Realtek prezentuje RTL8127 – miniaturowy kontroler sieciowy za 10 dolarów, który może sprawić, iż 10-gigabitowy internet trafi do zwykłych płyt głównych pod koniec 2025 roku.
Realtek zaprezentował kontroler sieciowy RTL8127, który korzysta z technologii 10GBase-T i może zmienić kwestię dostępności do szybkich połączeń internetowych. Chip mierzy 9 na 9 mm i kosztuje zaledwie 10 dolarów. To znacznie mniej niż dotychczasowe rozwiązania od Marvella czy Intela. RTL8127 obsługuje prędkości 2,5 Gbps, 5 Gbps i 10 Gbps przez interfejs PCIe 4.0 x2.
Kontroler zużywa zaledwie 1,95 W mocy i wspiera nowoczesne tryby uśpienia. Ma wbudowane funkcje korekcji błędów i sprawdzania integralności danych. Można go użyć w płytach głównych, laptopach i kartach rozszerzeń. Realtek planuje wystartować ze sprzedażą już pod koniec 2025 roku.

Źródło: Tom’s Hardware
Technologia 10GBase-T była dotychczas dostępna głównie w segmencie serwerowym i w wysokoklasowych stacjach roboczych. Aquantia starała się upowszechnić te rozwiązania pod koniec lat 2010., jednak po zakupie firmy przez Marvella w 2019 roku ceny chipów przez cały czas pozostawały wysokie. Na szczęście wprowadzenie ekonomicznego chipa RTL8127 może skłonić producentów płyt głównych do częstszego implementowania szybkich połączeń sieciowych w swoich produktach.
Producenci płyt głównych początkowo prawdopodobnie zaoferują 10GbE jako opcję premium. Rozwiązanie pojawi się więc w droższych modelach, ale z czasem ma szansę trafić także do bardziej przystępnych rozwiązań. Realtek ma też inne warianty – RTL8127AP dla serwerów, RTL8127ATF dla światłowodów oraz RTL8159 z interfejsem USB 3.2.
Największym wyzwaniem pozostaje infrastruktura sieciowa w domu użytkownika. Najtańszy przełącznik 10GBase-T chociażby od TP-Link kosztuje 299 dolarów. Do tego istnieje jednak jeszcze potrzeba zaopatrzenia się w drogie kable CAT6 lub CAT6A. Na szczęście jeżeli niedługo więcej płyt głównych będzie wyposażonych w tanie kontrolery 10GbE, popyt na przełączniki i przewody wzrośnie, a ich ceny mogą tym samym ostatecznie spaść.

Źródło: Tom’s Hardware