Problemy z przechowywaniem danych AI powodują załamanie zysków Samsunga

1 dzień temu

Powolna sprzedaż pamięci o wysokiej wydajności dla sztucznej inteligencji (AI) doprowadziła do nieoczekiwanie gwałtownego spadku zysków Samsunga w drugim kwartale. Południowokoreańska firma obwiniła ograniczenia USA dotyczące eksportu technologii do Chin . Jednak analitycy przypisali ten rozwój sytuacji problemom krajowym. Najważniejszym zadaniem Samsunga jest odzyskanie konkurencyjności, powiedział analityk Ryu Young-ho z dostawcy usług finansowych NH Investment & Securities.

Samsung pozostaje technologicznie w tyle za swoimi rywalami SK Hynix i Micron, jeżeli chodzi o chipy HBM (High Bandwidth Memory). Eksperci nie spodziewają się, iż firma będzie w stanie dostarczyć znaczące ilości najnowszej generacji tej pamięci (HBM3E 12-layer) do Nvidii w tym roku . Samsung jak dotąd nie wypowiedział się na temat tego, czy chipy spełniają wymagania największego na świecie dostawcy specjalistycznych procesorów AI. Samsung twierdzi, iż dostarcza swoje 12-warstwowe chipy HBM3E do AMD.

Pamięć HBM jest idealna do intensywnych obliczeniowo aplikacji AI, ponieważ może przechowywać i pobierać ogromne ilości danych bardzo szybko. Hynix i Micron ustanawiają rekordy w ostatnich kwartałach dzięki szybkiej sprzedaży tych obiecujących produktów o wysokiej marży.

Spadek zysków i ponure perspektywy

Z powodu odpisów zapasów zysk operacyjny Samsunga spadł o 56 procent do równowartości 2,86 mld euro, według wstępnych obliczeń. Był to najniższy wynik od półtora roku. Analitycy ankietowani przez dostawcę danych finansowych LSEG liczyli na zysk operacyjny w wysokości 3,86 mld euro. Firma planuje przedstawić ostateczne dane wraz ze szczegółowymi informacjami pod koniec lipca.

Według Samsunga zysk w dziale chipów spadł o 90 procent do 311 milionów euro w okresie sprawozdawczym. Natomiast zysk w dziale telefonów wzrósł. Jednak amerykańskie cła importowe zagrażają marżom w tym obszarze, ostrzegł analityk Ryu. „Ze względu na zaciętą konkurencję trudno będzie natychmiast podnieść ceny”.

Według firmy badawczej Counterpoint Research, niegdyś największy na świecie dostawca układów pamięci niedawno stracił pozycję lidera na rzecz odwiecznego rywala SK Hynix. Ten ostatni kontroluje w tej chwili 36% rynku tradycyjnych układów pamięci DRAM. Samsung zajmuje drugie miejsce z 34%, a Micron z 25%.
Idź do oryginalnego materiału