
Między szczytami andyjskich pasm i na wysokości ponad 3,8 tys. m n.p.m morza lśni jezioro Titicaca. Tym razem zostało uchwycone z kosmosu w niezwykłych okolicznościach.
Astronauta przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zarejestrował spektakularne zjawisko odbicia światła słonecznego od tafli jeziora, tworząc obraz, który zafascynował zarówno naukowców, jak i pasjonatów fotografii kosmicznej.
Odbicie światła słonecznego nad jeziorem Titicaca. Gra światła i nauki
Zdjęcie wykonane przez astronautę z pokładu ISS przedstawia połyskującą taflę jeziora Titicaca, czyli największego zbiornika słodkowodnego w Ameryce Południowej. Uchwycony obraz prezentuje zjawisko lustrzanego odbicia promieni słonecznych bezpośrednio w obiektyw aparatu. Tego typu fotografie to nie tylko gratka wizualna. Są także narzędziem badawczym. Jak czytamy na łamach portalu Space.com, odblask słoneczny pozwala dostrzec subtelne struktury powierzchni wody, takie jak prądy, zmarszczki wiatrowe czy ślady po łodziach.
Science News: ISS astronaut spies sunglint from Lake Titicaca | Space photo of the day for July 9, 2025 https://t.co/HIF1Z5pVpa https://t.co/3ZBaLJUz71
— Species_X 🌍☄️ (@species_x) July 9, 2025W przypadku jeziora Titicaca widoczne są wyraźne ślady ruchu jednostek pływających w postaci charakterystycznych liter V, a także dwie delikatne fale wewnętrzne w górnej części zdjęcia. To dane, które mogą pomóc naukowcom w monitorowaniu trudno dostępnych ekosystemów tego unikalnego obszaru.
Jezioro położone bliżej gwiazd
Jezioro Titicaca znajduje się na pograniczu Peru i Boliwii, w sercu płaskowyżu Altiplano, pomiędzy łańcuchami Andów. To najwyżej położone żeglowne jezioro świata. Jego lustro wody leży na wysokości 3812 m n.p.m. Obszar ten jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie zachowały się ślady najstarszych cywilizacji Ameryki Południowej. Wokół jeziora archeolodzy odkryli liczne osady i artefakty sięgające epoki prekolumbijskiej.
Ocenia się, iż jezioro ma około 3 mln lat i przez cały ten czas było świadkiem zmian klimatycznych, geologicznych oraz kulturowych. w tej chwili do jeziora wpada ponad 25 rzek, a jego wody stanowią fundament lokalnych ekosystemów i społeczności zamieszkujących okoliczne tereny.
Fotografia z ISS to więcej, niż samo piękno
Obraz pochodzi z października 2024 r., ale dopiero teraz został opublikowany jako część cyklu Space Photo of the Day. NASA regularnie dzieli się zdjęciami z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dając możliwość podziwiania Ziemi z perspektywy orbity. Dzięki takim ujęciom naukowcy mogą nie tylko analizować środowisko naturalne, ale także wykrywać zanieczyszczenia, badać stan zbiorników wodnych czy oceniać wpływ działalności człowieka na powierzchnię planety.
*Źródło zdjęcia głównego: eol.jsc.nasa.gov