Prusa wprowadza na rynek zamkniętą drukarkę 3D, a użytkownicy MK4S mogą dokonać aktualizacji

2 miesięcy temu

Drukarka 3D Core One firmy Prusa to mniejszy model o większej objętości w porównaniu do poprzedniego modelu z podajnikiem stołowym i aktywną kontrolą temperatury w komorze.

Prusa Research ogłosiła swoją kolejną drukarkę 3D, Core One. I pomimo kinematyki CoreXY, MK4S , wprowadzona zaledwie kilka miesięcy temu, ma ścieżkę aktualizacji za ułamek całkowitego kosztu.

„Dziś jesteśmy gotowi ponownie przejąć władzę nad światem” – ogłosił Josef Průša podczas prezentacji prasowej na targach Formnext 2024.

Core One to drugi system CoreXY firmy Prusa po Original Prusa XL wprowadzonym na rynek w zeszłym roku. Pomimo obudowy i wyraźnie zmniejszonej powierzchni w porównaniu do MK4S, może pochwalić się większą objętością roboczą 250 x 220 x 270 mm – zyskując 10 mm na osiach X i Y oraz 20 mm na osi Z. Mimo to wymiary maszyny wynoszą zaledwie 415 x 444 x 555 mm, co jest znacznie mniej niż w przypadku MK4S na osiach X i Y, a także znacznie mniej w przypadku obecnej obudowy Prusa. Powierzchnia robocza jest utrzymywana po zamontowaniu szpuli, dzięki zagłębionym pozycjom na materiał.

Pomimo większej objętości wydruku, firma celebrowała zachowanie kompatybilności z istniejącymi platformami drukującymi, zapewniając, iż obecni użytkownicy nie będą musieli wymieniać swoich drukarek.

Drukarka 3D Prusa Core One CoreXY (Źródło: All3DP)

Oczywiście system jest zaprojektowany do temperatur, które dobrze znoszą obudowy takie jak ABS, PC i PA. Prusa chwali się, iż maszyna gwałtownie się nagrzewa, nie potrzebując żadnych dodatkowych elementów grzewczych.

Konwersja MK4S obejmuje rozmontowanie maszyny i ponowne jej złożenie dzięki zestawu Core One, który według Prusy będzie kosztował 489 € (później podamy ceny w USA). Osoby decydujące się na konwersję powinny spodziewać się znacznie bardziej skomplikowanego procesu niż w przypadku poprzednich usprawnień, ale naszym zdaniem jest to oczywiste. Za swój wysiłek otrzymujesz maszynę, która według Prusy jest o 50% mniejsza od MK4S z obudową, z 30% większą przestrzenią do drukowania, która generuje wyniki o 20% szybciej (w niektórych przypadkach choćby o 27%).

Głowica narzędziowa Prusa Core One (źródło: All3DP)

Wyróżniającą się nową cechą Core One jest aktywna kontrola temperatury komory systemu, która według Prusy eliminuje potrzebę otwierania drzwi lub pokryw górnych w przypadku wydruków z materiałów niskotemperaturowych, takich jak PLA lub PETG, dzięki dwóm wydajnym wentylatorom. Prezentacja prasowa pokazała, iż ​​komora utrzymuje temperaturę zaledwie 27 ºC, ale spodziewamy się, iż wydajność będzie się różnić w zależności od temperatury otoczenia. Dodatkowy górny otwór wentylacyjny istnieje w ekstremalnych przypadkach.

Dzięki aktywnemu chłodzeniu komory, jak twierdzi Prusa, zamknięty system zdołał utrzymać imponujące 75º wysięgi MK4S .

Model „Scandic Plate” firmy Prusa Research z 75-stopniowymi nawisami, wydrukowany bez podpór na MK4S (źródło: All3DP)

„Kiedy pokazał mi ten model, pomyślałem sobie 'nie ma mowy’” – powiedział Průša, odnosząc się do trójwymiarowego modelu płyty Scandic firmy, który posłużył do zademonstrowania możliwości Prusy w zakresie nawisu 75º. „I wtedy nam się udało”.

Prusa Core One jest dostępny w przedsprzedaży już dziś za 1199 USD jako w pełni zmontowany system, a zestawy DIY i zestawy konwersyjne MK4S będą dostępne w późniejszym terminie. Nie obejmuje to również kamer, które niedługo będą dostępne za 40 EUR.

źródło: all3dp

Idź do oryginalnego materiału