Nowa, antykradzieżowa funkcja telefonów z Androidem

6 dni temu

Od ubiegłego roku trwa intensywne wdrażanie w telefonach z Androidem funkcji, mających chronić zawarte na nich dane w razie ewentualnej kradzieży. Google w systemie Android 15 w minionym roku wprowadziło funkcje antykradzieżowe pozwalające automatycznie blokować ekran urządzenia w sytuacji wykrycia kradzieży oraz trzy kolejne nowinki. Tym razem pochwalono się nowością o nazwie Identity Check.

Google Identity Check – nowa antykradzieżowa funkcja Android 15

W sekcji zabezpieczeń antykradzieżowych (Theft Protecion) w systemie Android 15 pojawi się niedługo interesująca nowość. Google ogłosiło wdrożenie novum w postaci technologii Indentity Check (pol. weryfikacja tożsamości), która ma za zadanie uniemożliwić wykradzenie danych użytkownika ze skradzionego telefona poprzez zablokowanie go dzięki uwierzytelniania biometrycznego w określonych warunkach. Firma z Mountain View opisuje ją na swoim blogu.

Aktywowanie opcji inteligentnej weryfikacji tożsamości (Identity Check) w ustawieniach telefona z Androidem 15 umożliwia użytkownikowi ustawienie jednej lub większej liczby „zaufanych lokalizacji” (np. domu). Gdy sprzęt będzie znajdował się poza nimi, „krytyczne” zasoby urządzenia, takie jak klucze dostępu, konta Google lub procedury zmiany kodu PIN urządzenia, będą wymagały dodatkowego uwierzytelnienia dzięki skanu odcisku palca lub funkcji Face Unlock.

Źródło: Google

Oczywiście aktywowanie tej antykradzieżowej funkcji systemu Android będzie wiązało się z utrudnionym dostępem do niektórych danych lub funkcji na telefonie, w zależności od tego, gdzie się znajdujemy. Dla pewnego grona osób będzie to jednak niska cena za ochronę pilnie strzeżonych informacji. Ot, nie będzie to funkcja dla wszystkich.

Firma Google nie sprecyzowała, czy Identity Check zapobiega wymazaniu lub zresetowaniu urządzenia.

Jako pierwsze nowość otrzymają telefony Samsung z One UI 7. W dalszej kolejności zawita ona na kolejnych urządzeniach z Androidem 15, których… cóż, nie ma zbyt wiele.

Zgaduję, iż na swoim telefonie wciąż nie masz Androida 15

Źródło: Google Blog

AndroidAndroid 15googlesmartfony
Idź do oryginalnego materiału