Higroskopia (Druk 3D): Co to jest i jak sobie z tym radzić

2 miesięcy temu

Co to jest?

Czy kiedykolwiek drukowałeś ze starego filamentu lub materiału, który był narażony na działanie wilgoci? jeżeli tak, to prawdopodobnie napotkałeś problemy z jakością wydruku. Najprawdopodobniej jest to spowodowane higroskopią, która w odniesieniu do druku 3D, jest zjawiskiem absorbowania wilgoci przez filament.

Większość filamentów jest naturalnie higroskopijna – niektóre bardziej niż inne. Oznacza to, iż gdy w powietrzu jest wilgoć, filament naturalnie ją absorbuje. Choć trudno to wcześniej zauważyć, higroskopia jest czynnikiem, który negatywnie wpływa na jakość druku 3D.

Wilgoci wewnątrz materiału do druku nie widać, ale gdy podgrzejemy go w ho-endzie drukarki 3D już tak. Zasadniczo, gdy filament się topi, a to powoduje powstawanie pęcherzyków powietrza.

W tym artykule omówimy bardziej szczegółowo jak higroskopia wpływa na jakość wydruku, które materiały są i nie są higroskopijne oraz jak można zapobiec zniszczeniu wydruków przez higroskopię.

Wpływ na jakość druku

Gdy materiał higroskopijny wchłania wodę, drukowanie z “mokrym” filamentem może prowadzić do wielu błędów w druku, m.in:

  • Pęcherzyki w warstwach wydruku
  • Zacięcia extrudera
  • Kruchych, miękkich i delikatnych części
  • Słabego przyleganie do platformy

Jeśli spojrzysz na powyższy obrazek, możesz zobaczyć różnicę między drukowaniem z mokrym filamentem (na dole) i suchym filamentem (na górze).

Najbardziej narażone materiały

Zanim omówimy, które materiały są najbardziej narażone na to zjawisko, należy wiedzieć, iż wszystkie są w pewnym stopniu higroskopijne. Istnieje jednak duże spektrum tego, jak bardzo higroskopijny może być materiał.

Odpowiednie przechowywanie i, jeżeli to konieczne, suszenie wszystkich filamentów jest dobrym pomysłem, ale żebyś był świadomy, następujące materiały są najbardziej narażone na szybkie zamoczenie:

Które materiały są mniej higroskopijne?
Chociaż nie istnieją materiały całkowicie niehigroskopijne, istnieją takie, które są mniej podatne na problemy związane z higroskopijnością. Poniższe materiały są mniej podatne na wchłanianie wilgoci niż te powyżej:

Zapobieganie (Przechowywanie)

Znając powszechne problemy i głównych winowajców, porozmawiajmy o tym, jak faktycznie radzić sobie z higroskopią. Oczywiście, pierwszym krokiem jest zapobieganie.

Ogólnie rzecz biorąc, kluczem jest przechowywanie filamentu w suchym, wodoszczelnym opakowaniu. Należy to robić w miarę możliwości pomiędzy wydrukami.

Solidną opcją przechowywania jest dry box, który fizycznie oddzieli twój filament od otaczającego środowiska. Ta metoda działa zarówno dla długo- i krótkoterminowego przechowywania.

Jeśli chcesz przechowywać filament przez kilka dni, szczelnie zamknięta torba będzie w sam raz. W tym przypadku rozważ użycie środków osuszających, aby usunąć tlen i wilgoć.

Rozwiązania (suszenie)

Wykrywanie mokrego filamentu
Aby określić, czy filament jest “mokry”, pierwszą rzeczą, o której powinieneś pomyśleć, jest to jak długo i jak dobrze była przechowywana. jeżeli masz filament od jakiegoś czasu i nie byłeś rygorystyczny w jego przechowywaniu, istnieje prawdopodobieństwo, iż wchłonął on trochę wody. W takim przypadku zwróć uwagę na jakośc druku. Niższa niż oczekiwana jakość wydruku może być tego rezultatem.

Jeśli szpula filamentu wchłonęła sporą ilość wilgoci, możesz wykonać prosty test. Wszystko, co musisz zrobić, to przepchnąć trochę filamentu przez dyszę i słuchać uważnie. Będziesz wiedzieć, iż masz mokry filament, jeżeli usłyszysz trzaski, kiedy filament jest wytłaczany.

Suszenie filamentu
Zrobiłeś testy, a twój filament jest mokry. Czas go wysuszyć.

W rzeczywistości suszenie filamentu jest proste. Wystarczy włożyć szpulę do piekarnika i ustawić temperaturę na około 40-50 stopni Celsjusza (około 100-120 stopni Fahrenheita). Następnie pozostaw ją tam na około 4-6 godzin.

Dla jeszcze większego i lepszego wysuszenia filamentu, możesz włożyć do piekarnika z filamentem również środki osuszające.

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału