Inwestycja Intel w Polsce nabiera rumieńców. Znamy nowe szczegóły

4 dni temu

W czerwcu 2023 roku ogłoszono, iż firma Intel stworzy w Polsce nową Dolinę Krzemową. Wtedy to właśnie dowiedzieliśmy się, iż gigant zainwestuje ok. 20 miliardów złotych w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini. Z początkiem bieżącego roku gruchnęła wiadomość, iż realizacja inwestycji będzie opóźniona. Dziś Ministerstwo Cyfryzacji zapewniło, iż inwestycja Intel w Polsce przyśpiesza.

Inwestycja Intel w Polsce przez cały czas aktualna

Dziś miała miejsce konferencja Ministerstwa Cyfryzacji, na której poznaliśmy szczegóły związane z nieco zapomnianą w ostatnich miesiącach inwestycją firmy Intel w Polsce. Przekazano, iż w nadchodzących dniach za pośrednictwem Prezesa UOKiK Minister Cyfryzacji złoży do Komisji Europejskiej notyfikację pomocy publicznej dla rzeczonej inwestycji. Wartość pomocy publicznej w latach 2024-2026 ma wynosić ponad 7,4 miliarda złotych.

Wcześniej, od 9 lutego tego roku trwało postępowanie prenotyfikacyjne prowadzone między Polską a Komisją Europejską oraz Intel. Negocjacje te dobiegły końca.

Komisja Europejska poinformowała Polskę, iż jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel. To istotny krok, na który czekaliśmy ostatnie kilka miesięcy i o który zabiegaliśmy w Brukseli. Fabryka półprzewodników w Polsce jest coraz bliżej realizacji. Wzmocni to znacząco gospodarkę, jak i bezpieczeństwo kraju

– przekazał Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Źródło: MC

Teraz warunkiem otrzymania pomocy publicznej jest zyskanie przez placówkę Intel statusu otwartej unijnej fabryki. Stosowny wniosek korporacja złożyła już do Komisji Europejskiej.

Liczymy, iż podpisanie umowy z Intelem nastąpi do końca tego roku. Wówczas będzie możliwe rozpoczęcie budowy zakładu. Będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce od wielu lat. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, iż dotyczy ona półprzewodników, jednego z kluczowych produktów, napędzającego gospodarkę przyszłości

– dodał Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, stojący na czele Międzyresortowego Zespołu do spraw Krajowych Ram Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych.

Teraz Ministerstwo Cyfryzacji i Prokuratoria pracują nad dalszymi etapami realizacji. Dowiedzieliśmy się, iż z uwagi na wartość przedmiotu umowy niezbędne będzie zaopiniowanie jej przez Prokuratorię Generalną.

Intel stworzy w Polsce nową Dolinę Krzemową! Zakład stanie pod Wrocławiem

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Intelpolska
Idź do oryginalnego materiału