Folie nFEP vs FEP vs PFA (Druk 3D): Różnice

1 miesiąc temu

Folie do druku żywic są niezbędnym elementem polimeryzacji, używanym przez każdą żywiczną drukarkę 3D na rynku. Folia oddziela płynną żywicę i platformę od źródła światła w podstawie maszyny. Utrzymuje ona żywicę do momentu, gdy platforma przesunie się w górę, odrywając świeżo utwardzoną żywicę od folii i rozpoczynając proces od nowa. To odklejenie powoduje potrzebę zastosowania folii zamiast czegoś w rodzaju szklanej tafli. Warstwa interfejsu musi być elastyczna z niską siłą ssania, aby nowo utwardzona warstwa mogła być łatwo usunięta .

W miarę jak druk 3D z żywicy staje się coraz bardziej dostępny i przystępny cenowo, pojawiają się nowe materiały. Różne poziomy elastyczności i wytrzymałości na rozciąganie to tylko kilka z czynników różnicujących. Prześledźmy ich różnice bardziej szczegółowo, aby znaleźć idealne dopasowanie dla Ciebie.

FEP

FEP, znany również jako fluorowana żywica etylenowo-propylenowa, jest najczęściej wybieranym materiałem, jeżeli chodzi o folie do drukarek 3D. Z wytrzymałością na rozciąganie 14-21 mPa – wartością, która opisuje obciążenie, jakie materiał może przyjąć podczas rozciągania przed zerwaniem – folia osiąga równowagę pomiędzy sztywnością a potrzebną rozciągliwością podczas tworzenia nowej warstwy. (Dla porównania, marmur, guma i drewno sosnowe mają wytrzymałość na rozciąganie odpowiednio 15, 16 i 40 mPa). FEP jest również dość tani i łatwy do kupienia, co czyni go rozsądnym wyborem.

Niestety, zalety w postaci ceny i elastyczności mają również pewne minusy. Na przykład, grubsza niż w przypadku innych materiałów foliowych powierzchnia w połączeniu z wysokim współczynnikiem rozciągliwości może prowadzić do wzrostu liczby nieudanych wydruków. Niepowodzenia te polegają na tym, iż utwardzona warstwa ma zbyt dużą przyczepność do folii, a nie do platformy, i odrywa się od płyty, blokując kolejne warstwy. Zwiększony poziom rozciągliwości zmniejsza również żywotność folii ze względu na większe prawdopodobieństwo powstawania mikropęknięć na jej powierzchni.

Opcje FEP

Arkusze FEP można w tej chwili kupić wszędzie, są znacznie tańsze i mają wyższą jakość, ponieważ rynek staje się bardziej nasycony. Większość producentów sprzedaje swój arkusz do jednej konkretnej drukarki, ale na szczęście każdy arkusz może być używany do każdej drukarki żywicznej, o ile arkusz może pokryć całą kuwetę. Poniżej znajdują się dwie wysokiej jakości opcje, które zostały wypróbowane i przetestowane przez społeczność z doskonałymi wynikami.

Phrozen
Arkusz FEP od popularnej firmy Phrozen, zajmującej się drukiem 3D z żywicy, to klasyczny koń roboczy dla każdej drukarki żywicznej. Ten konkretny przykład ma rozmiar A4.

  • Koszt: ~$15 za 1 arkusz
  • Wymiary arkusza: 210 x 297 mm
  • Gdzie znaleźć: Phrozen

Elegoo
Te arkusze FEP firmy Elegoo, zajmującej się drukiem 3D, zostały stworzone specjalnie dla ich drukarek z linii Mars. Jednak będą one pracować na każdej podobnej wielkości maszyny, zapewniając dobrą jakość w bardzo przystępnej cenie.

  • Koszt: ~ 25$ za 5 arkuszy (5$ za arkusz)
  • Wymiary arkusza: 140 x 200 mm
  • Gdzie znaleźć: 3DJake, Amazon

nFEP/PFA

Niedawno w świecie druku 3D pojawiła się nowa folia o nazwie “nFEP”, która może pochwalić się lepszą niezawodnością druku i dłuższą żywotnością. Wraz z tymi ulepszeniami, wzrosła cena tradycyjnych arkuszy FEP. Rzeczywisty materiał stojący za nFEP był przez pewien czas nieznany, gdyż skrót oznacza po prostu “non-FEP”. w tej chwili wiadomo jednak, iż folie są wykonane z materiału o nazwie PFA, oznaczającego perfluoroalkoksyd. PFA jest znacznie tańszy od FEP, więc został po prostu przemianowany i sprzedawany jako specjalistyczny produkt do druku 3D.

Patrząc jednak poza rebranding, folie nFEP są rzeczywiście ulepszeniem w stosunku do tradycyjnych arkuszy FEP. Najbardziej korzystną cechą PFA jest to, iż ma wyższą wytrzymałość na rozciąganie, która wynosi 29 mPa. Oznacza to, iż podczas gdy utwardzona warstwa jest odrywana przez platformę, folia będzie się mniej uginać i zapewni lepszą separację warstw.

Ten mniejszy opór, w połączeniu z materiałem o niskiej sile ssania, oznacza, iż warstwy rzadko przyklejają się do folii, co jest jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzeń w druku. Mniejsza wytrzymałość na rozciąganie i giętkość oznacza również, iż folia będzie trwalsza. Wynika to z mniejszej elastyczności, która powoduje mniejsze naprężenia na folii i mniejszą liczbę mikropęknięć.

Opcje nFEP/PFA

Ponieważ folie nFEP (lub PFA) są nowsze do markera, w tej chwili istnieją mniej niezawodne opcje. Są oczywiście przez cały czas zaufani producenci sprzedający arkusze, takie jak pierwszy przykład poniżej. Zaletą nFEP jest rebranding arkusza PFA oznacza, iż tańszy PFA można kupić luzem w niektórych sklepach z zaopatrzeniem przemysłowym za znacznie bardziej ekonomiczną cenę, jak druga wymieniona opcja.

Phrozen
Phrozen jako jedna z pierwszych firm stworzyła arkusz nFEP dedykowany do drukarek 3D. Wersja A4 jest przeznaczona dla ich drukarki Sonic Mini, ale będzie działać dla każdej maszyny o podobnym rozmiarze folii.

  • Koszt: ~21$ za 1 arkusz
  • Wymiary arkusza: 210 x 297 mm
  • Gdzie znaleźć: Phrozen

McMaster-Carr
Ten arkusz PFA od dostawcy przemysłowego McMaster-Carr jest droższy niż inne opcje, ale jest również znacznie większy. Aby uzyskać najlepszą wartość, ten duży arkusz można przyciąć do odpowiedniego rozmiaru drukarki.

  • Koszt: ~37 USD za 1 arkusz
  • Wymiary arkusza: 305 x 610 mm
  • Gdzie znaleźć: McMaster-Carr

Który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

Przejdźmy teraz do najważniejszego pytania – która folia jest adekwatna dla Twojej drukarki? Prosta odpowiedź: nFEP (lub PFA). Zalety stosowania folii nFEP w porównaniu z tradycyjną folią FEP znacznie przewyższają różnicę w cenie. nFEP zapewnia lepszą niezawodność drukowania, ma dłuższą żywotność i poprawia przepływ druku oraz doświadczenie użytkownika. Wszystkie te zalety powinny sprawić, iż decyzja o zmianie będzie łatwa, ale wypróbuj ją sam, aby się przekonać!

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału