Polscy youtuberzy walczą o zdrowie psychiczne mężczyzn. Powołano Filar

5 dni temu

Wczoraj na popularnym polskim kanale YouTube „Nie wiem, ale się dowiem!” opublikowano film poruszający problem zdrowia psychicznego mężczyzn i jego marginalizacji w mediach społecznościowych. Prowadzący, Wojciech Wróbel, poinformował o utworzeniu specjalnej inicjatywy Filar oraz chęci przerwania powszechnego milczenia w tej sprawie.

Zdrowie psychiczne mężczyzn to przez cały czas temat tabu. Zmieńmy to

Czerwiec jest miesiącem świadomości zdrowia psychicznego mężczyzn. Czy widzieliście, aby czołowe korporacje i instytucje prowadziły przez cały miesiąc kampanie na ten temat? Nie? Między innymi dlatego powstał Filar. Aby nie zostawiać mężczyzn samych sobie.

Filar to inicjatywa osób prowadzących od 10 lat kanał popularnonaukowy „Nie wiem, ale się dowiem!”. Jej celem jest połączenie sił internetowych twórców oraz wspierających osób w celu skupienia się na problemach mężczyzn, które często pozostają poza głównym nurtem społecznej uwagi.

Wróbel zwrócił uwagę, iż działania minister ds. równości oraz Parlamentarnego Zespołu do spraw Zdrowia Mężczyzn są symboliczne. Podkreślił, iż zespół od roku spotkał się osiem razy, z czego dwa pierwsze spotkania były organizacyjne. Jedynie na czwartym rozmawiano przez 3 godziny na temat depresji wśród mężczyzn. Każdego roku w Polsce życie odbiera sobie ponad 4000 mężczyzn.

Wspólny cel to Fundacja FILAR

Filar chce zwiększać świadomość społeczną na temat depresji wśród mężczyzn i nieść im pomoc, między innymi poprzez darmowe konsultacje psychologiczne. Budowa ogólnopolskiej sieci ambasadorów ma pozwolić organizować lokalne wydarzenia, a publikacja wartościowych treści na YouTube, przygotowanych przez ekspertów, umożliwić Polakom lepsze zrozumienie tych zagadnień.

Najbliższym celem ma być utworzenie Fundacji FILAR. Ma być siłą społeczną wywierającą realny wpływ nie tylko na świadomość społeczną, ale także rzeczywistość.

Obecnie sercem społeczności jest darmowa platforma Discord i kanał pod tym adresem. To bezpieczne miejsce, gdzie mężczyźni mogą uzyskać wsparcie, poznać podobnych sobie ludzi i dowiedzieć się o wydarzeniach, które mogą im pomóc.

Inicjatywa ma też oficjalną stronę internetową, dostępną tutaj.

Te numery telefonu trzeba znać

Jeśli jesteś w kryzysie i cierpisz, nie bądź z tym sam. Pamiętaj, iż całodobowo i 7 dni w tygodniu działa Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, pod numerem telefonu 800 70 2222. Pod numerem telefonu 116111 działa codziennie telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

TikTok znów na celowniku. Trump twierdzi, iż znalazł kupców
polskaYouTube
Idź do oryginalnego materiału