OmniOutliner – kolejna świetna aplikacja Omni Group

techlove.pl 2 tygodni temu

Odkąd zacząłem pisać w sieci, często szukałem odpowiedniej aplikacji do pisania. Lubię skupić się wyłącznie na pisaniu, więc przez większość czasu używałem edytorów Markdown. Czasem warto spróbować bardziej rozbudowanych edytorów, a jednym z nich jest OmniOutliner od Omni Group.

Program ma przejrzysty i prosty w obsłudze interfejs. Porusza się po nim z łatwością. Od razu po uruchomieniu dostajemy do wyboru gotowe szablony, w zależności od tego, co będziemy pisać (do pewnego stopnia). Zawsze wybieram ciemniejsze szablony, bo często piszę nocami i nie chce być oślepiony.

Po wybraniu szablonu można przejść do głównego zadania, jakim jest pisanie. Tutaj otwiera się droga tradycyjnej pracy lub nagrywania/dyktowania. Nigdy nie byłem zwolennikiem drugiej metody, więc ograniczam się pisaniem.

Na samej górze dostępne są zakładki odpowiedzialne za podgląd lub edycję tekstu. Wykonano je wzorowo, bo nie zmuszają do ciągłego podglądu lub edycji. Dla mnie to bardzo ważne, bo po napisaniu siadam do edycji. Rzadko robię to w trakcie pisania.

OmniOutliner jest w całości po angielsku, ale nie mam przez to problemów z obsługą aplikacji. Wygląda to trochę dziwnie, bo pisząc polski tytuł i treść, reszta jest po angielsku. Z drugiej strony nie używam aplikacji tak często, żeby mnie to irytowało.

Aplikacja jest dostępna na prawie każdy z systemów operacyjnych Apple. Przez większość czasu używałem jej na MacBooku, ale można ją pobrać na iOS i iPadOS. Interfejs nie różni się od tego z macOS. Dzięki temu poczujecie się, jak w domu przesiadając się z jednego systemu na drugi. Warto nadmienić, iż mając konto Omni Group, napisane teksty są w chmurze i ma się do nich dostęp na każdym z urządzeń (jeśli macie zainstalowany OmniOutliner).

Rzadko piszę na iPhonie czy iPadzie. Są dla mnie za małe i musiałbym inwestować w bezprzewodową klawiaturę, nie wspominając o stojaku, więc skupiłem się na wersji dla macOS. W końcu w domu najwięcej używam MacBooka do pisania, choć czasem sięgam po Surface Laptop 3. W przypadku tego drugiego, do pisania używam iA Writer.

OmniOutliner to bardzo dobra aplikacja do pisania tekstów (krótszych i dłuższych). Spodobał mi się jej prosty interfejs i minimalny pasek narzędzi, nienarzucający się użytkownikowi w trakcie pracy. Jedni mogą tego nie docenić, bo są przyzwyczajeni do wszystkiego na wierzchu, a ja tego nie potrzebuję. Mogę poddać tekst edycji po napisaniu i znalezienie odpowiedniej opcji nie trwa zbyt długo.

Przyjemnie korzystać z OmniOutliner i wygląda na to, iż będzie dodatkową aplikacją do pisania obok Typora. Do drugiej jestem za mocno przyzwyczajony, żeby z niej zrezygnować. Nie zmienia to faktu, iż aplikacja Omni Group jest bardzo dobra.

Idź do oryginalnego materiału