LG Display pokazało nowe panele OLED. W 2025 roku jaśniejsze ekrany w LG G5 i Panasonic Z95B
Samsung Display wprowadza na rynek ulepszony panel QD-OLED o jasności 4000 nitów, podczas gdy LG Display rozpocznie produkcję paneli WOLED z czterowarstwową strukturą, o czym wspomniano podczas zakończonych niedawno targów CES na konferencjach film LG Electronics i Panasonic. Teraz LG Display - producent paneli - dostarczył więcej szczegółów na temat czterowarstwowego WOLED, który zastępuje poprzednią strukturę z trzema warstwami.
"Struktura Primary RGB Tandem zastosowana w panelu OLED TV czwartej generacji organizuje źródło światła w cztery warstwy, dodając dwie warstwy niebieskich elementów oraz niezależne warstwy czerwonych i zielonych elementów. Zwiększa to maksymalną jasność, zwiększając ilość światła produkowanego przez każdą warstwę w porównaniu z poprzednią strukturą" - wyjaśniło LG Display.
Porównanie 3. i 4. generacji paneli WOLED od LG Display; fot. LG Display
LG Display poinformowało, iż dzięki zastosowaniu 4 warstw zamiast 3 oraz optymalizacji systemu zasilania osiągnięto o 20% lepszą efektywność energetyczną (dla modelu 65-calowego) oraz 33% wzrostu jasności. Mikrosoczewki (MLA) zostały całkowicie usunięte.
Szczytowa jasność bieli wynosi 4000 nitów (3%, impuls), natomiast maksymalna jasność dla kolorów to 2100 nitów, co stanowi 40-procentową poprawę w porównaniu z zeszłorocznym panelem OLED z MLA (3000 nitów dla bieli, 1500 nitów dla kolorów). Jasność kolorów w panelach LG jest przez cały czas znacząco niższa niż w QD-OLED, który wykorzystuje czystą strukturę RGB. Jest to spowodowane tym, iż WOLED od LG wciąż używa dodatkowego białego subpiksela, aby zwiększyć jasność. LG Display dodało, iż jasność na pełnym ekranie panelu czwartej generacji wynosi w tej chwili około 400 nitów.
Nie należy się oczywiście spodziewać, iż faktyczne telewizory osiągną te same wysokie wartości w skalibrowanym trybie obrazu. Na przykład panel OLED z MLA z zeszłego roku był określany na 3000 nitów szczytowej jasności, ale realnie "świecił" z mocą około 1600 nitów.
Porównanie wszystkich generacji paneli; fot. LG Display
Z drugiej strony, WOLED wciąż lepiej utrzymuje głębię czerni w jasnych pomieszczeniach w porównaniu z QD-OLED i cechuje go mniejsze rozmycie kolorów dzięki zastosowanej strukturze pikseli. LG Display poinformowało, iż pokrycie przestrzeni kolorów DCI-P3 zostało zwiększone z 98,5% w panelu OLED z MLA do 99,5% w panelu z czterema warstwami.
Producent przekazał również, iż opracował nowy "ultra filtr przeciwodblaskowy":
"Aby rozwiązać ten problem, LG Display opracowało specjalną folię, która neutralizuje zarówno światło odbite od powierzchni wyświetlacza, jak i światło pochłaniane i odbijane wewnątrz panelu. Dzięki zaletom technologii ultra niskiego odbicia, panel OLED TV czwartej generacji blokuje 99% wewnętrznych i zewnętrznych odbić światła, osiągając idealną czerń jak w kinie przy zgaszonych światłach, choćby w dziennym oświetleniu salonu (500 luksów)."
Porównanie 3. i 4. generacji paneli WOLED od LG Display; fot. LG Display
W 2025 roku panele 4-warstwowe będą produkowane w rozmiarach 48, 55, 65, 77 i 83 cali. Produkcja odbywać się będzie w fabryce LG Display w Guangzhou, w Chinach, podczas gdy fabryka w Korei Południowej będzie kontynuować produkcję standardowych paneli WOLED.
Pierwsze produkty konsumenckie korzystające z panelu WOLED czwartej generacji to telewizory OLED LG G5, LG M5 oraz Panasonic Z95B, a więcej modeli ma zostać ogłoszonych jeszcze w tym roku.
Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1736992338
[info]Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News[/info]
Telewizory i inne produkty LG - zobacz też: