szczegółów, dlatego warto znaleźć optymalny czas ekspozycji warstwy, aby uzyskać możliwie najdokładniejsze wydruki.

Wskazówka dotycząca rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Kalibracja

Producenci żywic i drukarek, a także prywatni entuzjaści oferują szeroki zakres plików kalibracyjnych , które sprawiają, iż kalibracja czasu naświetlania warstw jest prosta i przejrzysta. Przeprowadzenie kalibracji jest ogólnie dobrą praktyką podczas docierania nowej drukarki 3D i za każdym razem, gdy używana jest nowa żywica. Barwniki, takie jak pigmenty i inne zanieczyszczenia, mogą również wpływać na wartości naświetlania.

Lista kontrolna problemów z drukowaniem SLA 3D: drobne szczegóły wydruku są tracone

  • Sprawdź minimalną rozdzielczość szczegółów swojej drukarki 3D
  • Wykonaj test kalibracji
  • Ogranicz czyszczenie w IPA do minimum

Jeżeli nasz poradnik nie pomógł to polecamy wysłanie zgłoszenia serwisowego, bo problem może być w drukarce 3D

Zrób zgłoszenie serwisowe tutaj: https://serwisant-online.pl/ca/xxqfow/login

źródło: all3dp

Idź do oryginalnego materiału