Kolejne elastyczne naszywki drukowane na Fiberflex 30D

3 miesięcy temu

W artykule z początku lutego opisywałem drukowane elastyczne naszywki na filamentach Fiberlogy 30D. Zlecenie klienta na wydrukowanie flagi zostało zrealizowane poprawnie. Pozostałe naszywki Skynet i Antarktydy wymagały poprawy, w szczególności jeżeli chodzi o górną warstwę. Jak obiecałem, tak zrobiłem i wypracowałem polepszenie jakości opracowując kolejne wzory naszywek.

Jeśli chodzi o kwestię polepszenia górnej warstwy to tak naprawdę jest to kwestia zaznaczenia jednej opcji w slicerze. Takie omyłkowe dobieranie parametrów zdarza się szczególnie gdy korzystamy z różnych programów do różnych drukarek. Tym razem opcja “ironing” została zaznaczona i na górnej warstwie będziemy widzieli gładsze wykończenie.

Jako pierwsze do poprawki trafiło logo Skynet, które ze względu na mój sentyment do filmu po prostu musiało być zrobione ponownie.

Jedyna dokonana zmiana to całkowite wycofanie obramowania czerwonych trójkątów.

Tak jak poprzednio, elastyczne naszywki stworzyłem na drukarce CR-10 Smart Pro.

Filament: Fiberlogy FiberFlex 30D Black/ Red/ White

Średnica dyszy: 0,4 mm

Temperatura dyszy: 215°C

Temperatura stołu: 50°C

Wysokość warstwy: 0,12 mm

Wypełnienie: 50%

Prędkość druku: 70-100 mm/s

Chłodzenie 70%

Obrysy: 3 szt.

Podpory: brak

Adhezja: tylko skirt

Zdjęcie nie oddaje w pełni efektu, jednak na żywo czarny kolor jest idealnie gładki i zdecydowanie ładniejszy od poprzedniej wersji.

Ładne logo trafi do witryny sklepowej, jako model demo, ale stare też jest ładne i nie mogłem sobie odmówić przyklejenia go na swój plecak komputerowy:)

Tak, jeżeli spotkacie kogoś na ulicy logiem Skynetu na plecaku – to prawdopodobnie będę ja

Kolejnym modelem do poprawy jest logo Antarktydy, jednak zamiast drukować model ponownie przerobiłem go na pełnowymiarową naszywkę z literami. To dodatkowo wymagało użycia czarnego Fiberlogy 30D i sprawiło, iż całość jest ciekawsza, a dodatkowo jest maksymalnie zbliżone do oryginału.

Parametry druku ustawiłem identyczne jak w poprzednim wydruku zmieniając jedynie ogólną prędkość do 200%, dzięki czemu obiekt był gotowy w niecałą godzinę.

Przyspieszona prędkość ma swoje konsekwencje. Model jest poprawny, a górne warstwy mimo gładkości noszą drobne ślady poszarpania. Koniec końców naszywka wydaje się lepsza niż poprzednia i dodanie do niej napisów to dobry kierunek.

Polarny motyw ma również swój narodowy akcent. Z rozpędu udało mi się zrobić naszywkę Polskiej Stacji Antarktycznej im. Dobrowolskiego.

Wprawdzie nie ma tam nazwiska patrona, ale cała reszta się zgadza. Do produkcji tego wydruku użyłem tych samych parametrów i wykorzystałem kilka kolorów Fiberflex 30D.

Klejenie dzięki kleju szewskiego to jednak nie jest najlepszy pomysł. Fiberflex mocno reaguje z nim i deformuje cały wydruk.

Kolejny model to naszywka Nostromo z filmu Obcy. Fanom nie trzeba specjalnie opowiadać, a dla tych co nie wiedzą to nazwa frachtowca kosmicznego, którym podróżowała E. Ripley – jedyna ocalała.

Parametry druku identyczne jak w poprzednich naszywkach. W trakcie wydruku wszystko przebiegło poprawnie z jedną podmianą Fiberflex.

Do kompletu naszywek trafił również znaczek Major League Doorkicker znany z Amerykańskiej armii i Airsoft Gun.

Ostatnim modelem tej serii naszywek było logo Demon Slayer. To pomysł i specjalne zamówienie dla Rafata i chyba jest czymś związanym z Mangą lub Animą.

Model SVG obiektu udało mi się znaleźć bezpłatnie pod linkiem: https://seeklogo.com/vector-logo/408228/demon-slayer.

To wersja japońska, ale Rafat stwierdził, iż to choćby lepiej. Dalej wystarczyło przepuścić plik przez program projektowy, ekstrudować i dodać tło.

Parametry druku bez zmian.

Wydruk wyszedł poprawnie, jednak niektóre z japońskich liter okazały sią za małe i nie wydrukowały się zgodnie z oczekiwaniem.

Całość wygląda zacnie i tylko przypomina mi, iż kosztuje to dużo pracy, czasu i zaangażowania. Podtrzymuje zdanie, iż Flex obok wood to najfajniejsze filamenty Fiberlogy.

Idź do oryginalnego materiału