Jak prawidłowo polerować i oksydować wydruki 3D z metalu

2 miesięcy temu

Metalowe filamenty do druku 3D są idealne do popiersi, figurek i innych modeli 3D. Ale aby osiągnąć prawdziwie metalowy wygląd, musisz wiedzieć jak prawidłowo przetworzyć swój wydruk 3D.

Istnieje szeroka gama filamentów do druku 3D, a każdy z nich oferuje unikalne walory estetyczne i mechaniczne. Jednym z najpopularniejszych egzotycznych materiałów jest coś, co niektórzy nazywają “metal-fill”, czyli mieszanka proszku metalowego i PLA.

Holenderski producent filamentów colorFabb trafił w dziesiątkę ze swoją linią metalowych materiałów do druku 3D, w tym bronzeFill, copperFill, brassFill i steelFill. Filamenty te są szeroko stosowane do drukowania 3D posągów, figurek i nie tylko.

Ważne jest, aby pamiętać, iż istnieją inne filamenty, które mają metaliczny kolor, ale w rzeczywistości nie zawierają proszku metalowego.

Większość metalowych filamentów do druku 3D nie przypomina w dotyku i wyglądzie prawdziwej stali, choć jest zauważalnie cięższa od przeciętnego PLA. Jednakże, odrobina post-processingu przekształci Twój wydruk 3D w błyszczący, metaliczny obiekt.

W tym artykule pokażemy Ci jak przetwarzać wydruki 3D z metalu przy użyciu polerowania i oksydacji.

Poleruj i oksyduj swoje wydruki 3D z metalu: Czego potrzebujesz?

Po pierwsze i najważniejsze, musisz zaopatrzyć się w filament do druku 3D z metalu. Jest kilka marek do wyboru, ale kilka z nich cieszy się taką renomą jak colorFabb.

Oprócz samego materiału, oto co jeszcze jest potrzebne, aby rozpocząć obróbkę filamentu do druku 3D z metalu:

  • Papier ścierny (o różnej ziarnistości od 150 do 450)
  • Wełna stalowa (różnej gradacji)
  • Pasta do metalu Brasso
  • Akryl w sprayu lub epoksyd

Polerowanie i oksydacja Twoich wydruków 3D z metalu: Czas na postprocesing!

Teraz, gdy masz już swój filament do druku 3D z metalu i materiały do dalszej obróbki, nadszedł czas na polerowanie wydruków 3D. Ale najpierw, przejdźmy do kilku wskazówek, jak zoptymalizować proces drukowania 3D dla tego materiału.

Ponieważ metalowy filament do druku 3D zawiera w formule dużą domieszkę sproszkowanego metalu, materiał ten ma tendencję do zużywania dyszy Twojej drukarki 3D. Tak więc, jeżeli masz dyszę wyższej jakości i odporną na zużycie, możesz chcieć jej użyć.

Aby zapobiec zatykaniu się dyszy, powinieneś zmniejszyć retrakcję w swoim slicerze. Dodatkowo, ponieważ ten materiał jest cięższy niż przeciętny PLA, często źle radzi sobie z nawisami i mostami. Aby złagodzić ten problem, można zmniejszyć liczbę nawisów i zmienić wysokość warstwy na 0,1 lub choćby niższą.

Po wydrukowaniu metalowego obiektu pierwszym krokiem w technice obróbki końcowej jest szlifowanie. Zacznij od papieru ściernego o ziarnistości 150, aby usunąć linie warstw, a następnie kontynuuj wygładzanie powierzchni papierem ściernym o ziarnistości 300 i 450.

W tym momencie Twój wydruk 3D powinien być gładki, ale jeszcze nie błyszczący. Wełna stalowa pomaga wydobyć cząsteczki metalu z Twojego obiektu, nadając mu metaliczny połysk, którego szukałeś. Zacznij od bardziej gruboziarnistej wełny stalowej i powoli przejdź do drobnoziarnistej. Do tej pory Twój metalowy wydruk 3D powinien już mienić się metalicznym blaskiem.

Jeśli chcesz pójść o krok dalej i nadać swojemu obiektowi drukowanemu 3D bardziej rustykalny charakter, możesz go również utlenić dzięki Brasso. Ten oparty na amoniaku środek utleniający sprawi, iż Twój wydruk będzie sprawiał wrażenie, jakby przechodził reakcję chemiczną.

Po prostu wybierz miejsca, które chcesz utlenić i nałóż Brasso. Utlenianie powinno pojawić się po około 30-45 minutach. Roztwór ten stwarza pewne ryzyko dla zdrowia, dlatego należy zachować ostrożność podczas pracy z Brasso.

Po zakończeniu utleniania Twojego wydruku 3D, możesz użyć wełny stalowej, aby zmienić lub usunąć część efektu. Na koniec, użyj akrylu w sprayu lub epoksydu, aby uszczelnić utlenianie na obiekcie. Jak widzisz, dzięki kilku prostym sztuczkom, możesz przekształcić swoje modele wydrukowane w 3D w metaliczne relikwie.

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału