Klipper : Czym jest i jak go używać?

1 miesiąc temu

Wszystkie drukarki 3D, a tak naprawdę wiele innych skomplikowanych maszyn, uruchamiają specjalny program, który łączy sprzęt z oprogramowaniem, zwanym firmware. W przypadku drukarek 3D, firmware jest przechowywany na płycie głównej maszyny. Firmware steruje podłączoną elektroniką, jak silniki krokowe i czujniki, wykorzystując instrukcje G-code z systemu do cięcia, aby wydrukować model.

Obecnie Marlin może być uważany za najpopularniejszy pakiet firmware, ale z pewnością nie jest to jedyna opcja i istnieje wiele alternatyw, które oferują swoje własne zalety. Klipper firmware jest unikalnym programem, który oferuje specjalne funkcje, aby pomóc poprawić wydajność drukowania.

Klipper to open-source’owy firmware do drukarek 3D opracowany przez użytkownika GitHuba – KevinaOConnora. W przeciwieństwie do tradycyjnego firmware’u do drukarek 3D, Klipper jest przeznaczony do pracy z płytą główną drukarki 3D obok dodatkowego komputera jednopłytkowego, takiego jak Raspberry Pi lub podobnego. Klipper wykorzystuje dodatkową moc obliczeniową, aby wspomóc płytę główną w przetwarzaniu komend, co pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne drukowanie.

W tym artykule omówimy sposób działania Klippera, inne funkcje, które oferuje i nie tylko. Omówimy również dostępne wsparcie i opinie społeczności.

Jak to działa

Jak już wspomnieliśmy, Klipper nie jest twoim zwykłym programem. Jest to dodatkowa płyta, która służy jako procesor aplikacji, zapewniając dodatkową moc obliczeniową dla twojej maszyny. W tym rozdziale omówimy kilka ważnych elementów działania Klippera oraz jego funkcje.

Dodatkowa moc obliczeniowa

Zanim zajmiemy się tym, w jaki sposób Klipper wykorzystuje dodatkową płytę, ważne jest, aby przypomnieć sobie cel jego powstania. Kiedy Klipper został opracowany, większość drukarek korzystała z 8-bitowej płyty głównej (wiele z nich przez cały czas korzysta), co oznaczało powolny czas przetwarzania, gdy maszyna czytała i wykonywała polecenia G-code. Klipper został stworzony, aby zmniejszyć efekt tego czasu przetwarzania i poprawić wydajność drukowania poprzez odciążenie zadaniami innego urządzenia.

Klipper wykorzystuje dodatkową moc obliczeniową, aby zasadniczo stworzyć wstępnie opracowany plan dla poleceń G-code, więc drukarka musi tylko wykonywać polecenia, a nie je przetwarzać. Jest to możliwe, ponieważ silniki krokowe poruszają się w niewielkich odległościach w poszczególnych krokach. Klipper wykorzystuje dodatkową moc obliczeniową i wbudowane algorytmy do lepszego obliczania czasu ruchu kroków dla działań silnika, osiągając precyzję ruchu na poziomie 25 mikrosekund lub niższym.

Planowanie ruchów dzięki zewnętrznego komputera pozwala również maszynie wykonać więcej działań w danym okresie. Klipper może osiągnąć 175 000 kroków na sekundę na 8-bitowych płytach głównych i aż 500 000 kroków na sekundę na nowszych, 32-bitowych opcjach. Te prędkości są znacznie szybsze niż to, co można by uzyskać z firmware Marlin, i wielu użytkowników zwróciło na to uwagę.

Inne cechy użytkowe

Dodatkowa moc obliczeniowa oznacza również, iż pakiet firmware’u Klipper może ułatwić wiele innych wspaniałych funkcji bez nadmiernej pracy płyty głównej drukarki. Obejmuje to funkcję Klipper pressure advance, bardzo podobną do linear advance, która może skutkować bardziej dokładnym i spójnym wytłaczaniem, które wygląda gładko na powierzchni wydruków. Funkcja pressure advance jest szczególnie przydatna w przypadku drukowania części przeznaczonych do prezentacji wizualnej, ponieważ zwykle chcemy, aby były one jak najbardziej gładkie.

Inną równie korzystną cechą Klippera jest wbudowany algorytm zatrzymania fazy krokowej. Ta funkcja, gdy jest prawidłowo dostrojona, może poprawić przyczepność pierwszej warstwy, ponieważ zwiększa dokładność wyłączników krańcowych maszyny.

Kompatybilność i użytkowanie

Klipper posiada również wiele funkcji ukierunkowanych na kompatybilność i może pracować na drukarkach z IDEX, OctoPrint, specjalnymi czujnikami temperatury i innymi unikalnymi adekwatnościami.

Marlin jest w tej chwili bardziej kompatybilny niż Klipper. Mimo to, imponujące jest to, iż Klipper zapewnił integrację dla tak wielu drukarek i akcesoriów, takich jak czujnik BLTouch.

Interakcja z Klipperem różni się od innych firmware, ponieważ Klipper nie działa z niektórymi bezpośrednimi wyświetlaczami (jak Ender 3 V2 LCD). Zamiast tego potrzebujesz interfejsu internetowego, aby kontrolować maszynę, a niektóre opcje obejmują Fluidd, Mainsail, a choćby OctoPrint. Te programy online pozwalają na zdalne sterowanie maszyną, w tym wykonywanie takich zadań jak ustawianie temperatury, przesuwanie elementów, uruchamianie drukowania i wiele innych.

Ostatnim ważnym czynnikiem, o którym należy wspomnieć w odniesieniu do doświadczenia użytkownika Klippera, jest proces instalacji. Aby skonfigurować Klippera, musisz nie tylko zainstalować firmware drukarki 3D, ale również wgrać na swój SBC kompatybilny system operacyjny. Dodatkowe kroki związane z systemem operacyjnym sprawiają, iż proces instalacji Klippera jest bardziej skomplikowany, ale na szczęście w sieci można znaleźć kilka świetnych tutoriali, które pomogą Ci osiągnąć sukces.

Wsparcie

Teraz, gdy znasz już niektóre cechy Klippera, ważne jest, aby uzyskać kilka innych ważnych informacji, które pomogą Ci zdecydować, czy warto dokonać zmiany. Jedną z ważnych kwestii jest to, jakie wsparcie istnieje dla tego programu i jak można uzyskać pomoc, jeżeli kiedykolwiek napotkasz problemy z Klipperem.

Jeśli chodzi o wsparcie, pliki źródłowe Klippera znajdują się na stronie projektu w serwisie GitHub, który jest często aktualizowany. W przypadku pytań lub problemów, możesz udać się do sekcji Issues na stronie GitHub Klippera, aby znaleźć istniejące i rozwiązane przypadki. jeżeli twój problem nie jest już wspomniany w kwestiach, możesz również otworzyć sprawę New Issue i, miejmy nadzieję, niektórzy użytkownicy ci pomogą.

Inne miejsca, w których możesz szukać wsparcia dla Klippera, to dokumentacja, FAQ i strony kontaktowe na oficjalnej stronie Klippera. Oczywiście możesz również znaleźć wsparcie na popularnych forach poświęconych drukowi 3D, a choćby na podreddicie “Klippers” z ponad 4,500 użytkownikami, przeznaczonym dla wszystkich rzeczy związanych z firmware Klippera.

Przemyślenia społeczności

Po przeczytaniu o tym, co Klipper ma do zaoferowania, jasne jest, iż ten pakiet firmware robi rzeczy trochę inaczej niż tradycyjne opcje, takie jak Marlin lub RepRap Firmware. Jednakże innowacja nie musi oznaczać poprawy ogólnej wydajności, a najlepszym sposobem na sprawdzenie tego elementu każdego produktu jest przyjrzenie się recenzjom i opiniom społeczności.

Wydaje się, iż większość osób na forach poświęconych drukowi 3D dostrzega znaczącą różnicę w korzystaniu z Klippera w stosunku do innych opcji. Niektórzy użytkownicy zauważyli, iż dostrzegli różnice w jakości druku pomiędzy Klipperem a Marlinem choćby w przypadku korzystania z mocniejszej, 32-bitowej płyty głównej. Co więcej, inni użytkownicy byli w stanie korzystać z większych prędkości drukowania, gdy używali firmware Klipper.

Jednak Klipper ma też swoje minusy, jak każdy produkt czy firmware. Po pierwsze, Klipper wymaga płyty Raspberry Pi (lub podobnej) do uruchomienia, która może kosztować około 40 dolarów.

Zainstalowanie Klippera na swojej maszynie to zdecydowanie inwestycja w drukarkę i to taka, którą powinieneś zrobić tylko wtedy, gdy jej potrzebujesz. Klipper oferuje wiele korzyści, ale, jak mówi stare powiedzenie, “nie naprawiaj, jeżeli nie jest zepsuty”; jeżeli jesteś zadowolony z wydajności i szybkości drukarki, jak to jest, dlaczego go zmieniać?

Co więcej, Klipper jest również kompatybilny z mniejszą ilością sprzętu niż Marlin, więc może choćby nie działać z istniejącą konfiguracją (taką jak płyta główna lub czujniki). Ponadto, w sieci jest mniej wsparcia dla Klippera niż Marlina, więc rozwiązywanie problemów z programem może być trudniejsze niż w przypadku tradycyjnych opcji firmware.

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału