Skanowanie 3D wydaje się podążać podobną drogą jak druk 3D; ta niegdyś przemysłowa technologia przenika do sektora budżetowego – to świetna wiadomość dla wszystkich hobbysty i majsterkowicza chcącego zdigitalizować swoje otoczenie. Od skanowania małych obiektów po duże osoby, do wirtualnej rzeczywistości, czy też cięcia i drukowania 3D – możliwości i zastosowania skanerów 3D przeszły długą drogę.
Niezależnie od tego, czy chcesz zanurzyć się w świecie skanowania 3D bez rozbijania banku, czy też chcesz czegoś bardziej zaawansowanego dla swojej firmy, poniższe skanery 3D powinny spełnić Twoje oczekiwania. Pomimo ich niskiej ceny, możesz liczyć na imponujące możliwości skanowania.
Najlepszy wybór: Shining 3D Einstar
Ręczny skaner 3D Einstar firmy Shining 3D jest najbardziej przystępnym cenowo urządzeniem, którego cena nie przekracza 960 dolarów. To całkiem uczciwa cena wejścia w skanowanie 3D, ale doświadczenie, które Einstar zapewnia swoim użytkownikom jest o wiele bardziej premium, dzięki bardzo dobrej jakości oprogramowaniu.
Oprogramowanie dostarczone wraz z Einstarem jest proste, łatwe w użyciu i zrozumieniu, a także zawiera szereg pomocnych funkcji, które pomogą Ci uzyskać jak najwięcej ze swoich skanów, takich jak wyrównanie skanów. Jest bardzo proste i użytkownicy bez problemu poradzą sobie z nim dość szybko.
Firma Shining 3D z dumą twierdzi, iż urządzenie to jest idealnym narzędziem dla początkujących i początkujących użytkowników skanowania 3D, zarówno do użytku zewnętrznego jak i wewnętrznego. Przy 14 klatkach na sekundę, inteligentnej wydajności śledzenia, automatycznym wyrównaniu i inteligentnych algorytmach, rzeczywiste doświadczenie skanowania jest szybkie i płynne. W praktyce, znacznie lepiej radzi sobie z większymi obiektami niż mniejszymi. Skaner ma również ergonomiczną konstrukcję, więc trzymanie i poruszanie się ze skanerem podczas pracy nie powinno być uciążliwe, choć niektórzy użytkownicy skarżyli się, iż uchwyt i waga 500 g z czasem mogą być nieco męczące.
Ponieważ urządzenie bazuje na technologii światła strukturalnego, a nie na laserze, jest przyjazne dla oczu i nadaje się do skanowania twarzy i ciała – zintegrowana kamera kolorowa pozwala Einstarowi również na odbieranie kolorów podczas skanowania. Do połączenia potrzebny jest jedynie kabel USB, który zapewnia zasilanie baterii i obsługuje transfer danych.
Optymalna odległość skanowania Einstara wynosi 400 mm, ale ma on zakres od 160 do 1400 mm, co czyni go bardziej odpowiednim do skanowania większych przedmiotów. W przypadku nieznacznego przesunięcia się poza zasięg lub utraty kontroli nad skanerem, skaner informuje o tym dzięki gongu i sygnalizacji świetlnej z tyłu urządzenia.
Budżetowy wybór: Revopoint Pop 2
Revopoint Pop 2 – sukcesor wycofanego już z produkcji modelu Pop – to nasz budżetowy wybór ze względu na wysoką dokładność przy zachowaniu bardzo przystępnej ceny.
Skaner 3D wykorzystuje strukturalne światło z dokładnością do 0,05 mm, aby uzyskać dane chmury punktów 3D. Dwa czujniki podczerwieni i projektor rejestrują trójwymiarowy kształt obiektów, podczas gdy dwie kamery RGB rejestrują informacje o teksturach, aby uzyskać więcej szczegółów. W połączeniu z szybkością skanowania 10 FPS i czujnikiem żyroskopowym, urządzenie może gwałtownie skanować obiekty bez częstego gubienia śladu.
Ten ostatni punkt jest szczególnie przydatny, ponieważ Revopoint Pop 2 posiada również dwie opcje skanowania: „fast scan” dla szybszych skanów i „high accuracy scan” dla cierpliwych twórców, którzy chcą najwyższej jakości. Można również wybrać jedno z trzech różnych ustawień skanowania: skanowanie manualne, skanowanie stacjonarne i skanowanie ciała. Urządzenie Pop 2 nadaje się do użytku manualnego i jest wyposażone w poręczny uchwyt na telefon, dzięki czemu można używać telefona do podglądu. Możesz również używać Pop 2 z tabletem lub laptopem.
Podobnie jak jego poprzednik, Pop 2 może być zasilany z power banku. jeżeli zdecydujesz się na nieco droższy pakiet Pop 2 Premium, w pudełku znajduje się powerbank w kształcie uchwytu o pojemności 5000 mAh, który według firmy Revopoint pozwoli Ci skanować „przez długi czas”.
Za ~700$, jest to bardzo przystępny cenowo skaner 3D. Jest łatwy w obsłudze i wszechstronny.
Wybór do aktualizacji: Shining 3D EinScan-SP
Podobnie jak inne skanery z tej listy, EinScan-SP wykorzystuje technologię światła strukturalnego oraz 1.3-megapikselowy aparat do przechwytywania obiektów. Skaner został zaprojektowany głównie do użytku ze stołem obrotowym, skanując obiekty w rozdzielczości do 0,05 mm w pełnym kolorze. W trybie skanowania stałego możliwe jest skanowanie obiektów do maksymalnej objętości skanowania 1200 x 1200 x 1200 mm. W trybie „auto-scan” – umieszczając obiekt na dołączonym stoliku obrotowym – można skanować części i prototypy funkcjonalne o objętości do 200 x 200 x 200 mm. I to stosunkowo szybko, bo w ciągu czterech sekund, co oznacza, iż pełne skanowanie 360 stopni zajmuje nie więcej niż kilka minut.
Największą zaletą EinScan jest jednak jego oprogramowanie. Oprogramowanie skanujące zostało zaprojektowane dla profesjonalnych użytkowników, dzięki czemu jest znacznie bardziej wszechstronne i stabilne niż budżetowe alternatywy. Otrzymasz opcje automatycznej kalibracji i wyrównania, które pomogą choćby kompletnym nowicjuszom uzyskać optymalną jakość skanów oraz asystę skanowania, która zmienia optymalny punkt startowy obiektu zgodnie z jego geometrią.
Oprogramowanie Einscan jest dostępne tylko na komputerach stacjonarnych, więc nie ma możliwości obsługi telefonem, jak w przypadku skanerów Pop. Jednak dzięki temu otrzymujemy również dostęp do chmury Shining 3D, która umożliwia zdalny dostęp do skanów.
Cena skanera SP pnie się w górę i w tej chwili kosztuje on relatywnie dużo, bo aż 2,100$. EinScan-SP to dość duży krok naprzód w stosunku do innych pozycji na tej liście, ale otrzymujesz znakomity skaner i oprogramowanie, które zdejmuje z Ciebie wiele pracy w post-processingu i meshingu. Płacisz za to, aby praca była dużo, dużo łatwiejsza.
Żródło: https://all3dp.com