Jak walczyć z pożarem? Naukowcy ciągle poszukują na to nowych sposobów i ostatnio doszukali się przełomowego materiału, który reaguje na wysoką temperaturę.
Naukowcy opracowali nowy sposób na walkę z pożarem
Specjaliści ze Stanford University opracowali nowy materiał, który przechodzi z formy hydrożelu w stały aerożel pod wpływem intensywnego ciepła, takiego jak płomień. Ten materiał został początkowo zaprojektowany w celu ochrony roślinności przed pożarami, ale okazało się, iż jeżeli nałoży się go na drewniane konstrukcje, to gwarantuje ponad czterokrotnie większą ochronę niż istniejące rozwiązania przeciwpożarowe, co z kolei może zapewnić bardziej trwałą i długotrwałą obronę przed niszczycielskimi skutkami pożarów.
Czytaj też: Nierówności przechodzą do przeszłości. Te koła są rodem z dzieł sci-fi
Zespół naukowców po latach udoskonalania swojego hydrożelu przeprowadził testy laboratoryjne, aby sprawdzić, jak sprawdzi się on na drewnie. Pod wpływem bezpośredniego działania płomieni hydrożel, bogaty w wodę, odparowywał, pozostawiając za sobą aerożel na bazie krzemionki. Ten aerożel tworzył mocną, porowatą piankę, która przez cały czas rozpraszała ciepło i chroniła drewno pod spodem. W przeciwieństwie do tradycyjnych hydrożeli, które wysychają i tracą skuteczność w ciągu 45 minut, nowo opracowany materiał utrzymywał swoje adekwatności ochronne długo po wyparowaniu wody. W testach materiał wytrzymał bezpośrednie działanie płomieni przez ponad siedem minut, w porównaniu do mniej niż 90 sekund dla obecnych żeli przeciwpożarowych.
Co ciekawe, ten nowy materiał nie tylko oferuje lepszą ochronę, ale jest również przyjazny dla środowiska. Składa się z substancji już zatwierdzonych, a na dodatek jest biodegradowalny i bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Po przejściu zagrożenia pożarem aerożel można łatwo zmyć, a następnie ulegnie on rozkładowi przez mikroorganizmy w glebie. Teraz zespół ma nadzieję, iż rozpocznie testy pilotażowe swojego dzieła.