Samsung Galaxy A55 w teście: Tego się nie spodziewałem

prawica.net 7 miesięcy temu

Samsung wypuścił na rynek nowy flagowy model średniej klasy – Galaxy A55. Choć cena telefonu komórkowego nieznacznie spadła w porównaniu do poprzednika, firma poczyniła znaczne ulepszenia. Galaxy A55 zaskoczył mnie w teście w wielu miejscach. Ale przez cały czas jest kilka placów budowy.

Samsung Galaxy A55 w teście: podsumowanie

Ocena GIGI: 8,3 / 10

Samsung dostarcza Galaxy A55. Prawie wszystkie uwagi krytyczne wobec poprzednika zostały wyeliminowane. Nowa generacja zapewnia doskonały wyświetlacz, wysoką wydajność i długą żywotność baterii. Wszystko to zamknięte jest w wysokiej jakości obudowie z metalu i szkła, która swoim wyglądem nawiązuje do znacznie droższych telefonów z wyższej półki. Ponadto telefon komórkowy jest przez cały czas wodoodporny i będzie otrzymywać aktualizacje systemu przez pięć lat.

Negatywnie uderzyły mnie bardzo szerokie ramki wokół wyświetlacza, słaby czytnik linii papilarnych i brak funkcji AI. To drugie Samsung wprowadził w telefonach Galaxy S24. Ale to było to. Samsung ostatnio bardzo pozytywnie mnie zaskoczył Galaxy A50.

Cena 479 euro jest niższa od poprzednika, ale pomimo wielu usprawnień wydaje się nieco za wysoka. Ale nie powinno tak pozostać długo. Gdy tylko cena Samsunga Galaxy A55 spadnie poniżej 400 euro, będę zdecydowanie polecał ten telefon komórkowy.

Samsunga Galaxy A55

Teraz cena może być wyższa. Cena na dzień 30.03.2024 12:31

Zalety:

WyświetlaczWybór materiałuWydajnośćKamera Żywotność bateriiGwarancja aktualizacji 5 lat

Niedogodności:

Czytnik linii papilarnych Brak zasilacza w zestawie

Wybór materiałów jest przekonujący

Wysokiej jakości metalowa ramka Samsunga Galaxy A55 robi ogromną różnicę. (Źródło obrazu: GIGA)

Jedną z moich największych krytyki Galaxy A54 (test) była plastikowa ramka. Telefon wydawał się po prostu tani za cenę prawie 500 euro. Samsung mnie usłyszał i Galaxy A55 ma metalową ramkę, który pod względem jakości nie musi ukrywać się przed dużo droższym iPhonem. Dzięki kanciastej ramce Galaxy A55 przypomina niemal telefon Apple. Już samo dotknięcie przycisków robi różnicę.

Bardzo podoba mi się wybrzuszenie przycisków z boku. Tylko przyciski w Samsungu Galaxy A55 są umieszczone stanowczo za wysoko. (Źródło obrazu: GIGA)

Z metalową ramą przynosi Samsung przenosi Galaxy A55 na nowy poziom. Nie da się go już porównywać z tańszymi urządzeniami klasy A, ale można go wręcz porównać do Galaxy S24 Lite. kilka brakuje, bo i inne obszary zostały znacząco ulepszone, o czym możecie przeczytać poniżej.

Wyświetlacz z grubymi ramkami

Grube krawędzie wokół wyświetlacza Samsunga Galaxy A55 mogłyby być nieco węższe. (Źródło obrazu: GIGA)

Nadal nie jestem do nich tak entuzjastycznie nastawiony bardzo grube ramki wokół ekranu. Już wtedy widać, iż jest to telefon komórkowy ze średniej półki. Nie spodziewam się wyświetlacza z dwoma krawędziami, ale w tym przedziale cenowym można dostać coś nieco węższego. Może to również sprawić, iż telefon komórkowy będzie nieco bardziej kompaktowy.

Samsung zdecydował się na zamontowanie w Galaxy A55 wyświetlacza o przekątnej 6,6 cala. Telefon komórkowy znacznie rośnie w porównaniu do swojego poprzednika o przekątnej 6,4 cala. W połączeniu z grubymi krawędziami wyświetlacza jest prawie tak duży jak mój Pixel 8 Pro (test) z przekątną 6,7 cala.

Wyświetlacz Samsunga Galaxy A55 jest czytelny choćby w pełnym słońcu. (Źródło obrazu: GIGA)

Do samego wyświetlacza nie mam zastrzeżeń. Panel Super AMOLED o rozdzielczości FHD+ i jasności na poziomie 1000 nitów jest absolutnym sukcesem. Kolory są wyświetlane świetnie i tyle można przez cały czas wyraźnie odczytać choćby w bezpośrednim świetle słonecznym. To tutaj słabnie wiele telefonów komórkowych średniej klasy. Samsung wyznacza nowy punkt odniesienia wraz z ekranem Galaxy A55. Zniknęły komiczne perspektywy poprzednika.

Czytnik linii papilarnych jest denerwujący

Samsung nie zrobił sobie wielkiej przysługi w kwestii optycznego czytnika linii papilarnych. Po pierwsze, jest zainstalowany zbyt nisko. Podczas odblokowywania jedną ręką, najcięższy telefon komórkowy może łatwo wyślizgnąć się z dłoni. Ponadto Czujnik słabo rozpoznaje moje dwa kciuki. Kilkakrotnie zapisywałem ponownie odciski palców, ale wcale nie było lepiej. Poziom wykrywalności według mnie wynosi około 60 do 70 procent. To po prostu za mało jak na taki telefon. Być może Samsung poprawi to poprzez aktualizację.

Turbo odpaliło

Galaxy A55 to pierwszy telefon Samsunga klasy A, który działa naprawdę płynnie. (Źródło obrazu: GIGA)

Wydajność Galaxy A54 w codziennym użytkowaniu nie zachwyciła mnie. Samsung ma wrażenie, iż w Galaxy A55 włączył turbo. Telefon komórkowy działa naprawdę gwałtownie w życiu codziennym. Udało mi się choćby dobrze z nim pracować podczas jednoczesnego konfigurowania i ładowania aplikacji w tle. Nigdy nie spotkałem się z taką wydajnością w żadnym telefonie Samsunga klasy A. Dlatego też moja ocena z góry jest taka, iż ​​wygląda jak Galaxy S24 Lite.

Zarówno w aplikacjach, jak i podczas grania Telefon komórkowy działa bardzo gwałtownie przez większość czasu. Z jednej strony możemy za to podziękować nowemu układowi Exynos 1480, który zapewnia większą moc. Z drugiej strony istnieje również interfejs One UI 6.1, który przeszedł wiele optymalizacji wydajności i animacji w porównaniu do wersji 6.0. Możesz to poczuć wszędzie i przez cały dzień.

Dopiero czujnik odcisków palców psuje tę przyjemność z wysokiej wydajnościjeśli telefon nie odblokuje się natychmiast. Naprawdę mam nadzieję, iż Samsung może to poprawić dzięki aktualizacji oprogramowania.

Brak funkcji AI

Samsung ponownie preinstalował niektóre aplikacje na Galaxy A55. (Źródło obrazu: GIGA)

One UI 6.1 bardzo przypomina poprzednie wersje. Tu i tam trochę się zmieniło. Największa innowacja, czyli Galaxy AI, nie jest dostępna w Galaxy A55. Samsung wprowadził funkcje AI w telefonach Galaxy S24, ale dostarcza je tylko do urządzeń z najwyższej półki. Chciałbym, aby zaimplementowano przynajmniej funkcje AI działające za pośrednictwem chmury, jeżeli wydajność na telefonie komórkowym nie jest wystarczająca. Z drugiej strony rozumiem, iż Samsungowi zależy na zachęceniu ludzi do zakupu droższych telefonów.

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z telefonu komórkowego Samsung, od razu znajdziesz adekwatną drogę. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym użytkownikiem, One UI jest intuicyjny i działa solidnie. Jak zawsze, niektóre programy typu bloatware są preinstalowane, ale trzeba z tym żyć. Ogólnie One UI 6.1 wydaje się nieco dojrzalszy i po prostu działa płynniej.

Galaxy A55 to pierwszy telefon Samsung obsługujący płynne aktualizacje. Nowe wersje systemu instalują się w tle i możesz dalej bez przeszkód korzystać z telefonu komórkowego. Po ponownym uruchomieniu nowa wersja jest już dostępna. To duża zaleta.

Jakość aparatu nieznacznie się poprawiła

W Samsungu Galaxy A55 przez cały czas brakuje teleobiektywu. (Źródło obrazu: GIGA)

Samsung na tym polega Galaxy A55 ma aparat główny o rozdzielczości 50 MP, ultraszerokokątny 12 MP i makroobiektyw 5 MP. Tego ostatniego nigdy nie zrozumiem. Telefon komórkowy kosztujący 480 euro mógł być również wyposażony w 3-krotny teleobiektyw. Z przodu znów mamy aparat 32 MP.

Muszę to przyznać Podczas mojej sesji zdjęciowej pogoda była bardzo niesprzyjająca. Padał intensywny deszcz i częściowo padał grad. Ale takie chwile też chcą zostać uchwycone na zdjęciach, a jakość obrazu można ocenić całkiem nieźle. Jestem całkiem zadowolony z wyników. Zdjęcia przy słabym oświetleniu mogłyby być jeszcze lepsze i czasami ostrość nie była adekwatna, ale ogólnie zdjęcia wyglądają całkiem nieźle:

Dostępny jest 10-krotny zoom, ale należy go używać tylko w sytuacjach awaryjnych. Do ustawionego 4-krotnego zoomu powiedziałbym, iż jakość obrazu jest w miarę w porządku. W zakresie od 4,1x do 10x jakość obrazu ulega znacznemu pogorszeniu.

Żywotność baterii jest imponująca

Żywotność baterii Galaxy A55 jest lepsza niż jego poprzednika. (Źródło obrazu: GIGA)

Samsung po raz kolejny instaluje w Galaxy A55 akumulator o pojemności 5000 mAh. W połączeniu z nowym procesorem osiągam nieco dłuższy czas pracy baterii niż w Galaxy A54. W tamtym czasie czas wyświetlania przy włączonym 120 Hz wynosił około siedmiu godzin. Z Galaxy A55 dostałem osiem godzin lub więcej. To wystarczy na dwa dni lub dłużej. Wszystko zależy od tego, co z tym zrobisz.

Ładowanie przez cały czas działa tylko przy mocy 25 watów. Samsung nic tutaj nie zmienił. Pełne naładowanie telefonu zajmuje ponad godzinę. Zasilacz nie jest dołączony. Musisz kupić to osobno, jeżeli go nie masz. Telefonu komórkowego w dalszym ciągu nie można naładować bezprzewodowo.

Szybka ładowarka Samsung o mocy 25 W

Teraz cena może być wyższa. Cena na dzień 30 marca 2024 r., godzina 2:38

Co Samsung mógłby zrobić lepiej z Galaxy A56?

Mimo iż w teście Galaxy A55 bardzo mi się podobał, to można było poprawić następujące punkty:

Cieńsze krawędzie wyświetlacza, teleobiektyw zamiast obiektywu makro, funkcja ładowania bezprzewodowego

Mogę sobie wyobrazić, iż Samsung w pewnym momencie wdroży te rozwiązania, aby uczynić telefon komórkowy jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Oceny szczegółowo

KategoriaOcena (maks. 10)Zrównoważony rozwój8Przetwarzanie, działanie i design9Wyświetlacz8Kamery7Oprogramowanie9Wydajność8Telefonia i dźwięk8Przechowywanie8Bateria i życie codzienne9Razem8.3

Uwaga: Kategoria „Zrównoważony rozwój” liczy się jako 10 procent oceny ogólnej.

Idź do oryginalnego materiału