
Na pierwszy rzut oka wyglądała jak zwykły smar. Gęsta, czarna maź wypływająca z osi sterowej badawczego statku R/V Blue Heron gwałtownie jednak okazała się czymś znacznie niezwyklejszym.
Analizy laboratoryjne wykazały, iż w tej niepozornej substancji kryją się mikroorganizmy nieznane dotąd nauce.
Zaskakujące znalezisko na pokładzie Blue Heron
Pod koniec sierpnia 2024 r. jednostkę Blue Heron wprowadzono do stoczni w Cleveland na rutynowy przegląd i naprawę śruby. To właśnie wtedy załoga odkryła, iż z osi sterowej sączy się dziwna maź przypominająca smołę. Nie pachniała ropą naftową, nie zostawiała tłustego filmu na wodzie, nie paliła się w ogniu. Najbardziej zaskoczyło to, iż nie przypominała żadnej znanej załodze substancji technicznej. Nikt nie potrafił wyjaśnić, skąd wzięła się w miejscu, które według konstrukcji powinno być chłodzone wyłącznie wodą z jeziora.
Jak czytamy na łamach Popular Science, zaintrygowany tym znaleziskiem Doug Ricketts z Uniwersytetu Minnesoty Duluth zaniósł kubek z napisem ship goo do tamtejszych laboratoriów. Mikrobiolog Cody Sheik początkowo nie spodziewał się żadnych rewelacji, jednak wstępne sekwencjonowanie DNA ujawniło coś naprawdę sensacyjnego. W próbce wykryto kilkadziesiąt genomów, z których część reprezentuje nie tylko nowe gatunki, ale wręcz nowe rodzaje mikroorganizmów. Jednego z nich wstępnie ochrzczono jako ShipGoo01, a innego ShipGoo002. Co ciekawe, część mikroorganizmów wykazuje podobieństwo do tych spotykanych w szybach naftowych czy w miejscach skażonych węglowodorami.
Nowy świat pod sterami
Na ten moment badacze próbują rozgryźć, czym tak adekwatnie jest ship goo. Być może mikroby czerpią energię z metalu, może z materii organicznej z jeziora, a może w grę wchodzi całkiem inny, nieznany proces. Wiadomo natomiast jedno – w tym niewielkim, odizolowanym ekosystemie działają w unikalnym, tlenowo‑beztlenowym balansie. I choć próbka została pobrana tylko raz to Sheik uważa, iż podobne biologiczne niespodzianki mogą kryć się w ukrytych zakamarkach innych statków na całym świecie.
Historia ship goo pokazuje, iż niezwykłe odkrycia mogą czekać na nas dosłownie wszędzie, choćby na końcu wału sterowego statku.
*Grafika wprowadzająca wygenerowana przez AI