#TechMix VOL. 357 (przegląd tygodnia)

1 dzień temu

Mamy kolejny piątek, czyli tradycyjny już moment na podsumowanie ostatnich siedmiu dni w świecie najnowszych technologiach. Dotrwałem do 350 (!!) przeglądu w konwencji subiektywnego zestawienia ciekawszych premier i nadchodzących zapowiedzi. Blogową uwagę skupiam na kilku najciekawszych według mnie segmentach: przenośnych i ubieralnych urządzeniach, Internecie Rzeczy, smart domu, czy nowych rozwiązaniach. Wszystko w tematycznych sekcjach, z kilkoma kącikami ciekawostek i z przekierowaniami do pozostałych zestawień publikowanych w ciągu tygodnia. #TechMix vol. 357 to czterdziesty tydzień 2024 roku, a w nim m.in.:

Zobacz też poprzedni #TechMix vol. 356 – Orion AR (foto: mega.com)X
  • jest nowy pierścień Oura Ring 4
  • Gemini Live dociera na wszystkie Androidy
  • nowy update może brickować starsze Galaxy!
  • Galaxy S24 FE też z siedmioma latami Androida
  • Apple zmniejsza produkcję iPhone’ów 16

Zapraszam na recap tygodnia! Przegląd ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 28.09-4.10.2024 roku, ale i poprzednich przeglądów (wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych).


1. #PstryknięteFonem

Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a iż amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych telefonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na

, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę):

Sprawdź też ostatni: cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #146

Google Zdjęcia z edytorem AI dla video

Google cały czas rozszerza możliwości swoich narzędzi dla mobilnych urządzeń, szczególnie dużo robi w obrębie aplikacji związanych z obrazem. Aplikacja Google Zdjęcia zyskała kolejne funkcje wykorzystujące zdolności algorytmów AI. Tym razem dla edycji video. Nowe funkcje trafiły zarówno aplikacji dla Androida, jak i iOS. W programie pojawiło się automatyczne przycinanie filmików, dopasowanie światła, zmiany prędkości i dodawanie nowych efektów. Widzę też automatykę zbliżania, czy efektów spowolnienia. Uwzględniono też Wszystko w obrębie „presetów”. W przypadku Androidów poprawiono narzędzia do precyzyjniejszego przycinania nagrań.

Video editing just got easier in Google Photos with new updates rolling out!

We’ve redesigned the video editor to bring new editing tools front and center. Find and use them in a snap! pic.twitter.com/PuWXxvJ3dx

— Google Photos (@googlephotos) September 23, 2024


2. Pierścień Oura Ring Gen 4 (projekt tygodnia)

Było więcej niż pewne, iż w roku debiutu Galaxy Ringa pojawi się odpowiedź lidera segmentu inteligentnych pierścieni – fińskiego Oura. Producent przedstawił właśnie smart obrączkę czwartej generacji. Ich najnowszy Ring Gen 4 jest nieco smuklejszy, lżejszy i po prostu ładniejszy, a także w pełni tytanowy. Oprócz tego otrzymał więcej lepiej obsadzonych czujników z nową technologią Smart Sensing poprawiającą skuteczność pomiarów. Gadżet otrzymał precyzyjniejsze analizy, nową aplikację, kilka nowych opcji wykończenia i chyba więcej rozmiarówek. Moim zdaniem już poprzednik dysponował lepszymi rozwiązaniami od pierścienia Samsunga, ale Oura postanowiło udoskonalić swoją propozycję, by lepiej walczyć z molochem z Seulu.

O pierścieniu napisałem więcej w oddzielnym artykule: Oura Ring Gen 4


Kącik liczb tygodnia:

  • 357 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
  • 1951 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (ponad pięć i pół roku)
  • 10250 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
  • 5 – tyle lat aktualizacji Androida oferuje nowa Motorola Moto G75 5G
  • 7 – tyle lat aktualizacji Androida oferuje Galaxy S24 FE (jak reszta S24)
  • 40 – ponad tyle języków ma wspierać asystent konwersacji Gemini Live w przeciągu kilku najbliższych tygodni
  • 102 mln $ – taką karę w Irlandii otrzymała Meta za przechowywanie haseł w pliku tekstowym (naruszenie RODO)
  • 1500 ppi – taką gęstość pikseli mogą mieć ekrany OLED tańszych gogli Apple Vision (Pro mają 3391 ppi) | wg TheElec
  • 2025 – w połowie tego roku premierę mogą mieć tańsze Apple Vision | DigiTimes i źródeł The Elec i Kuo
  • 1.75 mm – tak wąską ramkę ma Meizu Lucky 08 (marka słynęła kiedyś z wdrażania bezramkowości)
  • 5 – tyle sensorów może otrzymać Huawei Mate 70 Pro | wg przecieków
  • 3 – do tyle minut wydłużono posty w ramach YouTube Shorts (update 15 października)
  • 155 vs 190$ – tyle kosztują topowe układy mobilne Dimensity 9400 (MediaTek) i Snapdragon 8 Gen 4 (Qualcomm) – to spore różnice (20%) w obrębie finalnych kosztów telefonów | wg Digital Chat Station
  • 96 – tyle lat kończy już marka Motorola

Cheers to 96 years of Motorola . Making history one flip at a time! pic.twitter.com/0kmKgX6oLz

— motorola (@Moto) September 25, 2024

  • 14 000 $ – tyle kosztuje specjalnie pozłacany (24k) wariant Huawei Mate XT Ultimate od Caviar
  • 88 – w tylu sztukach przygotowano limitowaną, pozłacaną wersję Huawei Mate XT Ultimate (jest to szczęśliwa liczba w kulturze chińskiej). Model przeznaczony wyłącznie na rynek Państwa Środka
  • 2025 – w tym roku możliwy debiut pierwszego smart ekranu Apple | wg Marka Gurmana
  • 2025 – w tym roku Samsung może zacząć pobierać pieniądze za wybrane funkcje Galaxy AI
  • 10000 – tyle elektrycznych pojazdów (SU7) sprzedało Xiaomi (kolejny taki miesiąc dla marki)
  • 3.1GHz – taki zegar mają główne rdzenie chipu Exynos 2400e od Samsunga (o 100Hz niższy od 2400)
  • 3 mln – o tyle sztuk Apple obniża grudniowe zamówienia produkcyjne na iPhone’y 16 (bardzo prawdopodobne, iż z uwagi na mniejsze zainteresowanie przez ograniczenia dostępności Apple Intelligence) | wg 9to5mac
  • Q2 2025 – w tym kwartale Google może wydać Androida 16 (znacznie wcześniej niż zwykle)
  • Q1 2025 – w tym kwartale Apple odświeży iPhone’a SE (4 gen) i iPada Air (4 GEN) | wg Marka Gurmana
  • 50 mln – tyle kolejnych użytkowników aktywnych tygodniowo ma już ChatGPT (już ponad 250 mln)
  • 8 – tyle nowych języków pojawi się w transkrypcji w Apple Podcasts (bez PL) | wg iCulture.nl

3. Robot GR-2 (technologie tygodnia)

W ostatnich miesiącach zauważyłem wyraźniejszą rywalizację w humanoidalnych odmianach robotów. Segment rozwija się już od dłuższego czasu, ale właśnie w kilku ostatnich kwartałach część marek przedstawiła efekty swojej pracy (mniej więcej podobny okres potęguje wrażenie zwiększonej konkurencji). Fourier Intelligence z Szanghaju prezentuje drugą generację swoich robotów. GR-2 demonstruje swój potencjał lekko rok po pierwszym modelu z lipca 2023. Nowy model jest większy, silniejszy i ma upgrade zdolności manualnych w rękach. Poprawił się udźwig, ale i bardziej subtelne akcje. Tego typu urządzenia mają docelowo pomagać seniorom, zwłaszcza w krajach gwałtownie się starzejących (sporo regionów zachodu).

GR-2 jest wyższy od bezpośrednich rywali. Myślę też, iż należy do jednych z silniejszych, a być może precyzyjniejszych w ofercie usług. Oczywiście zadań trzeba robota nauczyć, ale hardware jest do dyspozycji (potrafi całkiem sporo). Być może szybkość manipulacji robo-rękami nie jest najlepsza, ale poziom swobody większy. Ruchy dłoni mogą być dynamiczniejsze w uchwycie (co prezentuje załączony filmik). Każda z rąk udźwignie obiekty do 3 kg. Niestety wciąż zakresowi możliwości robota w zakresie manipulacji jest daleko do tych ludzkich. Nie oszukujmy się, branża humanoidalnych robotów dopiero raczkuje, ale zdecydowanie przyspiesza, co widać po wzrastającej liczbie konkurentów. Fourier wyprodukował niewielki wolumin modeli developerskich pierwszej generacji. Na szczęście poziom zainteresowania robotami wzrasta, m.in. w programach naukowych, więc jest szansa, iż zobaczymy niedługo jakieś konkretniejsze wyniki badań nad zdolnościami robo-humanoidów. Swoje na pewno zrobią tu algorytmy AI, które napędzają coraz wiele branż.


4. Gemini Live na wszystkich Androidach (aplikacja tygodnia)

Google wdraża Gemini etapowo i fragmentarycznie. Model AI został podzielony na różne zakresy (głównie różnicowane zdolnościami). Gemini Live to asystent do rozmów w czasie rzeczywistym, którego możliwości oferowano dotąd w opcji płatnej. Od połowy września wirtualnych rozmówca (któremu można choćby przerywać, by doprecyzować kontekst dla bardziej swobodnej, naturalnej konwersacji) zaczął trafiać do darmowej wersji serwisu. Proces stopniowego udostępniania Gemini Live właśnie się zakończył i jest oferowany znacznie szerzej. Google ograniczył go do Androidów i na razie wyłącznie języka angielskiego. Ay asystent pojawił się też w waszej apce, musicie zmienić język w programie Gemini na angielski.

Live is now available for all Gemini users in English on the Android app. We can’t wait for you to try it.

— Google Gemini App (@GeminiApp) September 30, 2024

Przypomnę, iż początkowo Gemini Live było oferowane wyłącznie w Pixelach 9 i płatnej subskrypcji Gemini Advanced. W niedalekiej przyszłości Gemini Live zastąpi Asystenta Google lub ten drugi wchłonie jego znacznie ciekawsze zdolności. EDIT: z najnowszych informacji wynika, iż w przeciągu najbliższych tygodni technologie obejmą ponad 40 kolejnych języków, a na jednym urządzeniu będzie można stosować dwa jednocześnie. Szkoda, iż nie określono tej listy. Na razie nie wiadomo, o które języki chodzi. Miejmy nadzieję, iż wśród nich będzie też polski.


Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:

W tej sekcji szybki rzut oka na najważniejsze debiuty, ale i zapowiedzi nadchodzących premier. Tym najlepszym poświęcam trochę więcej miejsca w podpunktach, a wybranym choćby oddzielne artykuły.

  • gamingowy tablet Lenovo Legion Y700 (2024) – w najnowszej generacji odświeżony o Snapdragona 8 Gen 3. Globalnie powinien dotrzeć na rynek na początku 2025 roku (na razie tylko Chiny)
  • smartfon Infinix Hot 50 4G
  • biznesowa Motorola ThinkPhone25 oraz ogólny telefon moto g75 5G
  • słuchawki Sony LinkBuds Fit, LinkBuds Open i głośnik LinkBuds Speaker
  • hybrydowy zegarek Garmin Lily 2 Action z GPS
  • smartfon Lava Agni 3 z ekranikiem 1.74″ na tyle obudowy (Indie)
  • smart pierścień Oura Ring Gen 4 z nowymi czujnikami
  • ZAPOWIEDŹ; 14 października premiera vivo X200, X200, X200 Pro Mini (Chiny)
  • PRZECIEK: 20 października premiera serii Xiaomi 15 | wg leaksterów z Weibo
  • PRZECIEK: 20 października premiera serii Honor Magic 7 | wg leaksterów z Weibo
  • ZAPOWIEDŹ; 22 października Huawei pokaże serię nova 13 (poprzednik debiutował znacznie później, bo w grudniu – to kolejna linia Androidów, które przyspieszają premierę) | wg UncleKanshan na Weibo
  • ZAPOWIEDŹ: 25 października premiera Galaxy Fold6 Special Edition (Korea Pd)
  • PRZECIEK: w marcu 2025 premiera Google Pixeli 9a | wg źródeł AndroidHeadlines

Exclusive: The Google Pixel 9a May Launch Sooner Than You Think!

— Android Headlines (@Androidheadline) October 3, 2024


5. Lava Agni 3 (smartfon tygodnia)

Lava to mało znana dla polskiego konsumenta marka telefonów. Kojarzę ją, ale o modelach tych Androidów nie piszę na blogu zbyt często (może z raz przy okazji jakiegoś unikatowego rozwiązania). Najnowszy model telefonu przykuwa jednak uwagę rzadko spotykanym na rynku rozwiązaniem. Agni 3 proponuje mały ekranik w tylnym module obok zestawu aparatów. Przypomina to trochę koncepcję z testowanego przeze mnie kilka lat temu Xiaomi Mi 11 Ultra. Wyświetlacz AMOLED 1.74″ ma pomóc w wykonywaniu selfie lepszymi, tylnymi obiektywami. O ile propozycja Xiaomi była high-endowa, tak ta Lavy jest przystępniejsza. telefon to średniopółkowiec za ok. 330€ (w przeliczeniu z 30 tys. rupii). Na razie oferowany wyłącznie w Indiach. Jego specyfikacje są całkiem ciekawe: chip Dimensity 7300X, ekran AMOLED (1.5K z 120Hz), potrójny aparat z po 50 mpx z OIS i tele oraz sensorem ultra wide. Do tego m.in. dźwięk z Dolby Atmos i programowalnym przyciskiem Action Key.

Sprawdź też ostatni przegląd: smartfony tygodnia #142


6. Garmin Lily 2 Active (wearable tygodnia)

Garmin odświeżył jedną z wersji swoich hybrydowych smart zegarków. Lily 2 Active to nowa wariacja smartwatcha dla pań, które szukają stylowego modelu wskazówkowego z ukrytym w cyferblacie ekranie do inteligentnych funkcji, ale bez poprzedniego kompromisu w ramach monitorowania aktywności. Innymi słowy, najnowszy model jest skierowany do aktywniejszych kobiet. W Garmin Lily 2 Active jest równie elegancki, ale tym razem nie pozbawiany GPS. Amerykański producent dorzuca zatem zdolności lokalizowania GNSS, a więc śledzenie tras bez potrzeby zabierania ze sobą telefona (z którego wcześniejsze generacja zaciągały informacje o położeniu). Koperta Active ma też dwa przyciski do wygodniejszej obsługi sportowych funkcji, nowe tryby sportowe (golf i kolarstwo stacjonarne) oraz wydłużony z 5 do 9 dni czas pracy.

Większość pozostałych opcji i ogólne przeznaczenie pozostało bez zmian. Funkcje fitness i monitorowanie zdrowia nie są aż tak zaawansowane jak w pozostałych smart zegarkach sportowych marki Garmin, ale dysponują najważniejszymi standardami. Jest Body Battery, monitorowanie stresu, krokomierz, analizy wypoczynku (snu ze sleep scores), czy przewidywania spalanych kalorii. W zegarku znajdziemy też trenera Garmin Coach. Nie zabraknie też powiadomień oraz płatności zbliżeniowych przez Garmin Pay. W Polsce Lily 2 Active widzę za 1509 zł, czyli o 300 zł więcej od drugiej generacji bez usprawnień.

Sprawdź też ostatni przegląd: wearables tygodnia #133


Kącik ciekawostek tygodnia:

A tutaj zbiór ważnych, acz „telegraficznych” komunikatów ze świata nowych technologii. Co w trawie piszczy? Co się dzieje na rynku? Co interesującego nadciąga na rynek? Co nas w najbliższym czasie czeka? Informacje z branży.

  • serwis 9to5Google ostrzega, iż starsze telefony Galaxy (S10, Note 10, a choćby M51 i A90) mogą cierpieć na brickowanie przy najnowszych aktualizacjach – warto się z nimi wstrzymać!
  • kontekstowe smart odpowiedzi trafiają do Gmaila (w wybranych językach)
  • HMD żegna chyba brand Nokii na terenie Europy (znikają z listy produktów marki)
  • nadchodząca seria Oppo Find X8 otrzyma magnetyczne akcesoria (pojawi się cały ekosystem)
  • Apple wycofuje się z planów finansowania OpenAI (podobno rozważano aż 6.5 mld $) | wg The Wall Street Journal
  • Microsoft zamyka projekt headsetu HoloLens (nie będzie go już rozwijać) | wg UploadVR
  • w nowych iPhone’ach 16 Pro łatwiej będzie wymienić baterię (zdejmowana jest tylna część obudowy, więc nie ryzykujemy zniszczenia wyświetlacza) | zauważyłem w nowych nagraniach otwierania telefonu przez iFixit

Did the entire Apple lineup get the repair-friendly treatment? Today, let’s take a deep dive into the iPhone 16 Pro to find out. Full teardown below. /> —#iFixit pic.twitter.com/H8NYXLiYSR

— iFixit (@iFixit) October 1, 2024

  • Oppo i OnePlus znów zbanowane na terenie Niemiec (znów chyba z uwagi na naruszenie patentów Nokii)
  • Mozilla upublicznia Thunderbird dla Androida (na razie jednak jako rebrandowana wersja aplikacji K-9 Mail)
  • zegarki Wear OS z LTE mają otrzymać wsparcie wysyłania wiadomości RCS (do tej pory choćby niezależnie działające modele wymagały do tego sparowania ze telefonem) | odkrył Android Authority w aplikacji Google Messages v20240926 beta
  • na początku 2025 roku Apple odświeży iPada Air (nowy chip, lepszy aparat) i iPhone’a SE (z Face AI, „bezramkowym” ekranem oraz obsługą Apple Intelligence) | wg Marka Gurmana
  • Google Obiektyw zyskał kolejne sztuczki AI, m.in. dla video i głosu

7. Smart ekran od Apple w 2025? (smart home tygodnia)

O smart ekranie od Apple mówi się już od kilku lat. Segment tych urządzeń dla inteligentnego domu obejmuje różne rozwiązania, bo zarówno w formacie łączącym smart głośnik z wyświetlaczem, jak i tryb tabletowy (tu coraz częściej we współpracy ze stacją w formie głośnika). Rynek podejrzewa, iż spółka z Cupertino też ma chrapkę na udział w tym segmencie, szczególnie, iż posiada przecież smaartdomową platformę, Siri do obsługi mieszkania, czy HomePoda z trybem huba. Mark Gurman z Bloomberga kolejny już raz wspomina o smart displayu marki Apple. Według niego producent opracowuje dwa różne warianty tego gadżetu dla Apple Dom. Jeden z nich miałby zadebiutować już w 2025 roku.

Moja wizualizacja HomePoda z ekranem od Apple. Tak może wyglądać smar ekran z homeOS. Połaczyłem obrazki iPada z Homepodem (źródło obu z apple.com)

Ten HomePod z ekranem może otrzymać wariację zintegrowaną z ekranem na stałe (mniejszy panel) oraz w odmianie z mechanicznym ramieniem, na którym obsadzony byłby większy wyświetlacz. Oba typu urządzeń są już dostępne w rozwiązaniach konkurencji. W tym drugim przypadku np. w modelu Amazon Echo Show 10 trzeciej generacji. w którym dzięki podobnej konstrukcji panel podąża za domownikiem (kieruje w jego stronę ekran, co sprzyja video połączeniom). Gurman twierdzi, iż w obu modelach dostępne będą rozwiązania Apple Intelligence, na które w przyszłym roku marka będzie mocno stawiać.

Sprzęt ma działać na platformie homeOS, a z czasem wchłonąć tvOS dla Apple TV. Sugeruje to mocny związek między tymi urządzeniami, a więc szansę na integrowanie rozwiązań w zakresie obu. Zakładam, iż interfejs będzie powiązany z aplikacjami i serwisami Apple, nie tylko tymi dla domu (od Face Time po kalendarze). Wątpię jednak w aplikacje. Będą to raczej widgety. Domyślam się, iż Apple nie chce takim urządzeniem zastąpić „przypadkiem” iPada… Tablet Apple z mocowaniem na HomePodzie byłby równie praktyczny, a choćby praktyczniejszy. High-endowa opcja w okolicach 1000$ ma ujrzeć światło dzienne dopiero w 2026 roku.

Sprawdź też ostatni przegląd: smart home tygodnia #123


8. Epic Games pozywa Google i Samsunga (gaming tygodnia):

Niedawno Epic powrócił ze swoimi pierwszymi (starymi) tytułami do iOS (w Europie – dzięki nowym regulacjom w UE) oraz do Androidów (m.in. Fortnite). Epic Games Store wciąż nie jest jednak wygodny w instalacji mobilnych gier m.in. na telefonach z systemem Google. W Kalifornii firma pozwała Samsunga i Google za utrudnianie oferowania usług. Chodzi o tzw. gatekeeping przed sklepikami third-party. W lipcu Epic usunęło swoją bibliotekę z Galaxy Store z uwagi na Auto Blocker w systemie z nakładką One UI 6.1.1. Uniemożliwiał on wgrywanie aplikacji developerów firm trzecich. Można zainstalować gry z zewnątrz wyłączając bloker, ale proce ma aż 21 etapów i nie jest zbyt szybki. Może to zniechęcać użytkowników telefonów do przeprowadzenia skomplikowanych działań (choć pewnie większość chcąc pograć na Samsungach poświęci chwilę czasu i sobie poradzi).

Epic Games Store na iOS i Androida (foto: epicgames.com)

Epic Games w grudniu zeszłego roku wygrało w sądzie spór z Google w sprawie antykonsumenckich praktyk (nadużywania pozycji monopolistycznej w kwestiach dystrybucji aplikacji), więc i tym razem upomina amerykańskiego giganta o stosowanie w swoich systemach odpowiednich wytycznych (również wobec sklepików urządzeniach partnerów OEM). Jak odpowie Google i Samsung? Zobaczymy. Na sporach tracą głównie gracze (bo pazerni giganci chcą zarobić, a nie oddawać zarobki sklepikom third-party).

Sprawdź też ostatni przegląd: mobilne granie #169


9. Duovox Ultra Pro i Vision (crowdfunding tygodnia):

Mam sporo frajdy przeglądając crowdfundingowe platformy, bo właśnie na takich stronach trafiają się ciekawsze gadżety, o które czasem ciężko na sklepowych półkach. Twórcy nietypowych rozwiązań szukają tam wsparcia finansowego potrzebnego do realizacji pomysłów. Na Indiegogo znalazłem kolejne generacje monokularów z noktowizją od Duovox. jeżeli dobrze pamiętam, o wcześniejszych już na blogu wspominałem. Tym razem firma proponuje od razu dwa gadżety. Odmianę Ultra Pro z kolorowym podglądem nocnych warunków oraz Vision jako przystawkę do telefona. Flagowy moduł korzysta z o 60% większego sensora (CMOS 1/1.79″ z f/0.8 „super aperture”) z redukcją szumów i poprawami jakości obrazu. Co ciekawe, odwzorowaniu kolorów nie pomaga wcale AI, a specjalna technologia marki.

Gadżet przechwytuje obraz w 1080p i ma czułość do 0.0001 luxa! Wciąż z tym samym doświetleniem 850-nm IR z siedmioma poziomami „zasięgu”. Optyka ma 10x zbliżenie i jeszcze 10x cyfrowe. Obraz jest wyświetlany na własnym ekraniku, ale można go też przesłać na telefon przez Wi-Fi do apki Duovox. Ten mniejszy wariant – Duovox Vision – to przystawka na USB-C do telefona. Rozszerzy widzenie dzięki f/0.9 o night vision, którego normalnie nie znajdziemy w telefonach (chyba, iż tych specjalistycznych). W crowdfundingu urządzenia startują od 99$. Są planowane na grudzień.

  • Znalezione na Indiegogo
  • Sprawdź też ostatni: najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 137

10. Szukam dobrych produktów

Każdy z Was liczy na pewno znaleźć na moim blogu porady i sugestie odnośnie wyboru najlepszego sprzętu, aplikacji lub serwisu/usługi. Staram się przedstawiać najciekawsze propozycje w różnych porównaniach i zestawieniach. Zawężać listy do najciekawszych zestawień i wskazywać cechy wyróżniające lub je psujące. Piszę na blogu o wadach i zaletach mnóstwa urządzeń. Nie zawsze jestem jednak w stanie śledzić potencjał każdego z segmentów branży nowych technologii. Ja też czasem potrzebuję rady.

Szukam informacji na temat mniej znanych kategorii i bazuję przy researchu na wiedzy innych użytkowników/blogerów/influencerów. Wpadłem na pomysł, by o zdanie zapytać też Was – czytelników. Też jesteście klientami wielu różnorodnych gadżetów. Stworzyłem listę swoich najbliższych zakupów, przy których potrzebuję porady i zdania. Może akurat pomożecie mi z wyborem najlepszego modelu? Planuję ten materiał utrzymywać przy życiu przez sukcesywną aktualizację o kolejne urządzenia.

Czytaj więcej: tych produktów poszukuję


11. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.

Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.

Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co interesującego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!

Idź do oryginalnego materiału