Test T-Phone 2 Pro – T-Mobile znacznie poprawił jakość swojego telefonu

4 miesięcy temu

T-Mobile wraz z rozbudową sieci 5G promuje swoje własne telefony, które mogą tą sieć obsłużyć. Są to urządzenia z niższej średniej półki, mające przede wszystkim przyciągnąć użytkowników atrakcyjną ceną. Poprzednie dwie generacje T-Phone z 2022 i 2023 roku trudno zaliczyć do udanych, ale początki zawsze są trudne. Wygląda jednak na to, iż powiedzenie „do trzech razy sztuka” się w tym wypadku sprawdziło - T-Phone 2 Pro okazał się telefonem bardziej udanym od swoich poprzedników. Dodatkowo operator zadbał, aby oferowany zestaw był bogaty. Za 1499 zł oprócz telefonu w konfiguracji 8/256 GB dostajemy też etui, szkło ochronne, ładowarkę 33W oraz słuchawki TWS. W zestawie znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria, więc nie ma potrzeby doliczania dodatkowych kosztów do ceny telefonu. Najważniejsze jest jednak to, iż 5G faktycznie działa i przynosi korzyści choćby w niedrogich telefonach jak T-Phone, co także udało się nam sprawdzić i potwierdzić.

Design

T-Phone 2 Pro ma dwutonowe wykończenie obudowy – tył jest matowy, a rama gładka i połyskliwa. Charakterystycznym akcentem wszystkich T-Phone'ów jest przycisk zasilania w kolorze magenta, nawiązujący do motywu kolorystycznego operatora. Na przycisku zasilania umieszczony został również czytnik linii papilarnych, który działa powtarzalnie i szybko. Jest to lepsze rozwiązanie od niższej klasy czytników umieszczonych pod wyświetlaczem w tanich telefonach.

T-Phone ma na wyposażeniu także gniazdo słuchawkowe oraz głośniki stereo. Głośniki mają całkowicie rozdzielony kanał lewy od prawego, nie mają jednak tej samej głośności i brzmienia. Głośnik na dolnej krawędzi ma wyraźnie wyższą głośność i pełniejsze brzmienie od tego po przeciwległej stronie. Da się to jednak zauważyć głównie, gdy gra tylko jeden kanał, podczas oglądania multimediów głośniki spełniają swoją funkcję całkiem dobrze.

Podoba mi się nowy projekt wyspy aparatów, która łączy się z krawędzią obudowy. Wygląda to o wiele lepiej niż w starszych modelach. Obudowa spełnia normę uszczelnienia IP54, jest więc odporna na deszcz i zachlapania.

T-Phone jest wykonany poprawnie, aczkolwiek jest kilka innych telefonów w podobnej cenie o ciekawym wykończeniu, np. Nothing Phone (2a) 5G.

Wyświetlacz

Ekran T-Phone’a ma przekątną 6,8 cala i został znacząco poprawiony w porównaniu do starszych modeli. Zamiast IPS dostajemy AMOLED, zamiast niskiej rozdzielczości HD otrzymujemy FHD+ 2436 x 1080. Na deser dostajemy odświeżanie 120 Hz zamiast standardowych 60 Hz.

Te zmiany były konieczne, aby T-Phone nie odstawał od konkurencji i dzięki nim nie ma się już do czego przyczepić. Kąty widzenia są bardzo dobre, jasność mogłaby być trochę większa, a ramki węższe, ale to samo można powiedzieć o innych modelach w podobnej cenie. Teraz dzięki nowemu ekranowi korzysta się z T-Phone 2 Pro przyjemnie.

Specyfikacja i system

T-Phone 2 Pro jest wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1, 8 GB RAM i 256 GB na system i pliki. Pamięć można rozszerzyć kartą microSD o pojemności do 2 TB.

W teście wydajności Antutu T-Phone uzyskał 507 tysięcy punktów. Nie jest to imponujący wynik, ale też wystarczający, aby komfortowo korzystać z telefonu. Czasem trzeba chwilę dłużej na coś poczekać, ale nie jest to sytuacja powtarzająca się notorycznie.

Najważniejsza jest w przypadku T-Phone łączność. Telefon jest wyposażony w modem 5G, WiFi 6e, NFC oraz dual SIM, w tym eSIM. Sprawdziłem prędkość sieci 5G będąc w swoim mieszkaniu i z kartą T-Mobile uzyskałem 825 Mbps pobierania oraz 133 Mbps wysyłania. To doskonały wynik, taki sam jak we flagowych modelach - nie ma tu pod kątem 5G żadnych kompromisów. Sama prędkość zbliża się do tego co oferuje najszybsze stałe łącze w mojej lokalizacji i przewyższa wyniki jakie uzyskałem na WiFi 6 na różnych telefonach.

Producent nie podaje dokładnej specyfikacji Bluetooth, ani systemu lokalizacji GPS. Sprawdziłem, jak działają czujniki i nie napotkałem żadnych problemów podczas rozglądania się w filmach 360. To oznacza, iż musi być zarówno sprzętowy akcelerometr jak i żyroskop, co wśród tańszych telefonów nie zawsze jest standardem.

System to czysty Android 14 z magentowym motywem operatora. W dniu pisania recenzji aktualizacje bezpieczeństwa pochodziły z maja, a więc były aktualne. Należy pochwalić T-Mobile za podanie szczegółowego planu wsparcia swojego urządzenia. Operator obiecuje 2 aktualizacje systemu oraz 5 lat łatek bezpieczeństwa, przy czym aktualizacje co miesiąc będą przez pierwsze trzy lata, a kolejne dwa lata co kwartał. Myślę, iż dla niedrogiego telefonu taki plan jest w porządku.

Cieszy również brak fabrycznie zainstalowanych śmieciowych aplikacji czy innych zbędnych modyfikacji. Jest tylko aplikacja T-Mobile, ale jest przydatna dla wszystkich użytkownika korzystającego z usług tego operatora i nie sprawia problemów. Wiem bo korzystam z niej również prywatnie, poza testami T-Phone’a.

Zestaw aparatów

T-Phone 2 Pro ma zestaw 4 aparatów z tyłu obudowy, z czego dwa są użyteczne, trzeci to aparat makro o rozdzielczości zaledwie 2 megapikseli, a czwarty służy do pomiaru głębi sceny. Najważniejszy jest główny aparat o rozdzielczości 50 megapikseli, który po raz pierwszy w serii T-Phone otrzymał stabilizację optyczną. Uzupełnia go aparat szerokokątny o rozdzielczości 5 megapikseli. Przedni aparat do selfie ma rozdzielczość 16 megapikseli.

Główny aparat, podobnie jak wyświetlacz, został znacząco ulepszony w porównaniu do starszych modeli. Zdjęcia może nie zachwycają, ale też nie dają powodów do ciągłych narzekań. Dość dobrze oceniam rozpiętość tonalną i szczegółowość. Zdjęcia nocne, o ile mają w kadrze światła neonów, także są w porządku.

Znacznie słabiej wypada aparat szerokokątny. Jest dużo mniej szczegółowy. Na pewno nie da się tych zdjęć wykadrować ani przybliżyć, aby dostrzec więcej szczegółów. jeżeli w kadrze nie ma za dużo tekstur i detali, jak choćby kostki brukowej, to w niektórych wypadkach zdjęcia wychodzą akceptowalne. Co do zasady jednak unikałbym aparatu szerokokątnego i trzymał się głównego w większości wypadków.

Telefon nagrywa wideo 1080p oraz 2K. W obu wypadkach nagranie jest stabilizowane, co jest istotną zaletą – niektóre niedrogie telefony nie mają żadnej formy stabilizacji. Niestety szczegółowość nagrań nie jest zbyt duża, bez względu na ustawioną rozdzielczość. Nie ma również możliwości przełączania się pomiędzy aparatami podczas nagrywania.

Bateria

T-Phone 2 Pro jest wyposażony w baterię o pojemności 5000 mAh. Telefon obsługuje 25W ładowanie przewodowe oraz 15W ładowanie bezprzewodowe, które jest rzadko spotykane na tej półce cenowej. Dołączona do zestawu ładowarka ma moc 30W i dwa gniazda – jedno USB C i jedno USB A, możemy więc podłączyć dowolny rodzaj kabla. Samej ładowarki nie testowaliśmy, bo jest ona dołączana przez operatora do zestawu sprzedażowego, ale nie znajduje się w pudełku z telefonem.

T-Phone 2 Pro może strumieniować wideo z jasnością ekranu ustawiona na 50% z serwisu YouTube przez około 20 godzin, co jest dobrym wynikiem. Znajdziemy sporo telefonów ze średniej półki, które rozładują się o kilka godzin wcześniej. Można jednak znaleźć telefony, które w podobnej cenie obsłużą szybszy standard ładowania przewodowego.

Podsumowanie

T-Phone 2 Pro to jeden z najtańszych telefonów obsługujących eSIM i 5G. To też znacznie lepszy telefon od swoich poprzedników. Największe ulepszenia dotyczą jakości wyświetlacza i głównego aparatu – oba te elementy nie odstają od konkurencji. Nasz test potwierdził, iż T-Phone 2 Pro pozwala w pełni wykorzystać prędkość sieci 5G, dorównując szybkością najlepszym telefonom. Jak uwzględnimy ładowanie indukcyjne, głośniki stereo, długie wsparcie i bogaty zestaw sprzedażowy to cena 1499 zł sprawia wrażenie uzasadnionej.

Do minusów można zaliczyć przeciętną wydajność, jakość aparatu szerokokątnego i małą szczegółowość nagrywanego wideo. Wygląd telefonu sam w sobie nie jest minusem, bo telefon dobrze się prezentuje, ale są telefony wyglądające jeszcze ciekawiej, jak choćby Nothing Phone (2a) 5G.

Najważniejsze dla T-Mobile jest prawdopodobnie to, iż ma w swojej ofercie telefon, do którego wyboru nie mamy powodu zniechęcać. Wśród niedrogich propozycji z eSIM i 5G całkowicie się obronił. jeżeli na eSIM nam nie zależy to wybór będzie większy, ale wciąż nie czyni to z T-Phone 2 Pro złego wyboru, co niekoniecznie można było powiedzieć o starszych generacjach T-Phonów.

Idź do oryginalnego materiału