Ranking pamięci RAM. Polecane DDR4 i DDR5 w 2022 roku

2 lat temu

Czym jest pamięć RAM? Jaką pamięć RAM wybrać w 2022 roku?

Pamięć operacyjna (RAM – z ang. Random-Access Memory) to jeden z najbardziej elementarnych elementów każdego komputera lub pokrewnego urządzenia (np. smartfona). Jest to pamięć o dostępie swobodnym, która przechowuje tymczasowe informacje o aktualnych procesach systemowych i działających aplikacjach oraz wynikach ich pracy.

Gdy przetwarzane w czasie rzeczywistym dane przestają być potrzebne, zasoby pamięci zostają zwolnione, by zrobić miejsce na kolejne operacje. W przeciwieństwie do danych zapisywanych w pamięci masowej, po wyłączeniu programu lub komputera wszelkie informacje przetrzymywane w RAM-ie ulatniają się. Z drugiej jednak strony to właśnie dzięki tej pamięci procesor łatwiej i szybciej uzyskuje dostęp do niezbędnych danych.

Im bardziej wymagające programy czy gry oraz im więcej obliczeń do wykonania (jednocześnie), tym więcej RAM-u potrzebujesz. Ważna jest też szybkość przetwarzania danych, więc nie tylko pojemność odgrywa kluczową rolę, ale także wiele innych parametrów, jak częstotliwość taktowania i opóźnienia, które mają ścisły związek z rodzajem (standardem) pamięci RAM. To, jaką wybrać, zależy od Twojego budżetu, potrzeb oraz oczekiwań i z jakimi podzespołami (procesorem i płytą główną) chcesz je parować.

Czym się kierować przy wyborze pamięci RAM? Jakie parametry są najważniejsze?

W reklamach komputerów często kusi się potencjalnych konsumentów dużą ilością czegoś. Nieważne, czy to GHz w procesorze, czy pamięć graficzna lub operacyjna. 16 GB brzmi lepiej niż 8 GB, prawda? Jednak ilość RAM-u to nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie tego podzespołu komputerowego. Co jeszcze warto wiedzieć i od czego zacząć w poszukiwaniach optymalnej pamięci?

Typ i standard

To jest to, co na najpierw powinieneś zwrócić uwagę. Jakie rodzaje pamięci wyróżniamy?

  • SODIMM – to typ pamięci obsługiwanej przez laptopy. Cechują ją mniejsze rozmiary (jest krótsza) oraz mniej pinów łączących ją z płytą główną. Liczba pinów jest zależna od standardu DDR – ten im nowszy, tym jest ich często więcej.
  • DIMM – rodzaj pamięci obsługiwanej przez komputery stacjonarne. Pamięć jest wyraźnie dłuższa niż SODIMM, a także ma od niej więcej pinów. Styki złącza krawędziowego znajdują się po obu stronach.

W tym rankingu skupiam się na pamięciach przeznaczonych do desktopów, w których od lat używane są pamięci typu DDR (stopniowo rozwijane od pierwszej do piątej generacji, które różnią się budową i specyfikacją, a więc m.in. przepustowością i taktowaniem). W sprzedaży znajdziesz następujące typy pamięci DIMM:

  • DDR3 – 240-pinowe pamięci; najczęściej o taktowaniu 1333-2400 MHz, o maksymalnej pojemności 16 GB, opóźnieniach CL9-11 oraz napięciu 1,5 V.
  • DDR4 – 288-pinowe pamięci; najczęściej o taktowaniu 2133-5333 MHz, o maksymalnej pojemności 64 GB, opóźnieniach CL13-22 oraz napięciu 1,2-1,35 V.
  • DDR5 – 288-pinowe pamięci; najczęściej o taktowaniu 4800-6400 MHz (w planach są jednak szybsze pamięci, np. 8400 MHz), opóźnieniach CL32-40 (są jednak dostępne już pamięci o CL30 lub mniej) oraz napięciu 1,1-1,35 V.

Oznacza to, iż im wyższa cyfra, tym nowsza generacja i wyższa wydajność. Jednak ta druga jest zależna od wielu różnych czynników, o których przeczytasz poniżej.

Źródło: Kingston

DDR4 czy DDR5? Które wybrać w 2022 roku?

Obecnie na rynku króluje standard DDR4, który jest zdecydowanie najpopularniejszym. DDR3 powoli wychodzą już z użycia i dotyczą tylko wiekowych komputerów (są dostępne warianty DDR3L; dopisek L oznacza pamięci niskonapięciowe). przez cały czas możesz je jednak kupić w sklepach, a nie tylko na rynku wtórnym.

Z kolei standard DDR5 pojawił się w 2021 roku wraz z płytami głównymi z socketem LGA 1700 i procesorami Alder Lake (Intel Core 12. generacji), a w przypadku AMD zaczął być obsługiwany dopiero od września 2022 roku, a więc od podstawki AM5 i procesorów Ryzen 7000. Ten rodzaj pamięci wyróżnia się wyższą gęstością zapisu danych i przepustowością względem DDR4, a co za tym idzie – pozwala ona na tworzenie pojemniejszych kości pamięci.

Cechuje się również wyższymi taktowaniami i opóźnieniami (CL), ale z drugiej strony – niższymi napięciami, co wpływa korzystnie na pobór mocy. Ponadto DDR5 ma wbudowany system korekcji błędów znany z pamięci serwerowych. Przeczytaj więcej o najnowszych pamięciach RAM:

  • Co to jest DDR5? Poznaj nową generację pamięci RAM od środka

Ten standard pamięci jest przez cały czas rozwijany – producenci poszerzają ofertę o modele z szybszymi taktowaniami i niższymi opóźnieniami. Wciąż jednak kości DDR5 są wyraźnie droższe od DDR4, a przewaga nad starszym standardem jest zauważalna tylko w wybranych grach i aplikacjach, często w określonych scenariuszach (patrz poniższy test). Dlatego w 2022 roku przez cały czas lepszym wyborem są pamięci DDR4 o odpowiednich opóźnieniach i częstotliwościach, co rozwinę w dalszej części publikacji. zwykle nie stracisz wiele na wydajności, a zaoszczędzisz sporo monet.

Rodzaj kości

Producenci stosują w swoich pamięciach różnego rodzaju kości, które dostosowane są do pracy w różnych warunkach (częstotliwościach, napięciach itd.). istotny jest nie tylko producent (najważniejsi z nich to Micron, Samsung i SK Hynix), ale także model kości. Do droższych układów trafiają zwykle bardziej wyselekcjonowane chipy o lepszych parametrach i potencjale OC, dlatego musisz za nie zapłacić więcej.

Informacji na temat użytych kości w swojej pamięci RAM możesz wyczytać chociażby z aplikacji Thaiphoon Burner, a w przypadku planowanego zakupu – z różnych technicznych stron o podzespołach komputerowych. Doskonałym źródłem niezmiennie pozostaje forum Reddit. Przy czym miej na uwadze, iż producenci często wyposażają swoje modele w różne kości choćby w obrębie tej samej serii. W związku z tym teoretycznie niemal ten sam model, który różnią się wyłącznie taktowaniem, może skrywać w środku inny chip.

Ważne jest też to, czy masz do czynienia z kośćmi Single Rank (SR) czy Dual Rank (DR). Są one nazywane odpowiednio jedno- i dwustronnymi, aczkolwiek nie w każdym przypadku się to pokrywa. Jakie to ma znaczenie i czym się różnią? Te pierwsze zwykle oferują nieco gorszą wydajność, ale mają lepszy potencjał OC, a drugie z kolei zapewniają domyślnie nieco lepsze osiągi, ale mają raczej skromniejsze możliwości podkręcania.

Liczba modułów i tryb pracy

Znaczenie ma także liczba modułów i tryb działania wbudowanego kontrolera pamięci (obecnie znajduje się on w procesorach), w jakim mogą pracować (dual-, triple- czy quad-channel, a w przypadku niektórych platform HEDT choćby octa-channel). W komputerach konsumenckich możesz liczyć głównie na dwukanałową obsługę pamięci, do czego potrzebujesz dwóch modułów RAM. Dlatego zdecydowanie lepszym zakupem jest zestaw 2x 8 GB pamięci RAM DDR4 niż pojedynczej kości o pojemności 16 GB, która będzie pracować jednokanałowo, oferując niższą wydajność.

Aby pamięci działały np. w trybie dwukanałowym, musisz umieścić je w odpowiednich gniazdach na płycie głównej, np. 1 i 3 albo 2 i 4. Nieprawidłowe ich umieszczenie spowoduje, iż nie wykorzystasz w pełni ich potencjału wydajnościowego. O tym, jak je ustawić optymalnie, dowiesz się chociażby z instrukcji płyty głównej.

Pojemność

Pojemność, która wyrażana jest w tej chwili w gigabajtach (GB), jest niezwykle istotna. W nowych standardach DDR, które cechują się wysoką gęstością, duże porcje pamięci nie są problemem. w tej chwili – w zależności od zastosowań – za sensowne minimum uważa się 8 GB, a za optimum – 16 GB pamięci RAM. Problem kompatybilności z płytą główną przy tym aspekcie jest mniej istotny, bo większość układów obsługuje do 128 GB, a więc jest to wartość dużo powyżej optymalnej.

Pojemność wpływa na przestrzeń, w ramach której pamięć przechowuje niezbędne dane do optymalnej pracy aplikacji i gier. Wpływa ona także na płynność działania tych drugich. Zbyt mała ilość może powodować „zacinki” (tzw. stuttering), „zamrożenia obrazu” (tzw. freeze’y) albo przesadnie doczytywać w trakcie rozgrywki, wpływając mocno na (nie)stabilność klatek na sekundę.

Pojemność wpływa ponadto na szybkość uruchamiania się programów i gier, a także czas trwania ekranów ładowania podczas rozgrywki. Jej „zapchanie” podczas pracy może spowolnić działanie aplikacji czy ogólnie komputera. Generalnie im pamięć jest pojemniejsza, tym więcej procesów może być jednocześnie aktywnych. Pamiętaj o tym, iż choćby programy i procesy w tle potrafią niepostrzeżenie zapełnić pamięć RAM. Warto więc dbać o to, żeby działały one faktycznie wtedy, gdy ich potrzebujesz, by zoptymalizować pracę komputera.

Aktualne zużycie pamięci RAM możesz sprawdzić w systemie w Menedżerze zadań a w grach, używając do tego najlepiej specjalnych programów, np. MSI Afterburner. Nie myl tylko alokacji z rzeczywistym użyciem. Programowi czy grze przypisywane jest więcej wolnej pamięci niż faktycznie potrzebuje. Co się stanie, jak dołożysz do komputera pojemniejszy RAM? Masz więcej wolnej pamięci do rozdysponowania, więc siłą rzeczy np. gra przydziela sobie jej więcej. Nie oznacza to jednak, iż również zużywa więcej RAM-u niż przed modernizacją tego komponentu.

Taktowanie (częstotliwość)

Niezwykle istotnym czynnikiem, który wpływa najmocniej na wydajność pamięci RAM, jest jej taktowanie, które wyrażane jest megahercach. Im więcej MHz, tym wyższa przepustowość i szybkość, a co za tym idzie – lepsze działanie programów i gier. W tym drugim przypadku taktowanie odgrywa największą rolę w niższych rozdzielczościach, gdy procesor, z którym komunikuje się RAM, ma niebagatelne znaczenie. Dlatego pamiętaj, iż w grach wraz ze wzrostem rozdzielczości zysk jest coraz mniejszy.

W przypadku DDR4 optymalnymi wartościami są 3200-3600 MHz do większości zastosowań, natomiast DDR5 – 5200-6000 MHz. Do podstawowych zadań wystarczą podstawowe pamięci RAM, czyli np. 2133 MHz (DDR4) czy 4800 MHz (DDR5). Pamiętaj jednak, by dobrać szybkość pamięci do taktowań obsługiwanych przez płytę główną (zarówno bazowych, jak i po OC). jeżeli płyta nie obsługuje takiej szybkości, zostanie ona ograniczona (częstotliwość pracy powinna być dobierana także pod procesor).

Pamiętaj, iż wartości podawane przez producentów w DDR (ang. Double Data Rate) są taktowaniami efektywnymi. Rzeczywiste jest dwa razy niższe (w przypadku pamięci DDR4 3600 MHz wynosi 1800 MHz). Efektywne odnosi się do de facto do szybkości transmisji danych (wyrażanej w MT/s, czyli liczbie megatransferów, inaczej milionów transferów, na sekundę), która jest dwukrotnie wyższa od częstotliwości zegara, czyli rzeczywistego taktowania.

Źródło: Kingston

Ma to związek z architekturą DDR. Nowa technologia podwoiła liczbę transferów danych na cykl zegara (są one przesyłane przy rosnącym i opadającym zboczu sygnału, a nie jak wcześniej tylko przy wznoszącym). Żeby jeszcze łatwiej zrozumieć: rzeczywisty zegar 1000 MHz przekłada się na szybkość transferu rzędu 2000 MT/s, bo w cyklu zegara wykonywane są dwa transfery danych. I to właśnie ta druga wartość jest określana efektywnym taktowaniem.

Nieprzypadkowo producenci chwalą się wyższymi wartościami, bo te zawsze brzmią lepiej i robią większe wrażenie na konsumentach – analogicznie do innych parametrów, takich jak pojemność RAM-u.

Opóźnienia (timingi)

Nie mniejszą rolę w pamięciach odgrywają opóźnienia, które powinny współgrać z taktowaniami. O tym, iż mają duże znaczenie, potwierdzają różne testy. Wniosek jest tak, niższe taktowanie i niższe opóźnienia mogą oferować podobną wydajność, co pamięci o wyższym taktowaniu, ale też o wyższych opóźnieniach. Oba parametry wpływają na działanie aplikacji, a w grach największe znaczenie mają w niższych rozdzielczościach, np. Full HD i miejscach zależnych od procesora (CPU).

Na opóźnienia wpływa nie jeden, a sporo parametrów. Najważniejszy jest CAS Latency (CL), który określa czas, jaki upływa od wysłania żądania do uzyskania dostępu do danych z określonej kolumny pamięci. Jest on mierzony nie jednostką czasu, ale liczbą cykli zegara (CL14 oznacza, iż kontroler pamięci RAM musi oczekiwać 14 cykli zegara na odpowiedź).

Im wartość tego parametru jest niższa, tym lepiej, ale im nowszy standard DDR, tym zwiększa się opóźnienie CAS. Przynajmniej na pozór – bo duże znaczenie na rzeczywiste opóźnienia ma częstotliwość zegara, a te rosną wraz z kolejną generacją DDR. Rzeczywisty dostęp może być szybszy przy teoretycznie wyższych opóźnieniach pamięci.

Generalnie jednak w obrębie tego samego standardu (np. DDR4 czy DDR5) staraj się wybierać pamięci RAM o jak najniższych opóźnieniach. Zatem CL14 jest lepszym wyborem niż CL15, a CL30 lepszym niż CL40, ale nie zapomnij o tym, iż i taktowanie nie jest bez znaczenia. Wiedz też, iż nie zawsze warto dopłacać do niższych opóźnień, bo poniesiony wydatek może być nieadekwatny do wzrostu wydajności.

Przy wyborze pamięć dalsze (sub)timingi nie mają tak dużego znaczenia. Te parametry są istotne przy podkręcaniu pamięci, choć i one powinny być jak najniższe. Warto jednak wiedzieć, iż np. jako CL15 klasyfikowane mogą być pamięci, które mogą się (nieznacznie) różnić w opóźnieniach kolejnego rzędu (czyli tRCD, tRP, tRAS itd.).

Są to wartości, które w specyfikacji danej pamięci podawane są po CL, czyli RAM CL16 może mieć takie timingi, jak 16-18-18-36. Parametrów, które określają opóźnienia pamięci, jest oczywiście znacznie więcej. To z kolei oznacza, iż zabawa w OC może być bardzo czasochłonna. To zajęcie dla największych entuzjastów, którzy chcą wycisnąć jak najwięcej z pamięci, ale to często sztuka dla sztuki.

Napięcie

Wraz z kolejnymi generacjami DDR napięcia (wyrażone w woltach – V), przy jakich pracują pamięci RAM, są coraz niższe. W związku z tym typowa pamięci DDR3 pracuje z napięciem 1,5 V, natomiast DDR4 i DDR5 z odpowiednio 1,2 V i 1,1 V. Im niższa wartość, tym niższe zużycie energii. Miej na uwadze, iż podkręcone pamięci dostosowane są do pracy przy wyższym napięciu, które jest często niezbędne, by mogła ona pracować stabilnie.

Podwyższenie napięcia jest zwykle konieczne przy (dużym) OC pamięci. Nie jest to szczególnie istotny parametr. Większe znaczenie ma to, z jakimi napięciami i po jakim podkręcaniu są w stanie dane pamięci pracować. Tego jednak nie wyczytasz ze suchej specyfikacji, tylko z technicznych recenzji i doniesień na temat działania danego modelu. Warto jednak sprawdzić to, bo w przypadku bardzo szybkich pamięci, które pracują przy niższym niż zwykle dla tych samych zegarów napięciu, jest większe prawdopodobieństwo, iż będziesz mógł je mocniej wykręcić.

Chłodzenie (radiator), podświetlenie (RGB) i wygląd

Na rynku wciąż nie brakuje pamięci bez jakiegokolwiek radiatora, są to jednak modele przeznaczone przede wszystkim do podstawowych komputerów. To element, który odprowadza ciepło, a tym samym chłodzi ten podzespół – jest niezbędny w pamięciach do podkręcania. w tej chwili w modułach DDR4 i DDR5 jest adekwatnie standardem (w DDR5 jest wręcz niezbędny). Nie mają go tylko najtańsze modele.

Poza tym bardzo mocno wpływa na wygląd i kompatybilność z chłodzeniami CPU. Wyższe pamięci mogą stanowić problem w przypadku niektórych modeli schładzaczy. Możesz być więc zmuszony do znalezienia pamięci o niższym profilu (tj. wysokości). Najniższe modele oznaczane są przez producentów często jako Low Profile (LP). Koniecznie przed zakupem sprawdź w specyfikacji wysokość pamięci oraz wymiary chłodzenia do procesora.

Na wygląd dodatkowo wpływa także mniej lub bardziej efektowne podświetlenie (RGB) lub jego brak. jeżeli masz obudowę ze szklanym bocznym panelem i koniecznie chcesz, żeby również Twoje pamięci pasowały do reszty podzespołów, koniecznie zwróć uwagę na nie tylko na wygląd radiatora, ale także na jego stylistykę, kolor oraz czy jest podświetlany i w jakim zakresie, jeżeli te aspekty mają dla Ciebie znaczenie.

Model i kompatybilność z płytą główną

Wiesz już, iż wybór rodzaju pamięci to pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić. Musi być on kompatybilny z płytą główną, ale kompatybilność nie ogranicza się tylko do typu gniazda. Każdy z producentów ma w swojej ofercie różne modele RAM-u. Te różnią się użytymi kośćmi, potencjałem podkręcania, wysokością taktowań i opóźnień, radiatorem lub po prostu wyglądem, czyli tym wszystkim, o czym już napisałem.

Jak łatwo się domyślić, zwykle im droższy model, tym lepsza szansa na trafienie na bardziej wyselekcjonowane kości oraz gwarancja pracy przy lepszych parametrach (częstotliwości zegarów i niższych opóźnieniach, a także większe możliwości OC).

Specyfikacja to jednak nie wszystko, jeżeli pamięć nie będzie współpracować z płytą główną, mimo iż teoretycznie spełnia podstawowe wymogi. Najlepiej wybierz po kilka interesujących Cię modeli, które mają jak najlepszy stosunek możliwości do ceny i sprawdź, czy widnieją one na liście kompatybilnych pamięci w karcie posiadanej przez Ciebie płyty głównej na stronie producenta. Informacji szukaj się w sekcji Wsparcie, a następnie w zakładkach Kompatybilność i Wsparcie pamięci RAM.

Brak modelu na liście nie oznacza z automatu, iż dany model nie współpracuje z płytą główną. Może działać bezproblemowo, ale może też sprawiać problemy: nie działać stabilnie (i to bez OC) czy nie działać z gwarantowanymi prędkościami. Jest w tym trochę loterii. Pewniejszym wyborem jest zatem taka pamięć, która jest oficjalnie obsługiwana przez dany model płyty głównej. Znaczenie ma więc nie tylko wystarczająca liczba banków na RAM czy obsługiwane pojemności i taktowania (tak podstawowe, jak i po OC).

Profile XMP i EXPO. Podkręcanie dla początkujących i leniwych

Nie zamierzasz bawić się ustawieniami pamięci w UEFI? Nie chcesz tracić czasu w to, by odkryć, co kryje się za danym parametrem pamięci RAM? Sprawdź w specyfikacji na stronie sklepu lub producenta, czy dany model obsługuje profile XMP (Intel, ale możesz z niego skorzystać także na płytach AMD) i EXPO (nowość wprowadzona od serii Ryzen 7000). Po ich aktywacji w BIOS-ie płyty głównej wszelkie ustawienia zostają automatycznie dostosowane. Wystarczy dosłownie parę kliknięć, by wykorzystać (prawie) pełny potencjał pamięci RAM, bez manualnej modyfikacji częstotliwości zegarów i opóźnień.

Jaka pamięć RAM do gier, a jaka do pracy biurowej i profesjonalnej?

Do podstawowych programów i obsługi nowoczesnego systemu operacyjnego Windows (np. Windowsa 11) potrzebujesz w 2022 roku przynajmniej 4 GB RAM-u. Uważam jednak, iż dla spokoju warto zainwestować w 8 GB. W prostej pracy biurowej nie potrzebujesz nowoczesnych pamięci o wysokim taktowaniu i niskich opóźnieniach – w zupełności wystarczy choćby RAM o częstotliwości 2133 MHz, 2400 MHz lub 2666 MHz. Na upartego przy bardzo ograniczonym budżecie możesz postawić na pojedynczy moduł, do którego ewentualnie w przyszłości dołożysz drugi.

Jeśli komputer ma służyć (także) do gier, niekoniecznie nowych, to 8 GB jest od kilku lat absolutnym minimum. Optymalną wartością w 2022 roku pozostaje 16 GB, która wystarcza do większości zadań, a więc choćby do wymagających aplikacji i gier. Pod względem uniwersalności najlepszym stosunkiem wydajności do ceny cechują się pamięci DDR4 o taktowaniu 3200-3600 MHz i opóźnieniach CL15-16.

Przy czym pamiętaj, iż w grach wyższe częstotliwości pracy i niższe taktowania dają największe przyspieszenie w niższych rozdzielczościach (do 1080p). W 1440p czy tym bardziej w 4K wzrost wydajności może być nieadekwatny do poniesionego wydatku. W przypadku DDR5 warto pomyśleć o zestawie pracującym co najmniej z taktowaniem 5200 MHz. Wyższą wydajnością będą co prawda cechować się kości (powyżej) 6000 MHz przy opóźnieniach pokroju CL34 czy choćby CL30, ale miej na uwadze, iż ewentualny zysk może nie być warty dopłaty.

A co jeżeli pracujesz dużo – i przy wielkich projektach – w profesjonalnych programach do np. montażu wideo, projektowania grafiki czy modelowania 2D i 3D? Jak dzień bez Adobe Premiere Pro czy AutoCAD-a jest dniem straconym, możesz zainwestować w pojemniejszy RAM – 32 GB, choć nie jest to żaden wymóg.

Większa dawka pamięci pozwala w większym stopniu na pracę wielozadaniową. Jednak 64 GB (lub więcej) może przydać się tylko w specyficznych profesjonalnych zastosowaniach. Dla większości użytkowników choćby 32 GB pamięci będzie nadmiarem, z którego skorzystają rzadko (albo wcale).

Pamięć RAM: najczęściej zadawane pytania

Jak sprawdzić pamięć RAM?

Pamięć RAM (rodzaj, pojemność, szybkość i użyte gniazda) i jej parametry możesz sprawdzić w zakładce Wydajność w Menadżerze zadań, wciskając uprzednio klawisze Ctrl + Alt + Del. Do poznania szczegółowej specyfikacji warto sięgnąć po takie aplikacje, jak CPU-Z (zakładka Memory i SPD), Speccy (zakładka RAM) czy HWiNFO (Memory). jeżeli chcesz dodatkowo sprawdzić, jakie kości siedzą w danym modelu, użyj programu Thaiphoon Burner.

DDR4 czy DDR5 – która pamięć RAM jest bardziej opłacalna?

W 2022 roku opłacalniejszym wyborem są pamięci RAM DDR4. Nie odstają one wyraźnie szybkością od analogicznych modeli DDR5, a przy tym są znacznie tańsze. Zysk, jaki daje nowy standard, ogranicza się do wybranych scenariuszy w niektórych grach i aplikacjach, ale często jest on nieadekwatny do poniesionych kosztów. Ten dodatkowo zwiększa droższy wariant płyty głównej z DDR5. Wybór jednak ogranicza się tylko do płyt głównych Intel 600 i Intel 700 z socketem LGA 1700. Układy AM5 nie pozwalają na montaż pamięci RAM DDR4.

Jaka pamięć RAM do Intel Core 12. lub 13. generacji? DDR4 czy DDR5?

Procesory Intel Alder Lake i Raptor Lake obsługują zarówno pamięci DDR4, jak i DDR5. W obu przypadkach lepszym wyborem jest starszy standard RAM-u. Najlepiej postawić na DDR4 o taktowaniu 3200-3600 MHz przy opóźnieniach CL15-16, przy czym sugeruj się przede wszystkim stosunkiem szybkości do ceny. Warto postawić na wydajniejsze pamięci tylko w przypadku niższych rozdzielczości (1080p) i mocniejszych procesorów.

Polecane pamięci RAM DDR4 i DDR5 w 2022 roku. Ranking

Do większości zastosowań staraj się dobierać zestaw dwóch pamięci o optymalnej pojemności przy jak najwyższych taktowaniach i jak najniższych opóźnieniach, zwracając uwagę na cenę. Nie zawsze warto dopłacać do odrobinę niższych timingów czy wyższych częstotliwości pracy.

Pamięć RAM, tak jak inne podzespoły, powinna być dobierana pod resztę komponentów, przede wszystkim płytę główną i chłodzenie (kompatybilność) i procesor (także w celu optymalnej pracy). jeżeli nie zamierzasz podkręcać RAM-u, nie musisz doszukiwać się szczegółowych informacji o wykorzystanych przez producenta kościach.

Jaka więc pamięć RAM DDR4 lub DDR5 jest godna polecenia? Sprawdź warte uwagi modele, które reprezentują oba standardy.

Najlepsze pamięci RAM DDR4


Sprawdź pełną ofertę pamięci DDR5 w x-komie

Zobacz pozostałe rankingi podzespołów komputerowych:

  • Ranking płyt głównych 2022. Jaka płyta główna pod procesor Intela, a jaka pod AMD?
  • Ranking kart graficznych. Najlepsze GPU w 2022 roku
  • Najbardziej opłacalne używane karty graficzne
  • Ranking TOP 10 procesorów do gier
  • Najlepsze dyski SSD. Ranking topowych modeli
  • Najlepsze obudowy do komputera. Ranking polecanych modeli na rok 2022
  • TOP zestawów komputerowych

Poznaj jeszcze więcej informacji o pamięciach RAM:

Zobacz wszystkie modele pamięci RAM w x-komie

Idź do oryginalnego materiału