Pierwsze na świecie satelitarne połączenie wideo bez dostępu do sieci, do którego wykorzystano tradycyjny telefon stało się rzeczywistością. Vodafone poinformowało o przełomowym teście, który zakończył się sukcesem. Firma planuje zaoferować pierwszą w Europie komercyjną usługę szerokopasmowego łącza internetowego direct-to-smartphone jeszcze 2025 i 2026 r.
Jak wyglądał test Vodafone?
Pierwsze na świecie satelitarne połączenie wideo wykonał Rowan Chesmer, inżynier Vodafone, Rowan Chesmer, który połączył się z Margheritą Della Valle, dyrektor generalną Vodafone Group. Chesmer znajdował się w górach w Wali, w miejscu, w którym nie ma mobilnego szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Połączenie było możliwe dzięki partnerstwu z AST SpaceMobile, firmą obsługującą satelity BlueBird, które przekazują sygnały z kosmosu do nowo zbudowanej przez Vodafone bramy łączącej przestrzeń kosmiczną z lądem. Usługa odtwarza doświadczenie istniejących sieci mobilnych 4G i 5G.
Zdaniem Vodafone jest to jedyna tego typu technologia satelitarna stworzona z myślą o zapewnieniu pełnego mobilnego Internetu szerokopasmowego i wyznaczająca kierunek do powszechnej łączności cyfrowej i wyeliminowania luk w zasięgu sieci komórkowej.
Firma zwraca również uwagę, iż użytkownicy nie potrzebują specjalnej anteny, terminala ani drogiego telefonu satelitarnego, aby korzystać z pełnej mobilnej łączności szerokopasmowej.
Kto będzie mógł korzystać?
Vodafone planuje udostępnić technologię swoim użytkownikom w całej Europie od końca 2025 do 2026 r. po fazie testów, które mają zostać przeprowadzone wiosną.
Podkreśla, iż w tej chwili jest to jedyna usługa satelitarna na świecie, która oferuje szerokopasmową łączność mobilną bezpośrednio dla wielu telefonów 4G lub 5G, działając płynnie jako rozszerzenie wiodących sieci naziemnych Vodafone.
Realna potrzeba czy chwilowy trend?
W swoich komunikatach Vodafone mówi o pierwszym na świecie satelitarnym połączeniu wideo bez dostępu do sieci dzięki zwykłego telefona, szczegółowo opisując wszystkie zmienne testu. Podkreślenie informacji ma znaczenie, ponieważ nad podobnymi rozwiązaniami pracują również inne firmy, a o wprowadzeniu usług satelitarnych mówi się już od dawna. Pierwsze testy i prace nad rozwiązaniami ma na koncie m.in. SpaceX i T-Mobile w Stanach Zjednoczonych.
Poza tym użytkownicy konkretnych modeli od Apple (np. iPhone 14) czy Google Pixel mogą łączyć się z wybranymi sieciami telefonii satelitarnej, chociaż na razie w ramach komunikacji o niskiej transmisji danych (wiadomości SMS, alerty alarmowe).
Przykładem jest wykorzystanie funkcji satelitarnej w modelu iPhone 14, dzięki której użytkownicy mogą wysyłać wiadomości alarmowe SOS w miejscach, w których nie ma dostępnego sygnału komórkowego. Usługa jest dostępna dla wszystkich użytkowników iPhone’a 14 w systemie iOS 16.1 w obsługiwanych krajach i jest bezpłatna przez dwa lata od zakupu. Rozwiązanie jest przydatne przede wszystkim z perspektywy osób spędzających czas w przyrodzie – narciarzy, wspinaczy czy wędrowców.
Źródło: vodafone.com, neowin.com, engadget.com / Zdjęcie otwierające: pixabay.com