Hartmut Schumacher 14 stycznia 2025 r
Google co roku wypuszcza nową wersję systemu operacyjnego dla telefonów z systemem Android. We wrześniu 2024 roku Google udostępnił kod źródłowy Androida w wersji 15 różnym producentom telefonów. Teraz zadaniem tych samych producentów jest dodanie własnych dodatków do systemu operacyjnego, przetestowanie go, a następnie dystrybucja jako aktualizacje na telefony (i tablety) swoich klientów. W zależności m.in. od zakresu produktów danego producenta, zanim aktualizacje faktycznie trafią na telefony, może minąć kilka miesięcy. Na kolejnych trzech stronach przybliżymy Państwu najważniejsze innowacje Androida 15.
Które urządzenia otrzymają Androida 15?
Smartfony i tablety z Androidem zwykle otrzymują nowe wersje systemu operacyjnego przez co najmniej dwa do trzech lat (licząc od momentu ich premiery). Niektórzy producenci (zwłaszcza Google i Samsung) obiecują choćby pięć, siedem lat – przynajmniej w przypadku niektórych modeli.
Producenci wstrzymują się jednak z oficjalnymi listami ujawniającymi, które modele otrzymają konkretnie aktualizacje Androida 15. Do chwili pisania tego tekstu listy modeli opublikowali następujący producenci: Google, Motorola, Xiaomi, OnePlus i Nothing.
Google na przykład zapewnia swoim telefonom Pixel z powrotem do generacji 6 aktualizacje do Androida 15. W Samsungu użytkownicy prawdopodobnie mogą spodziewać się odpowiednich aktualizacji z powrotem do generacji S21.
1.) Ochrona przed kradzieżą
Dzięki sztucznej inteligencji telefony z Androidem są teraz w stanie wykryć, kiedy ktoś próbuje je ukraść. Konkretnie oznacza to, iż telefon zauważa, kiedy zostaje wyrwany z ręki użytkownika, a złodziej próbuje uciec. telefon następnie automatycznie włącza blokadę ekranu, dzięki czemu można go ponownie używać tylko z ustawioną metodą odblokowania (np. PINem lub odciskiem palca).
Do wykrywania kradzieży telefon wykorzystuje czujnik ruchu, ale także sprzęt WLAN i Bluetooth.
W przypadku kradzieży telefona włącza się nowa funkcja „zdalnej blokady”. Umożliwia zdalne zablokowanie skradzionego lub zagubionego telefona, choćby jeżeli w danej chwili nie pamiętasz danych uwierzytelniających Google, ale przez cały czas masz pod ręką numer telefonu komórkowego telefona. Z tej funkcji możesz skorzystać po prostu odwiedzając stronę android.com/lock na innym urządzeniu.
Dostępna jest także nowa funkcja „Blokada urządzenia offline”. Zapewnia, iż smartfon automatycznie włączy blokadę ekranu, gdy przez dłuższy czas będzie offline. Tło: Doświadczeni złodzieje zwykle gwałtownie blokują dostęp do Internetu w skradzionym telefonie, aby uniemożliwić właścicielowi zdalne zablokowanie telefona lub usunięcie danych z urządzenia.
Na szczęście te funkcje ochrony przed kradzieżą nie ograniczają się do Androida 15: stopniowo dostają je również starsze telefony – poprzez aktualizację „Usług Google Play”. Minimalnym wymaganiem jest Android w wersji 10.
Funkcje możesz włączyć w ustawieniach systemu w obszarze „Google”. Następnie kliknij przyciski „Wszystkie usługi” i „Ochrona przed kradzieżą”.
2.) Chronione ustawienia systemowe
Dodatkowe funkcje ochrony mają na celu utrudnienie złodziejom dostępu do poufnych danych lub zresetowania skradzionych urządzeń. Wrażliwe ustawienia, takie jak karta SIM czy wyłączenie funkcji Znajdź moje urządzenie, są teraz chronione hasłem (lub, w zależności od preferencji, kodem PIN lub odciskiem palca). Po kilku nieudanych próbach logowania telefon zostaje zablokowany.
Ulepszona ochrona funkcji resetowania powinna także jeszcze bardziej utrudnić niż dotychczas reset telefona bez znajomości danych dostępowych do powiązanego konta Google.
W najbliższej przyszłości zostanie dodana funkcja o nazwie „Sprawdzanie tożsamości”. Ta opcjonalna funkcja wymaga uwierzytelnienia biometrycznego podczas uzyskiwania dostępu do ważnych ustawień systemu operacyjnego lub konta Google. Na przykład, jeżeli chcesz zmienić PIN lub wyłączyć ochronę przed kradzieżą. Ma to na celu zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi, choćby jeżeli Twój kod PIN lub hasło zostały wykryte.
3.) Cyfrowy sejf
Na urządzeniach z systemem Android 15 możesz skonfigurować „Profil poufny”. To osobny obszar, w którym możesz przechowywać aplikacje, których dane szczególnie chcesz chronić przed wzrokiem ciekawskich. Np. aplikacje z dziedziny finansów, randek czy mediów społecznościowych.
Możesz zabezpieczyć ten poufny profil dzięki metody blokowania stosowanej w całym telefonie. Lub inną metodą blokowania. Aplikacje znajdujące się w profilu poufnym nie pojawiają się na liście aplikacji. Dla dodatkowej ochrony możliwe jest użycie innego konta Google w profilu poufnym niż w profilu głównym.
Domyślnie profil poufny zostanie zablokowany dopiero po ponownym uruchomieniu urządzenia. Alternatywnie możesz zablokować ten profil za każdym razem, gdy blokujesz całe urządzenie w Ustawieniach. Lub pięć minut po automatycznym wyłączeniu ekranu.
Ważne ograniczenia: jeżeli zablokujesz profil poufny, znajdujące się w nim aplikacje zostaną zamknięte. W rezultacie nie możesz już wyświetlać powiadomień i nie możesz odbierać danych z podłączonych urządzeń (np. trackerów fitness).
Ponadto w profilu poufnym nie ma możliwości dodawania widżetów i skrótów do ekranu głównego telefona. Należy także unikać poleceń głosowych.
4.) Przypnij pasek zadań
Na urządzeniach z Androidem z dużym ekranem (takich jak tablety i telefony składane) system operacyjny wyświetla także pasek zadań w przeglądzie otwartych aplikacji, dzięki którego możesz gwałtownie przełączać się między często używanymi aplikacjami.
W systemie Android 15 można teraz stale widzieć ten pasek zadań, gdy aplikacja jest otwarta. Możesz to zrobić, po prostu dotykając długo łącznika między ikoną wyszukiwania a ikonami aplikacji na pasku zadań, a następnie aktywując opcję „Zawsze pokazuj pasek zadań” w małym oknie, które się pojawi.
5.) Parowanie aplikacji
Nowa funkcja „parowania aplikacji” przeznaczona jest także dla urządzeń z dużymi ekranami. Jest przeznaczony dla użytkowników, którzy dzielą ekran, aby wyświetlać okna dwóch aplikacji jednocześnie (w trybie „splitscreen”).
Nowa funkcja parowania ułatwia to zadanie. Ponieważ umożliwia zapisanie dwóch aplikacji, których często używasz razem, jako „pary aplikacji”. Następnie na stronie głównej urządzenia pojawi się nowy symbol, którego możesz dotknąć, aby gwałtownie i łatwo uzyskać dostęp do obu aplikacji jednocześnie.
Aby utworzyć taką ikonę pary aplikacji, po prostu otwórz przegląd aplikacji w trybie podzielonego ekranu i dotknij przycisku „Zapisz parę aplikacji” nad paskiem zadań.
6.) Lepszy podgląd z kamery
Wersja 15 systemu operacyjnego udostępnia aplikacjom aparatu nowy tryb automatycznej ekspozycji. To „Low Light Boost” optymalizuje ekspozycję strumienia podglądu w słabych warunkach oświetleniowych – tj. dane obrazu wykorzystywane między innymi do podglądu obrazu na żywo z kamery. Ma to sens i jest możliwe, ponieważ zwykły tryb nocny, który łączy kilka zdjęć zrobionych w krótkim odstępie czasu, oczywiście nie jest idealny do zdjęć na żywo.
Zaletą dla użytkownika jest po prostu to, iż może zobaczyć więcej szczegółów na podglądzie obrazu na żywo z kamery przy słabym oświetleniu niż wcześniej. Ponadto skanowanie kodów QR działa teraz lepiej w złych warunkach oświetleniowych.
7.) Wysyłaj wiadomości przez satelitę
Android 15 umożliwia aplikacjom komunikatorów (SMS i RCS) wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych za pośrednictwem połączenia satelitarnego. Oznacza to, iż możesz komunikować się choćby wtedy, gdy nie jest dostępne połączenie komórkowe lub Wi-Fi.
Oczywiście nie jest to tylko kwestia oprogramowania, ale wymaga również odpowiedniego sprzętu nadawczo-odbiorczego. telefony z serii Pixel 9 są już odpowiednio wyposażone. Posiadają funkcję „połączenia alarmowego przez satelitę”, która umożliwia wykonywanie połączeń alarmowych w formie tekstowej pod numerem 911 przez satelitę. Jednak na razie działa to tylko w USA.
8.) Ulepszenia za kulisami
W Androidzie 15 wprowadzono szereg innych innowacji, które nie są od razu zauważalne dla użytkowników, ale otwierają nowe możliwości dla twórców aplikacji. Na przykład funkcja zapewniająca automatyczne unikanie skoków głośności podczas przełączania między mediami audio i wideo. Dzięki temu użytkownicy nie muszą samodzielnie korygować głośności w takich sytuacjach.
Inny przykład: system operacyjny udostępnia teraz aplikacjom możliwość wykrywania, kiedy nagrywana jest zawartość ich ekranu. Dzięki temu aplikacje mogą informować o tym swoich użytkowników – na przykład przed wprowadzeniem lub edycją poufnych danych.