Ekstruder Drukarki 3D: Szlifowanie filamentu – jak to naprawić

3 miesięcy temu

Co to jest?

Jeśli miałeś szczęście nigdy nie doświadczyć irytującego problemu szlifowania filamentu, to jest to sytuacja, w której ekstruder ściera materiał. Najczęściej dzieje się tak, gdy filament utknie, ale przekładnia ekstrudera nie przestaje się poruszać w zwiżku z czym rozdrabnia filament swoim zębatym kołem.

Powoduje to powstawanie przewężeń na filamencie w związku z czym ekstruder nie jest w stanie go dosięgnąć. Szlifowanie filamentu można rozpoznać po tym, iż filament jest wyszczerbiony lub poobcierany w jednym miejscu wokół ekstrudera.

Ten problem jest bardzo irytujący i może być trudny do rozwiązania, ale nie martw się, mamy kilka rozwiązań. Aby jednak znaleźć adekwatne rozwiązanie, trzeba najpierw zlokalizować przyczynę, a więc tym zajmiemy się w następnej części.

Dlaczego tak się dzieje?

Zanim przejdziemy do rozwiązań, zidentyfikowanie przyczyn tego problemu pomoże Ci zarówno go rozwiązać, jak i uniknąć go w przyszłości.

Bezpośrednią przyczyną szlifowania filamentu jest próba wciśnięcia filamentu przez ekstruder. jeżeli to się nie uda, ekstruder pozostawia w filamencie wgłębienie, jak widać na powyższym zdjęciu.

Nie jest to jednak jedyna przyczyna tego problemu; kilka różnych czynników przyczynia się do szlifowania filamentu. Poniżej wymieniliśmy większość znanych przyczyn szlifowania filamentu:

  • Zatkana dysza lub hot-end
  • Niedostateczna ekstruzja
  • Skręcona, wygięta lub nierówna rurka PTFE
  • Duża prędkość drukowania
  • Wolna prędkość druku
  • Zbyt duże napięcie przekładni ekstrudera
  • Szybka lub zbyt duża retrakcja
  • Niewypoziomowana platforma, które znajduje się zbyt blisko dyszy

Jak to naprawić?

Teraz, gdy znasz już niektóre z przyczyn, przejdźmy do rozwiązań problemu. Zasadniczo, będziesz chciał przeciwdziałać wszystkim przyczynom, które mogą powodować szlifowanie filamentu.

  • Wyreguluj napięcie ekstrudera: zwykle ekstrudery mają śrubę lub dwie, które można regulować, aby zmienić jak mocno ekstruder trzyma filament. Przykład tego, o czym mówimy, można zobaczyć na powyższym zdjęciu. jeżeli jest zbyt ciasno, poluzuj nieco uchwyt podajnika (części przekładni) ekstrudera na filamencie.
  • Wymień rurkę PTFE: jeżeli rurka lub okładzina hot-endu (często jest to rurka PTFE) utrudniają ruch filamentu, może być konieczna jej wymiana. W każdym razie należy upewnić się, iż nie jest ona wygięta lub skręcona.
  • Zmniejsz retrakcję: Zbyt intensywne wciąganie filamentu na raz może spowodować utratę przyczepności przez przekładnię ekstrudera. W takim przypadku spróbuj zmniejszyć dystans i prędkość retrakcji.
  • Zmiana prędkości: Odrywanie może się zdarzyć, jeżeli drukujesz zbyt wolno lub zbyt szybko. W tym pierwszym przypadku niektórzy producenci zalecają zwiększenie prędkości drukowania, aby wyeliminować zjawisko heat creep i zacinania się hot-endu. W tym drugim przypadku należy spróbować zmniejszyć prędkość drukowania, aby uniknąć zbyt dużego nacisku na ekstruder.
  • Dostosuj temperaturę dyszy: Być może masz wrażenie, iż filament nie wytłacza się wystarczająco szybko. W takim przypadku podgrzej dyszę do temperatury, w której zwykle drukujesz i przepchnij trochę filamentu manualnie (ale nie za szybko). Chcesz, aby filament wytłaczał się mniej więcej tak szybko, jak Ty go pchasz. jeżeli zauważysz, iż filament nie topi się wystarczająco szybko, zwiększ temperaturę dyszy.
  • Wypoziomuj platformę: jeżeli masz sondę do automatycznego poziomowania łoża (np. BLTouch), użyj jej. jeżeli nie, użyj kawałka papieru, aby upewnić się, iż dysza znajduje się na tej samej wysokości nad paltformą w każdym miejscu.
  • Wyczyść hot-end: Użyj chusteczki lub małej szmatki, aby upewnić się, iż hot-end jest czysty i nie ma na nim żadnych pozostałości.

Zastosowanie się do tych rozwiązań i sprawdzenie przyczyn może znacznie zwiększyć szanse na rozwiązanie tego problemu i zapobieganie mu. Przyczyną mogą być także inne czynniki, dlatego należy zwracać uwagę na wyjątkowe lub rzadko występujące problemy.

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału