Linia procesorów Intel Nx50 „Twin Lake” z czystym rdzeniem e-core i powierzchniami „Skymont”

cyberfeed.pl 5 dni temu


„Twin Lake” to nazwa kodowa linii procesorów x86-64 o niskim poborze mocy firmy Intel, które są następcami procesorów Core i3 z serii N i N200 „Alder Lake-N”. Te układy bez gniazd (BGA) zasilają szeroką gamę urządzeń, od podstawowych notebooków i minikomputerów PC po konsumenckie serwery NAS i inne aplikacje wbudowane. Chipy zawierają wyłącznie rdzenie typu E. Podczas gdy w „Alder Lake-N” zastosowano rdzenie „Gracemont”, w „Twin Lake” zastosowano nowe, eleganckie rdzenie „Skymont”, które służą jako rdzenie elektroniczne w hybrydowych procesorach „Lunar Lake” i „Arrow Lake”. Rdzenie „Skymont” charakteryzują się ogromnym IPC i wzrostem szybkości zegara w porównaniu z „Gracemont” o prawie 50%, co podnosi ich poziom wydajności do poziomu rdzeni P „Golden Cove” i „Raptor Cove” z „Alder Lake” i „ Raptor Lake”, chociaż rdzenie te nie mogą zwiększyć częstotliwości do 5,00 GHz. Mamy pierwszą nazwę „Twin Lake” już w maju 2024 r. Jaykihn ujawnił, jak może wyglądać linia procesorów.

Układ krzemowy „Twin Lake” zawiera dwa klastry E-core „Skymont” współdzielące pamięć podręczną L3. W tym momencie rozmiary współdzielonych pamięci podręcznych L2 klastrów E-core oraz rozmiary współdzielonych pamięci podręcznych L3 nie są znane. W „Alder Lake-N” każdy klaster „Gracemont” zawiera 2 MB pamięci podręcznej L2, a oba klastry współdzielą 6 MB pamięci podręcznej L3. Krzem zawiera również procesor iGPU oparty na najprawdopodobniej architekturze graficznej Xe-LPG, z czterema rdzeniami Xe o wartości 32 jednostek wykonawczych (UE). Serią przewodzi procesor Intel N355. Układ ten maksymalnie wykorzystuje krzem „Twin Lake”, umożliwiając oba klastry „Skymont” w konfiguracji procesora 8-rdzeniowego/8-wątkowego. Procesor ma częstotliwość podstawową 3,00 GHz i zwiększa się do 3,90 GHz. Układ ma konfigurowalne TDP na poziomie 9 W i 15 W. Jest wyposażony w maksymalnie wydajny iGPU z obsługą wszystkich 32 EU i częstotliwość grafiki 1,35 GHz.

Intel N350 to znaczący krok naprzód w stosunku do N355 i jest przeznaczony do zastosowań o ograniczonej mocy. Ma TDP na poziomie 7 W, ale nie wyłącza niczego na krzemie — otrzymujesz wszystkie 8 rdzeni procesora i maksymalnie wydajny iGPU z obsługą wszystkich 32 EU. Prędkości zegara są ogromne, a podstawowa częstotliwość procesora spada do 2,60 GHz. Częstotliwość boost procesora przez cały czas wynosi 3,90 GHz, ale biorąc pod uwagę ograniczenia mocy, procesor rzadko osiąga tę częstotliwość na znacznie mniejszej liczbie rdzeni niż N355. Częstotliwość boost iGPU pozostaje niezmieniona i wynosi 1,35 GHz.

Następny w kolejce jest N250, układ z liczbą rdzeni procesora wynoszącą 4 — cały klaster „Skymont” jest wyłączony. Procesor pracuje z częstotliwością bazową 3,20 GHz i częstotliwością boost 3,80 GHz. Procesor iGPU pozostaje nietknięty — otrzymujesz wszystkie 32 EU, ale przyspieszane jest do 1,25 GHz. TDP chipa spadło do 6 W.

Na koniec jest Intel N150, procesor klasy podstawowej. Ma tę samą liczbę rdzeni procesora wynoszącą 4, po wyłączeniu klastra E-core. IGPU również schodzi poniżej noża, z włączonymi tylko 3 rdzeniami Xe lub 24 EU. Procesor ma częstotliwość bazową 2,90 GHz i 3,60 GHz w trybie Boost. iGPU przyspiesza do 1,00 GHz. Podobnie jak N250, ten chip ma TDP na poziomie 6 W.



Source link

Idź do oryginalnego materiału