Świat pracy zdalnej nieustannie się rozszerza. Praca w całkowicie zdalnym czy hybrydowym modelu jest już praktycznie drugą naturą. Na co dzień pracujemy z domu, samochodu czy choćby hotelowego lobby. Wciąż jednak wyzwaniem jest spowodowanie, by wszyscy uczestnicy spotkań online, w szczególności dołączający spoza biura, byli w równym stopniu włączeni w nurt pracy. w tej chwili największy stopień inkluzywności zapewnia wykorzystanie kamery z 360-stopniowym polem widzenia.
Taką kamerą jest Ricoh 360 Meeting Hub. Producent zagwarantował pełne, dookólne pokrycie przestrzeni spotkań nie tylko przez obiektyw kamery, ale także przez matrycę mikrofonów i zespół głośników. Pole widzenia obiektywów kamery to 360° w poziomie i 42° w pionie. Z powodzeniem wystarczy to aby pokazać przestrzeń i osoby siedzące wokół stołu konferencyjnego. Ricoh 360 Meeting Hub samodzielnie kadruje i jednocześnie optymalizuje kontrast i balans bieli. Zajmują się tym funkcje Anti Flicker, Local Tone Mapping oraz kontrola ekspozycji. W rezultacie wpływa to jakość prezentowanego przez kamerę obrazu – choćby gdy uczestnik wideokonferencji jest w odległości 3,6 metrów, jego mimika jest bardzo dobrze widoczna.
Kamera Ricoh 360 Meeting Hub potrafi objąć obraz i dźwięk w 360-stopniowym zakresie wokół siebie. Widzi na 3,6 metra, a słyszy dźwięki z odległości choćby 6 metrów. Obraz 360° wokół kamery Ricoh 360 Meeting Hub może być pokazywany jako element kilku różnych trybów pracy.
A przecież komunikaty niewerbalne są niezwykle ważne, pozwalają „odczytać temperaturę” spotkania. Kamera jest w stanie rozróżnić choćby ośmiu uczestników rozmowy, pokazując trzech z nich – tych, którzy ostatnio zabierali głos. Wciąż jednak wszyscy uczestnicy mogą być pokazywani w widoku panoramicznym obejmującym całą przestrzeń spotkania. Wszyscy uczestnicy mogą być pokazywani w widoku panoramicznym obejmującym całą przestrzeń spotkania. Kamera jest w stanie rozróżnić choćby ośmiu uczestników rozmowy, pokazując na ekranie (w osobnych oknach) trzech z nich, którzy ostatnio zabierali głos. Dwa 12-megapikselowe przetworniki obrazu gwarantują, iż wideo na wyjściu kamery ma rozdzielczość 1920×1080 pikseli, co z powodzeniem wystarczy do zastosowań we wszystkich platformach UC.
Kamera jest gotowa do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka. W zestawie oprócz kamery znajdują się wszystkie niezbędne do uruchomienia akcesoria.
Oprócz dwóch szerokokątnych obiektywów w obudowie kamery umieszczone są trzy mikrofony zdolne do zebrania głosu w promieniu choćby sześciu metrów wokół niej. Dźwięk jest zarejestrowany wyraźnie, choćby jeżeli uczestnik spotkania wstanie i będzie przemieszczać się po pomieszczeniu. Co więcej, funkcja automatycznej kontroli wzmocnienia (Auto Gain Control) dba o to, by każdy głos był słyszany tak samo wyraźnie i z tą samą głośnością. Zatem zarówno osoby, które mają donośny, silny tembr głosu, jak i ci mówiący naprawdę cicho, będą tak samo dobrze zrozumiani. Oprócz automatyki wzmocnienia mikrofony mają wbudowaną redukcję szumów oraz eliminację echa, funkcje niezbędne w czasie prowadzenia wideospotkania.
Trzecim elementem wykonawczym, pracującym w czasie rozmów na odległość są oczywiście głośniki. W kamerze Ricoh 360 Meeting Hub są trzy głośniki reprodukujące dźwięk dookólnie. Każdy głośnik ma 8W a ich SPL (czyli poziom ciśnienia akustycznego) zapewniający równomierne docieranie dźwięku do każdego kąta choćby dużego pomieszczenia.
Przełączanie trybu pracy Ricoh 360 Meeting Hub odbywa się dzięki pojedynczego przycisku na górze urządzenia. Dłuższe wciśnięcie włącza lub wyłącza widok 360 stopni.
Podstawowym trybem pracy Ricoh 360 Meeting Hub jest ustawienie go w centralnym miejscu stołu, wokół którego zbierają się uczestnicy spotkania. Połączenie z kamerą może być zrealizowane przez USB-C, przewodowe połączenie z LAN portem RJ-45 lub bezprzewodowe Wi-Fi. Port USB-C może być także użyte do zasilania kamery Ricoh 360 Meeting Hub. Można więc zasilić ją z laptopa w czasie spotkań „w terenie”. Pomaga w tym także niewielka waga urządzenia (1,1 kg) oraz zgodność z plug-and-play. Urządzenie ma na spodzie gniazdo do umieszczenia go na statywie. A to z kolei oznacza, iż kamerę można użyć na przykład w czasie spotkań na stojąco.
W każdym przypadku obsługa kamery jest bardzo wygodna – do przełączania układu ekranu służy jeden przycisk na szczycie kamery. Użytkownik ma pięć trybów do wyboru. Oprócz wspomnianego wcześniej układu z widokiem 360° i trzema aktywnymi mówcami, jest też tryb skupiony na jednym rozmówcy i widokiem 360°. Kolejny tryb to obraz 360° i obraz przypięty, zdefiniowany wcześniej w aplikacji Ricoh Meeting 360 app. Aplikacja pomaga również zdefiniować tryb, w którym prezentowany jest obraz 360 stopni oraz obraz przypięty (na przykład widok monitora) i obraz skupiony. Ostatni tryb to obraz 2x 180 stopni. Co ważne – w trybach z widokiem 360° można wyłączyć ten widok przez długie przyciśnięcie przycisku zmiany trybów.
Ricoh 360 Meeting Hub może być zasilony nie tylko z dołączonego zasilacza, ale także z gniazda USB-C laptopa. Połączenie z kamerą można zrealizować także przez Wi-Fi lub Bluetooth.
Producent przetestował Ricoh 360 Meeting Hub z wiodącymi platformami MS Teams, Zoom, Cisco Webex oraz Google Meet i gwarantuje współdziałanie z nimi kamery.
Podsumowanie
Ricoh 360 Meeting Hub to bardzo interesujące rozwiązanie do angażujących konferencji online. W kilkunastoosobowej sali sprawdzi się jako immersyjne centrum spotkań. Podczas rozmów na stojąco, np. w plenerze, obejmie wielowątkową rozmowę, pokazując najważniejszych jej uczestników. dzięki Ricoh 360 Meeting Hub można też przeprowadzić spotkanie ad-hoc w biurze klienta. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb użytkowników.
Obraz panoramiczny dookoła kamery przechwytywany jest w Ricoh 360 Meeting Hub dzięki dwóch kamer, każda z 12-megapikselową matrycą.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”