Ozdoby świąteczne drukowane na filamentach Devil Design.

1 miesiąc temu

Jak co roku tak i tym razem rozpoczynamy przedświąteczną produkcję ozdób wielkanocnych. W Internecie jest ich tak wiele, iż to coroczny dylemat, zastanawiamy się, który model wybrać. W tym roku będziemy korzystać częściowo z gotowych i odrobinę z własnych projektów, zrealizowanych również przy użyciu skanera 3d.

Ozdoby świąteczne to domena sklepów i galerii handlowych. Można tam znaleźć mnóstwo drobiazgów. To, co kupione w poprzednich latach, raczej zostaje z nami na zawsze. Stąd pomysł by wykorzystać zakupione obiekty i dzięki skanera stworzyć coś nowego i wyjątkowego.

Jako pierwszy obiekt obraliśmy model dostępny pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:1690710 . To klasyczne jajko wielkanoce, które projektant ustylizował na potłuczoną skorupkę.

Ten model sporządziliśmy na białym Silku Devil Design z użyciem drukarki Cr-10 SP.

Silki to filamenty do wydruków typowo hobbystycznych. Ich wysoki połysk i wpadający w metaliczny efekt nadaje wydrukom wyjątkowy wygląd. Filament gubi widoczność nakładanych na siebie warstw materiału. Dzięki temu efektowi, każdy obły kształt wygląda zdecydowanie ciekawiej. Dodatkowo rozległa paleta kolorów Silku od Devil Design daje nam wyjątkowe pole do popisu, szczególnie jeżeli chodzi o ozdoby wielkanocne. My korzystamy z wygody i praktyczności próbek, które często wysyłamy naszym klientom. Na każdej szpuli są opisy kolorów.

Parametry druku na drukarce CR-10 SP:

Filament: Devil Design SIik

Średnica dyszy: 0,4 mm

Temperatura dyszy: 215°C

Temperatura stołu: 60°C

Wysokość warstwy: 0,20 mm

Wypełnienie: 10 %

Prędkość druku: 100 mm/s

Chłodzenie: 100%

Obrysy: 3 szt.

Podpory: organiczne

Adhezja: tylko skirt

Organiczne podpory, domyślnie jako produkt uboczny, doskonale przytrzymują jajko i dlatego wykorzystamy je jako podstawkę. W kolejce czeka jeszcze zielony Silk, więc jeżeli sporządzimy drugie jajo w innym kolorze efekt może być bardzo ciekawy.

Po “pisance” w białym kolorze przyszedł czas na zielony Silk od Devila. Powielanie to rzecz banalna i do sporządzenia użyliśmy ten samego g-code, a tym samym identycznych parametrów.

Lista kolorów jest dosyć długa i mogłoby nam nie starczyć czasu do samych świąt by wydrukować jajko w każdym kolorze silk. Finalnie użyliśmy jeszcze niebieskiego, różowego i żółtego.

Tak jak pisałem na początku do części wydruków użyliśmy skanera 3D. To zawsze ciekawsze od ciągłego drukowania czyichś projektów choćby jeżeli są najgenialniejsze. Pierwszy skan to baranek bez którego Święta Wielkanocne nie istnieją. Wprawdzie nie możemy go zrobić z cukru, przynajmniej na razie, jednak drukowany baranek z pewnością trafi do koszyczka.

Skan z użyciem kamery do tekstur okazał się dosyć prosty i wystarczyło wykonać 8 obrotów stołu.

Po automatycznym łączeniu plików projekt był gotowy do zapisu w STL.

Do sporządzenia obiektu użyliśmy drukarki Anycubic Kobra, oraz dwóch kolorów PLA Devil Design. Reszta detali będzi ewymagała malowania.

Parametry druku:

Filament: Devil Design PLA Green/White

Średnica dyszy: 0,4 mm

Temperatura dyszy: 230°C

Temperatura stołu: 60°C

Wysokość warstwy: 0,20 mm

Wypełnienie: 10 %

Prędkość druku: 200-600 mm/s

Chłodzenie: 100%

Obrysy: 3 szt.

Podpory: organiczne

Adhezja: tylko skirt

Baranek się udał, jednak nie wydrukowały się napisy na podstawie, zaś obiekt uległ spłaszczeniu i delikatnemu zlaniu detali.

Kolejny drukowany obiekt związany jest z hobby dzieciaków i młodzieży, które odnalazły projekt na opensource.

To osłona na jajka, rzecz jasna czekoladowe, w kształcie słynnego Poké Ball. Ten obiekt bardzo podoba się dzieciakom, a co fajniejsze można go wykorzystać również po świętach do przechowywania drobiazgów.

Obiekt drukowany był w poprzednich latach, jednak finalnie przez przypadkowe skalowanie nie powiódł się tak jakbyśmy tego sobie życzyli. Tym razem miało być inaczej.

W tym modelu szalenie ważna jest odpowiednia kolorystyka, zgodna z kreskówką. Dlatego skorzystamy z trzech kolorów PLA Devil Design. Decyzja padła na klasyczne PLA Devil Design gdyż nadmierny połysk silka mógłby zepsuć estetykę i negatywnie wpłynąć na odbiór obiektu przez pokemonów

Białe elementy wydrukowaliśmy na Anycubic Kobra 2 Plus.




Parametry druku :

Filament: Devil Desing PLA White

Średnica dyszy: 0,4 mm

Temperatura dyszy: 230°C

Temperatura stołu: 60°C

Wysokość warstwy: 0,20 mm

Wypełnienie: 10 %

Prędkość druku: 200-600 mm/s

Chłodzenie: 100%

Obrysy: 3 szt.

Podpory: organiczne

Adhezja: tylko skirt

Czerwony dół obiektu powstał na Drukarce Biqu b1, gdzie za wyjątkiem prędkości do 80 mm/s pozostałe parametry były identyczne.

Mając gotowe części wystarczyło sprawdzić poprawność montażu.

Idź do oryginalnego materiału