W ostatnim czasie PocketBook wypuścił kilka aktualizacji systemu do swoich czytników, które przynoszą sporo poprawek.
Zmiany dotyczą na pewno modeli Era, Era Color, InkPad 4, InkPad Color 2 oraz Color 3. Być może również innych, z kolei część czytników dostała już te aktualizacje wcześniej.
Zasygnalizuję tylko najważniejsze.
Legimi w PocketBook Era (i wsparcie dla słuchawek z USB-C)
Ten błąd dotyczył chyba wyłącznie czytników z serii Era – czyli Era i Era Color. Część książek pobieranych z Legimi nie miała treści. Otwierałem książkę, a tam wyłącznie tytuły rozdziałów. Jako przykład mogę podać Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993.
W wersji 6.8.3687 (dla Era Color) oraz 6.8.3713 (dla Era) zostało to poprawione. Co ciekawe, nie trzeba książki pobierać ponownie, jedynie pierwsze jej otwarcie po aktualizacji trwa o kilka sekund dłużej.
Wspomniana aktualizacja przynosi też „Support for digital USB headphones and digital USB-C adapters” – czyli jeżeli nasze słuchawki mają złącze USB-C, będzie można z nich korzystać. Nie testowałem. Dotąd podłączenie słuchawek było możliwe albo przez Bluetooth, albo przez adapter USB-C – minijack.
Wyświetlanie okładek w kolorowych PB
To aktualizacja, która weszła na pewno w InkPad Color 3 i Era Color. Poprawiono wyświetlanie okładek na ekranie – są bardziej nasycone i kontrastowe. Tak wygląda Era Color po aktualizacji.
Zmiany są zauważalne, choć raczej subtelne. Według doniesień czytelników, bardziej jest to widoczne na większym InkPadzie.
Nie poprawiono natomiast „podkręcania” kolorów w samych PDF, o czym pisałem w pierwszej części testu Era Color. Okładka magazynu Press, którą wtedy pokazywałem przez cały czas ma nienaturalnie pobite nasycenie.
Poprawki Dropboxa (i inne)
Część czytników PocketBooka miała w ostatnim czasie problemy z synchronizacją Dropboxa. Chodziło o to, iż Dropbox zmienił sposób autoryzacji.
Poprawiono to w nowej aktualizacji. Dla mojego InkPad 4 jest to wersja 6.8.3711.
Opis zmian (link do PDF) wskazuje na sporo innych drobniejszych poprawek. Np.
- Brak wyświetlania okładek niektórych plików CBZ (komiksów)
- Niepamiętanie przez czytnik aktualnej strony po zamknięciu niektórych plików EPUB
- Brak możliwości aktywacji Adobe Digital Editions w ustawieniach.
Do trybu ciemnego dostosowano też przeglądarkę – jeżeli strona umożliwia wyświetlanie w takim trybie i mamy go włączonego w czytniku, zostanie wyświetlona z odwróconymi kolorami.
W modelach Verse czy Verse Pro te zmiany zostały wprowadzone już parę tygodni temu.
Zmiany w aplikacji słownika
Paru nowych funkcji dorobiła się aplikacja słownika. Możemy sprawdzone słowa zapisywać jako notatki, również z tłumaczeniem i kontekstem.
W notatkach wygląda to tak.
Przy pierwszym uruchomieniu słownika czytnik proponuję też pobranie z internetu dokładniejszej bazy odmian.
Sam słownik angielsko-polski się tutaj nie zmienił, definicje są wciąż dość proste, no i nie obejmują wielu trudniejszych słów.
Rozszerzona aplikacja Empik GO
Kolejne czytniki PocketBook otrzymują rozszerzoną aplikację Empik Go, która po raz pierwszy pojawiła się na testowanym przeze mnie czytniku GoBook. Przypominam, iż obok możliwości pobierania e-booków mamy tu też funkcję przeglądania i przeszukiwania katalogu.
Pisałem o tej aplikacji szerzej przy okazji aktualizacji PB Era w styczniu 2024.
Ostatnio, jak doniósł jeden z Czytelników nową aplikację dostał InkPad Color 3, od pewnego czasu miał ją już starszy Color 2. Niestety w przypadku modeli, których nie mam ciężko mi śledzić, kiedy funkcja została wprowadzona, bo PocketBook… nie informuje o tym wprost w opisach aktualizacji. Być może dlatego, iż skierowane są one do międzynarodowego odbiorcy.
Jak zaktualizować czytniki PocketBook?
Zazwyczaj jeżeli nasz czytnik jest podłączony do WIFI, czytnik sam nas powiadomi. jeżeli nie, możemy wejść w Ustawienia – Oprogramowanie – Aktualizacja systemu i wymusić sprawdzenie.
Możemy też ściągnąć aktualizację manualnie, wystarczy wejść na stronę Wsparcia, wybrać nasz model i pobrać plik. Są tam też do pobrania aktualne instrukcje obsługi (po polsku) oraz opisy zmian (po angielsku).
Jeszcze taka uwaga – nie ma co sugerować się datą aktualizacji w jej opisie, bo zwykle plik jest udostępniany w późniejszym czasie. Np. pokazana na początku poprawka do Era Color ma datę 12 czerwca – ale u mnie pojawiła się dopiero 10 lipca.
Jeśli macie w miarę nowe czytniki PocketBook, warto je podłączyć do WIFI i sprawdzić czy nie ma dla nich aktualizacji. Napiszcie w komentarzach, jeżeli zauważyliście jeszcze jakieś istotne zmiany w ostatnim czasie.
W artykule są linki afiliacyjne.