Google podpisał pierwsze w swojej historii partnerstwo z firmą specjalizującą się w długoterminowym magazynowaniu energii (LDES)
Amerykański gigant technologiczny nawiązał strategiczną współpracę z włoską spółką Energy Dome, która opracowała innowacyjną technologię baterii wykorzystującej dwutlenek węgla jako nośnik energii. System stworzony przez firmę z Mediolanu działa w oparciu o prostą, ale efektywną zasadę: kiedy w sieci energetycznej dostępna jest nadwyżka energii odnawialnej, wykorzystywana jest ona do sprężenia gazowego CO₂ do postaci ciekłej. W momentach zwiększonego zapotrzebowania ciecz zamienia się z powrotem w gorący gaz, którego ciśnienie napędza turbinę produkującą energię elektryczną. Rozwiązanie może zasilać sieć przez okres od 8 do 24 godzin, co czyni je atrakcyjną alternatywą wobec tradycyjnych metod magazynowania.
Energy Dome chwali się, iż ich bateria o pojemności 200 MWh ma ponad 30-letnią żywotność i nie wykorzystuje żadnych surowców krytycznych – zbudowana jest wyłącznie z wody, stali i CO₂. Dodatkowo, czas wdrożenia systemu nie przekracza dwóch lat, a wszystkie elementy są standardowe, co umożliwia łatwe skalowanie produkcji.
Google podkreśla, iż partnerstwo z Energy Dome pomoże firmie zrealizować cel osiągnięcia całodobowego zasilania energią bezemisyjną we wszystkich swoich centrach danych do 2030 roku. Jak zaznaczył założyciel i CEO Energy Dome, Claudio Spadacini, wdrożenie technologii na dużą skalę w ramach tej współpracy ma charakter pionierski i pokazuje, iż zeroemisyjne, całodobowe zasilanie może być osiągalne przy adekwatnym modelu biznesowym i technologicznym.
Oprócz umowy handlowej Google zainwestował bezpośrednio w Energy Dome, co wpisuje się w szerszą strategię firmy zakładającą wsparcie dla technologii LDES – zarówno dojrzałych rozwiązań, jak i tych na wcześniejszych etapach rozwoju. Włoska spółka ma już za sobą pierwsze wdrożenia: zawarła m.in. umowę z Alliant Energy w USA oraz z firmą Engie, której dostarczy energię z pilotażowej instalacji na Sardynii.
Google zapowiedziało także, iż zamierza aktywnie działać na rzecz usuwania barier regulacyjnych, które utrudniają wdrażanie technologii długoterminowego magazynowania energii. Umowa z Energy Dome to pierwszy krok ku rozwojowi tego sektora – szczególnie w kontekście dekarbonizacji centrów danych, będących kluczową częścią infrastruktury cyfrowej.