Dysza Ultimaker 3 – Jak wymienić zużyte części

2 tygodni temu

Systemy Plug and Play

Każda drukarka 3D posiada pewne części, które ulegają zużyciu, co oznacza, iż od czasu do czasu należy je wymienić. zwykle zużywa się sama dysza, zwłaszcza jeżeli drukujesz z dużą ilością materiałów ściernych, takich jak filamenty wypełnione metalem lub węglem. Rurki Bowdena także wymagają regularnej wymiany, aby utrzymać niskie tarcie i uniknąć niedostatecznej ekstruzji.

Ultimaker 3 i S5, znane jako drukarki plug and play, nie są wyjątkami od reguły. Ich dysze również się zużywają, ale ich wymiana jest nieco bardziej skomplikowana, o czym przekonamy się w dalszej części…

Ultimaker Print Core

Ultimaker 3 i S5 wykorzystują moduły print core, czyli hot-endy typu plug and play, które można łatwo wymienić bez użycia narzędzi. Print core jest dostępny w trzech różnych rozmiarach dysz, 0,25, 0,4 i 0,8 mm, oraz w dwóch wersjach przypadków użycia, AA i BB. Moduł BB ma unikalną geometrię wewnętrzną w celu zmniejszenia ryzyka zatkania i jest używany wyłącznie do materiałów podporowych PVA. Print core AA jest przeznaczony do każdego innego materiału, który chcesz wykorzystać.

W przypadku modelu Ultimaker S5 istnieje jeszcze trzecia opcja: moduł CC z dyszą 0,6 mm. Posiada on utwardzoną rubinową dyszę do drukowania materiałów ściernych bez ryzyka ich uszkodzenia.

Wadą tych modułów jest to, iż nie można wymienić tylko samej dyszy. Każdy print core jest bardzo delikatny, łatwo pęka przy próbie odkręcenia dyszy. choćby jeżeli rozbierzesz moduł bez jego uszkodzenia, gwint dyszy jest dłuższy niż w większości przypadków i nie da się kupić zapasowej dyszy, która by pasowała.

Jedyną możliwością wymiany zużytej dyszy w Ultimakerze 3 lub S5 jest zakup nowej.

Rozwiązanie: 3D Solex HardCore

Jeśli chcesz drukować z różnymi rozmiarami dysz lub z materiałami ściernymi, możesz skorzystać z rozwiązania firm trzecich. Firma 3D Solex opracowała HardCore, rdzeń drukujący do Ultimakera 3 i S5, który umożliwia łatwą wymianę hot-endu.

Pamiętaj tylko, iż przy takim podejściu zawsze będziesz musiał zdjąć głowicę drukującą, aby zmienić dyszę. Będziesz musiał również przytrzymać blok szczypcami (lub dostarczonym narzędziem), w przeciwnym razie HardCore pęknie.

Oczywiście, każdy filament będzie musiał być rozładowany za każdym razem, gdy będziesz chciał zmienić dyszę. Oznacza to, iż nie jest to tak łatwe i szybkie jak w przypadku innych bloków, ale jest to świetny sposób na wykorzystanie różnych dysz.

Dostępnych jest kilka rozmiarów dysz z różnych materiałów, aby dopasować się do wszelkich wymagań, jakie możesz mieć. Pamiętaj tylko, iż te dysze są krótsze niż standardowe, więc nie możesz ponownie użyć dysz, które możesz mieć z innej drukarki.

Chociaż HardCore jest urządzeniem typu plug and play, Twoja drukarka nie rozpozna aktualnie założonej dyszy. W związku z tym, będziesz musiał manualnie określić rozmiar dyszy w programie Cura poprzez dostosowanie parametru “Line Width”.

Wymiana rurki Bowdena

Oprócz wymiany print coreów lub dysz, należy również pamiętać, iż rurka Bowdena zużywa się, co powoduje większe tarcie wewnętrzne. Ultimaker zaleca wymianę rurki Bowdena co rok, ale to naprawdę zależy od tego, jak często drukarka jest używana i z jakich materiałów drukujesz.

Wymiana rurki Bowdena jest prosta:

  • Za pomocą paznokcia zdejmij zaciski z tulei łączących rurki przy głowicy drukującej i podajniku.
  • Naciśnij w dół białą tuleję zaciskową i jednocześnie pociągnij rurkę Bowdena do góry.

Bardziej szczegółowe instrukcje można znaleźć w podręczniku firmy Ultimaker.

Zestaw konserwacyjny Ultimaker

Jest też zestaw konserwacyjny Ultimaker, który zawiera wszystkie części (oprócz modułów print core), które powinieneś regularnie wymieniać.

W skład zestawu wchodzą następujące części:

  • 2x Rurka Bowdena
  • 1x arkusz kalibracji XY
  • 1x Karta kalibracyjna
  • 1x Płytka szklana
  • 1x Śrubokręt sześciokątny 2.0
  • 5x Silikonowa osłona dyszy
  • 4x Klips mocujący
  • 4x Tuleja łącząca rurki
  • 2x Zacisk płyty montażowej
  • 10x Silikonowy pierścień dyszy
  • 1x Filament czyszczący Ultimaker 3 (jedno opakowanie)
  • 1x Wentylator osiowy
  • 2x Wentylator promieniowy

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału