
„Polskie piramidy” już brzmią świetnie, ale odkrycie ma jeszcze jedną, jeszcze lepiej brzmiącą nazwę.
„Łoża olbrzymów” – tak również nazywane są grobowce typu kujawskiego, na które natrafiono na terenie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. O odkryciu dokonanym podczas „rutynowej lustracji terenowej” informuje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
Weryfikacja archeologiczna dwóch obiektów, w tym rozpoznanie wykopaliskowe jednego z nich, potwierdziły przypuszczenia odkrywców. Są to długie grobowce ziemne zbudowane 5,5 tys. lat temu (!) przez ludność kultury pucharów lejkowatych (schyłek epoki kamienia/neolit) – opisano.
Jak wyjaśniono, grobowce to tzw. megality, czyli właśnie grobowce typu kujawskiego.
Ciekawsze jest jednak bardziej potoczne nazewnictwo: „polskie piramidy” czy „łoża olbrzymów”
Powstawały od połowy IV do połowy III tysiąclecia p.n.e. Miały kształt wydłużonego trójkąta. Ich długość mogła wynosić 100 m, a niektóre źródła mówią choćby o 150 m.
– One są wydłużone, mają część czołową najwyższą i potem długi ogon. Całość przybiera kształt trapezu bądź wydłużonego trójkąta obudowanego dookoła wielkimi, wysokimi i ciężkimi głazami – tłumaczył swego czasu w Programie 1 Polskiego Radia archeolog, dr Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Najwięcej z nich odkryto na Kujawach, jak wskazuje sama nazwa. Najnowsze znalezisko jest dopiero drugim przebadanym zgrupowaniem na terenie Wielkopolski. Już wcześniej naukowcy przewidywali, iż grobowców musi być jednak więcej. Do pierwszych odkryć w tych okolicach doszło na początku XXI w., bo badacze głównie skupiali się na Kujawach. W poszukiwaniach nie pomagał również fakt, iż wiele z „polskich piramid” mogło zostać zwyczajnie… rozoranych. Poznańscy naukowcy zwracali uwagę na intensywną działalność rolniczą.
Te kopce wyróżniały się w naturalnym krajobrazie, stanowiąc rodzaj markera – znacznika przynależności do danej grupy obszaru, na którym je zbudowano. Świadczyły też o wysokim poziomie organizacji społeczności i gotowości do poniesienia trudu ich wznoszenia – opisywała „łoże olbrzymów” dr Danuta Żurkiewicz z Wydziału Archeologii UAM.
W ostatnim czasie znajdujemy coraz więcej śladów dawnej przeszłości. Niedawno opisywaliśmy inne imponujące znalezisko – bumerang z kości mamuta. To najstarsze tego typu narzędzie odkryte w Europie.