Ośrodki i centra kultury stają się dzisiaj miejscami prawdziwie interdyscyplinarnej kultury i mogą pochwalić się niezwykle szeroką funkcjonalnością. W ich strukturach funkcjonują baseny, sale widowiskowe, hale sportowe, sale teatralne, amfiteatry, sale koncertowe, a także kina.
Zarówno do tych działających już od dawna, remontowanych i modernizowanych jak i do projektowanych i budowanych od zera dostarczane są rozwiązania zapewniające najwyższą jakość obrazu i znakomity, wielokanałowy dźwięk w najbardziej aktualnych standardach.
Takim przykładem jest sala kinowa w Sieradzkim Centrum Kultury, w której system kinotechniki zaprojektowała firma Awaco Project sp. z o.o. sięgając znów po sprawdzone rozwiązania marki Barco oraz urządzenia Harman Professional, znajdujące się w Polsce, w dystrybucji ESS Audio.
Modernizacja Sieradzkiego Centrum Kultury rozpoczęła się w 2021 roku i głównym celem całego zadania była rozbudowa obiektu, budowa nowej Sali kinowej, pracowni artystycznych oraz zaplecza administracyjnego. Nowopowstała inwestycja została połączona z istniejącym budynkiem SCK – Teatrem Miejskim, przy pomocy łącznika podwieszonego nad ciągiem pieszym i ma kształt litery „L”. Główne wejście zostało zlokalizowane od strony placu Przed Teatrem Miejskim, ale do obiektu można również wejść przez dwa wejścia od strony ul. Warszawskiej.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09360.jpg)
Armia wzmacniaczy kinowych JBL LA4-D, JBL MA4-D i JBL SA4-D.
W foyer położonym na parterze znalazły się dwie klatki schodowe, które prowadzą na piętro, bufet, kasa, zaplecze sanitarne. Przestrzeń wieńczy duży, przeszklony dach doświetlający całą, tą otwartą, powitalną, reprezentacyjną przestrzeń. W części zachodniej nowego obiektu zlokalizowano sale muzyczne oraz miejsca do prób. Na piętrze umiejscowione zostaną pracownie plastyczne, rzeźby, malarstwa i ceramiki.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09261.jpg)
W kabinie projekcyjnej, przy monitorze umożliwiającym podgląd wyświetlanych na kinowym ekranie treści, zainstalowano ścienny zestaw głośnikowy, bazujący na konstrukcjach JBL Control 25-1L, który daje operatorowi możliwość podsłuchania tego co dzieje się w sali. Jest to najważniejsze ze względu na fakt, iż kabina została wyposażona w okna, szczelnie izolujące dźwięk między nią a widownią.
Od strony ul. Warszawskiej powstała trzykondygnacyjna część budynku, w której zlokalizowane zostały sala plastyczna wraz z pomieszczeniem technicznym, pomieszczenia magazynowo-gospodarczo-socjalne oraz właśnie sala kinowa. Może ona pomieścić 100 osób, została zaopatrzona w nowoczesny, potężny projektor laserowy oraz system nagłośnieniowy, obsługujący najnowsze standardy dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos, co sprawia, iż jest to najnowocześniejsza przestrzeń kinowa w promieniu kilkudziesięciu kilometrów i jedna z najlepszych, poza głównymi, największymi ośrodkami miejskimi.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09149.jpg)
. Za dekodowanie wielokanałowego dźwięku odpowiedzialny jest procesor Dolby Atmos Cinema Processor CP950A.
Sala została wyposażona w składaną trybunę, którą można w zależności od potrzeb zsuwać i rozsuwać, co oznacza, iż sala spokojnie może być wykorzystywana również w innych scenariuszach zastosowania np. jako przestrzeń balowa czy klubowa.
Realizacją prac budowlanych w ramach rozbudowy SCK, budową budynku połączonego łącznikiem z istniejącym budynkiem Teatru Miejskiego oraz rozbiórką istniejących obiektów zajęła się pochodząca z sieradza firma Defero Sp. z o.o.
Za zaprojektowanie całego systemu kinotechniki oraz instalację urządzeń i uruchomienie nowego kina, stworzonego po przebudowie SCK odpowiedzialna była firma Awaco Project sp. z o.o.. o ile chodzi natomiast o departament audio, wszystkie wdrożone w nowej instalacji w Sieradzu rozwiązania związane z dźwiękiem dostarczyła firma ESS Audio.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09305.jpg)
Jako efektowe głośniki surround zostały w tej instalacji wykorzystane zestawy JBL 9300 i JBL 9310.
Słuchacz pośrodku akcji
W nowej sali kinowej Sieradzkiego Centrum Kultury został wdrożony najnowocześniejszy system wielokanałowego dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. W tym celu przestrzeń została uzbrojona w kilkadziesiąt zestawów głośnikowych.
Za ekranem zostały zainstalowany trzy zestawy średnio-wysokotonowe JBL 3732-M/HF, wsparte zestawami niskotonowymi JBL 3739. Dodatkowo za przetwarzanie niskich częstotliwości odpowiadają cztery kolumny niskotonowe JBL 3183F zainstalowane w rogach sali, pod sufitem oraz potężny subwoofer JBL5628 o mocy 4kW, bazujący na dwóch głośnikach 18”. Jako efektowe głośniki surround zostały tutaj wykorzystane zestawy JBL 9300 i JBL 9310, natomiast kanały Atmos są obsługiwane przez zainstalowane nad widownią dwudrożne, efektowe zestawy głośnikowe JBL SCS8 i JBL SCS12.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09312.jpg)
Nowa sala kinowa w Sieradzkim Centrum Kultury, może równocześnie pomieścić 100 widzów.
Ponadto w kabinie projekcyjnej, przy monitorze umożliwiającym podgląd wyświetlanych na kinowym ekranie treści, zainstalowano ścienny zestaw głośnikowy, bazujący na konstrukcjach JBL Control 25-1L, który daje operatorowi możliwość podsłuchania tego co dzieje się w sali. Jest to najważniejsze ze względu na fakt, iż kabina została wyposażona w okna, szczelnie izolujące dźwięk między nią a widownią.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09302.jpg)
Trzeba przyznać, iż tak wiele głośników, w stosunkowo niedużej przestrzeni robi olbrzymie wrażenie.
Moc wzmacniaczy
Wszystkie te głośniki są zasilane przy pomocy czterokanałowych wzmacniaczy kinowych JBL LA4-D (jedna sztuka), JBL MA4-D (osiem sztuk) i JBL SA4-D (cztery sztuki). Ponieważ sygnały audio między kabiną projekcyjną, a dokładnie procesorem Dolby Atmos Cinema Processor CP950A i amplifikatornią gdzie zainstalowane zostały wszystkie wzmacniacze, są przesyłane przy pomocy protokołu Dante, w tej samej szafie rack, umieszczony został również konwerter BSS BLU-DAN odpowiedzialny właśnie za zmianę sygnałów Dante na BLU link, a więc standard przy pomocy którego komunikuje się większość rozwiązań z grupy Harman Professional, włączając w to oczywiście zastosowane wzmacniacze.Oczywiście biorąc pod uwagę fakt, iż wszystkie rozwiązania zastosowane w tej realizacji komunikują się w oparciu o sieć, nie mogło zabraknąć również odpowiedniego switcha. Zastosowany został tutaj przełącznik sieciowy M4250-40G8XF-POE+.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09130.jpg)
Całe zadanie przełączania źródeł i wyboru adekwatnego sygnału do wyświetlenia przy pomocy zainstalowanego projektora ułatwia matryca AV all-in-one AMX DVX-2265-4K.
Bezkompromisowa maszyna
Nowa sala kinowa wchodząca w skład SCK to kolejna realizacja firmy Awaco Project sp. z o.o., w której specjaliści od kinotechniki zastosowali projektor marki Barco. O takim wyborze zdecydowała przede wszystkim znakomita jakość oferowanego przez te urządzenia obrazu, które sprawiają, iż referencyjna projekcja nie jest już tylko zarezerwowana dla największych multipleksów i ogromnych sale, ale można ją także uzyskać w znacznie mniejszych przestrzeniach kinowych. Wiodąca na rynku polskim firma zajmująca się projektowaniem, wyposażaniem i modernizowaniem m.in. kin już od wielu lat współpracuje z marką Barco i ma ogromne doświadczenie zarówno w projektowaniu systemów, których sercem są właśnie projektory producenta, ale także w instalacji, uruchamianiu i późniejszym serwisowaniu, co zapewnia nieprzerwaną pracę i gotowość do uruchomienia projektora, natychmiast, gdy tylko jest to potrzebne.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09166.jpg)
Zainstalowany w kabinie projekcyjnej w kinie w SCK projektor został wyposażony w moduł ICMP-X, który łączy funkcjonalność zintegrowanego procesora kinowego serwera multimedialnego i jest instalowany bezpośrednio w projektorze, co zmniejsza liczba wymaganego sprzętu w kabinie projekcyjnej i upraszcza konfigurację całego systemu.
W ramach tego projektu zastosowany został topowy, laserowy projektor marki Barco z serii SP4K, który zapewnia natywną obsługę rozdzielczości 4K z obsługą 120 klatek oraz wsparcie dla najnowszych standardów dźwięku wielokanałowego co było tutaj kluczowe.
Inwestor może być również pewien, iż wyświetlany obraz będzie miał dokładnie takie parametry jakich oczekiwali by hollywoodzcy twórcy i reżyser, a to wszystko dzięki technologii Barco ColorgenicTM, która zapewnia ponad 98,5% pokrycia przestrzeni barwowej Rec. 2020.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09368.jpg)
Oczywiście biorąc pod uwagę fakt, iż wszystkie rozwiązania zastosowane w tej realizacji komunikują się w oparciu o sieć, nie mogło zabraknąć również odpowiedniego switcha. Zastosowany został tutaj przełącznik sieciowy M4250-40G8XF-POE+.
Zainstalowany w kabinie projekcyjnej w kinie w SCK projektor został wyposażony w moduł ICMP-X, który łączy funkcjonalność zintegrowanego procesora kinowego serwera multimedialnego i jest instalowany bezpośrednio w projektorze, co zmniejsza liczba wymaganego sprzętu w kabinie projekcyjnej i upraszcza konfigurację całego systemu.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09295.jpg)
Kanały Atmos są obsługiwane przez zainstalowane nad widownią dwudrożne, efektowe zestawy głośnikowe JBL SCS8 i JBL SCS12.
Na pokładzie modułu ICMP-X znajdziemy bogaty wachlarz złączy co ułatwia jego integrację z innymi elementami systemu i zwiększa możliwości konfiguracyjne. Warto wspomnieć, iż dzięki olbrzymim zasobom, moduł jest w stanie zarówno odtwarzać obrazy 4K 2D jak i 4K 3D i to w 60 klatkach, dzięki czemu jest on przygotowany do rozbudowy systemu w przyszłości i może odpowiedzieć na zmieniające się wymagania sali kinowej.
Dzięki prostemu interfejsowi użytkownika „Barco Web Commander” projektorem można sterować zdalnie, programować kolejkę odtwarzanych treści i przygotowywać harmonogramy odtwarzania i pracy. Co ważne, projektor automatycznie wykrywa potencjalne problemy i błędy w jego pracy, informując i ostrzegając użytkownika o nieprzewidzianych zdarzeniach.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09290.jpg)
Za przetwarzanie niskich częstotliwości odpowiadają cztery kolumny niskotonowe JBL 3183F zainstalowane w rogach sali, pod sufitem oraz potężny subwoofer JBL5628 o mocy 4kW, bazujący na dwóch głośnikach 18”.
Twórcy systemu kinowego zadbali o to, aby w stworzonej sali nie tylko można było odtwarzać filmy zakodowane w tzw. paczkach DCP (Digital Cinema Package), ale także z innych nośników m.in. z zainstalowanego również w kabinie projekcyjnej odtwarzacza Blu-ray. Całe zadanie przełączania źródeł i wyboru adekwatnego sygnału do wyświetlenia przy pomocy zainstalowanego projektora ułatwia matryca AV all-in-one AMX DVX-2265-4K.
Aby wybór konkretnych ustawień kina i przywoływanie zapisanych scenariuszy było tak proste, jak to tylko możliwe został wdrożony panel dotykowy AMX VARIA-100 o przekątnej 10” oraz licencja sterowania systemem AV z poziomu tabletu AMX TPC-IPAD w tym przypadku dająca zdalny dostęp z poziomu urządzenia z logo nadgryzionego jabłka.
![](http://avintegracje.pl/wp-content/uploads/2025/01/DSC09415.jpg)
W szafie rack, umieszczony został również konwerter BSS BLU-DAN odpowiedzialny właśnie za zmianę sygnałów Dante na BLU link, a więc standard przy pomocy którego komunikuje się większość rozwiązań z grupy Harman Professional, włączając w to oczywiście zastosowane wzmacniacze.
Podsumowanie
Nowa sala kinowa, powstała w ramach rozbudowy Sieradzkiego Centrum Kultury, to przestrzeń zaprojektowana zgodnie z najnowszymi trendami i wyposażona w najnowsze dostępne na rynku rozwiązania technologiczne. Zasiadająca w niej 100 osobowa widownia może cieszyć się najwyższej jakości obrazem oraz wielokanałowym dźwiękiem w standardzie Dolby Atmos. Ponadto projektant systemu kinotechniki, firma Awaco Project sp. z o.o.. korzystając z rozwiązań pochodzących m.in. z portfolio grupy Harman Professional stworzył system umożliwiający proste i efektywne zarządzanie całym systemem, tworzenie kolejek wyświetlanych treści i automatyczne uruchamianie i wyłączanie całej instalacji, zgodnie z przygotowanym harmonogramem.
Chociaż wielokanałowe systemy kina domowego wciąż się popularyzują, przekątne wyświetlaczy znajdujących się w domach, a coraz częściej pojawiają się choćby w nich projektory, umożliwiające wyświetlenie obrazu w naprawdę imponującym rozmiarze, to jednak wciąż wyjście do kina jest dla wielu nie lada wydarzeniem, a obejrzenie najnowszych produkcji filmowych, a zgodnie z obietnicami zarządzających kinem takie właśnie obrazy będą tutaj prezentowane, jest zupełnie innym doznaniem niż włączenie serwisu streamingowego w domu. Dlatego o frekwencję w nowym kinie w Sieradzu jesteśmy spokojni!
Tekst: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: ESS Audio