Wielkimi krokami zbliżają się wybory europejskie. Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło przypomnieć obywatelom o tym ważnym wydarzeniu poprzez udostępnienie szeregu przydatnych materiałów. Nastał bowiem ostatni moment na zmianę miejsca głosowania czy dokonanie innych zmian. Przydałoby się również wiedzieć o sposobie wybierania kandydatów, by nie popełnić żadnego błędu. Poniżej znajdziecie wszelkie informacje dotyczące, które powinny Wam pomóc.
Wybory europejskie – co należy wiedzieć?
Okres przed dowolnymi elekcjami bywa stresujący. Na kogo głosować? Jak, gdzie i kiedy to zrobić? Czy w ogóle posiada się odpowiednie uprawnienia? Pytań jest naprawdę sporo, dlatego też niezwykle istotne jest bycie świadomym wydarzeń mających wpływ na przyszłość każdego z nas. Całe szczęście, iż współcześnie władze mocno angażują się w przygotowywanie narzędzi ułatwiających przebrnięcie przez cały skomplikowany proces, by nie przebiegał on w nerwowej atmosferze.
- Sprawdź także: Janusz Rewiński nie żyje. Aktor znany jako Siara z Killera miał 74 lata
Żyjemy w czasach, kiedy sporo rzeczy możemy załatwić online. Wybory do Parlamentu Europejskiego nie są wyjątkiem od tej reguły – za pośrednictwem internetu jesteśmy w stanie dopisać się do Centralnego Rejestru Wyborców (CRW) czy zmienić swój stały obwód głosowania. Należy to jednak zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ urząd ma kilka dni na rozpatrzenie złożonego wniosku. Okej, ale zerknijmy na szczegóły.
Podczas zbliżających się wyborów można skorzystać z kilku usług:
- bez problemu pobierzemy zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnej gminie (do 6 czerwca),
- jednorazowo zmienimy miejsce głosowania, zarówno na stronie gov.pl, jak i przez aplikację mObywatel (do 6 czerwca),
- wybierzemy inny stały obwód głosowania,
- zagłosujemy korespondencyjnie (opcja dla osób niepełnosprawnych, podlegających obowiązkowej kwarantannie oraz tych powyżej 60 roku życia).
mObywatel (Android) – pobierz aplikację z naszej bazy danych
Wybory europejskie skierowane są do obywateli Polski, jak i obywateli Unii Europejskiej zamieszkałych na terenie naszego kraju. W tym celu należy skorzystać z e-usługi zmiany stałego obwodu głosowania lub dopisania się do CRW. Nie należy też zapominać o istnieniu usługi mObywatel – może bowiem okazać się niezwykle przydatna.
mObywatel przyda się podczas wyborów
Mowa przede wszystkim o potwierdzeniu swojej tożsamości za pośrednictwem elektronicznego dowodu osobistego, ale wyłącznie na terenie Polski. Tam też sprawdzimy dane w rejestrze wyborców, prawo wyborcze, a także adres lokalu wyborczego, w którym możemy głosować. Złożymy także wspomniany wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Uczynimy to też w przeglądarce internetowej na dowolnym urządzeniu.
- Przeczytaj również: Czy można zbudować dom z klocków w zaledwie 12 dni? No prawie
Koniecznie więc dokonajcie niezbędnych zmian i upewnijcie się czy aby na pewno wszystkie dane są wpisane prawidłowo. Lepiej zrobić to dziś niż doznać niedzielnego zdziwienia. Wybory do Parlamentu Europejskiego są niezwykle istotne niezależnie od osobistych preferencji czy politycznych poglądów.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji / Zdjęcie otwierające: Parlament Europejski