Podajnik i stojak na jajka drukowany na filamentach Devil Design, część 1.

2 miesięcy temu

Święta Wielkanocne coraz bliżej i powoli trzeba interesować się coroczną produkcją pisanek. Nim jednak zaczniemy drukować świąteczne ozdoby przyszło nam zmierzyć się z tematem pokrewnym. Konkretnie chodzi o stojak, a adekwatnie podajnik do jaj drukowany na filamencie Devil Design. To projekt z serii wydruków domowych, który okazał się nie tak oczywisty jak mogłoby się wydawać.

Pomysł na taki podajnik zrodził się przypadkiem, gdy ktoś w firmie podejrzał taki obiekt w internecie. Fakt jest taki, iż można go kupić za około 30 zł, jednak to by było dla nas za proste. Na każde zadane pytanie “czy to da się wydrukować?” odpowiedź jest jedna: “czemu nie?”.

Podobny projekt realizowaliśmy już w przeszłości, jednak wtedy chodziło o “szyny dla jaj” do przemieszczania jaj na fermie.

Obiekt jest stary i projektowany jeszcze 2021 roku, jednak klient nie zdecydował się wtedy na jego finalną realizację i wydruk.

Tym razem należało się wykazać większą fantazją.

Model, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, musieliśmy sporządzić od zera. gwałtownie okazało się, iż dobranie wymiarów dla jajek nie jest takie łatwe. W końcu występują w rozmiarach “S”, “M” i “L”, a sporządzanie dwóch lub trzech podajników w różnych rozmiarach byłoby bez sensu.

Najważniejszym zadaniem modelu było płynne przesuwanie jajek w podajniku piętrowym, zaś domyślnie miało się tam zmieścić przynajmniej 10 sztuk jajek ze standardowego opakowania.

Jedynym rozwiązaniem łączącym ze sobą różne wielkości jaj był odpowiednia pochyłość w miejscu przesuwania się obiektów. Dzięki temu zarówno duże, jak i małe obiekty powinny zachowywać się podobnie podczas turlania. Tak powstała pierwsza testowa część szyny.

Parametry druku na CR-10 SP:

Filament: Devil Design PLA Black

Średnica dyszy: 0,4 mm

Temperatura dyszy: 220°C

Temperatura stołu: 60°C

Wysokość warstwy: 0,20 mm

Wypełnienie: nie dotyczy

Prędkość druku: 100 mm/s

Chłodzenie: 30%

Obrysy: 3 szt.

Podpory: brak

Adhezja: tylko skirt

Obiekt wydrukował się poprawnie, zaś obłości obiektu z PLA Devil Design wyglądają obiecująco.

Jaja przesuwają się dosyć dobrze, jednocześnie nie nabierając dużej prędkości. Dotyczy to zarówno opcji “L” jak i “M”.

Pozytywne testy pozwoliły zająć się dalszą częścią projektu. Kolejnym etapem było wykonanie dołu obiektu, który musiał mieć łagodny spad. Nikomu nie potrzebny jest stojak w którym jaja się tłuką.

W pierwszej wersji wykonałem model bez frontowego wspornika.

Parametry wydruku na drukarce S1:

Filament: Devil Design PLA Black

Średnica dyszy: 0,8 mm

Temperatura dyszy: 230°C

Temperatura stołu: 60°C

Wysokość warstwy: 0,25 mm

Wypełnienie: nie dotyczy

Prędkość druku: 120 mm/s

Chłodzenie 30%

Obrysy: 3 szt.

Podpory: organiczne

Adhezja: tylko skirt

Niestety czasem tak bywa. Podpory organiczne nie są tak stabilne jak klasyki i nie utrzymały obiektu poprawnie. Model uszkodził się do tego stopnia, iż nie można było przeprowadzić testu.

Druga próba odbyła się już na poziomo.

Tutaj również nie wszystko poszło jak należy, jednak tym razem wydruk można było przetestować. Obiekt był odpowiedni dla jajka, jednak po dotarciu do ścianki zaklinowało się ze względu na zbyt bliską odległość od “górnej szyny”.

To moment newralgiczny, w którym zwykle decydują się losy projektu. Szkopuł ewidentnie tkwił w projekcie. Pomijając fakt braku estetyki modelu to jego funkcjonalność jest kwestią nadrzędna.

Mimo tego podjeliśmy jeszcze jedną próbę po przeprojektowaniu modelu. Tym razem z mniejszą odległością od tylnej ścianki i dodatkowym wzmocnieniem po bokach.

Parametry druku zostały identyczne jak w poprzedniej próbie.

Czwarta wersja podajnika drukowanego na Devil Design sporządziła się poprawnie i tym razem odbyło się bez niespodzianek. Jaki był finał tego projektu opiszemy już w kolejnej części artykułu.

Idź do oryginalnego materiału