Ubrania, które trzeba podlewać – nowy trend eko-mody

5 godzin temu

Wyobraź sobie opaskę na głowę albo sandały, które wypuszczają zielone kiełki. To nie fantazja – to nowatorski projekt badawczy z Cornell University. Naukowcy połączyli nasiona roślin (np. nasiona chia) z hydrożelowym włóknem, tworząc tkaniny, w których mogą one kiełkować podczas noszenia.

Włókna nasączone nasionami są mokro przędzone (wyciskane do kąpieli koagulacyjnej), a następnie tkane na cyfrowym krośnie żakardowym w taki sposób, by struktura tkaniny zatrzymywała wodę i dawała korzeniom miejsce do wzrostu. Koncepcja LivingLoom traktuje rośliny nie jak surowiec, ale jak żywych towarzyszy człowieka. To kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.

Jak działa technologia LivingLoom

W skrócie: hydrożelowe włókno z zatopionymi nasionami (1D Yarn) jest mokro przędzone i suszone. Następnie takie włókna tka się w płaską teksturę (2D Textile), która zatrzymuje wodę i utrzymuje rosnące korzenie. W efekcie – przy podlewaniu – powstaje „żywa” trójwymiarowa tkanina z wyrastającymi pędami (3D Plant-Integrated Textile). Następujące po sobie etapy można opisać w ten sposób:

  • Przędzenie hydrożelowe z nasionami: Roztwór polimerowego hydrożelu zawierający nasiona jest przetwarzany do cienkich włókien. Proces polega na wytłaczaniu do kąpieli koagulacyjnej, gdzie twardnieje on wokół nasion.
  • Tkanie: Włókna hydrożelowe z zatopionymi nasionami są teraz tkane. Strukturę tkanki projektuje się tak, aby utrzymywała wilgoć i dawała miejsce na rozwój korzeni.
  • Pielęgnacja roślin: Nosząc LivingLoom, użytkownik jest zmuszony do ciągłego dbania o żywe ubranie. Po zdjęciu opaski zaleca się umieścić ją w pojemniku, aby chronić delikatne kiełki przed wyschnięciem. Należy pamiętać również o regularnym podlewaniu tkaniny oraz ekspozycji na światło. Tylko w przypadku, gdy zapewni się nasionom wodę i składniki odżywcze, one wykiełkują.
Projekt LivingLoom żywe ubrania / Źródło: Hybrid Body LAB

Projekt badawczy

Przed udostępnieniem produktu LivingLoom szerszemu gronu odbiorcy, naukowcy postanowili przeprowadzić projekt badawczy, do którego zaproszono ochotników. Wzięło w nim udział 10 osób, które nosiły roślinną opaskę na nadgarstku przez kilka godzin dziennie, przez trzy kolejne dni. Każdy z uczestników prowadził dziennik obserwacji, opisując swoje wrażenia, a także rutynę pielęgnacyjną. Wyniki pokazały, iż bliska obecność roślin wywołała w nich silne emocje.

Projekt LivingLoom żywe ubrania / Źródło: Hybrid Body LAB

Badani mówili choćby o „intymnej więzi” z kiełkującą rośliną – kiedy ją podlewali, sami zaczynali odczuwać pragnienie i robili łyk wody. Poranna obserwacja świeżych pędów często przypominała im własne poczucie przebudzenia po relaksującym śnie. Użytkownicy czuli zadowolenie, gdy zauważyli zdrowy wzrost roślin. Co ciekawe, niektórzy z nich byli choćby zasmuceni, gdy któryś kiełek uschnął. Według ich opnii, było to tak osobiste przeżycie, które mogliby porównać do utraty bliskiego towarzysza codzienności.

Możliwe zastosowania

LivingLoom otwiera nowe pole dla ekologicznych technologii i mody. jeżeli chodzi o przykładowe zastosowania to przede wszystkim ubrania i dodatki. Potencjalni klienci mogą nosić opaski, kapelusze, a choćby sandały z tkanymi nasionami, które kiełkują na ciele. Takie „żywe akcesoria” zwracają uwagę i pozwalają być bardziej eko. To zastosowanie jest też najbardziej praktyczne, ponieważ na tych częściach garderoby mają stały dostęp do światła słonecznego.

Bezpośredni kontakt z żywymi roślinami może prowadzić do lepszego samopoczucia. Pielęgnacja LivingLoom uczy empatii – podobnie jak w przypadku dbania o domową roślinę. Noszenie tkaniny z kiełkami może redukować stres, a także budować więź z naturą. Opisywany projekt może zostać wykorzystany w cyfrowym rolnictwie lub monitoringu. Do hydrożelowej tkaniny można dodać czujniki śledzące wilgotność czy skład gleby, co umożliwi zdalny nadzór nad warunkami upraw na małą i dużą skalę.

Kupujesz na Shein lub Temu? UE szykuje nowe opłaty
ciekawostkiEkologianauka
Idź do oryginalnego materiału