Wearables tygodnia #147 (co nowego?)

1 dzień temu
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #146 – “Knit Haptic Pneumatic foto: news.stanford.edu

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • są wyniki sprzedaży gogli VR/AR/XR w Q3 2024
  • Meta pracuje nad poprawkami software’u dla gogli Quest (pojawiały się błędy, które brickowały headsety zarówno drugiej, jak i trzeciej generacji)

Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?

  • noworoczna reklama Apple Watcha
  • Apollo 2.0 – terapia wibracjami (crowdfunding)
  • gogle VR ze spadkami, headsetom AR będzie rosło
  • Mebelly – inteligentny pasek do spodni (crowdfunding)
  • OnePlus Watch 3 będzie też w odmianie Pro
  • Apple Fitness+ ze wsparciem serwisu Strava
  • Circular z drugą generacją Ringa (CES 2025)

1. Noworoczna reklama Apple Watcha

Słyszeliście o Quitter’s Day? W 2025 wypada na 10 stycznia. To drugi piątek roku, w którym najczęściej rezygnujemy z postanowień noworocznych. Widać to bardzo często siłowniach, gdzie z początkiem roku obiektyw te pękają w szwach (m.in. z chęci spalenia poświątecznych kalorii), a niedługo potem nagle pustoszeją. Oczywiście chodzi o wyniki szczytowe. Najnowsza kampania reklamowa Apple promująca zegarki Apple Watch chce przekonać kampanią „motivation on your wrist”. Amerykańska spółka w reklamie Quit Quitting uważa, iż przynajmniej w kwestii utrzymania regularności w treningach ich smartwatch będzie wystarczającym motywatorem. Apple Watch przez system motywacji ułatwi utrzymanie postanowień. Jak zwykle pomysłowy marketing.

  • Plusy: sprytna reklama biorąca na tapet popularny problem
  • Minusy: nie ma takiego postanowienia noworocznego, którego nie da się złamać

2. Apollo 2.0 – terapia wibracjami (crowdfunding)

Nie było w tym tygodniu ciekawych premier noszonej elektroniki, więc w poszukiwaniu jakiegoś interesującego wearable zajrzałem na crowdfundingowe platformy. Natrafiłem tam na drugą generację modułu Apollo, czyli nietypowe gadżetu w ubieralnym formacie do terapii wibracjami. Już pierwsza propozycja intrygowała rozwiązaniami dla well-being. Motorek haptyczny miał delikatnymi wibracjami uspokajać, wprowadzać w lepszy nastrój i wpływać na jakość snu. Za wszystkim stoi tu neuronauka. Twórcy zapewniają, iż mechanizm wibracyjny wpływa m.in. na HRV, koncentrację, a także ogólne samopoczucie i poziom regeneracji. Szukam informacji o poprawkach w obrębie nowego Apollo 2.0. Modulik jest mniejszy, smuklejszy i ma wszechstronniejszy format (można go nosić jak zegarek, przypiąć do ubrania lub zawiesić na szyi).

Silniczek wibracyjny jest bardziej „imersyjny”. Gadżet działa też dwa razy dłużej na jednym ładowaniu i dwa razy szybciej uzupełnia energię. Zakładam też, iż oprogramowanie SmartVibes zyskało przez AI lepsze działanie. Firma chwali się badaniami swoich technologii w kilku testach klinicznych oraz kolejnych, których wyniki będą publikowane w 2025 roku. Środki dla Apollo drugiej generacji zebrano w pierwsze 45 minut od uruchomienia kampanii na Kickstarterze. Nieźle jak na cenę. W samym tylko crowdfundingu Apollo kosztuje 420$, a finalnie będzie jeszcze droższy, bo o 30%. Moduł dotrze do pierwszych klientów dopiero w sierpniu.

  • Plusy: nieco inne wykorzystanie formatu wearable (niszowe rozwiązania)
  • Minusy: trzeba będzie dłużej poczekać na realizację projektu

3. Segment headsetów w trzecim kwartale 2024 roku

Gogle do wirtualnej rzeczywistości to specyficzny segment urządzeń wearable. Cały czas się rozwija, ale w pewien sposób już ugruntował swoją pozycję. Aktualnie headsety dzielimy na kilka podkategorii. Zaczęło się od jednostek VR, potem przybyły odmiany AR, a w tzw. międzyczasie dołączyły rozwiązania hybrydowe w postaci XR/MX. To istotny podział, zwłaszcza przy ocenie udziałów poszczególnych kategorii. Pozwala bowiem sprawdzić aktualne trendy w kształtowaniu się całej branży. Counterpoint Research przedstawił wyniki analiz rynku segmentu headsetów w trzecim kwartale zeszłego roku. Co z niego wynika? Analitycy wskazali kilka najważniejszych uwag. Globalna sprzedaż gogli VR spadła o 4% (licząc rok do roku) i o 16% (licząc kwartał do kwartału). Jest to trzeci kwartał z rzędu ze spadkami!

Latest Note: Global VR Market Slips 4% YoY in Q3 2024, AR Glasses Set to Grow in 2025

Key Takeaways:
Global #VR headset shipments in Q3 2024 fell 4% YoY and 16% QoQ, marking the third consecutive quarter of declines.
Meta maintained its market dominance, despite a decline in… pic.twitter.com/5KXNbJFE1M

— Counterpoint Research (@CounterPointTR) January 2, 2025


W Q3 2024 liderem w dziale headsetów była Meta (a przecież tańsze gogle Quest 3S dopiero rozpoczynają karierę). Gogle Vision Pro od Apple odnotowały nieznaczny wzrost zainteresowania, ale na razie wciąż jest to sprzęt bardzo niszowy, bo ograniczony w międzynarodowej dostępności. Generalnie VR ma słabe zwroty kosztów, co może przeszkadzać w jego rozwoju. Inaczej prezentuje się sytuacja gogli/okularów AR. W 2025 roku, dzięki trendom związanym z algorytmami AI, segment Augmented Reality, czyli również XR/MR (Extended i Mixed Reality) ma zyskać na znaczeniu. Swoje znacznie może mieć tu m.in. premiera platformy Android XR.

  • Plusy: koniem pociągowym segmentu mogą być rozwiązania AR (dzięki AI)
  • Minusy: VR okazuje się kosztowne w rozwoju (powolne)

4. Mebelly – inteligentny pasek do spodni (crowdfunding)

Czy są jeszcze takie czynności, którym nie da się przygotować „inteligentnej” propozycji? Jest ich coraz mniej, a niektóre z przykładów potrafią mocno zaskoczyć. Kilka lat temu pisałem na blogu i smart pasku do spodni. W crowdfundingu natrafiłem na kolejny. Twórcy z Hong Kongu zapewniają, iż ich model jest pierwszym tego typu na świecie, ale chyba chodzi o sam mechanizm, bo pomysł na gadżet (jak już zauważyłem) nowy nie jest. Wearable ma zaoferować elektroniczny silniczek zaciskowy, za pomocą którego precyzyjniej obejmą pas. Wszystko na zasadzie jednego przycisku. Regulacja zacisku ma efektowną precyzję, bo już do 1.6 mm. Pomysłodawcy zapewniają inteligentny mechanizm w postaci automatycznego dopasowywania jego pracy (czyli elastyczność do naszej diety ). Mebelly będzie oczywiście wymagało ładowania. Bateria ma jednak wystarczyć na minimum 15 dni (zależnie od częstotliwości użytkowania). Cena: 99$ (finalnie 159$). jeżeli zbiórka się powiedzie to pierwszy fundatorzy otrzymają swoje zamówienia w okolicach kwietnia.

Znaleziono na Kickstarterze

  • Plusy: automatyczny zacisk i regulowanie
  • Minusy: w sumie nie wiem (to wymaga testów!)

5. OnePlus Watch 3 będzie też w odmianie Pro

OnePlus Watch 2R (foto: oneplus.com)

7 stycznia (czyli dziś) OnePlus przedstawi trzecią generację smart zegarków (i jednocześnie drugą, w której pracować będzie system Wear OS). Już w zeszłym tygodniu informowałem na blogu, iż nadchodzące urządzenia zyskają moduł EKG oraz obrotową koronkę (co było widać na pierwszych renderach z przecieków). Jeszcze przed oficjalną demonstracją do sieci wyciekło trochę ciekawostek na temat OnePlus Watcha 3. Wszystko dzięki najnowszej wersji aplikacji OHealth.

Jej kod zdradza, iż OnePlus zaoferuje dwie odmiany swojego modelu: w opcji bazowej i Pro. Choć nie wiadomo jeszcze, czym będzie się róznić, to sugeruje, iż będziemy mieli do wyboru mocniejsze, ciekawsze wydanie Watcha 3. Z różnego rodzaju informacji, które zbieram każdego dnia, OnePlus Watch 3 ma dysponować:

  • analizami w obrębie naręcznego EKG (co jest już pewnego rodzaju standardem w dziale smart zegarków)
  • rozwiązaniami detekcji migotania przedsionków (to też już powoli standard)
  • pomiarami temperatury skóry (która będzie wymagać minimum pięciu nocy, by zebrać dane o podstawowej temperaturze, do której algorytmy będą mogły się odnosić wykrywając zmiany)
  • trybem 60-second Checkup do analiz zbiorczych (skan obejmujący pracę serca, elastyczność naczyń krwionośnych, danych ze snu, poziomu natlenienia, EKG, temperatury, wiek naczyniowy, a także stan psychiczny i mentalny)
  • w apce OHealth pojawią się Health Insights i Health Journey (do przedstawiania i oceny sytuacji w dłuższej i krótszej perspektywie czasu – w ramach aktywności)

Nowe funkcje OHealth mają pojawić się też w zegarkach OnePlus Watch 2 i 2R, choć nie ze wszystkimi wymienionymi opcjami z uwagi na inny hardware.

  • Plusy: rozwój w kierunku health & fitness
  • Minusy: na razie się wstrzymuję

6. Apple Fitness+ ze wsparciem serwisu Strava

Platformy Fitness+ od Apple wciąż nie ma na polskim rynku, ale warto się jej przyglądać. Amerykański gigant pokazał jej najnowsze ulepszenia. Serwis zaktualizował możliwości 6 stycznia. Oczywiście w tych regionach, w których jest dostępny. Użytkownicy Apple Watchów w konkretnych krajach zyskają kilka przydatnych nowości.

Apple Fitness+ (foto: Apple)
  • Fitness+ zaczyna współpracować z aplikacją Strava (udostępnianie treningów). Subskrybenci tego serwisu otrzymają możliwość przetestowania Fitness+ przez trzy miesiące bez opłat.
  • pojawi się nowy program siłowy (12 sesji po 30 minut przez trzy tygodnia)
  • zaproponowano program dla pickleballa (z udziałem mistrzyni Catherine Parenteau)
  • przybyło sesji do jogi (10-minutowe doskonalenie dla konkretnych pozycji)
  • dodano pięć 10-minutowych ćwiczeń medytacyjnych
  • od 13 stycznia w katalogu znajdziemy nowe epizody w ramach „Time to Walk” (Adam Scott, Rita Ora, Daddy Yankee oraz Tiffany Haddish i Alex Wong)
  • do playlisty Artist Spotlight dołączyły kawałki Janet Jackson, Kendricka Lamara oraz Coldplay i Bruno Mars
  • rozszerzono limitowane wyzwania i odznaki w ramach aktywności z Apple Watchem (na styczeń)

Przypomnę, iż dane z zegarków Apple Watch są widoczne na ekranie programów treningowych przy użyciu Apple TV.


7. Circular Ring 2 z EKG i AFib (CES 2025)

Circular Ring 2 (foto: Circular)

Circular jest obecne na rynku ze swoimi inteligentnymi pierścieniami już kilka lat. Ostatnią aktualizacją smart obrączki na palec był model Slim. Zeszłoroczna premiera Galaxy Ringa wymusiła jednak na wielu producentach szybszy upgrade elektroniki. Swój nowy model przedstawiła niedawno marka Oura, a teraz kolejną generację przedstawia Circular. Ring 2 ma warte uwagi poprawki. W smart pierścieniu znajdziemy moduł EKG oraz detekcję AFib, czyli wykrywanie migotania przedsionków, które z elektrokardiogramu korzysta. To dopiero drugi po Circul+ smart pierścień z wbudowanym EKG. W ramach usprawnień jest też poprawa algorytmów odczytujących dane, wydłużona do 8 dni praca oraz nowa stacja dokująca do bezprzewodowego ładowania. Najnowsza kolekcja uwzględnia tytanowe materiały i aż cztery opcje kolorystyczne: Gold, Silver, Black oraz Rose Gold. W drugiej generacji zrezygnowano z wibracji, które były obecne w pierwszym modelu. Circular wycenił Ringa 2 na 380$. To o 30 dolców więcej od Oura Ring 4, ale z EKG!


Kącik ostatnich (najważniejszych) treści z sekcji wearables

Poniżej niemały już kącik moich ostatnich publikacji powiązanych z sekcją wearables. Będę tu załączał materiały, którym poświęciłem niedawno trochę więcej czasu: zestawienia, porównania, poradniki i różnego rodzaju pomoce tematyczne. Wszystkie związane z ubieralną elektroniką.


8. Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra (smarthack tygodnia)

Jak obiecywałem, smarthacki wracają do regularnych publikacji. Po ostatniej podpowiedzi, jak uruchomić program beta w zegarkach Garmin, teraz mam parę lifehacków dla posiadaczy nowych, outdoorowych zegarków Galaxy Watch Ultra. Przygotowałem krótki materiał z ciekawymi trikami i opcjami dla smartwatcha Samsunga, które warto uruchomić lub po prostu użytkować w trakcie treningu. Nie posiadam tego zegarka na co dzień (miałem go na nadgarstku dość krótko), ale spróbowałem zbudować zestawienie ukrytych w gadżecie rozwiązań oraz funkcji usprawniających pracę modelu z nakładką One UI Watch.

Przeczytaj: smarthack tygodnia – triki dla Galaxy Watch Ultra


9. Najlepsze smartwatche z Wear OS (2024/2025)

Galaxy Watch Ultra (foto: samsung.com)

W ostatnich latach na moim blogu pojawiały się zestawienia najciekawszych zegarków roku ogółem. Czasami przygotowywałem też listy modeli hybrydowych, czy zależnie od półki cenowej. Chyba nigdy (albo tylko raz) nie tworzyłem przeglądu najlepszych smartwatchy z systemem Wear OS. W ostatnich latach platforma Google przeszła korzystne dla niej zmiany, a rynek zyskał kilka nowych propozycji, a to skłoniło mnie do opublikowania ich porównania. Przejrzałem oferty i wybrałem najatrakcyjniejsze zegarki, które w 2024/2025 roku wydają się najbardziej konkurencyjne. Na tyle jednak różnorodne, iż warte głębszego przeglądu. Wskazałem w nowym artykule, które z modeli będą adekwatne dla konkretnego odbiorcy. Zapraszam do sprawdzenia.

Sprawdź: najlepsze zegarki z Wear OS (2024/2025)


10. Program testów beta w zegarkach Garmin (smarthack tygodnia)

Jeden z zegarków marki Garmin (garmin.com)

W ostatnich miesiącach zaniechałem wrzutek ze smarthackami, ale powoli staram się wrócić do regularności. Przygotowałem już wstępną listę kolejnych, które będą pojawiać się na blogu w najbliższych tygodniach. Najświeższy z tego tygodnia poświęciłem programowi beta testów systemu na sportowe smart zegarki marki Garmin. Amerykański producent uruchomił program dla klientów chcących badać nadchodzące funkcje rozszerzające zakres opcji ich trackerów. Do programu może dołączyć każdy, choć trzeba sprawdzić, czy posiadany zegarek jest na liście wsparcia takowych aktualizacji. Aktywacja beta testów nie jest trudna, ale krótko podpowiedziałem, jak tego dokonać na swoim zegarku.

Czytaj więcej: jak uruchomić program beta testów w Garmin?


11. Galaxy Watch7 vs Galaxy Watch6 (porównanie zegarków)

Galaxy Wtach6 vs Galaxy Watch7 (foto: połączenie grafik Samsunga)

Niedawno Samsung przedstawił nową generację swoich smartwatchy. Już czwartą działającą na platformie Wear OS. Nowością w ofercie był topowy Galaxy Watch Ultra dla fanów sportu i aktywności (jako outdoorowy, wzmocniony wariant w konkurencji do Apple Watcha Ultra). Wraz z nim odświeżono też bazowe odmiany zegarków. W tym roku bez edycji Classic. Galaxy Watch7 nie przeszedł wielki zmian, więc jego porównanie z poprzednikiem wydało mi się bardzo sensowne. Koreański producent dokonał upgrade’u, ale czy wystarczająco atrakcyjnego, by dopłacić za nową odsłonę? A może Galaxy Watch6 jest równie interesujący i warto oszczędzić? Spróbowałem zestawić ze sobą obie generacje smart zegarków. Przekierowanie do wpisu poniżej. Przy okazji zapraszam też do podsumowania nowości wearables w przeglądzie zeszłego tygodnia.

Sprawdź: porównanie Galaxy Watch7 z Galaxy Watch6


12. Nowości watchOS11 (jesień 2024)

W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.

Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11


13. Najciekawsze smart pierścienie (2024)

Oura Ring 3 (smart pierścień lidera segmentu inteligentnych pierścieni) – foto: Oura

Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.

Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)


14. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeżeli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, iż mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, iż zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


15. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite

16. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


Idź do oryginalnego materiału