Projekt Aslan, to robot wydrukowany w 3D, posługujący się językiem migowym

9 miesięcy temu
Zdjęcie: project_aslan


Studenci z Uniwersytetu w Antwerpii stworzyli Project Aslan, drukowanego w 3D robota, posługującego się języku migowym, aby rozwiązać problem niedoboru umiejętności ludzkich.

Niezależnie od tego, czy jest to szkoła, czy szpital, obecność wykwalifikowanego tłumacza języka migowego jest ogromną korzyścią dla społeczności niesłyszących. Dzięki odpowiednim kanałom komunikacyjnym, osoby niesłyszące lub niedosłyszące mogą mieć zapewnioną lepszą opiekę i edukację.

Ale chociaż z pewnością potrzebna jest większa liczba tłumaczy języka migowego, istnieją wyzwania. Na przykład opanowanie biegłości w języku migowym może zająć choćby pięć lat w przypadku kursów amerykańskiego języka migowego (ASL).

W 2014 roku trzech studentów Uniwersytetu w Antwerpii zauważyło brak tłumaczy języka migowego oraz lukę komunikacyjną między społecznościami słyszącymi i niesłyszącymi. Studenci, Guy Fierens, Stijn Huys i Jasper Slaets, próbowali rozwiązać ten problem dzięki humanoidalnego robota.

Huys wyjaśnia:

„Rozmawiałem z przyjaciółmi o braku tłumaczy języka migowego w Belgii, zwłaszcza we Flandrii dla flamandzkiego języka migowego. Chcieliśmy coś z tym zrobić. Chciałem też pracować nad robotyką dla moich mistrzów, więc połączyliśmy te dwie rzeczy”.

Korzystając z druku 3D, studenci inżynierii zbudowali humanoidalnego robota, który potrafi ,,migać”. Robot nazywa się Project Aslan — skrót od Antwerp’s Sign Language Actuating Node.

Europejski Instytut otolaryngologiczny został sponsorem projektu. Teraz, z pomocą 3D Hubs, ręka będzie dostępna również w 140 krajach.


Projekt Aslan wypełnia lukę komunikacyjną

Prace były prowadzone przez kilka lat, aby robot mógł skutecznie konwertować tekst na język migowy.

Czas druku prototypu to 139 godzin. Studenci używają filamentu PLA i korzystają z desktopowej drukarki 3D, co sprawia, iż ​​drukowanie jest przystępne. Jednak robot wymaga również komponentów, takich jak 16 serwosilników, 3 sterowniki silników i Arduino Due.

Po wydrukowaniu i pozyskaniu niezbędnych komponentów, montaż trwa około 10 godzin. Następnie, gdy robot jest już uruchomiony, otrzymuje informacje z sieci lokalnej i zaczyna tłumaczyć tekst na język migowy. Imponujące jest to, iż może również sprawdzać zaktualizowane języki migowe z całego świata.

Ponieważ drukowanie 3D jest teraz dostępne na całym świecie, istnieje nadzieja, iż ​​tego robota może łatwo wykonać każdy, kto go potrzebuje. Dodatkowo uszkodzone części można gwałtownie wymienić, drukując je na desktopowej drukarce 3D.

Kolejną zaletą tej ręki jest to, iż może pomóc ulepszyć kursy języka migowego. Trio nie zamierza zastąpić tłumaczy języka migowego. Zamiast tego, używając tego robota, więcej osób będzie mogło nauczyć się języka migowego i zostać tłumaczami.

W kolejnym etapie Projektu Aslan, gdy uczniowie zakończą pracę zgodnie ze standardem, z którego są zadowoleni, będą tworzyć projekt open source. Oznacza to, iż każdy może go pobrać, używać i ulepszać. W przyszłości planują też dodać drugą rękę i wyrazistą twarz.

Źródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału