Kolejny rok z rzędu, po premierze telewizorów LG mógłbym spokojnie napisać, iż lokomotywą sprzedażową koreańskiej firmy będą modele OLED. adekwatnie byłoby to zgodne z prawdą. Odnoszę jednak wrażenie, iż w przypadku najnowszej oferty TV LG Electronics, wydarzyło się coś znacznie ciekawszego, o czym postaram się Wam w tym tekście pokrótce opowiedzieć.
Ostatnimi latami oferta LG składała się z OLED-ów oraz QNED-ów (LCD LED). Nie inaczej jest w 2025 r., ale w przypadku tych drugich modeli Koreańczycy wykonali małego twista… Odnoszę wrażenie, iż cała para marketingowa poszła w gwizdek OLED-owy, a QNED-y zostały zepchnięte na boczny tor. Coś, co zwraca również uwagę, to mocno promowane, a zarazem bardzo dobrze prezentujące się głośniki o nazwie xboom, firmowane przez członka Black Eyed Peas – Will.i.am’a, ale to już temat na osobny materiał.
LG OLED-ami stoi…
Najnowsze OLED-y LG zapowiadają się ciekawie. adekwatnie w przypadku G5 powinienem użyć słowa – wybornie, a w przypadku C5 – bardzo dobrze. W ofercie pojawi się również OLED B5, o którym producent mówi: „OLED dla wszystkich” (czytaj: przystępny cenowo, ale mający swoje ograniczenia).
Modele, jak zwykle będą różniły się ceną, a także specyfikacjami i możliwościami technicznymi np. częstotliwością odświeżania matryc, procesorem, systemem audio, jasnością. Pod kątem rozwiązań gamingowych, wszystkie trzy serie OLED prezentują się bardzo atrakcyjnie. Na poniższej grafice znajdziecie podstawowe informacje dotycące nowych OLED-ów.

LG OLED evo G5 w mojej ocenie ma wszystkie niezbędne atrybuty, aby stanąć w szranki o tytuł najlepszego OLED TV 2025 roku. W telewizorze znajdziemy nowy panel RGB Tandem OLED, którego struktura składa się z czterech warstw (dwóch warstw niebieskich oraz niezależnej warstwy czerwonej i zielonej). Przypomnę, poprzednia generacja była wyposażona w trójwarstwową konstrukcję, w której czerwone i zielone elementy były połączone, dając w efekcie jedną żółtą warstwę. Nowy panel RGB Tandem OLED zapewnia lepszą intensywność/dystrybucję światła (wyższą jasność).

Połączenie nowego panelu wraz z technologią Brightness Booster Ultimate i procesorem Alpha 11 AI Gen2, według producenta ma w serii G5 umożliwić osiągniecie jasności na poziomie 4000 nitów. Podczas prezentacji, w trakcie pomiarów przy filmowej scenie, TV uzyskał prawie 3400 nitów, a po kilkudziesięciu sekundach wartość ta spadła do 2700 nitów. Jest to bardzo dobry wynik, wręcz świetny jak na telewizor z matrycą OLED.

Producent w przypadku flagowego produktu chwali się możliwościami AI: „Model G5, wyposażony w procesor Alpha 11 AI Gen2, korzysta z technologii AI Picture Pro, która poprawia ostrość obrazu. Dzięki temu łatwiej rozpoznać twarze, sylwetki i obiekty, a obraz zyskuje większą głębię i wyrazistość. Funkcja AI Super Upscaling dodatkowo zwiększa klarowność oraz sprawia, iż twarze wyglądają bardziej naturalnie, z realistycznymi i szczegółowymi detalami. Całości dopełnia AI Sound Pro – technologia zapewniająca przestrzenny dźwięk w systemie 11.1.2. Automatycznie dopasowuje ona brzmienie do otoczenia, oferując czysty i zrównoważony dźwięk, który jeszcze mocniej wciąga w oglądane treści.”

Najnowszy OLED evo C5 w kwestii luminancji prezentuje się znacznie lepiej niż jego poprzednik z 2024 r. Panel jest w stanie uzyskać większą jasność – podczas pomiarów w trakcie spotkania prasowego była ona na poziomie 1000 nitów na tzw. scenie filmowej. Sam producent o najnowszym swoim dziele napisał w materiałach prasowych: „Model C5, zasilany przez zaawansowany procesor Alpha 9 AI Gen 8, wykorzystuje sztuczną inteligencję, by poprawiać jakość obrazu (AI Picture Pro) i ulepszać dźwięk do wirtualnych 11.1.2 kanałów (AI Sound Pro). Dzięki funkcji AI Picture/Sound Wizard, telewizor inteligentnie dostosowuje ustawienia obrazu i dźwięku do indywidualnych preferencji użytkownika, zapewniając w pełni spersonalizowane wrażenia. Wyposażony w najnowsze funkcje AI i platformę webOS smart TV, C5 oferuje komfort i nowoczesną technologię w jednym.”

Seria LG OLED B5 oferuje najważniejsze zalety technologii OLED: perfekcyjną czerń, świetny kontrast, ale w przeciwieństwie do wyżej pozycjonowanych TV LG, jest w stanie wygenerować mniejszą jasność. Ponadto w modelu znajdziemy funkcje oparte o AI, bogate opcje gamingowe oraz platformę webOS. Podobnie jak inne OLED-y LG, obsługuje Dolby Vision i Dolby Atmos.
Telewizory LG QNED – wiele pytań, mało odpowiedzi
Po prezentacji modeli LG QNED (LCD LED) mam mały mentlik w głowie. Zacznijmy jednak od genezy nazwy QNED – Quantum Nano-Emitting Diodes (kwantowe diody nanoemisyjne). W tym roku LG nie używa w seriach QNED stwierdzenia Quantum Dot. Podczas prezentacji pojawiły się deklaracje producenta, co do pokrycia gamutu DCI-P3 na poziomie 95% (QNED Color Pro) i 93% (QNED Color). Ponadto przy telewizorach QNED z 2025 r. pojawia się określenie „evo”, które było wcześniej zarezerwowane dla matryc OLED – oznaczało rodzaj panelu o wyższej jasności wraz z technologią Brightness Booster. Po trzecie, przy QNED-ach z serii ósmej mamy informację, iż będą to modele Mini LED. Natomiast w dalszej części prezentacji pojawiła się tzw. gwizdka przy stwierdzeniu „technologia Mini LED*” sugerująca pewne potencjalne wyłączenia/zmienne w kontekście techniczno/produktowym.
Na poniższej grafice przedstawiono nową ofertę telewizorów QNED, na której ewidentnie są różnice odnośnie podświetlenia matryc i stopnia zaawansowania systemu lokalnego wygaszania.

Pytań w kwestii nowych QNED-ów jest sporo, choćby o zastosowanie technologii z diodami KFS (PFS) wraz z zielonymi kropkami kwantowymi, a także o diody Mini LED i krawędziowe podświetlenie. Jednym zdaniem, dopiero realne testy pokażą, z jakim produktem adekwatnie mamy do czynienia. Oczywiście w zależności od przekątnej producent będzie stosował różne typy matryc tj.: ADS/IPS, VA.
Koreańskie bonusy dedykowane telewizorom
LG Electronics deklaruje 5-letnie wsparcie systemu webOS do najnowszej jej wersji w przypadku wszystkich OLED-ów, QNED-ów z 2025 r. Przypomnę, analogicznie wyglądała sytuacja z modelami z ubiegłego roku. Ponadto OLED G5 zostanie objęty 5-letnim okresem gwarancyjnym.

Ciężko o pilocie do telewizora mówić w kontekście bonusu, jednakże uważam, iż nowy pilot Magic AI prezentuje się bardzo dobrze, nowocześnie, a przede wszystkim jest funkcjonalny. Ponadto ma wbudowany mikrofon, przy pomocy którego możemy sterować urządzeniem, wyszukiwać treści w języku polskim. W materiałach prasowych przesłanych od LG czytamy: „pilot AI Magic ułatwia obsługę dzięki intuicyjnemu rozpoznawaniu głosu, umożliwiając łatwą nawigację, zmianę trybów oglądania i odkrywanie nowych treści. Zintegrowany dostęp do Microsoft Copilot usprawnia wyszukiwanie i porządkowanie złożonych informacji dzięki wskazówek kontekstowych. Chatbot AI proaktywnie wykrywa potencjalne trudności i oferuje szybkie, trafne rozwiązania, co zapewnia płynniejsze i bardziej angażujące korzystanie z telewizora.”

Na co stawia LG
LG Electronics w segmencie TV w tym roku postawiło na OLED-y, można pokusić się o stwierdzenie: wszystkie ręce na pokład. I w sumie nie dziwię się, gdyż nowy G5 prezentuje się wybornie, a C5 – bardzo dobrze. Ewidentny jest progres w porównaniu do produktów z roku ubiegłego np. w kwestii wyższej jasności. Ponadto kilka funkcji AI zostało rozbudowanych, co prawdopodobnie wpłynie na komfort użytkowania sprzętu. W końcu mamy nowy pilot Magic AI, który wygląda nowocześnie, wręcz rzekłbym godnie produktu premium, jakimi bez wątpienia są OLED-y LG.

Odnośnie QNED-ów to pozostaje więcej pytań niż odpowiedzi. Zastawiam się również, czy Koreańczycy celowo trochę nie odpuścili tego segmentu produktowego. Trzeba mieć na uwadze, iż chińscy producenci bardzo rozpychają się na rynku Mini LED, a tym samym walczą o klienta niejednokrotnie niewiarygodnie „konkurencyjnymi” cenami.
Źródło: wł.