Product Design w rytmie Conti Disco - Mateusz Martyn, Wojciech Czerniak

youtube.com 2 dni temu


Product Design w rytmie Conti Disco
Mateusz Martyn
Wojciech Czerniak

Continuous Discovery, pieszczotliwie nazywane przez nas conti disco, skupia się na małych, ale cyklicznych aktywnościach badawczych w obrębie teamu produktowego. Metoda opisana i spopularyzowana przez Teresę Torres zapewnia stałe wsparcie decyzji produktowych „wsadem” użytkownika, przy jednoczesnej demokratyzacji badań w agile’owym zespole. Dostarczamy samo 🥩: jak zaczęliśmy, know-how naszej implementacji, potknięcia, garść tipów i inspiracji.

--- ODPOWIEDZI NA PYTANIA ZE SLIDO
Q: W jakiś sposób analizujecie dane, żeby móc sprawnie wprowadzać zmiany i kolejne testy? Czy korzystacie z jakiś konkretnych narzędzi?
A: o ile chodzi o dane analityczne to opieramy się na naszych wewnętrznych źródłach i systemach. Na początku danego procesu staramy się zaangażować cały zespół w przygotowanie listy kluczowych metryk, które mają wpływ na zdefiniowany outcome. o ile podczas wywiadów wychwytujemy obiecujące “opportunity” możemy je zderzyć z metrykami, przedyskutować całościowy wpływ, a następnie zaproponować rozwiązania i sprawdzić je dzięki eksperymentu - np. testu A/B. Po przeprowadzeniu testu analizujemy wyniki i decydujemy o wprowadzeniu lub nie wprowadzaniu danej zmiany.
Q: Jak w praktyce dbacie o higienę drzewka?
A: Raz na jakiś czas (nie jest to doprecyzowane – po prostu gdy czujemy już potrzebę) robimy sobie dedykowane spotkania w gronie Product Trio do analizy i sprzątania „drzewka”. Klastrujemy, część odrzucamy, część parkujemy. Odsiane szanse przechodzą do drugiego etapu – oceny potencjału i priorytetyzacji już z uwzględnieniem perspektywy całego zespołu produktowego.
Q: Czy z tych badań wyciągacie też potrzeby i problemy dotyczące szukania pracy ogółem czy to zawsze dotyczy konkretnej ścieżki? Zastanawia mnie po prostu ten element Discovery
A: Zdecydowanie chcemy odkrywać nowe potrzeby dotyczące całego procesu szukania pracy. Dlatego dużą część wywiadu przeznaczamy na eksplorację i skupienie na doświadczeniach respondenta. Niektóre z zauważeń jesteśmy w stanie zaadresować w obrębie danego zespołu, natomiast często zdarzają się wartościowe insighty, które przekazujemy do innych zespołów albo decydujemy się na przygotowanie odrębnego, dedykowanego badania.


Q: Mateusz powiedział, iż zespoły przeniosły siebie do podejścia: w jaki sposob dopasowaliście to podejscie do wlasnych potrzeb? coś, co Wam nie działało?
A: Największą różnicą między zespołami jest pewna elastyczność reagowania na spostrzeżenia i szanse z „conti disco”. Niektóre zespoły mają zdecydowanie więcej wzajemnych zależności między sobą oraz większy ciężar utrzymaniowy serwisu – tam pojedyncze sety „conti disco” realizowane są krócej, a szanse opiekowane w dłuższej perspektywie.