Pomoc osobom niewidomym: 10 innowacyjnych pomysłów na wykorzystanie druku 3D

6 miesięcy temu
Zdjęcie: ezgif-6-7b89d8a88bd8


Osoby niewidome lub niedowidzące otrzymują większe wsparcie i dostępność dzięki drukowi 3D.

Jak sama nazwa wskazuje, druk 3D, to technologia z ,,namacalnymi i dotykalnymi” produktami. Są to fizyczne obiekty, zaprojektowane tak, aby można je było trzymać i dotykać, mogą mieć również funkcjonalne zastosowanie.

I choć produkcja addytywna została wykorzystana z niezwykłym skutkiem w wielu różnych projektach i celach – od cosplayu, po opiekę zdrowotną, od zabawek, po edukację – być może grupą demograficzną, przed którą druk 3D otwiera największe możliwości, są osoby niewidome i niedowidzące.

Oto lista innowacyjnych pomysłów na wykorzystanie druku 3D, dzięki którym można pomóc osobom niedowidzącym w kontaktach z otaczającym ich światem. Od ulepszania Kostki Rubika dzięki znaków Braile’a, po utrzymywanie cennych wspomnień przy życiu dzięki scuplture.

1: Ilustracje do książki Kot w kapeluszu

Projektant Nik Shavorich jest wielkim fanem książek Dr. Seussa, do tego stopnia, iż udostępnił gotowe do druku modele postaci i przedmiotów z klasyki dziecięcej “Kot w kapeluszu”. Jest to pomoc w opowiadaniu historii, gdzie dzieci mogą zarówno poczuć, jak i usłyszeć opisywane im sytuacje.

Wyjaśniając swoją motywację, Shavorich powiedział: “Początkową koncepcją przekształcenia ilustracji z 2D na 3D jest stworzenie zasobów, które poprawią doświadczenie literatury dla osób niewidomych i niedowidzących poprzez renderowanie ilustracji i grafik ze znanej literatury pięknej w dotykowe obiekty i płaskorzeźby”.

Możesz znaleźć ten uroczy wydruk, jak również inne z tej serii, w MyMiniFactory.

2: Ilustracje do książki “Mały Książę

“Mały Książę” to kolejny nieprzemijający klasyk literatury dziecięcej. Z tak wizualnie ujmującym materiałem źródłowym, jest całkowicie zrozumiałe, iż dziwaczne ilustracje w książce mogą zostać przekształcone w obiekty do druku 3D. Modele są darmowe do pobrania, ale można je również kupić i dostarczyć gotowe do druku. Sprawdź te fantastyczne projekty tutaj.

3: Mapy dotykowe

Student Jason Kim i inżynier mechanik Howon Lee wymyślili drukowaną w 3D mapę dla uczniów Centrum Szkoleniowego Josepha Kohna w New Brunswick, New Jersey. Centrum jest finansowaną przez państwo placówką, która uczy umiejętności zawodowych osoby niewidome i niedowidzące. Wcześniej, drewniane mapy pomagały uczniom w poruszaniu się po korytarzach, ale Kim i Lee wymyślili lepszą, wydrukowaną w 3D alternatywę, którą uczniowie mogliby nosić przy sobie.

4: Dotykowe dzieła sztuki

Projekt Unseen Art ma na celu uczynienie klasycznych dzieł sztuki bardziej dostępnymi, a do jego realizacji wykorzystano druk 3D. Unseen Art pracowali nad modelowaniem Mona Lisy na różnych głębokościach, a następnie testowali grupy, aby określić, który z nich jest najbardziej “widoczny” w oparciu o dotyk.

Ponadto, Unseen Art planuje udostępnić te modele za darmo, tak aby każdy, kto ma dostęp do drukarki 3D, mógł je pobrać i wydrukować. Jak wyjaśniają na swojej stronie: “Ponownie odtworzyć klasyczne obrazy sztuki w 3D, aby można było je dotknąć i poczuć, zarówno na wystawach, jak i w domach. Tworzenie równego dostępu dla sztuki na całym świecie jest naszą pasją i celem!”

5: Braille Sudoku

Projekt brajlowskiej planszy Sudoku jest wynikiem eksperymentu przeprowadzonego z udziałem 33 uczniów dwóch szkół średnich w Ioannina w Grecji. Uczniowie zostali poproszeni o zaprojektowanie i wydrukowanie w 3D kreatywnych artefaktów, z których większość niosła ze sobą wiadomości w języku Braille’a. Przedmioty te zostały udostępnione niewidomym dzieciom, co miało zachęcić do nowego ducha współpracy między osobami niewidomymi i niedowidzącymi.

Możesz również zobaczyć więcej projektów na blogu klasy, a także pobrać ten projekt Sudoku z MyMiniFactory.

6: Brajlowska kostka Rubika

Ta praca również została stworzona w ramach powyższego projektu. Powierzchnie tej kostki Rubika są pokryte znakami Braille’a, tak aby osoby niewidome i niedowidzące mogły prawidłowo rozróżniać poszczególne fasety kostki. Możesz znaleźć ten projekt na MyMiniFactory, lub sprawdzić inną wersję tutaj.

7: Connect Four

Connect Four to niezwykle popularna gra dla dwóch graczy, teraz ulepszona tak, aby mogły w nią grać osoby niewidome. Autorem projektu jest Simone Fontana, który obiecał, iż w niedalekiej przyszłości pojawi się więcej projektów w podobnym stylu. Zobaczcie ten projekt na MyMiniFactory.

8: Dotykowy rocznik

Wielu niewidomych uczniów nie posiada roczników szkolnych. Firma 3D TEK z Korei wymyśliła innowacyjne rozwiązanie tego problemu. Współpracowali z Seoul National School for the Blind i wymyślili Touchable Yearbook.

W tym celu użyli skanera i drukarki do replikacji twarzy uczniów kończących szkołę. Następnie zaprezentowali rocznik po raz pierwszy w dniu zakończenia szkoły, w którym wzięło udział ponad 2000 osób. Teraz studenci mogą przypomnieć sobie twarze przyjaciół choćby po ukończeniu szkoły, o ile zachowają rocznik. Upewnij się, iż obejrzysz wzruszające wideo powyżej.

9: Brajlowskie książki obrazkowe

Projekt Tactile Picture Books jest prowadzony przez profesora informatyki Toma Yeh. Projekt przekształca standardowe książki, w drukowalne w 3D dotykowe książki obrazkowe. Jednym z głośnych przykładów jest “Goodnight Moon” z 2014 roku, książka, która sprzedała się w 40 milionach egzemplarzy na całym świecie, zanim została przekształcona w książkę dotykową.

Ponieważ druk 3D staje się coraz bardziej powszechny, sfabrykowana dotykowa książka stanie się łatwiej dostępna dla niewidomych dzieci i dorosłych na całym świecie.

10: Dotykowy zapis nutowy

Tactile Stave Notation działa jak wydrukowany w 3D arkusz muzyczny, który ma wyczuwalne dotykiem nuty i pięciolinie. Pozwala to niedowidzącym studentom muzyki “czytać” nuty w tym samym czasie, kiedy nauczyciel je gra, więc studenci nie będą musieli zapamiętywać muzyki przed rozpoczęciem nauki.

Źródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału