Palestyński szpital stawia na druk 3D w obliczu niedoborów medycznych

2 miesięcy temu

Aby przezwyciężyć brak środków medycznych, największy szpital w Gazie wykorzystuje druk 3D do tworzenia stetoskopów i opasek uciskowych.

Od połowy XX wieku Izrael i Palestyna są w skrajnym konflikcie, co zapoczątkowało ciągłą walkę, która jak dotąd nie doczekała się pokojowego rozwiązania. Niestety, jak to zwykle bywa w przypadku konfliktów międzynarodowych, najbardziej wrażliwi obywatele ponoszą ciężar tych biurokratycznych reperkusji.

Od około dekady dobrobyt Palestyńczyków jest zagrożony przez izraelsko-egipską blokadę. W Strefie Gazy szpitale nie są w stanie zaopatrzyć się choćby w najbardziej podstawowe środki medyczne, takie jak stetoskopy czy opaski uciskowe. Na przykład w szpitalu al-Shifa, największym w Gazie, każdy oddział ma tylko jeden lub dwa stetoskopy.

Jednak grupa czterech specjalistów medycznych zwraca się ku technologii druku 3D, aby pomóc w leczeniu i ratowaniu życia. Zespół “Glia” ma biuro w centrum miasta Gaza i właśnie zakończył drukowanie 3D swojej pierwszej partii stetoskopów.

Pokonywanie niedoborów medycznych dzięki technologii druku 3D

Przez dekadę szeroki zakres materiałów medycznych był blokowany przed wjazdem do Strefy Gazy z powodu obaw Izraela, iż mogą one zostać wykorzystane również do celów wojskowych.

Chociaż drukarki 3D są również zakazane, absolwent telekomunikacji Abu Matar podjął się zbudowania jednej od podstaw. Po zebraniu części zamiennych i zastosowaniu projektów open source znalezionych w Internecie, narodził się pierwszy w regionie biznes druku 3D. Po zbudowaniu pierwszej drukarki 3D, Matar zaczął drukować części zamienne, aby pomóc w montażu kolejnych drukarek 3D.

Nie mogąc sobie pozwolić na ekstremalne ceny importu filamentu, zespół eksperymentował z plastikowymi granulkami. Po znalezieniu adekwatnej receptury, zespół Glia użył samodzielnie wykonanej maszyny do produkcji filamentu.

Stetoskop drukowany w 3D został już przetestowany i dopuszczony do użytku. Wyrób medyczny kosztuje zaledwie 3 dolary, aby go wyprodukować. Jest to duża okazja w porównaniu z wiodącymi w branży stetoskopami, których cena wynosi około 200-300 dolarów.

“Stetoskop działa bardzo dobrze; to odpowiednie rozwiązanie, zwłaszcza dla nas tutaj w Gazie. Potrzebujemy stetoskopów cały czas, aby zajmować się pacjentami, ale nie jest on dostępny, ponieważ jest drogi” – powiedział Al Jazeerze Ayman al-Sahabani, szef oddziału ratunkowego al-Shifa.

Teraz zespół drukuje opaski uciskowe, a także pulsoksymetry, urządzenie, które pokazuje, ile tlenu krąży w organizmie. Te dwa istotne narzędzia są w tej chwili poddawane testom klinicznym. Zespół Glia rozpowszechnia wiedzę na temat druku 3D również poza szpitalem. Rozpoczęli oni prowadzenie zajęć z zakresu montażu drukarek 3D, a w planach mają wprowadzenie programu nauczania dla klas K-12.

Mimo, iż technologia druku 3D oferuje szpitalom w Strefie Gazy światło nadziei, większość materiałów medycznych pozostaje przestarzała lub nieosiągalna. Zespół Glia ma jednak nadzieję, iż technologia druku 3D pojawi się w innych częściach miasta. W środku ponurego konfliktu, który wydaje się nie mieć końca, ci odważni pionierzy pracują, aby zapewnić pacjentom leczenie, którego potrzebują i na które zasługują.

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału