![](https://smartniej.pl/wp-content/uploads/2025/02/smart-home-141-JBL-Horizon-3-300x300.jpg)
Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co interesującego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, iż w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.
- Gemini na smart telewizorach i Google Home
- Hannspree Hybri Monitor z transfleksyjnym ekranem
- Plantaform – domowy automatyczny mini ogródek
- Fujifilm ZUH6000 – projektor z obrotową optyką
- Anker Solix Solar Beach Umbrella, czyli parasol solarny
- Sonos zaoferuje w tym roku własny set-top box?
- JBL Horizon 3 – głośnik z Ambient Light
- prezentacja produktowa Amazona pod koniec lutego
1. Gemini na smart telewizorach i Google Home
W trakcie targów CES 2025 w Las Vegas Google zademonstrowało rozwiązania algorytmów Gemini dla smart telewizorów oraz aplikacji Google Home. W obu tych platformach już od dawna dostępny był Asystent Google, ale amerykański gigant chce dostarczyć w tych systemach również Sztuczną Inteligencję. W przypadku smartdomowego serwisu chodzi o wzbogacenia opcji konwersacji. Gemini w ramach Google Home ma oferować swoje możliwości m.in. w obrębie kamerek i smart ekranów Nest. Oczywistą zaletą ma być bardziej intuicyjne tworzenie zapytań oraz komend (a nie uruchamiania akcji według formułek, których trzeba się uczyć).
Kilka przykładów? Demo na CES pokazywało uruchamianie muzyki bez podawania tytułu, np. przez określanie jej po filmie, w którym się ją słyszało. Zaprezentowano też kontekstowe zapytanie na bazie nagrań kamerki. Świetna opcja do odszukiwania pilota. Po zapytaniu Gemini „hey Google, co stało się z pilotem do TV?” algorytmy prześledzą zapis i spróbują podpowiedzieć. Asystent z ulepszeniami Gemini dotrze do pierwszych użytkowników wyłącznie jako preview do subskrypcji Nest Aware, ale dobrze wiedzieć, czym niebawem zacznie dysponować platforma Google Home.
Z kolei Gemini AI na smart TV ma zadebiutować w telewizorach marki TCL. Chiński producent ogłosił to właśnie na targach CES w Las Vegas. Opcje AI mają podnieść sposób interakcji użytkownika z telewizorem. Nowe TCL z czujnikami mają wyświetlać treści rozpoznając domownika, czyli dopasowując content pod indywidualne preferencje. Od wiadomości, aż po pozycje kalendarza. Także asystent głosowy będzie inteligentniejszy przy rozmowach i zapytaniach. Podobnie jak w przypadku Google Home ma być naturalniejszy, bo reagujący na bardziej złożone prompty. Zakładam, iż skorzysta tu mi.in. sterowanie smart domem. Mikrofony w TV mają zastąpić te w pilocie, więc telewizory TCL będą niejako ogromnymi wersjami smart ekranów. Kiedy i w jakich telewizorach pojawi się Gemini? Trzeba jeszcze poczekać.
2. Hannspree Hybri Monitor z transfleksyjnym ekranem
Praktycznie wszystkie dostępne na rynku monitory mają własne podświetlenie. To standard, bez którego nie wyobrażamy sobie użytkowanie ekranu. Dominują technologie LCD i OLED, ale ostatnio dołączyły też propozycje E Ink, dzięki którym oczy odpoczywają od nadmiernego migotania. Tajwańskie Hannspree proponuje monitor transfleksyjny, czyli nie emitujący światła. Hybrydowy model wymaga zewnętrznego źródła światła, ale w razie słabych warunków ma opcję doświetlającą (jest zalecana, gdy otoczenie generuje tylko 1000 luxów).
Hybri Monitor otrzymał 16.7 mln kolorów i szczytowe odświeżanie na poziomie 75Hz. Przekątna ma 23.8 cala, rozdzielczość 1920 x 1080, a czas reakcji ustalono na 5 ms. Ekran można obracać. Ma oczywiście komplet portów: HDMI, DisplayPort i VGA. Nie zabraknie wbudowanych głośniczków. Co ważne, brak podświetlenia pozwala oszczędzić choćby do 80% energii, porównując ze zwykłym LCD. Cena: ok. 900$. Na razie nie określono międzynarodowej dostępności.
3. Plantaform – domowy automatyczny mini ogródek
Przez mój blog przetoczyło się już sporo inteligentnych ogródków do użytkowania wewnątrz mieszkania. Jest kolejny. Plantaform zaprojektowano do tych samych celów, czyli wygodnej obsług w domowym zaciszu oraz szybszych wzrostów uprawianych przypraw. Urządzenie jest spore, ale biorąc pod uwagę przeznaczenie można używać wobec niego określenia mini. Automat względem konkurencji ma ciekawą zaletę. Generuję mgiełkę poprawiającą warunki uprawy (stosują tzw. fogponikę wymyśloną przez NASA), czym zmniejsza zużycie wody. Kanadyjski startup oferuje swój wynalazek z kapsułkami, więc nie obędzie się bez dodatkowych wydatków. Aplikacja służy do ich aktywacji oraz dopasowania ustawień w obrębie automatyzacji nawadniania, przepływu powietrza, oświetlenia, no i temperatury. W telefonie znajdziemy też przypomnienia o uzupełnieniu zbiornika z wodą.
Twórcy obiecują szybszą uprawę od tej tradycyjnej, lepsze wykorzystanie warunków i składników odżywczych oraz czystą przestrzeń. Plantaform wyceniono na 500$ (w tej cenie oczywiście pakiet składników odżywczych oraz 15 kapsułek. W sumie do wyboru jest sześć różnych opcji odnośnie uprawy. Producent proponuje zarówno przyprawy, ale i miksy sałatkowe, czy jadalne kwiaty. Kapsułki i proszki do uprawy dokupimy po ok. 20-30$.
4. Fujifilm ZUH6000 – projektor z obrotową optyką
Segment projektorów jest dziś nie tylko bardzo konkurencyjny, ale i bogaty w odmiany. Praktycznie do każdego mojego przeglądu trafia jakaś interesująca jednostka. Tym razem mocno wyróżniająca się na tle wszystkich pozostałych. Fujifilm udoskonalił swój projekt rzutnika z obrotową optyką, który rozwija już od 2018 roku. ZUH6000 to już chyba czwarta propozycja z tej rodziny, ale pierwsza z tak wysoką rozdzielczością. Laserowe 4K jest tu oferowane w bardzo oryginalnym podejściu. Moduł optyczny jest obrotowy, co umożliwia elastyczniejszą instalację projektora. Przypomina trochę peryskop. Odgina się o 90 stopni, by potem dać jeszcze 360-stopniową regulację rzutu. Fujifilm zagwarantuje jasność na poziomie 6000 lumenów i 1.5x lepsze odwzorowanie kolorów w porównaniu do poprzednika. Nie podano jeszcze ceny, ale przeznaczenie jest bardziej biznesowe, więc tanio nie będzie. Premierę ustalono na czerwiec.
5. Anker Solix Solar Beach Umbrella, czyli parasol solarny
Targi CES to nie tylko premiery kolejnych generacji typowej elektroniki, ale też okazja do zaprezentowania bardziej unikatowych rozwiązań. Anker przywiózł do Las Vegas parasol z panelami słonecznymi. Marka już od lat rozwija ofertę mobilnych akumulatorów i generatorów energii, a teraz przygotowała coś uzupełniającego. Solix Solar Beach Umbrella to parasol turystyczny wyposażony w perowskitowe ogniwa solarne (PSC). Zaoferują choćby 100W i porty USB-C, co pozwoli ładować na plaży (lub wycieczce) mobilne urządzenia, ale i utrzymać przy życiu nową chłodziarkę Solix EverFrost 2 Electric Cooler. Oczywiście wyłącznie w naprawdę słoneczne dni. Technologia PSC jest o 30% wydajniejsza od aktualnych ogniw słonecznych w mocnym słońcu i 2x wydajniejsza niż normalne panele w słabszych warunkach. Do tego produkcja takich ogniw jest tańsza.
Solix Solar Beach Umbrella jest składana. Ma 215 cm wysokości i 190 cm rozpiętości. Otrzymała certyfikację szczelności na poziomie IP67. Plan sprzedaży to lato tego roku, czyli w sam raz na sezon. Niestety nie określono jeszcze ceny.
6. Sonos zaoferuje w tym roku własny set-top box?
Sonos przeżywa ciężki okres, ale sam się o to prosił. Największy dramat (także dla użytkowników platformy) rozpoczął się od niesamowicie marnego przeprojektowania aplikacji obsługującej systemy audio. Teraz czytałem o zwolnieniach pracowników, które pewnie wynikały z ciosu jaki sama dostarczyła sobie znana z multi-roomowych rozwiązań marka. Spróbuję zatem napisać o Sonos coś pozytywnego. Po sieci krążą donośne plotki, iż producent szykuje się w tym roku do wprowadzania na rynek pierwszego w swojej ofercie set-top boxa, czyli przystawki rozszerzającej funkcje TV. Moduł ma kosztować choćby 400$, no i oczywiście dysponować funkcjami streamingu. Mark Gurman z Bloomberga przekonuje, iż sprzęt jest opracowywany już od 2023 roku. Początkowo miał kosztować 100-200$, ale teraz podawany jest zakres 300-400$. To naprawdę dużo. Taki Apple TV 4K z Wi-Fi kosztuje ok. 130$. Pod koniec zeszłego roku Sonos miał rozwinąć ofertę o dwa nowe urządzenia, ale okoliczności wymusiły przesunięcie premier. Możliwe, iż chodziło właśnie o boxa.
Set-top box powinien otrzymać wsparcie Sonos Voice Control, obsługę znanych serwisów streamingowych, no i pewnie odpowiednio wygodne (tu pauza…) integrowanie urządzenia z systemami nagłośnienia (m.in. tymi od Sonos). Spodziewam się też wielu portów HDMI (łącznie z passthrough) oraz jakiegoś pilocika w alternatywie do obsługi głosowej. Jasnym jest, iż przesył dźwięku do sondbarów marki powinien być tu bez żadnych lagów. Serwis The Verge zaznacza, iż w takim urządzeniu na pewno pojawi się port Ethernet i najnowsze Wi-Fi 7. Czy set-top box odratuje markę i przywróci jej poprzedni wizerunek?
7. JBL Horizon 3 – głośnik z Ambient Light (z okładki)
Jeszcze jedna zaległość z targów CES w Las Vegas. JBL przyjechał na expo z wieloma nowymi urządzeniami. Wśród nich jeden zaciekawił mnie bardziej. To głośnik Horizon 3. Jak widzicie na załączonym obrazku, gadżet przypomina budzik, ale został wzbogacony o specjalne doświetlenie pomagające zachować rutynę w kwestiach snu. Dźwięk stereo może zrelaksować specjalnymi materiałami audio, a całość (wraz z pracą LED) jest programowane do naszego rytmu funkcjonowania.
Horizon 3 dysponuje też łącznością Bluetooth 5.3 oraz najnowszymi protokołem Auracast. Będzie też łatwy w parowaniu z innymi urządzeniami Harman i JBL. Doświetlenie można personalizować po swojemu. Nie tylko w kwestii barwy, ale i temperatury. Gadżet jest zatem rodzajem hybrydy budzika z lampką nocną. Budzenie można połączyć z przyjemnym dźwiękiem alarmu. W apce JBL One są różne motywy, m.in. szum oceanu. Aha, przydatne będzie radio FM i porty USB-C to uzupełniania energii telefona. Premiera dopiero w maju. Głośnik wyceniono na 140€.
8. Prezentacja produktowa Amazona pod koniec lutego
Jesienią zeszłego roku dość niespodziewanie nie odbyła się oczekiwana, coroczna prezentacja produktowa marki Amazon. Amerykański gigant miał pewne problemy z ulepszeniami Alexy, której obiecywał przecież opcje znane z najnowszych chatbotów o znacznie wyższym stopniu kontekstowego rozumienia konwersacji. Nowa linia produktów i być może Alexa nowej generacji zadebiutują 26 lutego. Właśnie na ten dzień Amazon zaplanował jakieś nowe wydarzenie. Notka rozsyłana wśród mediów nie zdradza niczego poza datą eventu. „See what’s next” sugeruje jednak zapowiedź planów wydawniczych w obrębie urządzeń i serwisów amerykańskiego giganta. Zakładam, iż firma poradziła sobie z problemami technicznymi związanymi z wdrażaniem opcji generatywnej AI i teraz zobaczymy, co interesujące dorzuci Sztuczna Inteligencja w nowym etapie rozwoju Alexy. Wśród nowych urządzeń mogą pojawić się kolejne smart głośniki i słuchawki. Czekam!
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
9. Roboty sprzątające na 2025 rok (zestawienie tygodnia)
Rynek autonomicznych odkurzaczy i robotów sprzątających obserwuję od dawna, ale nigdy na blogu nie publikowałem zestawienia najciekawszych modeli na dany sezon. Podobne listy buduję w obrębie wielu różnych segmentów, ale mimo testów wielu różnych robotów, nigdy jeszcze nie publikowałem przeglądu rynkowej oferty. Styczniowe targi CES zmobilizowały mnie do przygotowania listy najciekawszych robotów dbających o nasze podłogi. 2025 rok będzie pod tym względem wyjątkowy. Targi w Las Vegas zapowiedziały mnóstwo jednostek, które wniosą do branży coś nowego. Zebrałem te propozycje i pokazałem, jak rozwijać się będzie rynek w najbliższych dwunastu miesiącach. Zapraszam do lektury.
Czytaj więcej o: roboty sprzątające w 2025 roku
10. Dziesięć lat Alexy – podsumowanie dekady z asystentką głosową Amazona
W listopadzie Alexa skończyła dziesięć lat. Śledzę jej rozwój od pierwszego Echo jaki Amazon wprowadził na rynek. Asystentka głosowa przeszła przez tę dekadę sporo zmian, ale największe dopiero przed nią. Przygotowałem podsumowanie ostatnich dziesięciu lat rozwoju Alexy. Przyjrzałem się też potencjalnym poprawkom, które czekają ją w 2025 roku. Tryb „Alexa, Let’s Chat” miał zadebiutować na dziesięciolecie istnienia wirtualnego pomocnika, ale wdrażanie generatywnych usprawnień w ramach wyższej inteligencji asystentki okazał się większym wyzwaniem. Liczę, iż w przyszłym roku będę mógł zaktualizować ten artykuł o konkretne rozwinięcia umiejętności Alexy.
Przeczytaj: ewolucja Alexy (jak przez dekadę zmieniała się asystentka Amazona)
11. Testy Yale Linus L2 i Smart Keypad 2 z czytnikiem palca
Od kilku tygodni relacjonuje swoje testy trzech nowych inteligentnych modułów w ramach Mojego Smart Domu. Wymieniam właśnie smart zamek na nowszą generację Linusa od Yale, a wraz z nim wzbogacam wejście o trzy nowe opcje dostępowe do wejścia: czytnik NFC w postaci krążka Yale Dot oraz klawiaturę Yale Smart Keypad 2 z czytnikiem palca. W tym tygodniu skończyłem pisać materiał z pełnym opisem doświadczeń i uwag na temat tego zestawu. Przygotowałem go w formie porównania z pierwszą generacją zamka. Wybrałem taki format wpisu, by pozwolić wam lepiej zrozumieć wprowadzone przez producenta udoskonalenia. Czy są praktyczne? Czy warto wymienić wcześniejszą wersję na tę nowszej generacji? Jak sprawdziły się w całym zestawie Yale Dot i Smart Keypad? Zapraszam do lektury.
Przeczytaj mój test smart zamka Yale Linus L2
12. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki pic.twitter.com/lEjASObw69
— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
13. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, iż od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
14. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze telefonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
15. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na telefonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeżeli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, iż czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub