Pierwsze recenzje nowych iPadów

7 miesięcy temu

Pierwsi recenzenci opublikowali już swoje pierwsze wrażenia dotyczące nowych iPadów Air i iPadów Pro. Urządzenia napędzane procesorem Apple M4, czego można się było spodziewać, szokuję prędkością działania

Apple M4

Dzięki Apple M4, wyświetlaczom OLED oraz cienkiej i lekkiej konstrukcji nowe modele iPada Pro stanowią znaczący postęp w stosunku do wersji poprzedniej generacji.

Załoga Engadget pisze, iż iPady Pro oferują „więcej mocy, niż prawie każdy, kto kupi iPada, będzie w stanie zużyć – choćby profesjonalista”.

Gizmodo dodaje, iż Apple M4 „bardziej przypomina kontynuację serii M3 niż prawdziwy nowy sprzęt”. Na przykład test renderowania Octane X trwał 1 minutę i 53 sekundy na Apple M4, a ten sam test na MacBooku Air z chipem M3 trwał 57 sekund. Więc? Bywa różnie.

Według The Verge iPad Pro uzyskał w testach porównawczych o 50% lepszy wynik niż wersja dowolnego komputera z Apple M3. Prawdopodobnie nie ma sposobu, aby odróżnić 9-rdzeniowe i 10-rdzeniowe modele iPadów Pro z Apple M4.

Aplikacje ładują się i zamykają o połowę szybciej na Apple M4, choćby złożone gry działają idealnie płynnie – tu cytat: „Wciąż nie mogę uwierzyć, jak dobrze „Call of Duty: Warzone” Mobile wygląda na tym urządzeniu”.

iMovie renderuje wideo zauważalnie szybciej niż na dowolny iPad Pro z Apple M2.

iPadOS

Recenzenci zwrócili uwagę, ponownie, na wady iPadOS. SixColors Jason Snell powiedział, iż iPad Pro jest w stanie „obsłużyć praktycznie każde zadanie, jakie jest w stanie wykonać”, ale „zawodzą go ograniczenia iPadOS”.

Federico Viticci z MacStories, nie podzielił się pełną recenzją nowego iPada, ale napisał artykuł, w którym wskazał na wiele niedociągnięć iPada. Warto ją przeczytać, aby przekonać się, jak to jest używać iPada jako maszyny głównej (#iPadOnly), a także omówić bolesne problemy związane z wielozadaniowością, ograniczonymi aplikacjami i nie tylko.

Joanna Stern z „Wall Street Journal” stwierdziła, iż używanie iPada Pro jest jak „prowadzenie Ferrari na polu golfowym”, ponieważ system operacyjny oparty na iOS utrudnia wykorzystanie jego możliwości.

Gizmodo dodało, iż pomimo aplikacji kreatywnych i segmentu PRO dostępnych na iPadzie „nadal nie stanowi on bezpośredniej konkurencji pod względem wszechstronności MacBooka” i nie jest dobrą platformą dla tych, którzy chcą „wykonywać wiele zadań jednocześnie w wielu oknach” i robić to szybko.

Wyświetlacz OLED

Engadget zauważa, iż ekran nowego iPada Pro jest „niezwykle jasny, ostry i żywy” niezależnie od zadania. Przejście z wyświetlacza LCD na OLED to ogromna aktualizacja, ale przejście z modelu mini-LED nie będzie już tak imponujące.

Wszystko jest niesamowicie jasne, ostre i żywe, niezależnie od tego, czy przeglądam Internet, edytuję zdjęcia, oglądam filmy czy gram w gry. Nie mogę wystarczająco podkreślić, jak zachwycający jest ten ekran – w tym tygodniu mam lot i nie mogę się doczekać, aby spędzić go na oglądaniu filmów. Oglądanie wybranych scen z filmu „Interstellar” ukazuje możliwości HDR, a także kontrast między czernią przestrzeni a jasnością otaczających ją gwiazd i galaktyk, podczas gdy bardziej żywe sceny, takie jak Shire w Drużynie Pierścienia, mają głębokie i wspaniałe kolory bez uczucia zbyt nasycone lub nierealne.

TechCrunch stwierdził, iż opcjonalny dodatek matowy z nanoteksturą w szkle zapewnia „dodatkowy poziom wrażliwości dotykowej” i „zauważalne tarcie” na wyświetlaczu iPada podczas używania go z Apple Pencil. Wyświetlacz OLED jest zauważalnie jaśniejszy niż wyświetlacz LCD iPada Air, ale dla większości użytkowników może to nie być aktualizacja warta 500 USD. Zwłaszcza, iż aby ją wykupić, Ci będą musili wybrać wersję o pojemności 1 lub 2 TB.

Dziwny błąd podświetlenia HDR w ekranach OLED iPadów Pro – Apple pracuje nad poprawką iPadOS

Podczas pracy z 13-calowym iPadem Pro z Apple M4, wielu recenzentów napotkało powtarzalny problem, który powoduje dziwne zakłócenia obrazu podczas oglądania niektórych treści HDR.

Apple potwierdziło serwisowi iMore, iż jest świadome problemu i pracuje nad poprawką oprogramowania, aby go rozwiązać.

W stosunkowo specyficznych okolicznościach, podświetlenia HDR są rozjaśniane na niektórych odcieniach niebieskiego, w tym granatowym i indygo, do tego stopnia, iż wydają się prawie białe na ekranie. Najlepszym sposobem na zauważenie tego jest spojrzenie na postać ubraną w granatową koszulę – zagniecenia wydają się mienić, jak pajęczyna umieszczona na powierzchni; innym razem wygląda to jak atramentowa plama morfująca nad nią.

Nie mamy jeszcze wyjaśnienia tego dziwnego efektu ekranowego, ale wygląda na to, iż silnik przetwarzania obrazu jest zdezorientowany, przedstawiając podświetlenia w tej strefie.

Mamy nadzieję, iż jest to odosobniony problem – trudno go zauważyć w innych treściach. Ale nie jest to coś, co widzieliśmy na innych wyświetlaczach Apple.

Oto o ile lżejsza jest nowa klawiatura Magic Keyboard?

Kiedy Apple ogłosiło nową linię iPadów Pro w zeszłym tygodniu, zaprezentowało również nową klawiaturę Magic Keyboard dla iPadów Pro z procesorami Apple M4, którą reklamowało jako „cieńszą i lżejszą” niż jej poprzednik.

Pierwsze recenzje iPada Pro z Apple M4 potwierdzają, iż nowa klawiatura Magic Keyboard jest zauważalnie lżejsza! To świetna wiadomość.

Jason Snell i Chris Lawley w swojej recenzji zauważają, iż nowa klawiatura Magic Keyboard dla 13-calowego iPada Pro waży 667 gramów. Liczby te różnią się nieco w innych recenzjach, przy czym recenzja Briana Tonga pokazuje, iż 13-calowa klawiatura Magic Keyboard waży 662 gramy, a recenzja The Verge mówi, iż waży 658 gramów.

Nawet przy niewielkich różnicach między recenzjami, nowa 13-calowa klawiatura Magic Keyboard jest zauważalnie lżejsza niż jej poprzednik, który ważył ~ 710 gramów.

Różnica w wadze klawiatury Magic Keyboard pozostało bardziej widoczna, gdy pamiętamy, iż sam 13-calowy iPad Pro jest znacznie lżejszy niż wcześniej. 13-calowy iPad Pro M4 waży 579 gramów, w porównaniu do 682 gramów poprzedniej generacji.

W sumie oznacza to:

  • 12,9-calowy M2 iPad Pro + Magic Keyboard = 1392 g
  • 13-calowy iPad Pro M4 + klawiatura Magic Keyboard = 1246 g

Czyli, w końcu, zestaw 13-calowy iPad + Magic Keyboard nie będzie cięższy niż 14-calowy MacBook Pro. Brawo Apple!

Recenzje wideo

Poniżej klika recenzji wideo, przy czym polecam zacząć od tej od Tylera Stalmana.

Inne:

Naszych, redakcyjnych, pierwszych wrażeń możecie spodziewać się niebawem.

Idź do oryginalnego materiału